گزارش روزانه تالار 98.01.20 و پیش بینی بازار چهارش...
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 294 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار 98.01.20 و پیش بینی بازار چهارشنبه

گزارش روزانه: علیرغم ورود سیگنالهای منفی به بازار نظیر تروریستی خواندن سپاه پاسداران از سوی امریکا و مقابله مثل ایران برای نظامیان امریکایی منطقه، اما واکنش بازار به این موضوعات نه تنها منفی نبود بلکه شاهد استقبال گرم و گسترده فعالان بازار از بورس تهران و سرمایه گذاری بیشتر، در این بخش از فعالیتهای اقتصادی بودیم. امری که باید آنرا به فال نیک گرفت و بر اقتدار نظام و ایرانیان در مقابل تهدیدهای خارجی قلمداد کرد.  

 و اما شاخص کل طی یک ماه اخیر، گامهای بلند و محکمی را در جهت تصرف قله های رفیع تر و کانالهای بزرگتر، برداشته و امروز نیز ضمن درهم شکستن آخرین مقاومتها در دیواره کانال 190 هزاری به سلامت از این سطح و مقاومت مهم نیز بگذرد و راه خود را برای دستیابی و دسترسی آسان به قله رفیع 200 هزاری هموار سازد.  هر چند که منبعد شاهد افزایش سنگین قیمت اوراق بدهی( نظیر اوراق خزانه ها و اشادها و اجادها) خواهیم بود و سرمایه گذاران سعی خواهند کرد با فروش این اوراق، منابع خویش را به برگه های سهام طلایی و ارزنده ای تبدیل کنند که با دلار 14 هزار و 500 تومانی، سر سازگاری بیشتری دارند.

 

  کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون #اخابر، #فولاد، #همراه، #رمپنا، #فملی، #فارس و #شبندر با رشد حدود 1832 واحدی مواجه شد. بازار امروز از اخبار سیاسی منفی و تروریستی خواندن سپاه پاسداران از سوی دولت متخاصم امریکا، نه تنها واکنش منفی نداشت و با سیل عرضه ها مواجه نبود بلکه شاهد اقتدار کامل بازیگران بازار و رویکرد مثبت سرمایه گذاران به این امر بودیم بطوریکه شاخص بازار و سطح عمومی قیمتها رو به افزایش نیز بود.

 

نماگرهای مهم بازار: شاخص کل 190,425  / 1832 واحد مثبت / ارزش بازار 7,280,574 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 9.693 میلیارد ریال/ حجم معاملات 3.091 میلیون سهم

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: اخابر 180 واحد مثبت / فولاد 173 واحد مثبت/ همراه 146 واحد مثبت/ رمپنا 142 واحد مثبت/ فملی 124 واحد مثبت/ فارس 119 واحد مثبت/ شبندر 105 واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات: وپاسار 244.8 میلیون سهم/ ذوب 232.7 میلیون سهم/ پترول 180.6 میلیون سهم/

وبملت 135.6 میلیون سهم/ سفارس 118.8 میلیون سهم.

 

در بازار طلا و ارز: رییس کل بانک مرکزی خبر داده که بزودی شاهد آغاز به کار بازار متشکل ارزی از پایان فروردین ماه جاری خواهیم بود. امری که میتواند نرخ ارز 4 نرخی را به 5 نرخی تبدیل سازد یعنی از 31 فروردین ماه شاهد 5 نرخ ارز  شامل: 1- دلار یارانه ای 4200 تومانی 2- دلار نیمایی 3- دلار سنایی4- دلار بازار متشکل ارزی و 5- دلار بازار آزاد ... خواهیم بود.

 

در گروه پتروشیمی: بیژن زنگنه وزیر نفت دیروز در دیدار با نمایندگان کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ساختمان مرکزی شرکت ملی گاز ایران گفته:۹۷ سال خوبی برای صنعت نفت بود. در این سال برای نخستین بار با وجود افزایش جمعیت زیر پوشش گازرسانی هیچ محدودیتی حتی در بخش صنعتی و نیروگاهی اعمال نشد. کار بزرگی بود که از سوی شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی گاز ایران انجام شد. وی با بیان اینکه هم اکنون بیش از ۹۲ درصد جمعیت کل کشور به‌طور مستقیم از نعمت گاز بهره‌مند هستند، یادآور شد: بیش از ۹۹ درصد جمعیت شهری و ۸۰ درصد جمعیت روستایی هم اکنون از نعمت گاز برخورداند؛ البته در این بخش شاهد نبود تعادل هستیم. کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، آذربایجان غربی اندکی از بقیه استان‌ها عقب هستند.

در ضمن صادرات فرآورده‌های نفتی با تلاش شبانه‌روزی همکارانمان شرایط مطلوبی دارد، البته برخی مشکلات وجود دارد که لاینحل نیست.

*مشکل کنونی صادرات نفت سیاسی و امنیتی است؛ نه عملیاتی: وزیر نفت، صادرات نفت و میعانات گازی را به دلیل تحریم آمریکا یکی از مشکلات وزارت نفت عنوان کرد و افزود: تلاش‌مان این است هیچ رقمی از صادرات نفت و میعانات گازی عنوان نشود و تاکنون نیز در این زمینه موفق بودیم؛ اعلام رقم صادرات نفت سبب سوء استفاده دشمنان می‌شود. ما توانایی صادرات نفت به مقدار پیش از خروج آمریکا از برجام و آغاز تحریم‌های واشنگتن را برخلاف عده‌ای که عنوان می‌کنند به دلیل ناکارآمدی نداریم، داریم. مشکل کنونی صادرات نفت سیاسی و امنیتی است، نه عملیاتی.

*همه راه‌های فروش نفت را آزمایش کردیم: وزیر نفت با بیان اینکه هم اکنون بخشی از میعانات گازی در اختیار پالایشگاه ستاره خلیج فارس قرار می‌گیرد و مشکلات صادرات این بخش کمی برطرف شده است، افزود: همه راه‌های فروش نفت از بورس انرژی گرفته تا تهاتر را آزمایش کردیم و  با هر فردی یا سازمانی که خواستار خرید نفت ایران باشد نیز مذاکره کردیم و به‌تازگی نیز اعلام کردم صورتجلسه این مذاکرات نیز امضا شود.

تاکنون فرد یا سازمانی در بخش تهاتر نفت با کالا وارد نشده است. دریافت پول نفت برای ما بسیار مهم است و باید نسبت به پرداخت آن مطمئن شویم تا مشکلات همانند بابک زنجانی بار دیگر تکرار نشود.

*تولید صنایع پتروشیمی از لحاظ وزنی نزدیک به دو برابر خواهد شد: وزیرنفت به شعار امسال (رونق تولید) اشاره کرد و افزود: امسال می‌توان بخش عمده‌ای از سفره پارس جنوبی را جمع کرد، مشکلاتی را که در پالایشگاه فاز ۱۴ است باید حل کنیم و بقیه نیز امسال جمع می‌شود. افزون بر این، در زمینه طرح‌های نفتی نیز ما نخستین اوراق مشارکت را به ارزش 3 هزار میلیارد تومان فروختیم که با هدف آغاز به کار سریع‌تر پیمانکاران است و این اقدام در مناطقی که سیل رخ نداده با سرعت بیشتری انجام می‌شود. وی با تاکید بر اینکه شرکت ملی گاز ایران نیز امسال باید گازرسانی به‌ویژه در بخش روستایی را با قدرت و شدت بیشتری ادامه دهد از تحول بزرگی در صنعت پتروشیمی کشور در دو سال آینده خبر داد و گفت: بر اساس این تحول، تولید صنایع پتروشیمی ایران از لحاظ وزنی نزدیک به دو برابر خواهد شد که در میان طرح‌های نیمه‌تمام خوراک پتروشیمی‌ها، کار بسیار بزرگی است؛ از امسال مقدار خوراک از مصرف بیشتر می‌شود.

وی با ارائه توضیحاتی درباره صنعت پالایش نفت، به توسعه فازهای پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس در سال ۹۷ اشاره کرده و گفته: امسال نیز در پی افزایش ظرفیت پالایشگاه ستاره خلیج فارس هستیم.

 

پیش بینی بازار  چهارشنبه 21  فروردین 98 : با آنکه در پی ارسال سیگنالهای بد سیاسی و اقتصادی نظیر تروریستی خواندن سپاه پاسداران ایران از سوی امریکا و تروریستی نامیدن نظامیان امریکایی در منطقه توسط ایران، انتظار می رفت در بازار امروز با افت و کاهش سنگین قیمتها و شاخصها روبرو باشیم، ولی نه تنها چنین قضیه ای در بورس تهران رخ نداد بلکه قیمتها و نماگرهای بازار با رشد غیر قابل انتظاری افزایش یافتند و  جملگی به ریش امریکا خندیدند. اینک هیچ چیز مانع رشد بازار و اوج گیری بورس پر رونق تهران نیست و مردم برای خرید و سرمایه گذاری در این بخش از فعالیتهای اقتصادی، هجوم آورده اند. بدون شک با ورود نقدینگی سنگین اخیر بسوی فضای معاملات در بورس تهران، شاهد رونق روزافزون و فتح قله های رفیع تر توسط دماسنج بازار خواهیم بود. امری که می تواند با جذابیت سهام شرکتها، از رونق و بازدهی اوراق خزانه و سایر اوراق بدهی مطرح در بازار بکاهد. چون منبعد سرمایه گذاران اقدام به فروش اوراق مشارکت و خزانه خود خواهند کرد تا سهام دلخواه و مورد نظر خویش را خریداری و ابتیاع نمایند.
حافظ عزیزی نقش

20 فروردین ماه 1398

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

(اطلاعات حساب خود را به راحتی در ربات کارگزاری به آدرس @oibourse_bot  ببینید)


rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد