گزارش روزانه تالار 98.01.25 و پیش بینی بازار دوشنب...
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 301 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار 98.01.25 و پیش بینی بازار دوشنبه

گزارش روزانه: در حالیکه نیمه اول وقت بازار با فشارهای عرضه  سنگینی از سوی فروشنده ها سپری گشت ولی دیری نگذشت که شاهد زورآزمایی و نمایش قدرت خریداران نیز بودیم. بطوریکه ورق برگشت و شاخص کل که بیش از 1000 واحد منفی بود، رو به بهتر شدن و پس گرفتن امتیازهای از دست رفته خویش کرد و به محافظت از سنگر خویش در کانال 195 تا 196 هزار واحدی همت نمود. این امر ترس فعالان بازار را ریخت بطوریکه با اتکای به نفس بیشتری اقدام به خرید بیشتر کردند. زمزمه های راه اندازی قریب الوقوع بازار متشکل ارزی و امکان یابی فروش منابع ارزی حاصل از صادرات شرکتهای ارزآور، و اینکه بزودی قادر خواهند بود ارزهای صادراتی خویش را نه به نرخ 9000 تومانی نیمایی بلکه با نرخ 12 تا 13 هزار تومانی بازار متشکل جدید نقد کنند و بیش از 3 تا 4 هزار تومان بیشتر از قبل، در هر دلار سود به خانه برند. البته این سود، یک مزیت و کیفیت دیگر هم دارد و آنهم معافیت مالیاتی آن است. چرا که کلیه ارزهای حاصل از صادرات بنابه قانون کهنه قبلی، معاف از مالیات است.  بهرحال شکل گیری بازار متشکل ارزی در چند روز آینده، باعث رونق روزافزون و رشد بی محابای قیمتها و شاخصها طی یک ماه اخیر شده است. شاخصی که در پایان معاملات امروز حتی مرزهای 196 هزار واحدی را در نوردید و بر خلاف انتظار اکثر فعالان بازار، بر ارتفاع بلند 196.084 واحدی تکیه زد.

 از طرفی جریان نقدینگی قابل توجهی سرازیر بازار بورس شده و هر که را که پس انداز بزرگ یا خردی است، روانه بازار سهام تهران نموده تا از این سودای ثروت و مکنت، توشه ای ببرند و مالی بیاندوزند!.

و اما در معاملات امروز سهام تقابل مطلوبیت متغیرهای بنیادی و دشواری روانی گذر از رکوردهای قبلی هر دو قابل رصد بود. سقف قبلی که پیش از این توسط شاخص کل بورس لمس شده بود، سطح ۱۹۷ هزار واحدی است که در روز ۹ مهر ماه تجربه شد. بالاترین سطح بسته شدن شاخص نیز در همان تاریخ و در سطح ۱۹۵۴۸۰ واحدی ثبت شد. بنابراین بازار در روز جاری با واکنش به هر کدام از این دو سطح همراه بود و سقفی برای شاخص کل جابجا نشد.

در این شرایط رصد کردن حجم و ارزش معاملات و جریان ورود نقدینگی می‌تواند جدیت بازار برای گذر از این سطوح در کوتاه‌مدت را مشخص کند. در غیر این صورت باید در انتظار بود تا مولفه‌های بنیادین سهام با سیگنال فوق‌العاده‌ای راه را برای ادامه صعود هموار کنند. تغییر در سیاست‌های ارزی، صعود ملموس قیمت‌ها در بازارهای جهانی و انتشار گزارش‌های عملکرد می‌توانند انگیزه‌هایی برای تداوم صعود بازار مهیا کنند. با این حال به نظر می‌رسد این عوامل در معاملات امروز چندان نقش تعیین‌کننده‌ای نداشته باشند و در سایه حجم‌ عرضه‌ها و قدرت تقاضای بازار قرار گیرند.

امروز در بستر بورس کالا، معاملات محصولات صنعتی در چند دسته مهم و تاثیرگذار دنبال خواهد شد. از جمله این موارد عرضه کاتد مسی «فملی» و شمش فولادی «فخاس» اهمیت قابل‌ملاحظه‌ای خواهد داشت و می‌تواند در روند معاملات اثرگذار باشد.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1- در نخستین روز کاری هفته دلار و سکه کاهشی شدند. پست اینستاگرامی دیشب رئیس بانک مرکزی ضمن متحول ساختن انتظارات معامله‌گران ارزی به اصلاح نرخ ارز در معاملات امروز انجامید. تغییرات شاخص ارزی کشور به عنوان مهم‌ترین مولفه اثرگذار بازار سکه بر نوسان قیمت این دارایی ارزشمند اثر گذاشت و هم‌زمان بازگشت اونس طلا به زیر مرز روانی 1300 دلاری با کاهش ارزش ذاتی سکه، به اصلاح قیمت در این بازار شدت بخشید.

2- ابوالقاسم رحیمی انارکی درباره بسته سیاستی-عملیاتی در حال تدوین در بانک گفت: کارشناسان بانک مسکن با تصمیم هیات مدیره بانک اقدام به تهیه و تدوین بسته سیاستی برای رونق بخشی به بازار مسکن کردند. این بسته در چند روز آینده نهایی و برای تصویب و عملیاتی شدن تحویل دولت و بانک مرکزی می‌شود. از جمله اهداف مدنظر در تهیه این بسته سیاستی، تحرک بخشی به ساخت و ساز مسکن متناسب با الگوی مصرف و همچنین کمک بیشتر به قدرت خرید خانه اولی ها و حمایت مالی و اعتباری از این گروه برای تامین مسکن مناسب است. این بسته یک مجموعه نسبتاً کاملی است که سمت عرضه، تقاضا و تامین مالی مسکن را دربر می گیرد و بانک مسکن امیدوار است تا پایان ماه فروردین، نهایی شود.

2-در گزارش محصولات پتروشیمی پلاتس به نوسان هفتگی متانول پرداخته شده است. طی هفته قبل متانول در بازار چین بدون تغییر خاصی به کار خود پایان داد. قیمت‌های سفارشات برای تحویل در نیمه دوم ماه می در بازه 280 تا 305 دلار به ازای هر تن متفاوت بود، با این حال تمایل برای خرید بسیار خفیف بود. تعداد خریدارانی که اقدام به ثبت سفارش در قیمت‌های یاد شده کردند محدود بود و تمایل چندانی برای خرید وجود نداشت. در بازار تایوان مولفه‌های قیمت‌گذاری به سمت بازار خرسی متمایل شدند و عمده دلیل آن تضمین از کفایت سطح موجودی‌های این محصول بود. یکی از فعالان بازار محصولات پتروشیمی گفت: "در ماه مارس اکثریت اعتقاد داشتند که اوضاع بازار در ماه آوریل بهبود می‌یابد، امری که محقق نشد و عمده دلیل آن تقاضای ضعیف برای فرمالدهید به دلیل اوضاع نامناسب تولیدکنندگان تخته‌ سه‌لا به شمار می‌رود. ضعف تقاضا از سوی صنعت مذکور خود ناشی از شرایط نامطلوب صنعت ساختمان‌سازی در تایوان است". وی همچنین اشاره کرد که فروشندگان در پی ترغیب سفارش دهندگان برای خرید بیشتر هستند، اما اکثر متقاضیان به دلیل دسترسی به حجم کافی از موجودی‌ها از خرید بیشتر خودداری می‌کنند. در کره‌جنوبی بازار مصرف داخلی متعادل بود و تمایل برای محموله‌های وارداتی محدود ارزیابی شد. در جنوب‌شرق آسیا بازار برای سفارش‌ در نیمه اول ماه می قوت گرفت و محموله‌های ارسالی از خاورمیانه برای تحویل در نیمه دوم ماه می به قیمت 330 دلار به ازای هر تن پیشنهاد شده‌اند. تخفیف‌هایی که ایران به دلیل وجود تحریم‌ها برای مشتریان قائل شده است، خوراک ارزان‌تری را برای صنایع پایین‌دستی متانول فراهم کرده است. محموله‌های متانول ارزان ایران بازار بسیاری از محصولات پتروشیمی را متحول کرده است، به عنوان مثال تولید‌کنندگان پلی‌اتیلن نزدیک به ساحل به دلیل دسترسی به متانول صادراتی ارزان قیمت ایران به نقطه سربه‌سری رسیده و پس از هفته‌ها از روند نزولی قیمت جدا شدند. در همین راستا هفته گذشته بهای هر تن پلی‌اتیلن سنگین و سبک‌خطی به ترتیب 10 و 8 دلار رشد کرده است.

با توجه به ثبات شرایط بنیادی بازار، جمعه هر تن متانول برای تحویل آتی 20 تا 50 روزه به قیمت 298 دلار در سی‌اف‌آر چین قیمت‌گذاری شد. جمعه قیمت متانول در بازار داخلی چین به سطح 2455 یوآن رسید که رشد روزانه و هفتگی 5 و 15 یوآنی را نشان می‌دهد. در سی‌اف‌آر جنوب شرق آسیا قیمت هر تن متانول 335 دلار بود. بهای متانول در جنوب‌شرق آسیا با اینکه در مقیاس روزانه 2 دلار افزایش یافت، اما در مقایسه قیمت‌های ثبت شده برای تحویل در نیمه اول ماه می و نیمه دوم ماه می به میزان 15 دلار عقب‌نشینی داشت. با سفارش 5 هزار تنی برای تحویل در نیمه دوم ماه می به قیمت 328 دلار، بهای متانول در سی‌اف‌آر کره‌جنوبی در سطح 327 هفته قبل باقی ماند. با توجه به ثبات تقاضای ضعیف در بازار تایوان، بهای هر تن متاونل در این کشور به میزان 303 دلار بود.

 

  کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون #ومعادن، #پارسان، #رمپنا، #شبندر، #کچاد و با رشد حدود 882 واحدی مواجه شد. بازگشت اکثر نمادها از محدوده های منفی در ابتدای بازار، حاکی از ماندگاری نقدینگی در بازار است که می تواند تا حدود زیادی پشتوانه رشدهای اخیر باشد.

 

نماگرهای مهم بازار: شاخص کل 196,084 / میزان رشد 882 واحد مثبت/ ارزش بازار 7,514,666 میلیارد ریال

ارزش معاملات 9.461 میلیارد ریال / حجم معاملات 2.853 میلیون سهم.

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: ومعادن 383 واحد مثبت/ پارسان 192 واحد مثبت/ فارس 146 واحد منفی/ رمپنا 133 واحد مثبت/ شبندر 85 واحد مثبت/ فملی 76 واحد منفی/ کچاد 75 واحد مثبت.

 

بیشترین حجم معاملات: ذوب 187.8 میلیون سهم/ وپاسار 143.1 میلیون سهم/ فاراک 114.8 میلیون سهم/

خساپا 102.6 میلیون سهم/ وبملت 101.4 میلیون سهم.

 

در بازار طلا و ارز: رییس کل بانک مرکزی خبر داده که بزودی شاهد آغاز به کار بازار متشکل ارزی از پایان فروردین ماه جاری خواهیم بود. امری که میتواند نرخ ارز 4 نرخی را به 5 نرخی تبدیل سازد یعنی از 31 فروردین ماه شاهد 5 نرخ ارز  شامل: 1- دلار یارانه ای 4200 تومانی 2- دلار نیمایی 3- دلار سنایی4- دلار بازار متشکل ارزی و 5- دلار بازار آزاد ... خواهیم بود. مگر اینکه بساط ارز یارانه ای و نیمایی و سنایی برچیده شود و فقط دو نرخ در اقتصاد کشور داشته باشیم. 1- دلار بازار متشکل ارزی 2- دلار بازار آزاد. دنیای اقتصادی امروزخبرمهمی را کار کرده که کمتر مورد توجه است و البته ابهامات طرح های مختلف باعث شده بازار واکنش دقیقی را نداشته باشد . خبر به این شرح بود که  قرار است از ابتدای اردیبهشت سال‌جاری فروش مستقیم ارز صادرکنندگان به واردکنندگان در سامانه جامع تجارت آغاز شود و فروش ارز صادراتی به واردات بی‌واسطه انجام خواهد شد.

روز سه شنبه هفته گذشته بود که روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: «با توجه به سیاست‌های ارزی اجرا شده و در راستای تسهیل امور تجارت خارجی کشور از محل واگذاری امتیاز پروانه‌های صادراتی ظرف یک ماه گذشته بالغ بر ۵/  ۱ میلیارد دلار واردات انجام شده است. ضمن اینکه در راستای اجرای سیاست تجارت خارجی بدون نفت کشور، فرآیند تسهیل تجارت خارجی واردات از محل صادرات غیرنفتی به‌صورت ویژه پیگیری شده و تا پایان فروردین ماه سال ۱۳۹۸ ارتباط مستقیم بین واردکنندگان و صادرکنندگان در سامانه جامع تجارت برقرار خواهد شد مسئول ارزی سامانه میگوید :  در اسفند سال گذشته مقرر شد سامانه جامع تجارت، امکانی برای شناسایی صادرکنندگانی که قصد فروش ارز حاصل از صادراتشان را داشتند و در مقابل، واردکنندگانی که به‌دنبال تامین ارز سریع‌تر از فرآیند بانکی بودند فراهم کند. در این سامانه، صادرکنندگان می‌توانند میزان ارز حاصل از صادرات‌شان را ثبت کنند و این سامانه پس از احراز هویت شخصی و تجاری این افراد، نام و مقدار ارز آنها را در لیستی قرار می‌دهد و از طرف دیگر، واردکنندگانی که قصد خرید ارز دارند نیز پس از ثبت سفارش، اخذ تاییدیه بانک مرکزی و احراز هویت حقیقی و حقوقی‌شان، می‌توانند به این لیست دسترسی داشته باشند تا با این شیوه، به صادرکنندگانی که قصد فروش ارز خود را دارند، متصل شوند.

نکته مهم برای ما بورسی ها دو سوال است 1- با چه نرخی : در پاسخ به این پرسش توضیح میدهد  : هیچ دخل و تصرفی چه در تعیین قیمت خرید و فروش ارز و چه ثبت فرآیند معامله ارزی بین صادرکننده و واردکننده ندارد.  واردکنندگان می‌توانند سریع‌تر از گذشته ارز خود را تهیه کنند و در مقابل نیز صادرکنندگان می‌توانند ارز حاصل از صادرات خود را با قیمت توافقی بفروشند.

اما سوال دوم  بی پاسخ است . آیا پتروشیمی فولاد سنگ آهن و ... هم  اجازه عرضه ارز به این سامانه را دارند ...

اما نکته مهم این است که دولت در اولین گام به طور رسمی نرخ ارز بازار را پذیرفته و به سمت ان حرکت کرده است

در گروه بانکی: گفته شده نماد بانک تجارت فردا باز میشود.  قیمت تئوریک بازگشایی سهم نیز در حدود ۳۵ تومان است ولی گویا سهامدار عمده و بازیگردان آن قصد دارد نماد وتجارت در محدوده بیش از 50 تومانی باز شود! امری که با توجه به اقبال بازار از چنین افزایش سرمایه هایی ( تجدید ارزیابی داراییها)، دور از انتظار نیست.

 

در گروه خودرویی: وزیر صنعت، معدن وتجارت با اعلام پیش‌بینی تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه در سال جاری از عرضه تدریجی سهام ایران خودرو و سایپا و خروج دولت از این دو خودروساز خبر داده است.

رضا رحمانی در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی و ستاد تسهیل استان کرمانشاه، آمار تولید سال گذشته خودروسازان را ۹۵۰ هزار دستگاه اعلام کرده و گفته: افزایش تولید ماه‌های پایانی سال گذشته در حالی منجر به افزایش سه برابری نسبت به سال 96 شد که برای سال جاری هم تکرار و پیش بینی می‌ شود در پایان سال، بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه عرضه شود. یکی از برنامه هایی که سال جاری اجرای خواهد شد، فروش تدریجی سهام دو شرکت ایران خودرو و سایپا از سوی دولت است. براساس این گزارش، رحمانی چند روز قبل هم بر فروش اموال مازاد و شرکت‌های وابسته به این دو غول خودرویی تاکید کرده بود.

 

پیش بینی بازار  دوشنبه 26  فروردین 98 : بورس تهران با شتاب تندی در سودای رکوردشکنی و شکستن  سقفهای قبلی است و عطش خرید در بین فعالان بازار روزبروز تیزتر و تیزتر میشود. جریان نقدینگی به فضای معاملات در بورس طی یک ماه اخیر قویتر شده و  روزانه بیش از 1000 میلیارد تومان پول جدید وارد بازار یشود. این در حالیست که کلیه بازارهای موازی با بورس از جمله بازار طلا و ارز، بازار املاک و مستغلات، بازار خودرو، بازار کالاهای با دوام و بی دوام و خلاصه کلیه کسب و کارها خوابیده است و جملگی در رکود مزمنی بسر می برند. لذا رویکرد اخیر سرمایه گذاران و صاحبان سرمایه بسوی بورس را به فال نیک باید گرفت و پدیده ای خوب و مبارک برای رونق بازار سرمایه برشمرد. و اما فردا روز مهمی برای فعالان بازار خواهد بود چرا که به احتمال زیاد، سقف قبلی شاخص کل و بسیاری از سدها و موانع پیش روی شاخص از میان برداشته خواهد شد تا راه برای نفوذ و تصرف قله 200 هزار واحدی، فراهم آید.

 

حافظ عزیزی نقش

25 فروردین ماه 1398

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

(اطلاعات حساب خود را به راحتی در ربات کارگزاری به آدرس @oibourse_bot  ببینید)


 

 

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد