گزارش روزانه تالار 98.01.18 و پیش بینی بازار دوشنب...
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 328 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار 98.01.18 و پیش بینی بازار دوشنبه

گزارش روزانه: بورس تهران بار دیگر رفتار هیجانی و احساسی پیدا کرده است و سطح عمومی قیمتها و شاخصها با شیب تندی در حال افزایش است. بطوریکه شاهد هجوم خیل عظیمی از مردم و صاحبان سرمایه به کارگزاری ها و تشدید طرف تقاضا بر عرضه ها هستیم. شدت این هیجان کاذب به حدی است که قیمتها بطور کم سابقه و به شکل افسار گسیخته ای در حال افزایش است و قیمتها در اکثر نمادها و گروهها از محدوده ارزش ذاتی فراتر رفته است.  بطوریکه شاخص کل طی یک ماه اخیر گامهای بلند و محکمی را در جهت انصرف قله های رفیع تر و کانالهای بزرگتر، برداشته و با اقتدار تمام از قله 188 هزاری نیز به سلامت عبور کرده است. شاخصی که اینک سودای فتح قله 200 هزار واحدی را در سر دارد و هر روز بر قد و قامتش افزوده میشود.

اما هم از لحاظ تکنیکالی و هم به جهت بنیادی، بنظر می رسد دوره رشد و خیز صعودی بازار بسر رسیده و لمس سقف کانال و تصرف مرزهای جدید این احتمال را در ذهن می پروراند که از فردا و یا روزهای آتی شاهد بهبود و اصلاح بازار باشیم. نکته مهم اینکه حرکت جهشی و هیجانی بازار برای هیچکس( جز نوسانگیران) خوب نیست و استراحت و برگشت بازار در شرایط فعلی، از نان شب هم واجب تر است!.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1- این روزها شاهد تفاهم ایران و عراق برای توسعه مشترک میدان‌های نفت شهر و خرمشهر هستیم. 2- ایران  طلب گازی یک میلیارد دلاری از عراق دارد که پرداخت نشده است. 3- بیژن زنگنه در حاشیه بازدید از شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی  EIED: گفته: ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه همکاری ایران و عراق در حوزه‌های نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی وجود دارد و ایران آمادگی دارد توانمندی‌های خود را در خدمت صنعت نفت عراق بگذارد. 4- ثامرغضبان، وزیر نفت عراق در بازدید از شرکت  EIED  با ظرفیت این مجموعه آشنا و قرار شد بین اویک و شرکت مشابهی در عراق همکاری مشترکی برقرار شود تا زمینه استفاده از ظرفیت مشترک فراهم شود.  5- با توجه به اینکه صنعت پتروشیمی و گاز در عراق توسعه پیدا نکرده است چشم‌انداز روشنی برای همکاری مشترک بین دو کشور وجود دارد. 6-  شبکه بلومبرگ نوشته معافیت از تحریم‌های نفتی ایران به زودی به پایان می‌رسد. 7- ترامپ اکنون با یک انتخاب دشوار روبرو است چراکه باید میان تشدید فشار بر ایران و قیمت پایین‌تر نفت یکی را انتخاب کند.

 

  کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد نمادهای #فولاد، #وبملت، #شبندر، #فارس، #وپاسار، #رمپنا و #خودرو با رشد حدود 1539 واحدی مواجه شد. رشد قیمت در نمادهای بزرگ بازار امروز نیز ادامه داشت تا دومین روز رسمی معاملات در سال جدید نیز با رشد محسوس قیمت ها همراه باشد هرچند افزایش عرضه ها در پایان معاملات می تواند از سرعت رشد بازار بکاهد.

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: افزایش شاخص کل:  188,075 واحد / 1539 واحد مثبت / ارزش بازار 7,190,709 میلیارد ریال / ارزش معاملات 9.892 میلیارد ریال/ حجم معاملات 3.801 میلیون سهم

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فولاد 255 واحد مثبت/ وبملت 109 واحد مثبت/ شبندر 98 واحد مثبت/ فارس 95 واحد مثبت/ وپاسار 79 واحد مثبت/ رمپنا 69 واحد مثبت/ خودرو 69 واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات: پترول 371.4 میلیون سهم/ ذوب 349.9 میلیون سهم/ خساپا 286.9 میلیون سهم

وپاسار 231.4 میلیون سهم/ فاراک 179.8 میلیون سهم

 

در بازار طلا و ارز: رییس کل بانک مرکزی خبر داده که بزودی شاهد آغاز به کار بازار متشکل ارزی از پایان فروردین ماه جاری خواهیم بود. امری که میتواند نرخ ارز 4 نرخی را به 5 نرخی تبدیل سازد یعنی از 31 فروردین ماه شاهد 5 نرخ ارز  شامل: 1- دلار یارانه ای 4200 تومانی 2- دلار نیمایی 3- دلار سنایی4- دلار بازار متشکل ارزی و 5- دلار بازار آزاد ... خواهیم بود.

 

در گروه بانکی: یک مقام مسئول در بانک ملت درباره زمزمه موافقت رئیس کل بانک مرکزی با تسعیر ارز 8700 تومانی بانک ها که منجر به رشد قیمت سهام و صف خرید بانک ها شده گفته : این موضوع به طور غیر رسمی درست است و همتی در جریان دیدار نورزوی با مدیران عامل بانک ها به طور شفاهی از موافقت با تعسیر ارز دلار بانک ها با نرخ نیمایی خبر داده است. گویا بر این اساس، متوسط نرخ نیمایی دلار در شش ماه دوم سال گذشته و با کاهش میانگین 10 درصدی نسبت به آخرین روز کاری، نرخ تسعیر ارز بانک ها برای سال گذشته 8 هزار و 697 تومان محاسبه شده که ممکن است برای بانکی دیگر رقم متفاوت اما در همین حدود باشد. وی تاکید کرده با این همه ، چنین موارد غیرقطعی و مبهمی برای مرجع ناظری مانند سازمان حسابرسی قابل اتکا نبوده و همچنان باید منتظر نامه رسمی بانک مرکزی بود. کما اینکه 21 فروردین سال گذشته، بانک مرکزی در نامه ایی نرخ تعسیر ارز را 4200 تومان اعلام کرده بود. وی با اشاره به اینکه چنین مسائلی در حد زمزمه و شایعه بوده و نمی تواند جنبه رسمی داشته باشد، ادامه داده: با توجه به اتمام سال مالی اکثر بانک ها در 12 ماهه سال گذشته و لزوم نهایی کردن صورت های مالی و برگزاری مجمع در موعد مقرر ( حداکثر تا تیر سال جاری) انتظار می رود موضوع مهم نرخ تسعیر ارز در اولین فرصت نهایی و رسما" اعلام شود تا با روشن این ابهام ، شفافیت بانک ها به حداکثر برسد.

 

در گروه فولادی: گمرک ایران در بخشنامه‌های جداگانه‌ای به گمرکات اجرایی سراسر کشور، صادرات فولاد و شیرخشک اطفال را تنها توسط واحدهای تولیدکننده، مجاز اعلام کرده و همچنین برای صادرات کینوا (دانه خوراکی) باید داخلی بودن تولید آن تائید شود. از طرفی وزیر صمت ۲۵ اسفند ماه برای ساماندهی صادرات محصولات فولادی، پیگیری برگشت ارز حاصل از صادرات، جلوگیری از ارزان‌فروشی محصولات صادراتی و بنا به درخواست واحدهای بزرگ تولیدکننده مقاطع فولادی نامه‌ای به رئیس کل گمرک نوشت. وزیر صمت در آن نامه از رئیس کل گمرک خواسته صادرات محصولات فولادی با کد (7213، 7214، 7215 و 7216) از طریق واحدهای تولیدکننده آن محصول و یا نماینده رسمی آنان و مطابق روال جاری برای سایر فرآورده‌های فولادی همچون شمش و آهن اسفنجی پس از تائید وزارتخانه صمت انجام شود.

 

پیش بینی بازار  دوشنبه 19  فروردین 98 : موسسه «فیچ» پیش‌بینی کرده که مصرف جهانی با رشد تقاضای برق و بخش‌های زیرساختی چین و همچنین انقلاب تولید در خودروهای برقی از رشد عرضه سبقت می‌گیرد. از سوی دیگر، موسسه «فیچ» پیش‌بینی کرده که تولید سالانه مس طی سال‌های 2018 تا 2027 شاهد رشد 3.6 درصدی خواهد بود. بر اساس پیش‌بینی «فیچ»، تقاضای مس تصفیه‌شده از تولید فراتر می‌رود و بازار طی چند سال آینده با کسری مواجه می‌شود. به گفته این موسسه، تعادل جهانی مس تصفیه‌شده در سال 2018 شاهد کسری 247 هزار تنی بوده است و این وضع تا سال 2021 باقی خواهد ماند. به نظر می‌رسد، پیش‌بینی کسری برای دوره کوتاه‌مدت بوده، چراکه «فیچ» پیش‌بینی کرده است که کسری مس جهان به‌دلیل سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های جدید از سال 2021 کاهش می‌یابد و بعد به سمت افزایش عرضه تغییر مسیر می‌دهد. با فراتر رفتن تقاضای فلز سرخ از عرضه، شرکت‌های معدنی در سراسر جهان به دنبال اجرای پروژه‌های معدنی از سال 2020 خواهند رفت، بنابراین در چشم‌انداز بلندمدت انتظار می‌رود با سرمایه‌گذاری تولیدکنندگان مس روی پروژه‌های جدید و افزایش تولید مس، کسری جهانی عرضه مس کاهش یابد و پس از آن نیز بازار با مازاد عرضه مواجه شود.
پیش‌بینی تولید مس: تولید جهانی مس طی سال‌های آینده، افزایش پایداری را تجربه خواهد کرد، به‌طوری‌که کاهش هزینه‌ها و افزایش قیمت مس می‌تواند از این موضوع حمایت کند. همچنین افزایش قیمت مس در سال‌های آتی، توسعه پروژه‌ها به‌ویژه در کشورهای شیلی، پرو و استرالیا را تقویت خواهد کرد. بر پایه این گزارش، تولید مس تصفیه چین با رشد پایدار پیش‌بینی ‌شده است و تولیدکنندگان از افزایش قیمت مس، سود خواهند برد. «فیچ» برآورد کرده که تولید مس تصفیه‌شده چین از 8.8 میلیون تن در سال 2018 به 11.4 میلیون تن در سال 2027 افزایش یابد و رشد سالانه 3.1 درصدی را تجربه کند. تولیدکنندگان داخلی چین سود بیشتری را نسبت به رقبای خارجی کسب خواهند کرد. شیلی به پیشگامی تولید مس در جهان ادامه می‌دهد. این کشور دومین تولیدکننده مس تصفیه‌شده به شمار می‌رود. شرکت دولتی «کودلکو» و شرکت BMW از اجرای طرحی با عنوان «ابتکار مسئولانه مس» خبر داده‌اند که به بهبود تعهد نسبت به مسئولیت‌های اجتماعی و اکولوژیکی در صنعت مس منجر خواهد شد. این موسسه برآورد کرده که تولید مس پرو، رشد سالانه با ثباتی را تجربه کند، به‌طوری‌که پیش‌بینی‌شده تولید این کشور تا سال 2027 میلادی به 3 میلیون و 800 هزار تن برسد. پیش‌بینی می‌شود، تولید مس استرالیا با رشد سالانه 3.1 درصدی به یک‌میلیون و 250 هزار تن تا سال 2027 برسد. «فیچ» برای هند نیز با اشاره به رشد بسیار مناسب تولید مس در این کشور خاطرنشان کرده که تولید مس هندی‌ها تا سال 2027 با میانگین رشد سالانه 7.3 درصدی به یک‌میلیون و 800 هزار تن خواهد رسید. فیچ در این گزارش چشم‌انداز رشد تقاضای آمریکا را مسکوت باقی گذاشت، چراکه بسته مربوط به توسعه زیرساخت ترامپ را مطابق با انتظارات ندانست.


حافظ عزیزی نقش

18 فروردین ماه 1398

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

(اطلاعات حساب خود را به راحتی در ربات کارگزاری به آدرس @oibourse_bot  ببینید)


rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد