گزارش روزانه تالار 97.12.14 و پیش بینی بازار چهارش...

تعداد بازدید: 187 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: گروه تحلیل
گزارش روزانه تالار 97.12.14 و پیش بینی بازار چهارشنبه

گزارش روزانه: همانطور که از چند روز پیش ، هشدار و بیدارباش داده بودیم، سطح عمومی قیمتها و شاخصها در بورس تهران در پی نزدیکی به پایان سال و پول لازم بودن بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی بازار، رو به کاهش و نقصان است و بازار با فشار بی امان عرضه ها روبرو است. در این میان، حقوقی ها بیش از حقیقی ها توانسته اند بازا را به خاک و خون کشند و فروش های آنها تمامی ندارد. لذا بر کلیه فعالان بازار و سهامداران فرض است که تا اطلاع ثانوی از خرید و سرمایه گذاری در بازار دست بردارند و صرفأ تماشاچی بازار و تحولات آن باشند. بدون شک کارشناسان خبره و حرفه ای بازار، به موقع و سر فرصت مناسب، زمان ورود مجدد و خرید سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی را  اعلام خواهند کرد. لذا بهتر است که همگی صبر و خویشتن داری پیشه سازیم و فعلا خرید خاصی انجام ندهیم.

و اما شاخص کل بورس تهران طی معاملات روز جاری با افت بیش از 1645 واحدی روبرو شد. افزایش فشار فروش از ابتدای معاملات تا انتها، نقش مهمی در افت نماگر بازار  داشت.  برخی از فعالان بازار نیز معتقدند بار دیگر بورس تهران با نوسانات نرخ دلار در بازار آزاد همراه شده است. طی روزهای اخیر بورس مسیر کم‌نوسانی را در پیش گرفته بود با این حال از  پریروز نشانه‌ها از احتمال افزایش فشار فروش مشاهده میشد. علت اصلی واکنش این‌چنینی بازار سهام از نگاه فروشندگان، عقب‌نشینی دلار در بازار آزاد و هراس از همه‌گیر شدن افت قیمتی سهام مطرح می‌شود. با این حال همان‌طورکه دیروز هم اشاره داشتیم،  فعالان بازار سهام نسبت به نوسانات نرخ ارز دچار اشتباه شده‌اند. گرچه نمی‌توان اثر جولان نرخ دلار در بازار آزاد را با تحریک نقدینگی در اقتصاد و سیگنال‌های مثبت بازار کالایی داخلی در سهام نادیده گرفت اما همچنان با بررسی چشم‌انداز موجود و همچنین اجبار شرکت‌های صادراتی به عرضه ارز در سامانه نیما، می‌توان علت هیجانی بودن فشار فروش در برخی از نمادها در معاملات دیروز و امروز را متوجه شد.

همچنان در کوتاه‌مدت احتمال افت نرخ دلار وجود دارد با این حال نگرانی اصلی کارشناسان اقتصادی نسبت به رویه میان‌مدت نرخ دلار در اقتصاد کشور است. در چنین شرایطی نیز نشان از اصلاح رویه گذشته توسط سیاست‌گذار مشاهده نمی‌شود و تکرار مسیر اشتباهات گذشته می‌تواند در تلاطم دوباره دلار موثر باشد.

ویترین رنگارنگ سهام: یکی از مواردی که در شرایط کنونی کاملا به چشم می‌خورد جذابییت سهام چه از منظر بنیادی و همچنین از نظر بازاری است. منظور از بازاری برخی از مواردی است که از نظر بورس‌بازان ملاکی برای ارزندگی سهام مطرح می‌شود با این حال در نگاه کارشناسی چنین عواملی (مانند افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی‌ها)، عمدتا اثر واقعی و بنیادی در حمایت از قیمت سهام ندارند. یکی از این موارد افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی است. روز گذشته نظر حسابرس نسبت به افزایش سرمایه 458 درصدی بانک تجارت منتشر شد. در این شرایط برخی از فعالان بورس با وجود ریسک‌های موجود همچنان به معامله در سهام این شرکت‌ها مشغولند. بر این اساس سیگنال‌های مثبت از نگاه بازاری برای بازی نقدینگی مهیا است. از طرفی جذابیت قیمتی سهام با چشم‌انداز موجود از منظر بنیادی نیز جالب توجه است. اگر به ثبات نسبی در بازار جهانی کالاها امیدوار باشیم به نظر می‌رسد با توجه به پایان سال مالی شرکت‌ها و همچنین انتظارات برای تغییر نرخ سامانه نیما، اثر خود را در قیمت سهام منعکس کند. این موضوع به خصوص برای شرکت‌های کالایی و صادراتی دارای اهمیت بسیاری است.

 

  کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از افت قیمتها در نمادهایی چون #فملی، #وامید، #کگل و #کچاد و #شبندر با افت حدود 1645 واحدی مواجه شد. نزدیکی به پایان سال و پول لازم شده بسیاری از فعالان حقیقی و حقوقی بازار، افت قیمت ارز ، در کنار بی میلی بازار به خرید از عمده ترین دلایل افت شدید بورس تهران  عنوان شده است.

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فملی 177 واحد منفی/ وامید 114 واحد منفی/ کگل 107 واحد منفی/ کچاد 97 واحد منفی/ شبندر 95 واحد منفی/ فخوز 78 واحد منفی/ فولاد 78 واحد منفی.

 

بیشترین حجم معاملات: وتجارت 183.2 میلیون سهم/ ذوب 78.9 میلیون سهم/ شپلی 64.2 میلیون سهم/

وبملت 64.1 میلیون سهم/ خساپا 61.6 میلیون سهم.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1- سخنگوی وزارت امورخارجه از میزبانی هیاتی از اتحادیه اروپا که در زمینه سازوکار ویژه مالی (ساحات) مسوولیت دارند در آینده‌ای نزدیک خبر داده و گفته این هیات، هیات عالی‌رتبه کارشناسی اقتصادی و فنی خواهد بود. راه‌اندازی این سازوکار به‌عنوان یک گام نخست و دیرهنگام و البته مهمی بود و در داخل ایران دستگاه‌های ذی‌ربط درحال ایجاد سازوکار متناظر هستند تا بتوانند در ارتباط با سازوکار اروپایی اقدام عملی خود را آغاز کنند.

2- به اطلاع می رساند شرکت داده گستر عصرنوین (های وب) و شرکت صنایع مخابرات صاایران برای اجرای پروژه ها در حوزه ارایه سرویس های ارتباطات سیار در قالب اپراتور مجازی تلفن همراه (MVNO) و رادیو ترانک عمومی مبادرت به تشکیل کنسرسیوم و انعقاد موافقت نامه اقدام نموده اند.

3- بزودی هیات عالی‌رتبه اروپا به تهران می‌آید. سخنگوی وزارت امورخارجه از میزبانی هیاتی از اتحادیه اروپا که در زمینه سازوکار ویژه مالی (ساحات) مسوولیت دارند در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت این هیات، هیات عالی‌رتبه کارشناسی اقتصادی و فنی خواهد بود.

4- رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفته بازار متشکل ارزی از ابتدای سال 98 راه اندازی می شود و مبنای تسویه در این بازار نرخ های سامانه سنا خواهد بود.

5- در جلسه سیزدهم کمیته تخصصی پتروشیمی ستاد تنظیم بازار، دلار مبنای قیمت‌گذاری محصول‌های پتروشیمی به صورت رسمی تعیین تکلیف شد. بر منابع مطلق در جلسه سیزدهم کمیته تخصصی پتروشیمی ستاد تنظیم بازار که روز شنبه ۴ اسفند ۹۷ برگزار شد، در خصوص نرخ مبنای محاسبه خوراک، محصول‌ها و ارز حاصل از صادرات پتروشیمی‌ها در سامانه نیما بود که به صورت رسمی، معادل متوسط قیمت هفتگی خرید/فروش نیمایی اعلامی در سامانه سنا (هر نرخی که پایین‌تر بود) مبنای محاسبه قرار گیرد. تولیدکنندگان و تحلیلگران، از فرمول‌های قیمت‌گذاری دفتر توسعه صنایع تکمیلی دچار سرگردانی شده بودند چرا که مشخص نبود کدام نرخ از قیمت‌های دلار نیمایی مبنای قیمت‌گذاری قرار می‌گیرد. اکنون به صورت رسمی تصمیم‌گیری شده است که هر یکشنبه که دفتر توسعه صنایع تکمیلی اقدام به قیمت‌گذاری محصول‌های پتروشیمی برای عرضه در بورس کالا می‌کند، موظف است پایین ترین نرخ فروش یا خرید میانگین هفتگی نرخ نیمایی را مبنا قرار دهد.

6- در راستای قانون رفع موانع تولید و ارتقای نظام مالی کشور و سیاست کاهش تصدی‌گری، بانک تجارت به دنبال این است که سهام 5 شرکت تابعه و وابسته را از طریق مزایده واگذار و موسسه ملل نیز در همین راستا اطلاعیه واگذاری املاک مازاد را اعلام کند.

7- پتروشیمی پارس با تزریق پروپان و بوتان مازاد بر صادرات خود به گاز برگشتی، ظرفیت تولید واحد استحصال اتان خود را به ۱۰۰ درصد افزایش داده است. به اين ترتيب به طور كامل خوراک اتان پتروشیمی آریاساسول و بخشي از اتان پتروشیمی جم تامین شد. البته این امر ارزش افزوده و حاشیه سود قابل توجه فروش محصولات LPG شرکت را به شدت تحت تأثیر منفی قرار می دهد و یک نکته منفی مهم برای سهم محسوب میشود نه رویدادی مثبت.

8- گفته شده مهدی موسوی نژادپی؛ متهم ردیف دوم پرونده گروه موسوم به حسین هدایتی مدعی است: عوامل پنهان هدایتی در حال رایزنی و خرید سهام بانک سرمایه هستند و دلیل عدم تسویه، مرده نگه داشتن این بانک سرمایه است. این در حالیست که از نظر کارشناسان بازار،عکس این قضیه صادق است چرا که قیمت تابلوی سهام بانک سرمایه در بازار 710 ریال و ارزش ذاتی سهم -710 (منفی 71 تومان)است.

9-سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفته مقرر شده جزئیات طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان حداکثر تا یک ماه آینده در کمیته‌ای با حضور کارشناسانی از دستگاه‌های مختلف بررسی و نتیجه به کمیسیون قضایی مجلس ارجاع شود. طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان دارای ۷ ماده است که برای متخلفان مجازات‌های مختلف از جمله انفصال از خدمت و مجازات درجه پنج و شش در نظر گرفته شده است.

10- دکتر لاریجانی رئيس مجلس گفته ۶۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه‌تمام در کشور وجود دارد. ولی با حمایت بخش خصوصی می‌توان بخشی از این پروژه‌ها را انجام داد.

11- رییس مجلس گفته در حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان از بودجه و درآمد دولت برای حقوق بازنشسته‌ها در نظر گرفته می‌شود در حالی که صندوق‌های بازنشستگی باید هزینه های خود را تامین کنند.

 

نوسانات شاخص کل بورس تهران و نرخ دلار از ابتدای سال 97: مقایسه روند تغییرات قیمتی شاخص کل در بورس تهران با ارزهای خارجی( در اینجا دلار)، نشان می دهد که ضریب همبستگی بالایی بین این دو وجود دارد.

در روزهای پایانی معاملات بورس تهران و با نزدیکی به ایام پایان سال، بر شتاب افت قیمت‌ها افزوده شده است. بسیاری علت تشدید نزول قیمت سهام را در معاملات روزهای اخیر، افزایش نزول نرخ دلار در بازار آزاد عنوان می‌کنند. این موضوع را از جنبه‌های مختلف می‌توان بررسی کرد. با توجه به این موضوع که شاخص ارزی می‌تواند نشان‌گری از انتظارات تورمی باشد، همین موضوع بار دیگر تقاضا را در اقتصاد و بازارهای کالایی تحریک کرده است. با این حال نگاه عمیق‌تر می‌تواند رفتار اشتباه و هیجانی معامله‌گران را منعکس کند.

البته قیمت فعلی 12700 تومانی هر دلار در بازار آزاد نسبت به سقف آن در 4 ماه گذشته که بیش از 13700 تومان بود، افت 1000 تومانی را نشان می دهد. هر چند که احتمال افت بیشتر نرخ دلار در مسیر کوتاه‌مدت و یا میان مدت و بلند مدت، دور از انتظار است، با این حال در رویه میان‌مدت کارشناسان به قوت بنیادی برای رشد بیشتر نرخ دلار اشاره می‌کنند. در گزارش‌های پیشین به انتظار برای حمایت نرخ دلار از قیمت سهام و رشد سودآوری شرکت‌ها با فرض ثبات نسبی در قیمت کالاها بازار جهانی اشاره شده بود. البته اگر سناریوهای بسیار بدبینانه برای اقتصاد کشور در نظر گرفته نشود و پایداری اقتصاد مدنظر باشد، به نظر می‌رسد بورس می‌تواند یکی از بازارهای هدف سرمایه‌گذاران در آینده باشد.

اما نکته‌ای که برای چندمین بار از ابتدای سال جاری مورد توجه قرار گرفته، واکنش بورس تهران به نوسانات نرخ ارز در بازار آزاد است. نمودار نوسانات شاخص بورس با دلار در بازار آزاد، واکنش همگام و عمدتا با یک فاز تاخیر سهام را نسبت به این متغیر اثرگذار نشان می‌دهد. عمده قیمت‌ها در اقتصاد کشور با نوسانات دلار گره خورده است و در این میان قیمت سهام نیز از این موضوع مستثنی نیست. با این حال نکته نخست که در نمودار بازدهی بورس و دلار مشاهده می‌شود اختلاف فاحش بازدهی دلار و بورس از ابتدای سال 97 است و این موضوع می‌تواند هیجانی بودن واکنش به افت نسبی دلار را در بازار سهام مشخص کند.


و اما مقایسه بازدهی این دو نشان می دهد که بازدهی بورس تهران کجا و بازدهی دلار کجا؟
نگاهی به آخرین تحولات اقتصادی در چین: به نظر میرسد تحولات اقتصادی تازه ای در چین در حال رخ دادن است که محرک تقاضای کامودیتیها خواهد بود:

1-    دولت کاهش مالیات بر ارزش افزوده VAT بخش تولید چین از 16% ↙ 13%! در ضمن VAT احداث ساختمان و حوزه حمل و نقل نیز از 10% ↙ 9% کاهش میابد.

2-    تعرفه گمرکات چین در سال 2018 بطور متوسط 7.5% بوده که نسبت به 9.8% سال قبل آن، کاهش دارد همزمان با تداوم مذاکرات #جنگ_تجاری ، چین احتمالا در ازای بازگشت تعرفه های آمریکا به وضعیت قبل، محدودیتهای واردات گوشت و محصولات کشاورزی و خودرو و سایر کالاها را بزودی لغو میکند.

3-   دولت به دنبال کاهش نسبت سپرده گذاری بانکها نزد بانک مرکزی PBOC با هدف افزایش 30%+⏫ قدرت وام دهی آنها به بخشهای خصوصی و تامین نقدینگی بازار است (نخست وزیر).

4-    تنظیم لایجه دولت در هدفگذاری رشد اقتصادی 2019 در محدوده 6%-6.5%

5-    زیرساخت راه آهن چین در سال 2018 موفق به احداث 4100 کیلومتر خط سریع السیر شده و این روند با تصویب 120 میلیارد دلار پروژه دیگر ادامه میابد ... به موازی دولت 269B$ نیز صرف احداث بزرگراه جدید و آب راه خواهد نمود که محرک تقاضای کامودیتیها است.

6-    افزایش هزینه کرد دولت: کسری بودجه سال 2019 را روی 2.8%- تنظیم شده و در نظر است 2.15 تریلیون یوان (320 میلیارد دلار) اوراق قرضه منتشر شود ... رقم کسری 2018 =2.6% بود.

7-    ذخایر طلای بانک مرکزی در ماه ژانویه با رشد 11.82+ تنی به 1864.39 تن رسیده و به نظر میرسد PBOC بجای #دلار به سمت سایر داراییها در حرکت است.

در گروه خودرویی: حضور روسیه‌ای‌ها در بازار خودروی ایران اگرچه هنوز از سوی مسوولان صنعتی و خودرویی ایران تایید نشده است، اما برخی مقام‌های روسیه مذاکره در این خصوص را تایید کرده‌اند. آنچه مشخص است با نهایی شدن همکاری‌های خودرویی دو کشور، ورود محصول‌های شرکت آوتوواز (خودروساز روسیه و مالک برند لادا) به بازار خودروی ایران کلید خواهد خورد. به‌نظر می‌رسد با تکمیل این سناریو، روسیه مسیری را طی خواهد کرد که پیش از این چینی‌ها آن را پیموده بودند. مسیری که در خلا حضور خودروسازان اروپایی تولید‌کنندگان این کشور را به سرعت به مقصد مورد نظرشان برساند.

گویا سناریوی ورود خودروهای روسی به ایران بازهم کلید خورده و این‌بار نه در قالب واردات، بلکه سخن از تولید محصول‌های روسیه است. بنا بر ادعای منابع خبری روسیه، قرار است خودروهای روسیه نیز وارد جاده‌های کشور شوند تا شاید راهی را که چینی‌ها رفتند و موفق شدند، آنها نیز طی کرده و جایی در بازار خودرو ایران برای خود دست و پا کنند. این اخبار البته غیررسمی و نه‌چندان تایید شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و غول‌های جاده مخصوص، نشان می‌دهد مذاکراتی با خودروساز بزرگ روسیه برای تولید محصول‌های این شرکت در ایران انجام و توافق‌هایی نیز به دست آمده است. خودروساز روسیه اما «آوتوواز» نام دارد که اصلی‌ترین و مشهورترین محصول آن «لادا» است.گویا در مذاکرات انجام شده میان طرف‌های ایرانی و روسی، بر سر تولید لادا در کشور توافقاتی حاصل و اگر مسائل مربوط به تامین قطعات و نقل‌و‌انتقال پول قابل حل باشد، هیچ بعید نیست در آینده‌ای البته نه‌چندان نزدیک، خودروهای روسی نیز مهمان «جاده مخصوص» شوند. اما چه شده که روس‌ها هوس بازار خودرو ایران به سرشان زده است؟

به‌نظر می‌رسد خودروسازی روسیه قرار است راهی را برود که چینی‌ها پیش‌تر رفتند و آن استفاده از خلأ بازار خودرو ایران است. خودروسازان چینی در دو مرحله توانستند جای پای خود را در صنعت و بازار خودرو کشور محکم کنند، ابتدا اواسط دهه ۸۰ و مقطع بعدی نیز دوران تحریم‌های اولیه هسته‌ای. در هر دو مقطع، خودروسازی ایران با خلا مواجه بود؛ مقطع اول به‌دلیل تنوع پایین محصول‌ها و مقطع دوم نیز ناشی از تحریم و خروج خودروسازان معتبر خارجی از کشور. حالا روسیه‌ای‌ها نیز در شرایطی قرار است شانس خود را در بازار خودرو ایران امتحان کنند که تحریم‌های آمریکا بر سر خودروسازی کشور سایه افکنده و خارجی‌ها را فراری داده است. رنو، پژو سیتروئن، فولکس‌واگن و البته برخی خودروسازان چینی، به‌دلیل تحریم‌های سخت آمریکا، یا ایران را ترک کرده یا سطح فعالیتشان را به‌شدت کاهش داده‌اند.در چنین شرایطی طبعا اگر خودروسازی خارج از این دایره به بازار ایران ورود کند، به شرط فائق آمدن بر تحریم‌ها، می‌تواند تا سال‌ها به ماجراجویی در این بازار ادامه داده و سهمی قابل‌توجه را برای خود دست و پا کند.

گویا این‌بار قرعه به نام روسیه‌ای‌ها افتاده و آنها می‌خواهند از خلأ بازار خودرو ایران که احتمالا با کاهش بیشتر فعالیت شرکت‌های چینی، بزرگ‌تر نیز خواهد شد، استفاده لازم را ببرند.روس‌ها البته در گذشته نیز قصد حضور در ایران را داشتند، منتها در قالب صادرات محصول و تحت همکاری با بخش خصوصی. این‌بار اما نه‌تنها پای خودروسازان بزرگ و وابسته به دولت در میان است، بلکه سناریو با محور مونتاژ و تولید نوشته شده تا شاید خودروهای روسی نیز در قاب تولیدات جاده مخصوصی‌ها ثبت شود. مشارکت احتمالی ایران و روسیه در خودروسازی کشورمان اما قرار است بازی برد-برد باشد. از یک طرف روسیه‌ای‌ها به فکر گرفتن سهمی از بازار خودرو ایران هستند و در طرف دیگر، خودروسازی ایران نیز می‌خواهد بخشی از کمبود تولید و کاهش سبد محصولاتش را به‌واسطه «لادا» جبران کند. روسیه اگرچه مانند دیگر کشورها به قواعد تحریم علیه ایران پایبند است، اما به هر حال نزدیکی برخی مواضع سیاسی دو کشور و همچنین همسایگی آنها، سناریوی تولید خودروهای روسی را در «جاده مخصوص» کلید زده است. باور کلی بر این است که اثر تحریم روی خودروهای روسی (برای حضور در ایران) کمتر از سایر برندها است و بنابراین امکان تولید محصولات مشارکتی در ایران وجود دارد.

 تاملی بر آوتوواز: حالا که صدای پای خودروهای روسی به ایران به گوش می‌رسد، مشتریان داخلی مایلند بدانند سطح کیفی و قیمت و همچنین تنوع محصول‌های «آوتوواز» چیست؟ در سال ۲۰۱۸، مجموع صادرات برند «لادا» که مالک آن آوتوواز است، رقم ۳۸ هزار و ۵۸ دستگاهی را به ثبت رسانده است این عدد سبب شده افزایشی ۵۷ درصدی در صادرات نصیب خودروساز روسی شود. محصول‌های تولیدی آوتوواز در ۳۴ کشور مختلف ازجمله ترکیه، شیلی و کوبا به‌فروش رسیده‌اند که این موضوع نشان می‌دهد بازارهای بزرگ جهان استقبال چندانی از لادا نکرده‌اند. طبق آمار موجود، بیشترین فروش این برند در کشورهای استقلال‌یافته از اتحاد جماهیر شوروی رقم خورده است، یعنی فروشی تقریبا درون خانوادگی. حدود ۲۶ هزار دستگاه از این خودروها نیز در قزاقستان، بلاروس و ازبکستان به‌فروش رسیده‌اند. در این میان لادا «وستا» پرچمدار محصولات این برند در صادرات بوده است.اما نکته جالب دیگر در مورد آوتوواز اینجاست که ۶/ ۶۷درصد از سهام این شرکت در اختیار شرکت رنو فرانسه قرار دارد. این شرکت بزرگ‌ترین خودروساز روسیه و شرق آسیا محسوب می‌شود و سالانه تحت برند لادا، تولید ۴۰۰ هزار دستگاهی را به ثبت می‌رساند. تقویم آوتوواز را که مرور کنیم، روزهای تاریکی در گذشته این خودروساز روس دیده می‌شود. در جریان رکود جهانی سال ۲۰۰۹ کاهش تولید این شرکت، آن را تا مرز ورشکستگی پیش برد و کمک ۶۰۰ میلیون دلاری دولت روسیه بود که به منجی آوتوواز بدل شد. در سال ۲۰۱۰ نیز دولت روسیه برای حل مشکل این شرکت تمهیداتی اندیشید. برای مثال طرح تعویض خودروهای فرسوده با اعطای وام از سوی دولت کلید خورد که به موجب آن فروش آوتوواز در سه‌ماه دوم سال ۲۰۱۰ به دو برابر افزایش یافت و تا پایان همین سال سطح تولید در شرکت به پیش از رکود جهانی بازگشت. در سال ۲۰۱۲ این شرکت روسی با مقامات ازبکستان به توافق رسید تا یک پروژه همکاری مشترک را در این کشور افتتاح کند. این شرکت که اکنون در حال فعالیت است سالانه ۱۲۰ هزار خودروی لادا را در ازبکستان تولید می‌کند.

 رنو در پشت صحنه ماجرای «لادا»؟: اما نکته‌ای که در ماجرای مطرح شدن دوباره ورود خودروهای روسی به ایران از اهمیت بالایی برخوردار است، به ارتباط و شراکت این خودروساز با رنو فرانسه مربوط می‌شود. همان‌طور که گفته شد 67.6 درصد از سهام این شرکت در اختیار شرکت رنوی فرانسه قرار دارد.

اما آنچه مهم به‌نظر می‌رسد نقش خودروساز فرانسوی در حضور احتمالی دوست روسی‌اش در ایران است. بنا به گفته منابع آگاه، ظاهرا زمینه سازی برای آمدن آوتوواز به کشور بی‌ارتباط با رنو نبوده و این شرکت می‌خواهد به‌واسطه شریک روسی‌اش، به نوعی شبحی از خود در بازار ایران داشته باشد. به‌عبارت بهتر، ظاهرا رنو قصد دارد حالا که به‌دلیل تحریم‌ها امکان حضور مستقیم را در خودروسازی ایران ندارد، از مسیر آوتوواز دسترسی به این بازار را حفظ کند تا اگر روزی روزگاری تحریم‌ها برداشته شد، راحت‌تر بتواند برگردد.رنو اگرچه قصد نداشت با وجود خروج آمریکا از برجام و تحریم خودروسازی ایران، «جاده مخصوص» را ترک کند، اما تاب تحمل فشارها را نداشت و سرانجام تسلیم شد و رفت. گفته می‌شود تا چندی دیگر، ذخایر قطعات رنو در ایران به اتمام می‌رسد و تازه‌ترین محصول‌های این شرکت نیز از خطوط تولید ایران خودرو و پارس خودرو خارج خواهند شد و این به معنای پایان بیش از یک دهه حضور مستمرخودروساز فرانسوی در یکی از بازارهای بزرگ خاورمیانه است. ازآنجا که ایران به لحاظ جغرافیایی شرایط مناسبی برای تبدیل شدن به‌هاب تولید و صادرات خودرو دارد، رنو از خیلی وقت پیش به دنبال تبدیل کردن آن به مرکز تولید و صادرات خود در خاورمیانه بود.

اگر تحریم‌ها و البته سنگ‌اندازی‌های داخلی ابتکار عمل را از دست رنو نمی‌گرفت، این شرکت با استناد به خواص جغرافیایی جذاب کشور، تبدیل ایران به‌هاب تولید خود را کلید می‌زد.  با این حال تحریم‌ها از یکسو و حواشی داخلی از سوی دیگر، این فرصت طلایی را از رنو گرفت. حالا اما آن طور که منابع آگاه می‌گویند، رنو می‌خواهد شانس خود را برای استفاده از موقعیت استراتژیک ایران در راستای ایجاد ‌هابی جدید در منطقه خاورمیانه، همچنان حفظ کند، آن هم به‌واسطه شریک روسی‌اش.  

در این مورد، فربدزاوه، کارشناس خودرو کشور می‌گوید: گمان نمی‌کنم قیمت محصولات برند «لادا» با توجه به کیفیت احتمالا معقول شان، کمتر از ۸ هزار دلار باشد، بنابراین حداقل قیمت تمام شده تولید آنها در ایران (با فرض دسترسی به دلار «نیما» یعنی حدود ۹ هزار تومان)، ۷۲میلیون تومان خواهد بود. این البته در شرایطی است که اولا خودروسازان و قطعه‌‌سازان نیاز ارزی خود را از بازار آزاد تامین می‌کنند، ثانیا هزینه‌های جانبی نیز در قیمت موردنظر (۷۲ میلیون تومان) لحاظ نشده است. بنابراین بسیار بعید به‌نظر می‌رسد قیمت لادا در ایران زیر ۱۰۰میلیون تومان از آب در بیاید.

 

پیش بینی بازار  چهارشنبه 15  اسفند 97 : همانطور که انتظار می رفت، با نزدیکی به ایام عید و نیاز مبرم به نقدینگی خیلی از شرکتها و اشخاص حقیقی، شاهد افزایش فشار فروش در بازار و در نتیجه افت موقت سطح عمومی قیمتها هستیم. امری که مطابق روال هر ساله، در ایام نزدیک به شب عید اتفاق می افتد و پریشانی بازار و فعالان آن در این روزهای واپسین از سال را موجب میشود. لذا انتظار داریم سریال افت قیمتها از این ناحیه تا دو روز کاری مانده به عید نوروز ادامه یابد امری که میتواند کاهش 20 درصدی سطح عمومی قیمتها را موجب شود. لذا از سوی کارشناسان حرفه ای بازار توصیه شده تا 26 اسفند ماه جاری به هیچ وجه اقدام به خرید سهم نکنید و بجای آن از اوراق رنگارنگ بدهی ( اوراق خزانه و اشادها) تغذیه شوید. سپس در 3 روز مانده به عید، اوراق خزانه خود را در بالاترین قیمتها فروخته و به برگه های سهام ارزانِ شده بازار، تبدیل کنید.

بدون شک با این شگرد و سیاست، به بازدهی مطلوبی در آخر سالجاری دست خواهید یافت و از این فرصت استثنایی حداکثر استفاده را خواهید برد.


حافظ عزیزی نقش

14 اسفندماه 1397

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

(اطلاعات حساب خود را به راحتی در ربات کارگزاری به آدرس @oibourse_bot  ببینید)rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد
جستجوی نماد
X