گزارش روزانه تالار 98.01.21 و پیش بینی بازار شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 329 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار 98.01.21 و پیش بینی بازار شنبه

گزارش روزانه: رشد پیوسته قیمت‌ها در بورس تهران، امروز پردامنه‌تر و شدیدتر از روزهای قبل ادامه یافت. تشکیل صف‌های طولانی خرید برای طیف گسترده‌ای از نمادها، زمینه‌ساز رشد شاخص 38 صنعت از صنایع 39 گانه‌ بورسی شده و نه تنها شاخص کل را در آستانه ورود به کانال 194 هزار واحدی قرار داده بلکه جهش 2.3 درصدی شاخص هم‌وزن را در پی داشته است. جدی تر شدن راه اندازی بازار متشکل ارزی که پیامدهایی چون حذف دلار یارانه ای ( 4200 تومانی)، دلار نیمایی و سنایی را در پی خواهد داشت و صادرکنندگان را قادر میسازد که منابع ارزی حاصل از صادرات خود را به راحتی به نرخ های حاشیه بازار( دلار حدودأ 12 تا 14 هزار تومانی) به واردکننده ها عرضه بدارند، انتظارات از جهش سودآوری شرکتهای صادرات محور و ارزبنیان را بالا برده و مردم برای خرید سهام اینگونه از شرکتها( نظیر فملی،فولاد،ذوب،وبملت و .... ) به کارگزاری ها هجوم آورده اند. برتری شدید تقاضا نسبت به عرضه ها بحدی است که حتی عرضه های سنگین 100 تا 400 میلیون سهمی نیز(وپاسار،ذوب،فولاد،سکرما،وبملت،پترول،شپلی ) جواب متقاضیان را نمی دهد و هنگامه ای در بورس تهران به پا است که نگو و نپرس!. حجم و ارزش معاملات نیز به شدت بالا رفته بطوریکه در پایان معاملات  امروز بیش از 1767 میلیارد تومان از سهام شرکتها در بازار معامله شد. شاخص کل نیز که اوضاع را مساعد و بر وفق مراد خویش دیده، پله های ترقی را نه صد تا صدتا، بلکه هزار تا هزار تا طی می کند و برای تصرف کانال مهم 200 هزار واحدی عزم خود را جزم ساخته است. بطوریکه در برخی از دقایق امروز حتی بر آستانه کانال 194 هزار واحدی بوسه زد ولی در پایان بازار به ارتفاع 193.978 واحدی بسنده کرد. اینک همه چیز مهیای فتح قله رفیع 200 هزاری در هفته آینده است.

هفته ای که میتواند هم برای فعالان بورس تهران و هم برای اقتصاد ایران، تاریخ ساز باشد.

 به قول حضرت مولانا: آب زنید راه را/  هان که نگار می‌رسد/مژده دهید باغ را / بوی بهار می‌رسد.

مروری بر معاملات بورس کالا: بورس کالا در گروه محصولات صنعتی میزبان عرضه چندین محصول مهم بود. شمش بلوم «فخوز»، سبد مخلوط «ذوب»، شمش روی «فرآور» و شمش آلومینیوم المهدی مهم‌ترین عرضه‌های فلزی امروز را شکل می‌دادند. رشد نرخ ارز در بازار آزاد از مهم‌ترین محرک‌های تقاضا برای این محصولات طی روزهای اخیر است. بلوم فولادی «فخوز»: شمش بلوم فولاد خوزستان که در جلسه پیشین با میانگین قیمتی 3968 تومان به ازای هر کیلوگرم دادوستد شده بود. سقف قیمتی این محصول نیز در گذشته 4027 تومان و مربوط به معاملات ابتدایی اسفند ماه گذشته است قیمت پایه این محصول در معاملات امروز 3256 تومان و حجم عرضه برابر با 30 هزار تن تعیین شده بود. به نظر می‌رسد قیمت پایانی آن در محدوده نزدیک به 4160 تومان قرار بگیرد که معنای جابجا شدن سقف قبلی محصول است.

شمش روی «فرآور»: شمش 99.97 درصد فرآوری مواد معدنی سقف قیمتی خود را در آخرین جلسه معاملاتی سال 97 و با قیمت 28 میلیون تومان به ازای هر تن به ثبت رسانده بود. محدودیت تقاضای شمش روی از جمله مسائلی است که عرضه‌کنندگان این محصول در بورس کالا با آن مواجهند. حجم عرضه این محصول در جلسه امروز 140 تن و قیمت پایه آن 31.59 میلیون تومان به ازای هر تن مشخص شده بود. با توجه به حجم 120 تنی تقاضا رقابتی برای این محصول شکل نگرفت و معاملات آن در قیمت پایه انجام شد.

سبد مخلوط «ذوب‌»: سبد مخلوط «ذوب» در جلسه معاملاتی 21 اسفند ماه در قیمت میانگین 3654 تومان به ازای هر کیلوگرم معامله شده بود. همچنین بالاترین سطح قیمتی معاملات این محصول در مهر ماه و در حدود 3800 تومان به ازای هر کیلوگرم رقم خورده بود. قیمت پایه این محصول برای معاملات امروز 3603 تومان مشخص شده بود که رقابت برای آن سبب شد تا قیمت پایانی معاملات سبد مخلوط فراتر از 4200 تومان قرار بگیرد.

تداعی روزهای اوج و هیجان: بیش از 50 درصد نمادها در معاملات امروز در سقف مجاز روزانه معامله شدند و همزمان، قیمت پایانی بیش از 90 درصد تعداد نمادها با رشد همراه بود. مقیاس خوبی است اگر این دو متغیر را برآیندی از قدرت بالای نقدینگی در بازار بدانیم. در واقع، در چنین شرایطی که پول‌های تازه راه ورود به بازار سهام را در پیش می‌گیرند، سهم‌ها در جریانی دسته‌جمعی و با سرعتی یکسان حرکت می‌کنند و تفکیک بنگاه‌ها بر حسب ارزندگی و سودآوری در بین معامله‌گران کم‌رنگ می‌شود. این پدیده یادآور روزهای اوج‌گیری قیمت در ابتدای مهرماه امسال است که نه تنها زمینه را برای ورود شاخص‌های بازار به قله تاریخی فراهم کرد، بلکه به دلیل هیجان‌زدگی شمار زیادی از معامله‌گران، قیمت بسیاری از سهم‌ها به‌ویژه در گروه‌های کوچک و متوسط وارد محدوده حبابی شد. معاملات امروز هم از این حیث بی‌شباهت به آن دوره نیست.
شاخص هم‌وزن(با اثر یکسان نمادها) با حفظ سرعت بالای خود در معاملات امروز جهش 2.3 درصدی را تجربه می‌کند. این رقم، علاوه بر اینکه هجدمین رشد متوالی شاخص هم‌وزن به شمار می‌رود، بیشترین رشد روزانه این نماگر از هشتم مهرماه هم هست. از طرفی سرعت بیشتر این نماگر در مقایسه با شاخص کل حاکی از رشد شدیدتر قیمت در سهم‌های کوچک و متوسط است. افزایش یک‌دست قیمت در نمادهای گروه سیمان، زراعت، قندوشکر، دارویی و غذایی و معاملات آنها در سقف مجاز روزانه، نقش بارزی در شیب تند نماگر هم‌وزن به عهده داشته است. به نظر می‌رسد موضوع افزایش قیمت در صنایعی چون سیمان و یا حذفِ احتمالی و قریب‌الوقوعِ دلار 4200 تومانی نه تنها در تحریک تقاضای دسته‌جمعی این گروه‌ها بلکه در هیجانی‌کردن معاملات این دسته از سهم‌ها نقش خود را ایفا کرده است.

 

  کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد نمادهای #اخابر، #فولاد، #همراه، #رمپنا، #فملی، #فارس و #شبندر با رشد حدود 3553 واحدی مواجه شد. رشد قیمت محصولات فلزی در بورس کالا در کنار زمزمه هایی از حذف نرخ دلار 4200 تومانی و راه اندازی قریب الوقوع بازار متشکل ارزی( مبتنی بر مکانیسم بازار آزاد)، رشد قابل توجه بازار سهام را در پی داشت.

 

نماگرهای مهم بازار: شاخص کل 193,978 / بیش از 3553 واحد مثبت/ ارزش بازار 7,416,444 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 11.795 میلیارد ریال/ حجم معاملات 3.647 میلیون سهم

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فولاد 591 واحد مثبت/ فملی 342 واحد مثبت/ فخوز 185 واحد مثبت/ اخابر 155 واحد مثبت/ فارس 114 واحد مثبت/ پارس 109 واحد مثبت/ تاپیکو 104 واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات: وپاسار 403.9 میلیون سهم/ ذوب 260.4 میلیون سهم/ فولاد 195 میلیون سهم/ سکرما 173.8 میلیون سهم/ وبملت 143.7 میلیون سهم

 

در بازار طلا و ارز: رییس کل بانک مرکزی خبر داده که بزودی شاهد آغاز به کار بازار متشکل ارزی از پایان فروردین ماه جاری خواهیم بود. امری که میتواند نرخ ارز 4 نرخی را به 5 نرخی تبدیل سازد یعنی از 31 فروردین ماه شاهد 5 نرخ ارز  شامل: 1- دلار یارانه ای 4200 تومانی 2- دلار نیمایی 3- دلار سنایی4- دلار بازار متشکل ارزی و 5- دلار بازار آزاد ... خواهیم بود. مگر اینکه بساط ارز یارانه ای و نیمایی و سنایی برچیده شود و فقط دو نرخ در اقتصاد کشور داشته باشیم. 1- دلار بازار متشکل ارزی 2- دلار بازار آزاد.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1- مایک پمپئو در پی اقدام  آمریکا برای قرار دادن نام سپاه پاسداران ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی خود، در اظهاراتی تازه سردار قاسم سلیمانی را هم ‌ردیف رهبر داعش خواند!!! 2- جزئیات تصمیم جدید ارزی بانک مرکزی: بانک مرکزی در جدیدترین تصمیم خود برای کنترل نرخ حواله درهم، به صرافان اعلام کرد می‌توانند درهم در دوبی تحویل داده و ریال آن را در ایران دریافت نمایند.

بر این اساس بانک مرکزی با این تصمیم خواهد توانست علاوه بر تأمین اسکناس ریال مورد نیاز صرافان در کشور، منابع ارز درهم خود را نیز تقویت کرده و از تأثیر منفی آن بر بازار ارز کم کند.

3- رسانه‌های خبری امروز (چهارشنبه) گزارش دادند، با شمارش ۹۷ درصد آرای صندوق‌های رأی، حزب بنیامین نتانیاهو موفق شده بیشترین آرا را از آن خود کرده و به این ترتیب این امکان برای او فراهم می‌شود تا برای پنجمین دور در پست نخست وزیری رژیم صهیونیستی بماند.

4- پس از کاهش چشم‌انداز رشد اقتصادی جهان توسط صندوق بین‌المللی پول و با بالا گرفتن تنش‌های تجاری بین آمریکا و اروپا، سهام آسیایی از بالاترین سطح ۸ ماهه خود افت کرد.  پس از کاهش چشم‌انداز رشد اقتصادی جهان توسط صندوق بین‌المللی پول و با بالا گرفتن تنش‌های تجاری بین آمریکا و اروپا، سهام آسیایی از بالاترین سطح ۸ ماهه خود افت کرد.

5- معاون نظارت بر ناشران سازمان بورس گفته، معافیت مالیاتی ناشی از افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی طبق قانون بودجه 97 دولت اعمال شد اما در سال 98 لحاظ نشده است  با این حال یکی از پیشنهادات این است که افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی‌ها، محدود به ماده 141 نباشد و شامل همه شرکت‌هایی باشد که طی 5 سال از این فرصت استفاده نکرده‌اند. اما سازمان امور مالیاتی اعلام کرده در صورت تصویب این پیشنهاد، درآمدهای دولت کاهش می‌یابد و این امر به ضرر دولت خواهد بود. بدین ترتیب، این اظهارات وی میتواند آب سرد را روی کف دست کسانی که مبادرت به خرید سهام شرکتهایی می کنند که احتمال ضعیف معافیت از افزایش سرمایه ( از محل تجدید ارزیابی داراییها) را دارند، بریزد. در این رابطه،  اما و اگرهایی در شورای نگهبان مطرح شده و شاید در نهایت به جمع بندی نرسد.

6- صندوق بین المللی پول رشد اقتصاد جهانی را پایین‌ترین سطح در ۱۱ سال اخیر اعلام کرده و چشم انداز رشد اقتصاد جهانی را در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۳.۳ درصد کاهش داده که کمترین رقم از بحران مالی سال ۲۰۰۸ میلادی به بعد محسوب می‌شود.

7- وزیر امورخارجه ژاپن پس از آنکه امریکاییان نام سپاه پاسداران ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دادند، گفته که توکیو قصد ندارد از این اقدام آمریکا تبعیت کند.

8- در جلسه امروز هیئت مدیره شرکت معدنی و صنعتی گل گهر، اعضای این شرکت ارزنده با افزایش 33 درصدی سرمایه شرکت موافقت کردند. بدین ترتیب سرمایه کگل از محل مطالبات و آورده نقدی از ۳۶ هزار میلیارد ریال به ۴۸ هزار میلیارد ریال افزایش یافت. این منابع صرف توسعه بخش شرقی معدن شمارۀ‌۱‌، اجرای طرح تکمیلی کارخانه تغلیظ، جبران مخارج سرمایه‌ای بابت‌ مشارکت‌ در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه پذیر خواهد شد.

9- جانشین قرارگاه ثارالله با بیان اینکه بستن تنگه هرمز پاسخ متقابل ما نخواهد بود، گفته: تنگه هرمز را نخواهیم بست، اما می‌دانیم به موقع و چه پاسخی به این اقدام خصمانه آمریکا بدهیم.

 

زمزمه های بازنگری در سیاست های ارزی دولت  :  رئیس سازمان برنامه و بودجه  در رابطه با تعیین تکلیف یارانه پنهان، گفته: ۹۳۶ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان و ۴۵ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی داریم؛ با این شرایط چطور می‌توان اصلاح ساختار بودجه انجام داد؟ ما در این زمینه برنامه‌ای آماده کردیم و به شورای عالی اقتصادی تقدیم خواهیم کرد. نوبخت در رابطه با علت خروج گوشت از شمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی، با بیان اینکه در این خصوص بحث مفصلی در دولت انجام شد، گفته: سال گذشته رئیس جمهور تاکید کرد زندگی مردم از نوسانات ارز مبرا شود از این رو ارز ۴۲۰۰ تومانی برای ۲۵ قلم کالا در نظر گرفتیم. اما آیا هدفی که داشتیم تأمین می‌شود و گوشت با قیمت مدنظر به دست مصرف کننده می‌رسد؟ قیمت‌های بازار نشان می‌دهد هدف حاصل نشده است. مشکل این است که دام از کشور خارج می‌شود. لذا در جلسه ستاد اقتصادی دولت به جمع بندی‌هایی رسیدیم تا این موضوع را اصلاح کنیم. لذا  بحث حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از ۲۵ قلم کالای اساسی هنوز نهایی نیست و فقط برای گوشت نهایی شده است.وی با بیان اینکه در حاضر مابه التفاوت قیمت‌ها به مردم نمی‌رسد، گفته: می‌خواهیم سازوکاری را طراحی کنیم که ما به التفاوت قیمت به مردم برسد که البته هنوز در خصوص نحوه پرداخت ما به التقاوت به مردم به جمع بندی نرسیده ایم.

 

پیش بینی بازار  شنبه 24  فروردین 98 : با ورود سیلاب عظیمی از نقدینگی به بورس تهران که همچون سیلاب طبیعی خروشان و ویرانگر در 6 استان کشور می ماند، بازار سهام تهران روزهای اوج و بیاد ماندنی خود را سپری می سازد و همه در سود و منفعت اند. قیمت سهام اکثر شرکتها در پی بی ارزش ( بخوانید کم ارزش) شدن پول ملی کشور به شدت در حال افزایش است و راهی را می رود که پیش از این بازار طلا و ارز و مسکن و خودرو و کالا و ... رفت. لذا  ارزش معاملات خرد همچنان در سطوح بالایی در حال رقم خوردن است و توامان، جریان تغییر مالکیت از پیوستن ادامه‌دار پول‌های تازه به بورس حکایت دارد. صف‌های گسترده و طولانی در سهم‌های کوچک و بزرگ و رشد قیمت بسیاری از سهم‌ها در سقف مجاز روزانه هم نمای دیگری از قدرت بالای نقدینگی و تقاضای فراگیر در بازار است. در این میان، حمایت تمام‌قد غول‌های فلزی نقش پررنگی در جهش این نماگر بر جای نهاده است. نمادهای «فولاد»، «فملی» و «فخوز» که هر سه از بزرگان صنعت فلزات به شمار می‌روند در جریان معاملات امروز بیش از 1100 واحد از شاخص کل حمایت کرده‌اند. رونق معاملات محصولات این شرکت‌ها در بورس کالا یکی از مهمترین عوامل تحریک تقاضا در این سهام به شمار می‌رود. به نظر می‌رسد، روند صعودی قیمت‌های جهانی در کنار افزایش تداوم‌یافته نرخ ارز در سامانه نیما و اختلاف تقریبا 40 درصدی آن با نرخ ارز در بازار آزاد، شرایط مساعدی را برای تقاضای محصولات در بورس کالا به وجود آورده و به سهام فروشندگان این محصولات نیز رونق بخشیده است. امروز متوسط قیمت در گروه فلزات جهش بیش از 4 درصدی را تجربه کرد و نمادهای بزرگ این گروه در مقاطعی از معاملات تا سقف مجاز قیمت و صف خرید پیش رفتند.حافظ عزیزی نقش

21 فروردین ماه 1398

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

(اطلاعات حساب خود را به راحتی در ربات کارگزاری به آدرس @oibourse_bot  ببینید)rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد