گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار دوشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 716 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار دوشنبه

در معاملات امروز بازار اکثر نمادهای فلزی، پالایشی و پتروشیمی ... کماکان با ترکش ریزش قیمت کامودیتی‌ها در انتهای هفته گذشته دست و پنجه نرم می‌کنند. در این شرایط رشد شاخص کل بر دوش 4 نماینده از 4 صنعت بازار قرار گرفته است. نمادهای «رمپنا»، «اخابر»، «تاپیکو» و «خودرو» بیشترین اثر مثبت را بر نماگر کلی بازار داشته‌اند. در این میان رشد نمادهای «رمپنا» و «تاپیکو» در مسیر انتظار برای انتشار صورت‌های مالی حسابرسی‌شده صورت می‌گیرد و نماد «خودرو» به عنوان بزرگترین نماینده گروه خود تحت تاثیر اخبار افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی است.

هجوم خریداران به سهام شرکت‌های کوچک: در حالی‌که شاخص کل بورس تهران به دنبال نوسان قیمتی سهام بزرگان بازار رشد 944 واحدی (0.4 درصد) را تجربه کرده است شاخص کل هم‌وزن، با اثرگذاری یکسان نمادها بدون اثر ارزش بازار آن‌ها، رشد 1.5 درصدی را نشان می‌دهد. طی هفته‌های اخیر «دنیای بورس» به انتظار برای حذف دلار 4200 تومان از بودجه دولت اشاره کرده بود. همان‌طور که اشاره شد کالاهای باقیمانده در لیست ارز دولتی به تدریج باید با این دلار خداحافظی کنند. روز گذشته اخبار از بررسی حذف 4200 تومان از سوی دولت از سوی وزیر بهداشت به گوش رسید. انتشار این خبر کل گروه دارو را در معاملات امروز با صف خرید همراه کرده بود. احتمال افزایش قیمت دارو به دنبال حذف دلار 4200 تومانی از رویه تامین واردات مواد اولیه و انتظارات فعالان بازار برای رشد سودآوری این صنعت صف خرید را برای این نمادها به دنبال داشته است. فارغ از اثر بنیادی اما خبر روز گذشته می‌تواند سیگنال‌های متفاوتی را در برداشته باشد. علاوه بر دارو کالاهای دیگری نیز در لیست واردات با ارز دولتی قرار دارند که برخی از این کالاها شامل روغن خام خوراکی، شکر، ماده اولیه لاستیک و سایر موارد هستند. اگر دولت در حال بررسی حذف دلار 4200 برای واردات ماده اولیه دارو به عنوان یکی از کالاهای با اولویت بالا برای جامعه است و به رانت سنگین این بخش و اثر مثبت محدود واردات ارزان در برابر معضلات این سیاست اشتباه پی برده است احتمالا در سایر کالاها نیز باید بررسی دقیق‌تری انجام داد.

بر این اساس رویه مثبت معاملات در سایر گروه‌ها عمدتا تولیدکننده نیازهای اساسی جامعه را می‌توان ناشی از این خبر عنوان کرد. در مطالب گذشته به رانت سنگین بخش شکر و اختلاف فاحش قیمت بازار با قیمت مصوب فروش کارخانه‌ها اشاره شده بود. علاوه بر این به استقابل از سهام روغنی به دنبال  احتمال حذف 4200 نیز اشاره شده بود. همچنین به تحلیل اثر احتمالی حذف 4200 از واردات ماده اولیه لاستیک نیز پرداخته شده بود. در حالی صنایع بزرگ با جذابیت ویژه در بازار همچنان درجا می‌زنند که بعضا نگرانی از اثر حذف یارانه‌های سنگین انرژی و همچنین قیمت‌های جهانی در این صنایع وجود دارد. با این حال بررسی‌های اولیه از ارزندگی نمادهای بزرگ خبر می‌دهد که در گزارش‌های آتی «دنیای بورس» به آن‌ها پرداخته می‌شود. در خصوص اثر حذف دلار 4200 تومانی باید تحلیل دقیق‌تری ارائه شود که در ادامه به آن پرداخته می‌شود.

چرا خودرویی‌ها به صف نشستند؟: سهام شرکت‌های خودرویی در معاملات امروز به صورت دسته‌جمعی با صف خرید همراه بودند. موارد مختلفی در خصوص علل صف‌نشینی خودرویی‌ها مطرح است که در این قسمت به دو مورد آن اشاره می‌شود. مورد نخست انتظار برای افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی خودرویی‌ها است. در هفته‌های گذشته در مطلبی به سناریوهای پیش رو برای افزایش سرمایه خودرویی‌ها با محوریت سرمایه‌گذاری گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو (خگستر) پرداخته شده بود. سهام این شرکت طی دو هفته از زمان انتشار گزارش مزبور 16 درصد رشد قیمت سهام را تجربه کرده است. گرچه پیش‌بینی هیجان دوباره در نمادهای خودرویی از هفته‌های قبل چندان دشوار نبود اما همچنان توصیه می‌شود به وضعیت بنیادی این صنعت توجه شود. عمده شرکت‌های زیرمجموعه گروه خودرو مشمول ماده 141 قانون تجارت هستند و برای بسیاری از این شرکت‌ها امید برای خروج از این قانون تنها به افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی‌ها است. با این حال با شتاب زیان‌سازی این شرکت‌ها احتمالا این رویه چندان طولانی نباشد.

بر این اساس همان‌طور که در هفته‌های گذشته اشاره شد ممکن است موج دیگری از افزایش سرمایه تجدید ارزیابی به سراغ این نمادها بیاید. با این حال این موج خرید نمی‌تواند نشانه‌ای از ارزندگی بنیادی سهام خودرویی باشد بلکه بیشتر رجوع بازار به حافظه خود از اثر تجدید ارزیابی دارایی در قیمت سهام و بستر آماده خودرویی برای رشد قیمتی به دنبال این بهانه است. بهانه دوم که می‌تواند رشد قیمتی سهام خودرویی را توجیه کند یاس از رشد قیمتی سهام شرکت‌های بزرگ‌تر با وجود سیگنال‌های قدرتمند بنیادی است. به این ترتیب نقدینگی به سمت دیگر گروه‌ها مانند خودرو هجوم آورده است تا بتواند از این محل با بهانه‌های موجود سود کسب کند.

با این حال این نگاه کوتاه‌مدت بوده و فارغ از نوسان آتی نمادهای خودرویی برای نمادهای بزرگ نیز باید انتظار رشد قیمتی را کشید. در این میان به تدریج با مشخص شدن اثر ریسک‌ها مانند قیمت‌های جهانی بر صورت‌های مالی بزرگان بورسی می‌توان انتظار واکنش مثبت بازار را داشت.

 

کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از افزایش قیمتها در  نمادهایی چون اخابر،رمپنا،تاپیکو،خودرو، جم .... با رشد حدود 1076 واحدی روبرو شد. رویکرد بیشتر فعالان بازار به سمت شرکتهای کوتوله ای! و تشدید عملیلات سفته بازی در نمادهای کوچک و دارای حجم شناور پایین، استقبال برخی از فعالان بازار از سهامی چون اخابر و رمپنا و تاپیکو ... در کنار اقبال بازار مجدد گروه خودرویی بازار را در نهایت به سمت بالا سوق داد و به شکسته شدن سقف قبلی شاخص کل و نفوذ آن به مدار 255.530 درجه منتهی شد. اینک همه چیز برای خیز بلند بازار بسوی افق های بالاتر و نوبت خیز صعودی سهام دارای فاند قوی بنیادی، مهیا گشته است.

 

آخرین وضعیت بازار امروز: شاخص کل 255,530  واحد /  میزان تغییر 1076.34  واحد مثبت/ ارزش بازار 9,383,897  میلیارد ریال/ ارزش معاملات 9,840 میلیارد ریال/ حجم معاملات 2.360 میلیارد سهم

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: اخابر 161 واحد مثبت/ رمپنا 136 واحد مثبت/ شبندر 124 واحد منفی/ تاپیکو 117 واحد مثبت/ فملی 97 واحد منفی/ خودرو 81 واحد مثبت/ جم 69 واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 317.3 میلیون سهم/ خساپا 136.6 میلیون سهم/ ذوب 103.3 میلیون سهم/ وبصادر 101.5 میلیون سهم/ وملل 59.2 میلیون سهم.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی : 1- نشریه «هیل» روز به نقل از «مارک اسپر» وزیر دفاع ایالات متحده، اعلام کرده که طرح آمریکا برای گشت و کنترل خلیج‌فارس و تنگه هرمز علیه تجاوزات احتمالی جمهوری اسلامی، به‌ زودی تعهد چند کشور متحد و شریک را بدست خواهد آورد. گفته شده  «نمایندگان از بیش از ۳۰ کشور در کنفرانسی در ابتدای این هفته در مقر فرماندهی سنتکام در فلوریدا حضور بهم رساندند، تا در مورد «عملیات نگهبان» بحث کنند. این عملیات ائتلافی از کشورها است به‌ منظور محافظت از خطوط کشتیرانی در خلیج‌فارس در خاتمه وزیر دفاع آمریکا عنوان کرده است: «این واقعیت هنوز وجود دارد که رفتارهای بد جمهوری اسلامی همچنان در خلیج‌فارس ادامه دارد.»

2-وزیر خارجه آمریکا گفته مطمئنم که می‌توانیم در تنگه هرمز ائتلاف دریایی ایجاد کنیم. برخی از کشورها برای حضور در این ائتلاف اعلام آمادگی کرده‌اند

3-نحوه جدید بازگشت ارز صادراتی شرکتها اعلام و ابلاغ شد. بر این اساس،  پتروشیمی ها 60درصد ارز حاصل از صادرات را در نیما و الباقی را می توانند با روش های دیگر مصرف کنند.  برای سایر صنایع 50درصد به نیما عرضه می شود و الباقی می تواند مورد استفاده شرکت قرار گیرد.

4- مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا گفته با مایک پاین وزیر امور خارجه استرالیا دیدار می‌کنند. از سوی دیگر این احتمال وجود دارد که ایران بخش مهمی از این مذاکرات را به خود اختصاص دهد. این در حالی است که استرالیا هنوز پیشنهاد آمریکا برای شرکت در ائتلاف نظامی را نپذیرفته است. لیندا رینولدز در این خصوص گفته: ما به شدت درباره تنش‌ها نگران هستیم و تنش در خلیج فارس را محکوم می‌کنیم. درخواست آمریکا برای ایجاد ائتلاف در خلیج فارس به شدت پیچیده است و نیازمند یک بررسی جدی است و ما تاکنون هیچ تصمیمی نگرفته‌ایم.

5- در ادامه تبادل سیگنال بین ایران و دولت‌های عربی خلیج‌فارس، وزیر مشاور در امورخارجه  امارات‌متحده‌عربی از ترجیح ابوظبی و ریاض برای در پیش گرفتن رویکرد سیاسی به‌جای مواجهه و تقابل خبر داده است. همزمان یک پایگاه وابسته به اسرائیل مدعی شده که امارات و عربستان تماس‌های مخفیانه خود با ایران را افزایش داده‌اند و ولیعهد سعودی به‌طور جدی درحال بررسی گفت‌وگو با تهران است. پیش از این نشست مشترک نیروهای گارد ساحلی ایران و امارات در تهران بعد از وقفه شش‌ساله برگزار شده بود که تحولی جدید در اوج تنش‌ها در منطقه به حساب می‌آید.

6-نشریه نیویورکر در گزارشی، ماجرای دعوت محمد‌جواد ظریف به اتاق بیضی کاخ سفید را روایت کرده و نوشته بنابر ادعای نیویوکر، رند پال،‌ سناتور جمهوری‌خواه ایالت کنتاکی با ظریف تماس بر‌قرار می‌کند و در جریان آخرین سفر ظریف به نیویورک دیداری بین دو طرف در محل اقامتگاه سفیر ایران در خیابان پنجم محله منهتن انجام می‌شود. به ادعای نیویورکر، در این دیدار ظریف چند پیشنهاد به سناتور پال ارائه می‌کند. پال هم پیشنهاد ملاقات با ترامپ را در اتاق بیضی کاخ سفید مطرح می‌کند که البته ظریف آن را نمی‌پذیرد.

7-عباس معمارنژاد، معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد در نامه‌ای به مدیران عامل ۱۳ بانک تاکید کرده: تمامی بانک‌های دولتی و خصوصی شده ملزم به رعایت نرخ‌ها و سایر مصوبه‌های شورای پول و اعتبار هستند. همچنین بانک مرکزی در بخشنامه‌ای سقف حواله‌های ارزی را برای شرکت‌های تجاری تا ۵میلیون یورو و برای شرکت‌های تولیدی تا سقف ۱۰ میلیون یورو افزایش داد و شروطی را هم برای اجرای آن، به نظام بانکی ابلاغ کرد.

8-به گفته وزیر بهداشت دولت نیز در حال بررسی قطع دلار ۴۲۰۰ تومانی در بخش دارو است. سعید نمکی با اشاره به وضعیت کنونی صادرات در بخش دارویی از واقعی‌شدن قیمت‌ها در صنعت دارو هم خبر داده است.

9-مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق از کاهش ۹۸ درصدی خاموشی‌های برق کشور در زمان اوج مصرف امسال نسبت به پارسال خبر داده است.

10-آمار‌های بانک‌مرکزی نشان می‌دهد در سال ۹۷ بانک‌های دولتی تمایل بیشتری به وام‌دهی با سود ثابت داشتند و بانک‌های خصوصی تمایل به عقودی داشتند که سود ثابت نداشته باشد. درواقع بانک‌های خصوصی تمایل به عقود مشارکتی و بانک‌های دولتی تمایل بیشتری به عقود مبادله‌ای داشته‌اند. ازسوی دیگر عقود جذاب برای بانک‌های غیردولتی در سال ۹۷، مبادلات سلف بوده؛ به‌طوری‌که رشد اعتبارات مبادلات سلف در بانک‌های غیردولتی حدود دو برابر شده است. اما برای بانک‌های تخصصی و تجاری به ترتیب عقود اجاره به شرط تملیک و فروش اقساطی جذاب بوده است.

11- عزیز اکبریان، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس از قرارداد ۱۶۰۰ میلیارد تومانی خودرو‌سازان با صنایع دفاع برای تولید ۴۷۰ قلم قطعه خودرو در داخل خبر داده است.

12- با اعلام سایپا مبنی‌بر توقف تولید کیا سراتو، تعداد محصول‌های حذف شده از خطوط تولید خودروسازان کشور پس از اعمال تحریم‌های آمریکا به عدد ۴ رسید. خودروسازی ایران سال گذشته همین روزها و سه ماه پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و برجام، تحریم و در ادامه، دومینوی خروج شرکت‌های خارجی از کشور و توقف تولید محصولات آنها آغاز شد. تحریم‌ها سبب شد خودروسازان خارجی از بیم جریمه شدن توسط آمریکایی‌ها، کشور را ترک و ارسال قطعات به ایران را متوقف کنند. اگرچه تولید برخی خودروها پس از تحریم نیز به‌دلیل ذخیره‌سازی قطعات (در فاصله زمانی سه ماهه خروج آمریکا از برجام و آغاز رسمی تحریم) تا ماه‌ها ادامه داشت، اما در نهایت با اتمام ذخایر موردنظر، تولید آنها یک به یک متوقف شد.

 

تداوم فاجعه ای به نام بازار پایه فرابورس و واکنش ضعیف سازمان بورس: بالاخره و پس از تداوم 18 ماه فساد (دستکاری قیمتها ) در بازار پایه فرابورس، و پس از اینکه داد و اعتراض همه فعالان بازار در آمد، مسئولان و متولیان بازار اقدام به اصلاح قوانین بازار پایه فرابورس با هشت بند شدند. بطوریکه رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از اصلاح مقررات افشا، پذیرش و معاملات بازار پایه فرابورس ایران خبر داده و عنوان کرده: اصلاح مقررات افشا، پذیرش و معاملات بازار پایه فرابورس با هشت بند عملیاتی می شود. در جلسه شورایعالی بورس به لزوم انجام اصلاحات در بازار پایه، اتخاذ تدابیر پیشگیرانه و انضباطی برای برخورد با تخلفات ناشران بازار پایه همچون گذشته، طبقه‌بندی شرکت‌ها در تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز و حراج ناپیوسته و کشف قیمت در تابلوی‌های فوق حداقل یک بار در هفته با تشخیص سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید شد. وی با بیان اینکه تسهیل امکان انتقال به تابلوها و بازارهای بالاتر طی فرآیند پذیرش از دیگر موارد مود تایید شورایعالی بورس بود و دامنه نوسان بازار پایه زرد ۳ درصد، بازار پایه نارنجی ۲ درصد و  بازار پایه قرمز ۱ درصد تعیین شده گفت: در روزهای بعد از کشف قیمت دامنه نوسان‌های فوق‌الذکر اعمال می شود و قیمت پایه هر روز، قیمت کشف‌شده در روز حراج ناپیوسته است. همچنین در رابطه با عدم نمایش مظنه‌های خرید و فروش مقرر شد این موضوع به تدریج و مرحله‌ای با اعلام قبلی عملیاتی شود و فعلاً مظنه‌های خرید و فروش برای ۶ ماه طبق روال سابق قابل رویت خواهد بود.

 

شدت یافتن جنگ تجاری چین و امریکا: سخنگوی وزارت بازرگانی چین در بیانیه‌ای اعلام کرده این کشور همه تدابیر تلافی جویانه ضروری را به کار خواهد بست و همه پیامدهای آن متوجه آمریکا خواهد بود. ترامپ روز پنج شنبه با اعلام تصمیم خود برای وضع تعرفه ۱۰ درصدی روی ۳۰۰ میلیارد دلار کالای چینی از اول سپتامبر، بازارهای مالی را مبهوت کرد. با این اقدام آتش بس دو اقتصاد بزرگ جهان در جنگ یک ساله به پایان می‌رسد و رشد اقتصاد جهانی مورد تهدید بیشتری واقع می‌شودرییس جمهورآمریکا اعلام کرده که چین در خصوص مذاکرات تجاری باید اقدامات بیشتری انجام دهد و تهدید خود برای افزایش قابل توجه تعرفه‌ها در صورت خودداری پکن از تلاش بیشتر در این زمینه را تکرار کرد. هو چونیانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به این تصمیم، اعلام کرده چین مواضع خود را در اختلاف ۱۳ ماهه با آمریکا حفظ کرده و زیر بار هیچ فشار حداکثری، ارعاب یا اخاذی نمی‌رود. ترامپ تهدید کرده است اگر رییس جمهور چین سریعا توافق تجاری را امضا نکند، تعرفه‌ها افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد. پکن ممکن است بتواند پیامدهای تشدید جنگ تجاری با آمریکا را از سر بگذراند اما در مقایسه با واشنگتن، محدودیت‌های بیشتری دارد و بایستی اقدامات تلافی جویانه خود را محتاطانه طراحی کند. جولیان ایوانز پریچارد، اقتصاددان ارشد امور چین در موسسه کپیتال اکونومیکس در این باره گفته: چین در واقع گزینه‌های خوب بسیار اندکی دارد و بسیار دشوار است که بدون آسیب زدن به خودش، بخواهد مستقیما به آمریکا ضربه بزند. شبکه خبری "سی ان ان بیزنس" در گزارشی به بررسی گزینه‌های چین برای تلافی علیه آمریکا پرداخته است:

تلافی با وضع تعرفه: چین پیش از این با وضع تعرفه روی واردات کالاهای آمریکایی، به تلافی جویی علیه آمریکا پرداخته بود. پکن در ماه مه با افزایش تعرفه واردات از ۱۰ به ۲۵ درصد روی ۶۰ میلیارد دلار کالای آمریکایی، به اقدام مشابه دولت ترامپ واکنش نشان داده بود. اما چین در مقایسه با صادرات، کالاهای کمتری از آمریکا خریداری می‌کند و تنها می‌تواند واردات کالاهای آمریکایی به ارزش ۱۲۰ میلیارد دلار را هدف بگیرد در حالی که واشنگتن می‌تواند روی ۵۴۰ میلیارد دلار واردات چین تعرفه وضع کند. و عمده صادرات آمریکا به چین که هدف هدف گرفته نشده‌اند محصولات فناوری پیشرفته هستند که نمی‌توانند به سادگی جایگزین شوند.

محدودیت عرضه مواد خاکی نادر: یکی از اهرم‌های چین در جنگ تجاری، انحصار در تامین گروهی از مواد معدنی استراتژیک است که صنعت فناوری بدون آنها نمی‌تواند دوام بیاورد. چین بیش از ۹۰ درصد از تولید جهانی عناصر خاکی نادر را که گروهی متشکل از ۱۷ ماده معدنی مهم است، کنترل می‌کند. همچنین منبع ۸۰ درصد از مواد خاکی نادر که در فاصله سال ۲۰۱۴ تا۲۰۱۷ به آمریکا وارد شد، از چین بوده است.

پکن اخیرا صنعت مواد خاکی نادر را مورد توجه قرار داده و اشاراتی درباره احتمال محدودیت صادرات این مواد داشته استرسانه دولتی چین دو ماه پیش مطلبی را با این عنوان که "نگویید هشدار نداده بودید! " منتشر کرد. سهام مواد خاکی نادر در بازار آسیا روز جمعه پس از این که ترامپ تعرفه‌های جدید را اعلام کرد، جهش پیدا کرد زیرا سرمایه گذاران به گمانه زنی درباره اقدام احتمالی چین برای محدود کردن عرضه مواد خاکی نادر پرداختند.

پایین آوردن ارزش یوان: یوان چین در جنگ تجاری میان پکن و واشنگتن گیر افتاده است. ترامپ مکررا چین را متهم کرده است که ارزش یوان را برای کمک به صادرکنندگانش پایین نگه داشته است.

یوان مانند سایر ارزهای بزرگی همچون دلار و پوند آزادانه معامله نمی‌شود و بانک مرکزی چین برای مبادلات یوان سقف اعمال کرده و کاهش یا افزایش ارزش آن را به دو درصد محدود کرده است. ارزش یوان در معاملات روز جمعه شانگهای و بازار خارجی در برابر دلار کاهش پیدا کرد. در چین هر دلار اکنون حدود ۶.۹۴ یوان خریداری می‌شود. خارج از چین ارزش هر یوان در برابر دلار به حدود ۶.۹۸ یوان کاهش پیدا کرد که پایین‌ترین رکورد در سال ۲۰۱۹ بود. ضعیف‌تر شدن یوان، صادرات چین را ارزانتر کرده و تاثیر تعرفه‌های آمریکا را تعدیل می‌کند. اما چین دلیل محکمی برای پایین نبردن ارزش یوان دارد. افت چشمگیر ارزش یوان ممکن است باعث فرار سرمایه‌ها از چین شده و به ثبات اقتصادی این کشور آسیب وارد کند.

دشوار کردن فعالیت برای شرکت‌های آمریکایی: یک راه دیگر تلافی چین علیه آمریکا، دشوار کردن فعالیت شرکت‌های آمریکایی در چین است. برخی از بزرگترین شرکت‌هایی آمریکایی شامل اپل، تسلا، فورد و استارباکس برای میلیاردها دلار از درآمدشان به بازار عظیم چین وابسته هستند. بسیاری از آنها پیش از این از تعرفه‌ها و کندی رشد اقتصادی چین لطمه دیده‌اند. دولت چین می‌تواند با موانع قانونی و اعمال محدودیت روی فعالیت شرکت‌های آمریکایی، اوضاع را برای آنها دشوار کند اما چنین اقدامی به ضرر اقتصاد چین است که در حال حاضر آهنگ رشد آن آهسته شده است.

 

در گروه خودرویی: اوج‌گیری دوباره هیجان تجدید ارزیابی یا ناامیدی از بزرگان؟  سهام شرکت‌های خودرویی در معاملات امروز به صورت دسته‌جمعی با صف خرید همراه بودند. موارد مختلفی در خصوص علل صف‌نشینی خودرویی‌ها مطرح است که در این گزارش به دو مورد آن اشاره می‌شود.  🔘 مورد نخست انتظار برای افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی خودرویی‌ها است. در هفته‌های گذشته در مطلبی به سناریوهای پیش رو برای افزایش سرمایه خودرویی‌ها با محوریت سرمایه‌گذاری گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو (خگستر) پرداخته شده بود. سهام این شرکت طی دو هفته از زمان انتشار گزارش مزبور 16 درصد رشد قیمت سهام را تجربه کرده است.

 🔘 گرچه پیشبینی هیجان دوباره در نمادهای خودرویی از هفته‌های قبل چندان دشوار نبود اما همچنان توصیه می‌شود به وضعیت بنیادی این صنعت توجه شود. عمده شرکت‌های زیرمجموعه گروه خودرو مشمول ماده 141 قانون تجارت هستند و برای بسیاری از این شرکت‌ها امید برای خروج از این قانون تنها به افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی‌ها است. با این حال با شتاب زیان‌سازی این شرکت‌ها احتمالا این رویه چندان طولانی نباشد.

🔘 بر این اساس همان‌طور که در هفته‌های گذشته اشاره شد ممکن است موج دیگری از افزایش سرمایه تجدید ارزیابی به سراغ این نمادها بیاید. با این حال این موج خرید نمی‌تواند نشانه‌ای از ارزندگی بنیادی سهام خودرویی باشد بلکه بیشتر رجوع بازار به حافظه خود از اثر تجدید ارزیابی دارایی در قیمت سهام و بستر آماده خودرویی برای رشد قیمتی به دنبال این بهانه است.

🔘 بهانه دوم که می‌تواند رشد قیمتی سهام خودرویی را توجیه کند یاس از رشد قیمتی سهام شرکت‌های بزرگ‌تر با وجود سیگنال‌های قدرتمند بنیادی است. به این ترتیب نقدینگی به سمت دیگر گروه‌ها مانند خودرو هجوم آورده است تا بتواند از این محل با بهانه‌های موجود سود کسب کند.

🔘 با این حال این نگاه کوتاه‌مدت بوده و فارغ از نوسان آتی نمادهای خودرویی برای نمادهای بزرگ نیز باید انتظار رشد قیمتی را کشید. در این میان به تدریج با مشخص شدن اثر ریسک‌ها مانند قیمت‌های جهانی بر صورت‌های مالی بزرگان بورسی می‌توان انتظار واکنش مثبت بازار را داشت.

 

پیش بینی بازار دوشنبه 14 مرداد 98  : همانطور که انتظار می رفت، با عدم خروج نقدینگی از بازار از یک سو و حاکمیت رکود در بازارهای موازی با بورس( از جمله بازار املاک و مستغلات، بازار طلا و ارز، بازار خودرو، بازار پول، بازار کالا و مواد)، شاهد خیز دوباره قیمتها و شاخصها و درهم شکستن مجدد سقف قبلی کانال شاخص بازار طی معاملات امروز بودیم. خوشبختانه پول همچنان در بورس تهران می چرخد و طیف کثیری از فعالان بازار برای خرید و سرمایه گذاری به بورس تهران هجوم آورده اند. ولیکن در شرایطی قرار داریم که حرفه ای ها و پولدارهای بازار چندان توجه و علاقه ای به سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی ندارند و ترجیح می دهند نقدینگی و منابع خود را جذب عملیات سفته بازی و نوسانگیری در سهام خرد و کوتوله بازار ... نمایند. امری که به تشکیل حباب قیمتی شدید در کلیه نمادهای بازار پایه ای منتهی شده و تعادل و اعتبار را از 187 نماد حاضر در این بازار از بین برده است. ولی به قول شاعر: اندکی صبر، سحر نزدیک است. چرا که بزودی و با ترکیدن حباب قیمتها در نمادهای بازار پایه ای در آینده نزدیک، بدون شک نقدینگی جذب شده و قفل شده در این بخش از بازار، روانه سهام ارزنده و دارای توجیه سرمایه گذاری خواهد شد و بار دیگر اعتبار و اعتدال به فضای معاملات در بورس تهران باز خواهد گشت.

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد