گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار سه شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 348 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار سه شنبه

گزارش روزانه: این روزها بورس تهران و شاخصش فرد و زوج شده، بعبارتی یک روز مثبت است و یک روز منفی.

نه میتوان به مثبت شدن  امیدوار بود و دل بست، و نه به منفی گرایی و افت و ریزشش.

خلاصه شیر تو شیری هست که نگو و نپرس. عده ای از بروز جنگ،وضع تحریمهای بیشتر و ممانعت از صادرات نفت و محصولات ایرانی می ترسند و به قول جناح تندروها، کاسبان ترس هستند. عده ای باکی از جنگ و تحریمها ندارند و احتمال اینکه تنش نظامی در منطقه صورت گیرد و کارها قاراشمیش شود، بیمی ندارند. صاحبان این طیف فکری، بر این باورند که امریکاییان جرأت حمله به ایران و آغاز یک جنگ تمام عیار را ندارند و ارتش ایران به قدری قوی است که ناوگان های امریکا را منهدم ساخته و به آتش بکشاند.

و اما پس از ریزش شاخص سهام طی روز گذشته، امروز شاهد رشد دوباره قیمت‌ها و پیوستن شمار زیادی از معامله‌گران به جبهه تقاضا بودیم. نماگر اصلی بورس تهران نیز با رشد سطح عمومی قیمتها در قریب به اتفاق صنایع و سهام، توانست بیش از 1.8 درصد از سقوط خود در هفته اخیر را جبران نموده و خود را به ارتفاعات 207 هزار واحدی برساند.

شرح ماوقع: با فروکش هیجان فروشندگان در بازار امروز  و قوت گرفتن توامان تقاضا، شاهد تغییر سیمای سهام و رشد سطح عمومی قیمت‌ها بودیم. شاخص در اتمام معاملات امروز با رشد بیش از 3600 واحدی بار دیگر توانست به کانال 207 هزار واحدی راه یابد و بخشی از ریزش بیش از 20 هزار واحدی یک هفته گذشته را جبران کند. امروز علاوه بر نماد شرکت‌های بزرگ کالایی که با استقبال متقاضیان روبه‌رو شده‌اند، در بین صنایع مختلف نیز شاهد استقبال گرم سهامداران و سرمایه گذاران بودیم و به اصطلاح، بازار را خوب می خریدند.

به‌نظر می‌رسد در چنین شرایطی که بازار به‌صورت یکطرفه درگیر موج‌های دسته‌جمعی می‌شود، امکان برخورد نگاه‌های مختلف در ارزش‌گذاری سهام از دست می‌رود و بسیاری از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بر خلاف پیش‌بینی خود از روند آتی قیمت‌ها، توان مقابله با فضای عمومی را پیدا نمی‌کنند و ناخواسته در سیل عرضه یا موج تقاضا گرفتار می‌شوند. در این شرایط هیچ‌گونه معیاری برای سنجش انتظارات در دست فعالان و تحلیلگران نیست تا بتوانند ضمن بررسی نحوه نگاه اهالی سهام، موقعیت خود در معاملات را بر خلاف جو عمومی تغییر دهند و برای مثال، در بازاری سراسر منفی هم به کسب سود دست یابند.

تاخیر‌های مخرب در جاده یکطرفه: چنان‌که گفته شد تشدید ریسک سیستماتیک از مجرای ایجاد ابهام در کیفیت جریان ورودی وجوه آتی شرکت‌ها می‌تواند قیمت سهم را-که یک پیش‌بینی از سودآوری است- دستخوش تغییر کند. در این شرایط هر چه به سمت ابهام بیشتر پیش برویم، تحلیل‌ها کیفی‌تر می‌شوند و سناریوهای سودآوری با عدم قطعیت‌های متعددی دست به گریبان می‌شود. تمام این ابهامات را می‌توان در انتظارات سهامداران بازشناخت اما مساله اینجاست که در بورس تهران چنین معیاری برای سنجش انتظارات وجود ندارد.

خوشبختانه بازارهای موازی اعم از ارز، سکه و بازار بدهی - چنین واکنش تندی به ریسک‌های مزبور نشان نداده‌اند، از همین‌رو این پرسش پیش می‌آید که عقبگرد پرشتاب و بی‌رقیب بورس تهران در سطح بازارهای دارایی ناشی از کدام تصور است و کدام عوامل ساختاری در شدت تاثیر رویدادهای غیرمنتظره اقتصادی و سیاسی بر سهام نقش‌آفرینی بیشتری داشته‌اند؟ پاسخ این پرسش را می‌توان به ضعف ساختار معاملاتی بورس تهران نسبت داد که امکان جذب حجم تازه‌ای از سرمایه‌های نوظهور را نداشته و با بستری در جهت تاخیر در روند تعادلی قیمت‌ها، به هیجان ناگزیر معاملات دامن زده است. به‌نظر می‌رسد واکنش شدیدتر سهام به ریسک‌های سیاسی نوعی شتاب‌زدگی اهالی تازه‌وارد بورسی بوده که عمدتا تحت‌تاثیر محدودیت‌های معاملاتی به قدرت تعیین‌کننده و موثر در شرایط فعلی مبدل شده‌اند.

در گفتارهای پیشین به کرّات  به نقش منفی محدودیت‌های هیجان‌آفرینی چون دامنه ۵ درصدی نوسان قیمت سهم پرداخته بودیم. به‌زعم بسیاری از تحلیلگران وجود «صف» در روزهای اخیر نقش تعیین‌کننده‌ای در تشدید هیجان معامله‌گران داشته است. مطابق نمونه‌های تاریخی در معاملات بورس تهران، وجود صف- چه خرید و چه فروش- پیوند ناگسستنی در تشدید جو روانی بازار و تاخیر در رسیدن قیمت سهم به سطح تعادلی خود داشته است. معمولا گروهی از معامله‌گران که بیشتر به دنبال موج‌های دسته‌جمعی در بازار فعالیت دارند، به دلیل عدم آشنایی کافی با محیط سودآوری و عیار ارزندگی سهام، به صف حساسیت مقاومت‌ناپذیری نشان می‌دهند. از این‌روست که محدودیت دامنه نوسان را باید در پدیدآوردن صف و به تبعیت از آن در هیجان‌آفرینی متهم اصلی دانست.  علاوه بر رفع محدودیت دامنه نوسان قیمت، به‌کار‌گیری از ابزارهای مالی متنوع از قبیل اختیار معامله یا معاملات آتی روی سهم که منجر به ایجاد بازاری دو‌طرفه می‌شود نیز در حرکت بورس تهران به سمت نوعی چندصدایی شدن موثر به‌نظر می‌رسد. اگرچه از ابزارهایی نظیر سبد آتی روی شاخص صنایع بزرگ در اواخر سال گذشته رونمایی شد اما استقبال پایین سرمایه‌گذاران از این ابزار حاکی از عدم تکافوی این نحوه اجرا از سوی نهادهای نظارتی قلمداد می‌شود.

 

کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی #فولاد، #شپنا، #فملی، #شتران و #فارس، #شبندر و #فخوز با رشد حدود 3682 واحدی روبرو شد. فاصله گرفتن نسبی سهامداران از رفتار هیجانی که در چند روز اخیر شدت گرفته بود، رشد مناسب بازار را در پی داشت هرچند حجم معاملات چندان قابل توجه نبود.

 

نمای امروز بازار: شاخص کل 207,751/ 3682 واحد مثبت/ ارزش بازار 7,969,943 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 9.505 میلیارد ریال/ حجم معاملات 3.577 میلیون سهم.

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فولاد 362 واحد مثبت/ شپنا 215 واحد مثبت/ فملی 201 واحد مثبت/ شتران 182 واحد مثبت/ فارس 162 واحد مثبت/ شبندر 146 واحد مثبت/ فخوز 123 واحد مثبت.

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 482.8 میلیون سهم/ خزامیا 333 میلیون سهم/ خپارس 279.1 میلیون سهم/

خساپا 277.2 میلیون سهم/ ذوب 184.6 میلیون سهم.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1- وزیر انرژی، صنایع و منابع معدنی عربستان اذعان کرده، روز یکشنبه برابر با ۱۲ مه ۲۰۱۹ دو نفتکش سعودی نیز هدف "عملیات خرابکارانه" قرار گرفتند. خالد فالح وزیر انرژی‌، صنایع و منابع معدنی عربستان امروز گفته، این دو نفتکش در مسیر خود در حال عبور از خلیج فارس و در آب‌های اقتصادی امارات در نزدیکی امارت الفجیره بودند که مورد "تعرض و هدف عملیات خرابکارانه" قرار گرفتند. در حالی که یکی از آنها در مسیر برای حمل نفت سعودی از بندر راس تنوره بود و قصد داشت نفت را برای شعبه آرامکو در آمریکا برساند. وی تصریح کرده: این حمله هیچ خسارت جانی یا نشت نفت را در پی نداشت در حالی که خسارت بسیاری به بدنه دو کشتی وارد شد. وی این حمله را که آن را تهدیدی علیه آزادی دریانوردی و امنیت انتقال نفت برای مصرف‌کنندگان در سراسر جهان خواند،‌ محکوم کرد. الفالح مسؤولیت مشترک جامعه جهانی را در حفظ امنیت دریانوردی و امنیت نفتکش‌ها و کشتی‌های تجاری مورد تاکید قرار داد تا پیامدهای آن بازارهای نفت را در بر نگیرد و خطری بر اقتصاد جهانی ایجاد نکند. در این راستا شورای همکاری خلیج فارس با صدور بیانیه‌ای تمام قد "عملیات خرابکارانه" در آب‌های امارات را محکوم کرد. عبداللطیف الزیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در این بیانیه اظهار داشته، چنین اقدامات غیرمسؤولانه‌ای منجر به افزایش تنش و درگیری در منطقه شده و منافع ملت‌ها را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد. مصر نیز با "شدیدترین عبارات" عملیات خرابکارانه علیه چهار کشتی امارات را محکوم کرد.

2-وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای اظهار کرده، هر گونه اقدامی علیه امنیت ملی امارات چه در مرزهای دریایی و زمینی محکوم است. در این بیانیه مصر همبستگی خود را با امارات در برابر مقابله با هرگونه اقدامی در جهت بی‌ثبات‌سازی این کشور اعلام کرده است. مصر در ادامه بر روابط برادرانه و محکم بین دو کشور و همکاری مشترک برای مقابله با تهدیدات علیه امارات تاکید کرده است.

3-وزارت خارجه بحرین نیز اقدامات خرابکارانه علیه کشتی‌های تجاری در نزدیکی آب‌های منطقه‌ای امارات در خلیج عمان را محکوم و اقدامی مجرمانه خطرناک توصیف کرد. این وزارتخانه بر همبستگی بحرین با امارات در اتخاذ تدابیری جهت حمایت از منافعش تاکید کرد و افزود، جامعه جهانی باید برای تضمین امنیت دریانوردی و مقابله با این دست تهدیدات علیه صلح جهانی وارد عمل شود. البته وزارت خارجه اردن نیز همبستگی خود را با امارات اعلام کرده است.

4- مشکلات تأمین کاغذ پس از روزنامه‌های خصوصی، حالا گریبان‌گیر روزنامه‌های دولتی نیز شده است.   بر همین اساس دیروز ۲۱ اردیبهشت، تعداد صفحات روزنامه «ایران» با کاهش ۸ صفحه‌ای روبه‌رو بود و امروز نیز نوبت به روزنامه «همشهری» رسید تا از تعداد صفحات خود بکاهد.

5-یک کارشناس حوزه انرژی گفته اگر شاهد اتفاقات خاص در خلیج فارس نباشیم، با کاهش عرضه نفت ایران قیمت آن به ۱۰۰ دلار نخواهد رسید. چرا که در شرایط فعلی افزایش قیمت نفت تقریباً غیر ممکن است

6- سه شرط  چین برای رسیدن به توافق تجاری با آمریکا طبق نظر قائم مقام نخست وزیر چین چنین است:

الف-حذف کلیه تعرفه های تنبیهی ب- خرید کالاهای آمریکایی توسط چین متناسب با تقاضای واقعی بازار

ج-تعادل در متن توافقنامه.

و اما  در ادامه جنگ تجاری، آمریکا در نظر دارد بروی کالاهای دیگر چین نیز تعرفه 25% اعمال کند... 10 قلم عمده کالا که تاکنون مشمول تعرفه گمرکی نشده است، بشرح زیر است:

7-میزان تولید کنسانتره زغال سنگ شرکت‌های طبس و البرز مرکزی (وابسته به ایمیدرو) در نخستین ماه سال ۹۸ با رشد ۳۳ درصدی مواجه شد. این دو شرکت در ماه فروردین امسال، ۴۷ هزار و ۱۸۷ تن کنسانتره زغال سنگ تولید کردند. از این میزان تولید، ۴۰ هزار و ۳۹۵ تن توسط شرکت زغال سنگ طبس و ۶ هزار و ۷۹۲ تن توسط شرکت زغال سنگ البرز مرکزی تولید شد.

8-سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفته اقدامات جدید خود را در چارچوب برجام آغاز کرده‌ایم. ایران بعد از یک صبر استراتژیک یک ساله اقداماتی را شروع کرده است. در ضمن آژانس ناظر است نه قاضی.

9-سازمان ملل اعلام کرد شورشیان حوثی‌ در یمن طبق برنامه نیروهای خود را از بنادر اصلی دریای سرخ خارج کرده‌اند. این نهاد بین‌المللی روز یکشنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه گفت حوثی‌ها از سه بندر حدیده، الصلیف و راس‌عیسی «طبق برنامه‌ریزی صورت‌گرفته» عقب‌نشینی کرده‌اند مایکل لولسگارد، رییس کمیته هماهنگی نقل‌وانتقال سازمان ملل، در بیانیه‌ای گفت: «هر سه بندر هنگام خروج نیروهای نظامی همزمان تحت نظارت تیم‌های سازمان ملل بودند.»   او اضافه کرده پس از خروج نیروهای حوثی، گارد ساحلی یمن مسئولیت امنیت این سه بندر مهم را در اختیار گرفت.

10-وزیر ارتباطات گفته : 1- ترخیص ۶۰۰ هزار گوشی تلفن همراه، مانده در گمرک به جلسه سران قوا ارجاع شده است. 2- سناریوهای لازم برای قطع اینترنت در ایران اندیشیده شده است. 3- سرویس‌های خدمات ارزش افزوده شارژ سیم کارت های اعتباری تلفن همراه را بدون اطلاعات مصرف می‌کنند. 4- برای شناسایی این سرویس‌ها مردم باید ستاره ۸۰۰ مربع را شماره گیری کنند تا اگر ناخواسته عضو سرویس های خدمات ارزش افزوده شده اند، از آنها خارج شوند تا شارژ آنها بی دلیل استفاده نشود. 5- شنیده های #ورق #فولاد مبارکه از ضخامت ۵ میلیمتر به بالا در اختیار برخی از بنکداران در انبار تهران، از ادامه کاهش قیمت ها و ورود به کانال قیمتی ۶۷۰۰ تومان/کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) حکایت دارد.

 

نشست اضطراری وزرای خارجه اروپایی درباره اعلامیه برجامی ایران: پایگاه خبری نشنال گزارش داده که وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان به همراه موگرینی روز دوشنبه در بروکسل نشست فوق العاده برگزار می‌کنند تا درباره اقدام اخیر ایران در زمینه برجام رایزنی کنند. این گزارش می افزاید، وزرای خارجه اروپایی قرار است علاوه بر بررسی پاسخ به تهدیدهای ایران، درباره پیشرفت‌ها در زمینه تلاش‌هایشان برای ادامه تجارت با ایران نیز رایزنی کنند. از طرفی مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه برای بحث درباره ایران به بروکسل می‌رود. قرار بود وزیر خارجه آمریکا به مسکو برود ولی اکنون اعلام شده پمپئو پیش از گفتگو با رهبران روسیه، درباره ایران با اروپا گفتگو خواهد کرد تا مواضع خود را به واشنگتن نزدیک کنند.

 

فرجام برجام: مسئول سياست خارجى اتحاديه اروپا: شب گذشته به ما اعلام شد پامپئو قصد دارد برنامه سفر خود را تغییر دهد و اینجا، در بروکسل، هم توقفی داشته باشد. ما باید ببینم چطور می‌توانیم و آیا می‌توانیم دیداری داشته باشیم. همواره از حضور او استقبال می‌کنیم، اما فعلا برنامه دقیقی وجود ندارد. ما ما همچنان به طور کامل از توافق هسته‌ای با ایران و اجرای کامل آن حمایت می‌کنیم. امروز همچنین در حاشیه نشست شورای وزرای خارجه، دیداری میان من و وزرای خارجه فرانسه، آلمان و انگلستان برگزار خواهد شد تا درباره بهترین نحوه ادامه حمایت از اجرای کامل توافق هسته‌ای با ایران بحث کنیم.

*این توافق همچنان یکی از ستون‌های کلیدی امنیت در منطقه ماست و عنصری کلیدی در معماری منع اشاعه جهان و منطقه بوده و هست.

*ما تا جایی که بتوانیم، با تمام ابزارهای خود و با تمام اراده سیاسی خود به حمایت از آن ادامه می‌دهیم و این موضوع هم برای واشنگتن و هم تهران کاملا روشن است.

*روشن است ما بر همین مبنا، با ایران بحث‌هایی هم درباره تحولات منطقه می‌کنیم که در برخی از این موضوعات ما اختلاف نظرها و شکاف‌های بسیار جدی با هم داریم.

*ما معتقدیم گفت‌وگو بهترین روش برای پرداختن به اختلافات است تا از تنش در منطقه‌ای که همین حالا نیز تنش‌آلود است، جلوگیری کنیم.

 

در گروه فولادی:  شاید مهم‌ترین‌ یا یکی از مهم‌ترین‌ اخبار حوزه فلزات در روزهای اخیر تحریم صادرات فلزات و فولاد ایران توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا است که به گفته کارشناسان این اخبار بر روند عادی بازار اثر گذاشته است به‌طوری‌که بازار فولاد پس از تاثیرپذیری از این جو روانی طی دو روز گذشته روند کاهشی و به نوعی ریزش قیمتی را در پیش گرفت و کاهش قیمت ۱۰ درصدی را از سرگذراند تا نشان دهد بازاری شکننده در غیاب تقاضای واقعی و در شرایط شوک‌های فرابازاری است.  بهو اما در بررسی میزان تاثیرگذاری تحریم بر بازار فولاد یا به‌طور کلی تر در بحث تاثیرپذیری این بازار از مباحث سیاسی و روز، باید چند موضوع را شناسایی کرد. در واقع به یکباره نمی‌توان بحث تاثیرگذاری تصمیمات ترامپ را درخصوص تحریم بازار فولاد مطرح کرد و گفت این تاثیرات مستقیما و به یکباره به بازار منتقل شده است. کارشناسان می‌گویند این تاثیرات را در دو جبهه باید مورد شناسایی قرار داد، به‌طوری‌که اثرگذاری این تحریم‌ها در کوتاه مدت «غیر‌مستقیم و روانی» و در بلند‌مدت «واقعی» است. در اینجا اما باید این نکته مهم را فراموش نکرد که با آغاز تحریم و پیش از ضرب‌الاجل سه ماهه رئیس‌جمهور آمریکا درباره اجرای این تحریم جو روانی آن آغاز و به بازار منتقل شده است.بازار فولاد از ابتدای اردیبهشت رشد قیمتی داشت که در آن برهه، جو روانی دلیل آن رشد بود. پس از آن و در پله دوم تبدیل نقدینگی به کالا در بازار باعث شد معامله‌کنندگان ترجیح دهند به جای نگهداری پول در حساب بانکی خود، کالا در اختیار داشته باشند که این موضوع در مورد کارخانه‌های بزرگ فولادی هم مشاهده شد که اقدام به خریداری شمش کردند. در ادامه رشد قیمت دلار به جو افزایشی در بازار فولاد دامن زد.

مورد آخر که خروجی خود را در معاملات بورس کالا نشان داد افزایش سفته بازی در این بازار بود به‌طوری‌که باعث شد شمش از میلگرد گران‌تر شود، در واقع تقاضای شمش در آن برهه به‌صورت بی‌دلیل، صوری و سفته‌بازانه روند افزایشی پیدا کرد. واژه تحریم برای بازار فولاد اهمیت چندانی ندارد و بیش از آن «قیمت دلار» برای این بازار مهم است، طوری‌که در زمان افزایش قیمت دلار جذابیت صادرات هم افزایش پیدا می‌کند، این در حالی است که در آن شرایط (قیمت دلار روند افزایشی داشت) اسمی از تحریم فولاد نبود و جذابیت صادراتی در حال افزایش بود؛ با این پیش فرض که قیمت دلار نیمایی هم در حال افزایش بود.اما در هفته گذشته و با قرار گرفتن در ماه مبارک رمضان به‌صورت سنتی تقاضا کاهش پیدا کرد، به علاوه شاهد فاز روانی کاهش قیمت دلار بودیم که یکی از دلایل مهم برای کاهش قیمت در بازار فولاد است.

مساله سوم بحث تحریم فولاد است این نکته را القا می‌کند که احتمالا صادرات فولاد کم خواهد شد، یعنی این حجم صادراتی به بازار داخلی وارد می‌شود و این موضوع به معنای تقویت عرضه در بازار داخلی فولاد خواهد بود؛ این موضوعات در پله اول از لحاظ روانی در بازار فولاد تاثیر خواهد گذاشت و تاثیر واقعی آن از نظر بنیادین زمانبر خواهد بود که در گزارش‌های آتی به آن خواهیم پرداخت.یکی از فعالان بازار فولاد درخصوص روند اعمال تحریم‌ها روی بازار فولاد ایران گفته: اعمال تحریم‌ آمریکا روی فلزات ایران هیچ‌گونه تغییری در بازار فولاد به وجود نیاورده است، در واقع بهتر این است که از همان ابتدای صحبت درباره اعمال تحریم‌های آمریکا روی فولاد ایران یک نکته را مدنظر قرار دهیم؛ این تصور که با اولتیماتوم و اعلام تحریم ترامپ کارخانه‌ها نتوانسته‌اند صادرات انجام دهند و این موضوع باعث کاهش قیمت‌ها شده است را باید نادیده گرفت، در واقع دلیل کاهشی شدن قیمت‌ها در بازار فولاد را باید در شوک وارده از این خبر به بازار دانست.

از طرفی  بررسی نمودار قیمت میلگرد نشان می‌دهد، قیمت این کالا در چه بازه‌های زمانی رشد داشته و حال پس از دو روز از اعلام اعمال تحریم‌ها روند کاهشی را در پیش گرفته است.در واقع تقاضای واقعی در بازار وجود ندارد که از قیمت‌ها حمایت کند، از ابتدای اردیبهشت همان‌گونه که روی نمودار مشاهده می‌شود روند ابتدایی تا ۱۵ روز اول در این بازار افزایشی بوده است، این در حالی است که در حال حاضر بازار کاهشی شده است.یک فعال دیگر بازار در ادامه و درخصوص روند کنونی بازار گفته: انبارها پر است، تقاضای مصرفی خاصی وجود ندارد و موضوع محدودیت صادراتی و صحبت‌های رئیس‌جمهوری آمریکا هم به‌عنوان عامل روانی است که قیمت فولاد را در دو روز گذشته کاهشی کرده است، این در حالی است که مشتری هم در بازار وجود ندارد. تجربه‌ سال‌های متوالی در بازار فولاد ثابت کرده است زمانی که بازار فولاد روند کاهشی در پیش می‌گیرد، مصرف‌کننده واقعی هم که می‌خواهد اقدام به خرید کند وارد بازار نمی‌شود و در واقع در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها می‌ماند و به همین دلیل پیش‌بینی کاهش قیمت در بازار فولاد در این برهه به قوت خود باقی می‌ماند.

در برهه کنونی با توجه به قرارگیری در ماه رمضان از یکسو و تعطیلات پیش‌رو در خرداد از سوی دیگر به شرطی که عرضه‌های نامتناسبی در بورس کالا (قیمت‌های پایین‌تر از قیمت بازار آزاد) وارد نشود بازار می‌تواند به یک آرامش نسبی دست پیدا کند، ولی اگر عرضه‌های نامتناسب (از لحاظ قیمتی) در بورس کالا وارد شود و مجددا رقابت‌هایی حول آن شکل گیرد، باعث داغی بازار فولاد خواهد شد و باز هم بازار را به سمت التهابات قیمتی در نبود تقاضای واقعی و مصرف‌کننده واقعی سوق خواهد داد، در غیر این صورت بازار فولاد در بازه زمانی بلندمدت به دلیل اینکه مصرفی در آن نیست روند آرام و بدون رشد را در پی خواهد گرفت.  از سوی دیگر ترکش‌های محدودیت تحریمی به این بازار از لحاظ روانی اصابت کرده است که به درد بازار سفته‌بازی و سرمایه‌ای نخواهد خورد، بلکه به درد تولیدکننده و مصرف‌کننده می‌خورد.

اما سوال اینجا است که بازار آزاد فولاد ایران نسبت به تحریم‌ها چگونه واکنش نشان خواهد داد؟ در واقع بعد از فروکش کردن جو روانی بازار، این بازار به چه سمت و سویی خواهد رفت؟

طبق نمودارها اگر ۳۰۰ تومان افزایش قیمت در بازار میلگرد طی ۱۵ روز وجود داشته است ولی طی ۳ روز این قیمت به اندازه ۵۰۰ تومان کاهش داشته و ریزش کرده است. یک فعال بازار فولاد در این باره گفته: در واقع سقوط آزاد قیمتی در بازار فولاد چشمگیرتر بوده است، چرا که مصرفی در جایی وجود ندارد، این در حالی است که یک عده سفته‌باز در برهه افزایش بی‌رویه قیمت‌ها برای سودگیری وارد بازار شده‌ بودند تا از افزایش قیمت بدون پشتوانه قیمت‌ها سود ببرند ولی زمانی که قیمت‌ها به سمت سرازیری میل می‌کند، این افراد مسابقه فروش را در پیش می‌گیرند، به این معنا که در برهه کنونی این ذهنیت حتی وجود ندارد که سود عایدشان شود یا ضرر، بلکه فقط به فروش فکر می‌کنند این در حالی است که به هیچ نحوی هم نمی‌توان اکنون که قیمت‌ها همزمان با ماه مبارک رمضان روند کاهشی پیدا کرده‌اند در مقابل این رویه ایستاد.


 

پیش بینی بازار  سه شنبه 24  اردیبهشت 98 : هر چند ریسک سیاسی بازار بالا رفته و احتمال توسعه تحریمها و اعمال فشار بیشتر بر صنایع و صادرات ایران بیشتر و بیشتر شده، ولی چند عامل و فاکتور مثبت هست که چربش آن بر فاکتورهای منفی، بسی قویتر و پر زورتر است . بطوریکه برآیند این عوامل مثبت و منفی، فعلا کفه ترازو را به نفع خریداران رقم زده است. چرا که با دلار 15 هزار تومانی فعلی، سهام اکثر شرکتها بالاخص سهام دارای فاند قوی بنیادی و توجیه صادراتی، زیر ارزش ذاتی خود قرار داشته و جا برای رشد قیمتی بیشتر را دارند. ولی اگر فردی محتاط و ریسک گریز هستید، روی به سرمایه گذاری و خرید اوراق بدهی آورید و از فرصت مناسب برای برخورداری از بازدهی بدون ریسک 24 درصدی در نمادهای ارزنده ای چون اشاد10، اخزا703،اخزا709 و ... برخوردار شوید. مطمئنا تا چند روز دیگر، این اوراق بدهی را در قیمتهای معاملاتی کنونی نخواهید یافت

 

حافظ عزیزی نقش
کارگزاری اردیبهشت ایرانیان


(با ما در کانال https://telegram.me/oitahlil تلگرام همراه باشید)
(اطلاعات حساب خود را به راحتی در ربات کارگزاری به آدرس @oibourse_bot ببینید)

 

 

 

 

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد