گزارش روزانه 12 آذر و پیش بینی بازار سه شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 542 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه 12 آذر و پیش بینی بازار سه شنبه

پس از طی یک دوره فرسایشی و افت سنگین قیمتها و شاخصها، که تا شنبه هفته جاری ادامه داشت، اینک و از روز یکشنبه، بازار برگشته است و شاهد بهبود نسبی اوضاع بورس تهران و رشد قیمتها و شاخصها هستیم. بطوریکه در پایان معاملات امروز نماگر بازار بیش از  3166 گام مثبت به جلو برداشت و با تصرف کانال 166 هزاری در ارتفاعات 166.304 واحدی استقرار یافت. حجم و ارزش معاملات نیز رو به فزونی و تزاید است بنحوی در بازار امروز بیش از 1027 میلیارد تومان از سهام شرکتها ( به انضمام اوراق بدهی) مورد معامله گرفت و چهره زیبای رونق بر فضای بورس تهران تابیدن گرفت.

این در حالیست که این رشد دو روزه، شامل کلیه صنایع و گروهها نیست و خلاصه در 5 گروه مهم پالایشی،فولادی،معدنی و فلزی، پتروشیمی و بانکی میشود و باقی صنایع هچنان در رکود و ایستایی قیمتها بسر می برند و کسی سراغ آنها نمی رود. حال آنکه، اخبار نسبتأ خوبی از گروه دارویی به گوش می رسد و دولت تا کنون منابع ارزی لازم و کافی در اختیار  داروسازان کشور به نرخ دلار 4200 تومانی تخصیص داده است تا وضعیت درمانی مردم با مشکلات و معضلات زیادی روبرو نباشد. گزارشات ادواری و تولید و فروش اکثر شرکتهای داروسازی نیز عالی و در خور توجه است و اخباری موثق از تعدیلات مثبت عایدی 20 تا 60 درصدی از بین بسیاری از نمادهای دارویی به گوشمان رسیده است. معذلک، فعالان بازار نسبت به تحولات مثبت و چشمگیر این صنعت بی تفاوت اند و رونق خوبی در نمادهای دارویی مشهود نیست.

و اما  آتش‌بس موقت جنگ تجاری بین دو غول اقتصادی دنیا، رونق نسبی را به معاملات امروز بازارهای جهانی بازگردانده است و همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد، این موضوع توانسته است چرخش روند را در بورس تهران سبب شود.  در این بین رشد قیمت نفت با بهانه‌ای دوگانه صورت می‌گیرد و این مساله توانسته است این کالا را پیشتاز رشد قیمت در دادوستدهای امروز کند. گفتنی است در روزهای اخیر افت شدید و سریع قیمت جهانی نفت علت اصلی و عمده نگرانی فعالان اقتصادی بوده است. رشد 5 درصدی قیمت نفت در معاملات امروز از یک طرف از چشم‌انداز رشد تقاضا، در پی فروکش آتش جنگ تجاری، نشات می‌گیرد و از دیگر سو انتظار برای توافق در نشست اوپک برای محدود ساختن میزان عرضه را نمایان می‌کند. این مهم هم از جهت رفع نگرانی برای افت بیشتر قیمت جهانی طلای سیاه و هم از جهت امید به بازگشت قیمت‌ها به مسیر صعودی می‌تواند امیدبخش باشد. هرچند هر نوع تصمیم‌گیری برخلاف تصورات فعلی فعالان این حوزه می‌تواند بار دیگر به تداوم روند نزولی گذشته بیانجامد.

بازگشت بزرگان به میدان: با کاهش نگرانی‌ها از روند قیمت در بازارهای جهانی مجددا بزرگان بازار به فهرست نمادهای اثرگذار بر شاخص کل بازگشته‌اند و سه گروه لیدر بازار یعنی  فلزات، پالایش و پتروشیمی‌ها تغییرات این نماگر را تحت اختیار گرفته‌اند. با این حال میزان ارتباط مستقیم و اثرپذیری از قیمت‌های جهانی تا حدودی تعیین‌کننده قدرت تقاضا در معاملات امروز بوده است. در گروه فلزات، تولید‌کنندگان فلزات رنگین صف‌های خرید به نسبت پایداری را تجربه می‌کنند. تمامی نمادهای گروه‌های روی، از جمله «فاسمین»، «فرآور»، «فسرب»، «زنگان»، «کیمیا» و «فزرین» امروز بر مدار افزایش حداکثری قیمت قرار دارند. قیمت روی در آخرین معاملات بازار فلزات لندن در سطح 2595 دلار به ازای هر تن قرار دارد و رشدی 2.12 درصدی را نسبت به آخرین معاملات روز جمعه تجربه می‌کند. فملی  نیز به مدد رشد قابل‌توجه قیمت مس، اکثر معاملات امروز را در سقف مجاز قیمت سپری کرده است. قیمت مس نیز در آخرین معاملات در سطح 6333 دلار به ازای هر تن قرار دارد و رشد 2.2 درصدی را نسبت به معاملات پایانی روز جمعه تجربه می‌کند. نکته جالب توجه حجم محدود تقاضا برای محصولات مسی در معاملات امروز بورس کالاست. در ضمن طی جلسه امروز دادوستدهای بورس کالا، «فملی» 2 هزار تن کاتد و 2 هزار تن از مفتول مسی خود را عرضه کرد که هر دو محصول به دلیل حجم محدود تقاضا در قیمت پایه 56.9 و 58.7 میلیون تومان به ازای هر تن معامله شدند.

نمادهای فولادی نیز امروز را با رشد حداکثری قیمت سهام آغاز کردند اما در ادامه محدوده معاملات این گروه کمی از سقف قیمتی فاصله گرفته است. به گزارش کانال تلگرامی «کامودیتی»، شاخص بیلت فولادی در بازار تانگشان در معاملات امروز رشد بیش از 8 درصد را تجربه کرده است و این موضوع به خودی خود می‌تواند از نگرانی‌ها در رابطه با درآمد شرکت‌های فولادی در مدت باقیمانده کم‌ کند. با این حال چندین نکته در این رویه اثرگذار است. اول آن‌که قیمت فولاد بر خلاف فلزات رنگین طی هفته‌های اخیر نتوانست در محدوده خاصی تثبیت شود و افت شدیدی را تجربه کرد و بازگشت آن به مدار مثبت مقداری از این ریزش را جبران کرده است. نکته دیگر را می‌توان به ابهامات چشم‌انداز این بازار و مرجعیت تقاضای آن نسبت داد. در این شرایط رصد ادامه روند قیمتی از اهمیت فراوانی برخوردار است.

پالایشی‌ها در مسیر جبران: نماد شرکت‌های پالایشی در گروه فرآورده‌های نفتی، طی چند هفته گذشته با کاهش قیمت جهانی نفت براساس روال سنتی خود مسیر ریزشی را طی کردند و به طور میانگین قیمت سهام این شرکت‌ها 30-35 درصد افت را در یک بازه 45 روزه متحمل شدند. این میزان افت در برخی نمادها به بیش از 35 درصد و در برخی نمادها کمتر از 30 درصد بوده‌است. با توجه به ارتباط مستقیمی که بین قیمت جهانی نفت و میزان سودآوری نمادهای پالایشی وجود دارد ، همبستگی نوسانات قیمت سهام پالایشی با نوسانات بازار نفت ... قابل توجیه و منطقی است.  بطوریکه ریزش بیش از 30 درصدی قیمت جهانی نفت طی ماه‌های گذشته، به افت بیش از 34 درصدی شاخص فرآورده‌های نفتی در بازه‌ زمانی 45 روزه شده‌است. از این منظر، بازگشت قدرتمند قیمت‌ جهانی نفت و تشکیل صف خرید در نمادهای پالایشی بار دیگر این هماهنگی سنتی را تایید می‌کند. اما لزوما نمی‌تواند بیان‌گر واقعیات رخ داده در سودآوری شرکت‌های این صنعت باشد و به دلیل ابهامات زیاد در این زمینه ، واکنش قیمت سهام پالایشی به نوعی به قیمت‌ جهانی نفت دوخته شده‌است.
عطش موج‌سواری: در روندهای نزولی بازار سهام، رویه‌های نوسان‌گیری و کسب بازده در کوتاه‌مدت اوج می‌گیرد. در افت هفته‌های اخیر شاهد آن بودیم که گروه‌هایی که مسند اصلی این بازی بودند نهایتا نتوانستند راه خود را از رویه عمومی بازار جدا کنند و نتیجه آن که در این مسیر حتی با شدت بیشتری پیش‌ رفتند با بازگشت گروه‌های بزرگ و کالامحور به روند صعودی این گروه‌ها نیز در تلاش برای چرخش جهت هستند. نکته‌ای که باید به آن دقت کرد آن است که به نظر می‌رسد ادامه روند بازار احتمالا فراگیر نخواهد بود. حتی در گروه‌های کالایی نیز باید ارزندگی سهام شرکت‌ها به صورت جداگانه مد نظر قرار گیرد بازارهای جهانی، مقاصد فروش، رکود یا رونق بازارهای داخلی همچنان با اما و اگرهای فراوانی روبروست. در این صورت اگر رویه عمومی تمایزی بین ارزندگی سهام قائل نباشد باید انتظار داشت تا سیگنال‌های منفی مجددا تمامی نمادها (چه ارزنده و چه غیر آن را ) با خود همراه کند. با این حال نکته دیگری که باید به آن توجه داشت آن است که کم‌کم به پایان فصل پاییز نزدیک می‌شویم. گزارش‌های 9 ماهه که احتمالا در انتهای دی ماه منتشر خواهد شد روند قیمتی بسیاری از سهام را می‌تواند به چالش بکشد. در این شرایط تکیه بر تحلیل‌های کمّی و دقیق باید جایگزین موج‌سواری بر اخبار و برآوردهای کلی شود تا مانع از زیان و کسب سود حداکثری سرمایه‌گذاران گردد. تکیه بر تحلیل‌های دقیق و معتبر نه تنها در روند نزولی می‌تواند حاشیه اطمینان قابل‌اتکایی در اختیار سهامداران قرار دهد همچنین می‌تواند حدود ارزندگی سهام را مشخص سازد.

 

کارنامه امروز بازار: در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها بالاخص در  نمادهایی چون #فولاد، #فملی، #تاپیکو، #شبندر، #شپنا، #شتران و #پارسان با رشد حدود 3166 واحدی روبرو شد. رشد قیمت ها در بازارهای کالایی که به واسطه توقف جنگ تعرفه ای امریکا و چین صورت گرفت مهم ترین دلیل رشد در بازار روز جاری بود و بهبود جو معاملات در سایر گروه ها نیز بد نبود.

 

اهم نمادهای تاثیر گذار در شاخص:  فولاد 396 واحد مثبت/ فملی 301 واحد مثبت/ تاپیکو 237 واحد مثبت/ شبندر 190 واحد مثبت/ شپنا 188 واحد مثبت/ شتران 165 واحد مثبت/ پارسان 157 واحد مثبت.

 

بیشترین حجم معاملات : خساپا 157.9 میلیون سهم/ ذوب 153.1 میلیون سهم/ وتجارت 148.2 میلیون سهم/
وغدیر 92.3 میلیون سهم/ وبملت 61.1 میلیون سهم

 

در گروه بانکی:  پس از انتشار دستورالعمل جدید توقف نمادهای بورسی، کلیه نمادهای گروه با یک عامل ضد هیجان مواجه شده‌ بودند. همان‌طور در گزارش‌های دیروز نیز اشاره شد، توقف نمادها از زمان برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده تا زمان ثبت افزایش سرمایه بیش از 200 درصدی موضوعی است که بازار از آن هراس دارد. اگر تمهیدات لازم برای ثبت هر چه سریعتر افزایش سرمایه انجام شود (ممانعت از افت شدید نقدشوندگی) و مانعی در برابر این موضوع وجود نداشته باشد، یکی از تصمیمات خوبی است که می‌تواند هیجان افزایش سرمایه‌های سنگین و معمولا بدون اثر بنیادی قابل توجه بر عملکرد شرکت‌ها را سرکوب کند. و اما در پی بهبود کلی فضای معاملات در بورس تهران، شاهد برگشت به جلو رونق خوب نمادهای بانکی نیز بودیم. لیدر گروه همچنان وتجارت است و علمدار بانکداران کشور در بورس تهران نامیده میشود.

 

در گروه فلزی: در نشست برگزار شده میان دونالد ترامپ و شی جین پینگ در بوینس آیرس، آمریکا وعده داد که تعرفه وارداتی 10 درصدی بر 200 میلیارد دلار از کاهاهای چینی را افزایش ندهد. برنامه اخذ تعرفه مذکور قرار است از ابتدای ژانویه به اجرا  درآید. پیش‌تر رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده بود که قصد دارد رقم تعرفه را به 25 درصد افزایش دهد. همچنین در قالب این توافق چین قرار است سطح خرید محصولات شاورزی، انرژی، صنعتی و دیگر محصولات آمریکایی را به میزان معناداری بالا ببرد تا شکاف تجاری میان دو کشور از این طریق کاهش یابد. همچنین دو کشور قصد دارند ت در بازه سه ماه آینده مذاکرات تجاری را ادامه دهند. در واکنش به این رویداد، بازار فلزات معاملات پررونقی را در صبح دوشنبه پشت سرگذاشت. همچنین در بازار جهانی ارز تقاضا برای دلار به عنوان دارایی امن به تبع اعلام آتش‌بس میان آمریکا و چین کاهش یافت و همین امر به تضعیف ارزش این ارز در برابر دیگر ارزهای مطرح جهان منجر شد. همین امر نیز سطح تقاضا برای فلزات را از سوی استفاده‌کنندگان از ارزهای غیر دلاری بالا برد. انتظار برای رشد بیشتر قیمت فلزات با ورود معامله‌گران اروپایی و آمریکای به بازار وجود دارد. در حال حاضر هر تن آلومینیوم در معاملات آتی لندن با رشدی 0/6 درصدی در سطح 1970 دلار قرار گرفته و روی با افزایشی 1/3 درصدی به 2575 دلار رسیده است. سرب با رشدی 1/4 درصدی در سطح 1981 دلار قرار گرفته و در این میان مس به میزان دو درصد گران شده و در قیمت 6322 دلار معامله می‌شود.

 

پیش بینی بازار سه شنبه 13  آذر 97 : بالاخره پس از هفته ها انتظار و تحمل زیانهای سنگین برای طیف وسیعی از فعالان بورسی، ورق برگشته و شاهد خلق دوباره رونق در بورس تهران هستیم و قیمتها میل به صعود از خود نشان می دهند. البته از پریروز تکنیکالیست ها نیز بشارت داده بودند، که با برخورد به سطح حمایتی شاخص ، شاهد برگشت مجدد آن به فاز رونق خواهیم بود.  لذا جا دارد فتح 6 کانال از 35 کانال از دست رفته توسط شاخص طی دو ماه اخیر را به عموم فعالان بازار تبریک بگوییم و بر ادامه نهضت سبز و  رونق مجدد بورس تهران خوشبین باشیم. در نمودار زیر برخورد شاخص کل به کف کانال پایینی و برگشت آن به مدار صعود، کاملا واضح است. بازار فردا را نیز مثبت و رو به جلو پیش بینی می کنیم و انتظار می رود شاخص کل با رشد کمتر از 1000 واحدی، به سطح مقاومت اول خود ( در کانال پایینی نمودار) تلاقی کند. بعد از آن، بسته به انتشار اخبار خوب و بد و سیگنالهای مهم و موثر بر بازار، دو راه در پیش خواهد داشت. یا وارد کانال بالایی شده و تا ارتفاعات 177 هزار واحدی اوج خواهد گرفت و یا پس از لمس ایستگاه 167.700 واحدی، به سمت پایین و لمس مجدد کف کانال، نقصان پیدا خواهد کرد.

 

حافظ عزیزی نقش

کارگزاری   اردیبهشت ایرانیان


rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد