گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 191 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه

معاملات امروز بازار سهام تحت تاثیر 2 عامل منفی مهم و عمده در حالی به پایان رسید که قیمت سهام دارای فاند قوی بنیادی، متزلزل بود و با افت سنگینی همراه شد. تیره‌تر شدن چشم‌انداز پایان نزدیک جنگ تجاری، بزرگان کالایی را تحت فشار قرار داده  و شاهد سقوط قیمتها در گروههایی چون فلزی و فولادی،معدنی،پتروشیمی و ... بودیم.

شاخص کل  بازار جلسه امروز را با رشد هزار واحدی در دقایق آغازین بازار شروع کرد، اما به سرعت مسیر معکوس را در پیش گرفت و بیش از هزار واحد افت را از سطح بسته شدن دیروز تجربه کرد. دادوستدهای اول وقت امروز بر مدار روز قبل آغاز شد و دارویی‌ها، نمادهای قندی و لاستیک‌سازان با رشد ملموس قیمت همراه شدند. تا جایی که تعداد قابل‌توجهی از نمادهای دارویی در همان دقایق به علت تغییرات بیش از 20 درصدی قیمت پایانی سهام متوقف شدند. با این حال خبر شب گذشته خبرگزاری ها در این مدت سبب تغییر روند به خصوص در گروه نمادهای دارویی شد.

چرا که معاونت کل وزارت بهداشت، دکتر حریرچی، مشکلات تغییر مبنای ارزی صنعت دارو از نرخ مرجع به نیما را برشمرده است.  این موضوع نه تنها سبب تغییر جو معاملاتی گروه دارو شد بلکه روند معاملات در نمادهای قندی، و برخی نمادهای غذایی و لاستیک‌سازان را نیز تغییر داد. با این حال به نظر می‌رسد سنجش تمامی این گروه‌ها با یک محک چندان صحیح نباشد. همان‌گونه که پیش از این بارها اشاره شده است صنعت دارو بیشترین اولویت را برای تخصیص ارز 4200 تومانی دارد و انتظار می‌رود حذف ارز دولتی از این صنعت آخرین گام در جهت نزدیک شدن به یکسان‌سازی نرخ ارز باشد. در عین حال به نظر می‌رسد موانع حذف این ارز از صنایعی همچون قندوشکر و لاستیک و روغن‌نباتی به مراتب کمتر است. این که این مساله چه تاثیری بر سودآوری این شرکت‌ها خواهد داشت نیاز به سناریوسازی و بررسی‌های دقیق‌تر دارد. با این حال آن‌چه مسلم است آن است که باید انتظار حذف ارز مرجع از این گروه‌ها را زودتر از صنعت دارو داشت. به همین ترتیب در ساعت پایانی بازار شاهد کاهش فشار عرضه در این دسته از نمادها بودیم.

 بزرگان در زیر فشار: گروه‌های بزرگ کالایی در جلسه امروز هر کدام یک نماینده در فهرست نمادهای موثر بر افت شاخص دارند. «فارس» و «فولاد» به عنوان بزرگترین شرکت‌های سهامی گروه‌های پتروشیمی و فلزات اساسی را نمایندگی می‌کنند و «شپنا» و «کگل» نیز فشار عرضه در گروه‌های پالایشی و معدنی را به نمایش گذاشته‌اند. متاسفانه شعله‌ورتر شدن آتش جنگ تجاری سبب شده تا رشد ملایم قیمت‌ها در دادوستدهای امروز بازار جهانی نتواند بر فشار عرضه در این گروه‌ها غلبه کند. در شرایطی که جنگ تجاری به مرحله جنگ ارزی وارد شده است برخی تحلیلگران اقتصادی دنیا به این مساله اشاره می‌کنند که عدم عقب‌نشینی دو طرف این جنگ می‌تواند رکود بزرگ اقتصادی را طی یک سال آینده رقم بزند. با این حال نسبت قیمت به سود بسیار پایین برخی از این نمادها مانع از افت حداکثری قیمت در این گروه‌ها شده است. به نظر می‌رسد ادامه اصلاح قیمتی در این گروه‌ها و برخی نشانه‌های کوچک از بهبود وضع بازارهای جهانی بتواند مسیر معاملاتی بازار سهام را کاملا تغییر دهد؛ چرا که در این شرایط بزرگان کالایی از نظر قیمتی بسیار جذاب جلوه خواهند کرد. بر این اساس لازم است تا فعالان بازار روند تغییرات بازارهای جهانی و اخبار مربوط به این حوزه را نیز به دقت رصد کنند.

 

کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از کاهش قیمتها در  نمادهایی چون #فارس، #فولاد، #کگل، #شپنا و #پارسان  با افت حدود 1186 واحدی روبرو شد. افت قیمتها در بازارهای جهانی همچنان ادامه دارد و گرایش اصلاحی در بازار ارز نیز مزید علت شده تا امروز روندی منفی بر گروه های کالایی حاکم شود. از طرفی رویکرد سفته بازانه  فعالان حرفه ای بازار به سمت شرکتهای کوچک و کوتوله ای! رشد بی رویه  قیمت سهام بنجل بازار پایه ای را سبب شده است.

 

آخرین وضعیت بازار امروز: شاخص کل 255,512 واحد / میزان تغییر 1186  واحد منفی/ ارزش بازار 9,383,187  میلیارد ریال/ ارزش معاملات 13,453 میلیارد ریال/ حجم معاملات 3.350 میلیارد سهم

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فارس 306 واحد منفی/ رمپنا 277 واحد مثبت/ اخابر 254 واحد مثبت/ فولاد 208 واحد منفی/ کگل 175 واحد منفی/ شپنا 170 واحد منفی/ پارسان 138 واحد منفی

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 317.1 میلیون سهم/ خپارس 219.4 میلیون سهم/ اخابر 161.4 میلیون سهم/ وبصادر 113.5 میلیون سهم/ ذوب 109.8 میلیون سهم.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی : 1- دکتر شاپور محمدی رئیس سازمان بورس ادعا کرده مالیات عایدی بر سرمایه مشمول سهامداران و بازار سرمایه نخواهد شد!. این در حالیست که طبق قانون جدید، کلیه عایدی اشخاص بجز سپرده های بانکی، مشمول مالیات جدید است و گریزی از آن برای هیچکس نیست.

2-کاهش عممدی بی سابقه ارزش پول ملی چین: یوان چین در پایین‌ترین سطح ۱۰ سال اخیر

اقتصاد آنلاین - ارزش پول ملی چین دیروز در برابر دلار به ۷.۱۱۱۴ یوان رسید تا پس از ۱۰ سال، دلار در کانال بالای هفت یوانی مبادله شود. این مساله با واکنش فوری آمریکایی‌ها مواجه شد و بسیاری از مقامات این کشور، چین را به دخالت تعمدی در نرخ ارز و به راه انداختن جنگ ارزی متهم کردند. این نرخ که از اوت ۲۰۱۰ بی سابقه بود پس از آن به ثبت رسید که با به نتیجه نرسیدن آخرین دور از مذاکرات تجاری بین آمریکا و چین در شهر شانگهای، رئیس جمهور آمریکا تهدید کرد که از یکم سپتامبر امسال، ۳۰۰ میلیارد دلار باقی مانده از محصولات وارداتی چینی را مشمول اعمال تعرفه ۱۰ درصدی خواهد کرد. در صورت تحقق چنین امری، دولت ترامپ بر تمامی واردات ۵۵۰ میلیلارد دلاری آمریکا از چنین تعرفه ۱۰ تا ۲۵ درصدی اعمال کرده است.

3- ظریف در کنفرانس مطبوعاتی گفته  گام سوم آخرین گام و به معنی خروج از توافق هسته ای برجام نخواهد بود.وی گفت در   نیویورک گفتند اگر به کاخ سفید نروم ظرف دو هفته تحریم می‌شوم.

4- گفته شده  موافقت‌نامه نظامی بین مجموعه نیروهای مسلح ایران و روسیه به امضا رسیده و دو کشور به زودی در دریای عمان مانور مشترک برگزار می کنند.

5-   بهروز کمالوند، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، می‌گوید: با ادامه بیعملی اروپایی‌ها در انجام تعهدات برجامی، طبق برنامه اعلام شده، ایران حدود یک ماه دیگر گام سوم را برخواهد داشت.

6-  بریتانیا تصمیم گرفته در ائتلاف نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس شرکت کند. آلمان ضمن تایید این خبر گفته در یک ائتلاف اروپایی حاضر به مشارکت است.

7-  ترامپ تصمیم گرفته از اول ماه آینده میلادی، 10درصد تعرفه بر 300میلیارد دلار صادرات چین به آمریکا در نظر بگیرید و به تصور خود چینی ها تا آن زمان با وی مذاکره و مانع ازین تصمیم می شوند. اما چینی ها ارزش یوان را به صورت تعمدی کاهش دادند و خرید کالای کشاورزی از آمریکا توسط شرکت های دولتی را ممنوع کردند. تحلیلگران می گویند وقتی ارزش یوان از 6.5 به 7 رسید، اثر 25درصد تعرفه عملا خنثی شد، حالا چین ارزش یوان را باز هم کاهش داد لذا نظام تعرفه ای آمریکا شکست می خورد و از طرف دیگر کشاورز آمریکایی شدیدا تحت فشار قرار میگیرد! چین قبل از آغاز نظام تعرفه ها، اقدام متقابل را عملی کرد!

8-  قیمت اعلام شده در خصوص شکر ( 3400 تا 5400 تومان ) مروبط به بازار آزاد است و ارتباطی به شرکت های تولید کننده ندارد. شرکت های تولید کننده عمدتا در مهرماه ( زمان برداشت چغندر ) نرخ محصول خود را تعیین می کنند.

9- بنظر می رسد ‏روزهای طلایی برای طلا دوباره شروع شده است. کاهش ارزش یوان به دلیل جنگ تجاری در کنار کاهش نرخ بهره‌های جهانی و کاهش بازدهی اوراق، ریشه‌های این افزایش هستند.

10-  پخش هجرت روز شنبه 19 مرداد در قیمت 18500 ريال عرضه می شود و هر سهامدار نهایتا قادر به خرید 225 سهم خواهد بود.

11-  ظریف در بخشی از سخنان خود گفته خوشحالم که یکی از اعضای تیم "ب" حذف شد. احتمالا اشاره ظریف به "بن سلمان" باشد. دبکا در خبری گفته بن سلمان متقاعد شده که باید با ایران به تفاهم برسد.

 

12- سخنگوى وزارت بازرگانى چين  گفته تاييد ميكنيم كه قرار است تمامى خريدهاى ما از محصولات كشاورزى امريكايى متوقف شوند. علاوه بر اين برنامه مورد توافق با امريكا در حذف تعرفه از محصولات كشاورزى اين كشور هم لغو شد!

13- در یک اقدام کم سابقه غیر قانونی،  شرکت های تولید کننده سنگ آهن موظف شده اند پس از تامین نیاز داخلی، اقدام به صادرات کنند. این مساله در پی اعتراضات فولادسازان مبنی بر عدم تامین خوراک صورت گرفته است. در حالیکه ادعای فولادسازان کذب بوده و قضیه این است که نرخ صادراتی محصولات سنگ آهنی ها، دو برابر نرخ داخلی است چرا که قیمت سنگ آهن بالای 110 دلار است و کگل و کچاد و بقیه به قیمت 55 دلری به فولادسازان می فروشند!.

14-  آمریکا توانسته با استفاده از شرکت های دنبال کننده کشتی های تجاری در جهان، 12 تانکر حمل کننده نفت ایران را شناسایی کند.

15- وزارت خزانه‌داری آمریکا،‌ چین را در لیست کشورهایی که اقدام به تعدیل ارزش واحد پولی خود می‌کنند قرار داد. این مساله در پی توئیت های تند ترامپ در زمینه دستکاری ارزش یوان بوده است.

16-  مورگان استنلی گفته اگر تنشهاى تجارى و جنگ تعرفه ها تشديد شود ، ظرف ٩ ماه آينده ركود اقتصادى بزرگى اقتصاد جهان را دربر خواهد گرفت... افزایش تنش ها بین چین و آمریکا، امید به توافق تجاری را نا امید کرده است.

17- تنش تجاری بین چین و آمریکا از یک طرف و کاهش ارزش پول چین از طرف دیگر باعث شده تا در بازار سهام امريكا شاخص vix 25درصد رشد کند. این شاخص را شاخص ترس می نامند .

18-  کره شمالی چهارمین موشک خود را شلیک کرد و گفت  مانور نظامى امريكا و كره جنوبى نقض توافق با امریکا است.

19-   شرکت های جنرال مکانیک، فناواکارت و نیروگاه جهرم برای عرضه در فرابورس ایران آماده می‌شوند.

20-  معاون کل وزارت بهداشت گفته اگر بخواهیم ارزِ دارو را آزاد کنیم، مابه‌التفاوت ۴۲۰۰ تومان تا ۱۰ هزار تومان که بالغ بر ۵۸۰۰ تومان می‌شود، حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان پول نیاز دارد. منابع دولتی و بیمه‌ها نمی‌تواند مابه‌التفاوت نرخ ارزِ آزاد دارو را جبران کند.

 

پیش بینی بازار چهارشنبه 16 مرداد 98  : با افزایش تنش و تشدید جنگ تجاری چین و امریکا، شاهد افت تدریجی قیمت کامودیتی ها در بازارهای جهانی هستیم. این امر سهام کامودیتی محور بورس تهران را تحت تاثیر قرار داده و شاهد افت تدریجی قیمتها در  سهام کالامحور بازار هستیم. این در حالیست که به رغم ریزش های قیمتی مزبور، فملی در سالجاری قادر به تحقق سود 140 تومانی است و انتظار می رود کگل بتواند سود 200 تومانی،کچاد سود 150تومانی، شفن سود 2200 تومانی و زاگرس سود 2000 تومانی تا پایان سال به ازای هر سهم بسازد. حتی با دلار 12 هزار تومانی فعلی. این در حالیست که با توجه به وجود کسری بودجه شدید انتظاری دولت در سالجاری که آثار و عواقب وخیم آن از نیمه دوم سالجاری متظاهر خواهد گشت، افزایش قیمت دلار تا محدوده 18 تا 20 هزار تومانی دور از دسترس نیست. مگر اینکه دولت تدبیر و امید، ترفندها و سیاستهای بازدارنده ای اعمال نماید و کسری بودجه خود را به طریقی ! تامین نماید!.

لذا با افزایش قیمت ارزها در نیمه دوم سال که انتظار آن می رود، بدون شک شاهد ادامه سودآوری و رشد مجدد قیمت سهام دلاری( ارزمحور) بازار خواهیم بود.

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان


(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد