گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 338 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار شنبه

در پی تشدید تنش های اقتصادی بین چین و امریکا و اثرات نامطلوب آن بر کلیه بازارهای مالی از جمله بازار کالایی و سهام، بورس تهران نیز حال و روز خوشی ندارد و اکثر سهام مطرح و دارای فاند قوی بنیادی، در اغما بسر می برند قیمتها مرتبا در حال کاهش است این در حالیست که وضعیت شرکتهای ایرانی تا حدودی متناظر با شرکتهای مشابه در خارج از کشور نیست و شرایط متفاوتی دارد. با اینهمه،  معاملات امروز بازار سهام در ظاهر بسیار کم‌رمق و با برتری عرضه نسبت به تقاضا همراه بود. نمادهای بزرگ، پرمخاطب و پرمعامله طی روزهای گذشته در محدوده صفر تابلو در حال خرید و فروش بودند و ارزش معاملات آنها قابل توجه نبود. اما در لایه پایین‌تر و در نمادهای کوچکتر که بعضا اهرم‌های بالاتری برای تغییر سودآوری خود دارند، کماکان شاهد جولان نقدینگی و تشکیل صف‌های خرید هستیم. هرچند به طور کلی از کیفیت تقاضای موثر برای خرید سهام در هر دو جبهه کاسته شده و فشار تقاضا در سهام خاص به طور پراکنده در صنایع مختلف دیده می‌شود.

تمرکز بازار بر نمادهای خاص: از مهمترین اتفاقات در خرید و فروش‌های روز جاری می‌توان به دست به دست شدن زیاد سهام و تمرکز معامله‌گران بر برخی سهام خاص اشاره کرد. 15 سهم بورسی که داغ‌ترین جریان نقدینگی را پشت سر گذاشته‌اند، چیزی در حدود 300 میلیارد تومان از ارزش معاملات خرد بازار را در خود جای داده‌اند. ارزش معاملات خرد در روز جاری کمتر از 900 میلیارد تومان بوده و جابجایی یک سوم این ارزش معاملات در تنها 15 نماد از میان بیش از 300 نماد بورسی، خبر از تمایل سرمایه‌گذاران به ورود نقدینگی به سهامی‌ است که جریان‌های پرهیجانی را پشت سر می‌گذارند. در این میان شکسته شدن سقف‌های تاریخی، جا ماندن از مسیر رشد، ورود پول قدرتمند، تبلیغات گروهی و مواردی از این دست - به عنوان مهمترین دلایل انتخاب سهام پروژه ای و دستکاری شده، به شمار می‌آید. فاصله گرفتن از عوامل بنیادی در این برهه زمانی نکته‌ایست که بیش از پیش به چشم می‌آید.

فاصله از رفتار گروهی: ضعف محسوس در سمت عرضه و تقاضا در نمادهای بزرگ‌تر به دلیل قدرت پایین نقدینگی، علت اصلی تمایل بیشتر سرمایه‌گذاران به نمادهای کوچکتر است. تشکیل صف خرید در بیش از 50 نماد بورسی که تماما از سهام گروه‌های کوچک و متوسط بازار هستند، میل به سرمایه‌گذاری در چنین نمادهایی را با توجه به شرایط فعلی بازار نشان می‌دهد. نکته مهم در معاملات امروز، کاهش میل خرید دسته‌جمعی در گروه‌ها و صنایع خاص است به طوری‌که صف خرید‌های تشکیل شده، جز اقبال کلی به صنعت کاشی و سرامیک و کانی غیرفلزی، به صنعت خاصی گرایش ندارند. طی روزهای گذشته و با انتشار خبرهایی مبنی بر حذف ارز 4200 تومانی، گرایش عمومی به سمت صنایع خاصی نظیر دارویی، لاستیک، قند و شکر و مواد غذایی به جز قند را شاهد بودیم. تشکیل صف‌های خرید در اکثر غریب به اتفاق نمادهای این گروه‌ها به چشم می‌آمد. انتشار مصاحبه‌هایی مبنی بر حذف ارز 4200 تومانی صنعت دارو به عنوان استراتژیک‌ترین صنعت برای استفاده از چنین امکانی، گمانه‌زنی‌ها در مورد حذف قطعی ارز 4200 تومانی برای سایر صنایع بهره‌مند را بیش از پیش تقویت کرد. اما ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت در نشست خبری، از فراهم نبودن شرایط برای حذف ارز دولتی داروسازان خبر داد. همین امر موجب شد تا رفتارهای یکپارچه برای تقویت تقاضا با این محور در گروه‌های مختلف رنگ عوض کند.

بازارهای جهانی زیر شلاق جنگ تجاری: بوی بهبود از اوضاع بازار جهانی شنیده نمی‌شود. تهدیدهای دونالد ترامپ بر وضع تعرفه 10 درصدی بر 300 میلیارد دلار باقی‌ مانده از واردات چین، تمام صادرات چین به آمریکا را با وضع تعرفه همراه خواهد کرد. این تهدید که قرار است در صورت عدم پیشرفت مذاکرات تجاری از اول سپتامبر اجرایی شود، واکنش چین را به همراه داشته است. کاهش ارزش یوان در برابر دلار و رسیدن آن به پایین‌ترین سطح 11 سال اخیر، نوعی واکنش متقابل از سمت چین برای خنثی‌سازی اثر وضع تعرفه‌ها و تسهیل صادرات محصولات چینی به آمریکا و سایر نقاط جهان است که می‌تواند شرکای تجاری دیگر را به واردات هرچه بیشتر ترغیب کند. این واکنش متقابل از سوی چین، با واکنش وزارت خزانه‌داری آمریکا همراه بود و این نهاد ضمن ابراز نارضایتی شدید از آنچه به عنوان دستکاری ارزش یوان گفته شد، چین را پس از سال‌ها به لیست سیاه خود قرار داد. البته بانک مركزى خلق چين طی بیانیه‌ای اذعان داشت: باز هم تكرار می‌كنيم كه ما هيچوقت قصد دستكارى در ارزش يوان را نداريم. به زودى اوراق مشاركت به ارزش 4.3 ميليارد دلار به عنوان پشتوانه نقدينگى يوان در بازار چين توزيع خواهد شد. تمامی این وقایع منجر به انتظار همراه با ترس بازارهای جهانی از شعله‌ور شدن آتش جنگ تجاری و عواقب آن بر کاهش تقاضای کلی و رکود فراگیر است. موضوعی که منجر به ریزش قیمت‌های مواد خام در معاملات روزهای گذشته شد. قیمت مس به 5700 دلار/تن رسیده‌است و فلز روی به زیر 2300 دلار به آرامی در حرکت است.

 

 

کارنامه بازار امروز : در بازار امروز شاخص کل متاثر از افت قیمتها در نمادهایی چون  #شپنا، #فارس، #تاپیکو، #شبریز و #شبندر  با افت حدود 349 واحدی روبرو شد. افت فرسایشی در بازارهای جهانی تمایل به اصلاح در نمادهای بزرگ و وابسته به این بازارها را افزایش داده و شاهد عقب نشینی قیمت ها در بازار داخل نیز هستیم.. از طرفی رویکرد سفته بازانه  فعالان حرفه ای بازار، به سمت شرکتهای کوچک و کوتوله ای! است که نتایج زشتی چون رشد بی رویه  قیمت سهام بنجل بازار پایه ای را سبب شده است.

 

آخرین وضعیت بازار امروز: شاخص کل 255,163  واحد / میزان تغییر 348  واحد منفی / ارزش بازار 9,370,614  میلیارد ریال/ ارزش معاملات 9,745 میلیارد ریال/ حجم معاملات 2.910 میلیارد سهم

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: شپنا 158 واحد منفی/ رمپنا 146 واحد مثبت/ فارس 139 واحد منفی/ تاپیکو 132 واحد منفی/ شبریز 102 واحد منفی/ شبندر 98 واحد منفی/ وغدیر 86 واحد منفی

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 385 میلیون سهم/ خپارس 339.9 میلیون سهم/ وبصادر 160.2 میلیون سهم / پترول 151.2 میلیون سهم/ ذوب 119.7 میلیون سهم

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی : 1- بیش از  500 نفر از ثروتمندان جهان، در روز دوشنبه در مجموع، 2.1 درصد از دارایی‌های خود، به ارزش 117 میلیارد دلار را از دست دادند؛ زیرا بازار سهام ایالات متحده، بزرگترین سقوط خود در سال جاری را تجربه کرد. گفتنی است که جف بزوس، مدیرعامل شرکت آمازون، با از دست دادن 3.4 میلیارد دلار، بیشترین ضرر را متحمل شد، اما با این وجود، وی با دارایی خالص بیش از 110 میلیارد دلار، هنوز هم ثروتمندترین فرد جهان است.

2- احمد مهدوی گفته بنا بر مذاکرات انجام شده برنامه‌ریزی شده است که حداقل ۲۵درصد از عرضه‌های محصولات پتروشیمی در بورس‌کالا از پتانسیل معاملات اعتباری برخوردار خواهد شد آن هم در شرایطی که ارائه ال‌سی داخلی (اعتبار اسنادی مورد تایید بانک) برای ثبت این معاملات الزامی است. این خبر به خودی خود به معنی برآورده شدن یکی از نیازهای تاریخی در حوزه معاملات محصولات پتروشیمی با محوریت پلیمرها در بورس‌کالاست و این امکان را ایجاد می‌کند که واحدهای تولیدی واقعی با فرض ارائه مستندات فنی و ضمانت‌ بانکی در چارچوب اعتبار اسنادی داخلی بتوانند محصول‌های خود را به‌صورت اعتباری و مدت‌دار خریداری کنند. در شرایطی که حجم معاملات در بورس‌کالا تعریف چندانی ندارد که به معنی رکود در بازار داخلی و روزهای سخت واحدهای تولیدی در صنایع تکمیلی پتروشیمی است، این تصمیم می‌تواند راهگشای بسیاری از واحدهای تولیدی واقعی باشد. ناگفته پیداست که یکی از مستندات اصلی برای استفاده از این شیوه جدید معاملاتی دارا بودن سهمیه خرید در سامانه بهین‌یاب است که در شرایط فعلی درج آمارهای مورد نیاز از فروش محصولات در سامانه افق را می‌طلبد، بنابراین بهتر است تولیدکنندگان بیش از گذشته نسبت به درج اطلاعات واقعی تولید و فروش خود در این سامانه همت کنند. از سوی دیگر عنوان شد که حداقل ۲۵درصد از عرضه‌ها به‌صورت اعتباری خواهد بود. بنابراین پتانسیل گسترش آن به حجم‌های بالاتر از ۲۵ درصد هم احتمالا محقق خواهد شد. البته این تصمیم و جوانب آن به‌صورت دقیق و کامل رسانه‌ای نشده است، ولی با توجه به شرایط بازار و کاهش حجم معاملات در کنار نظر مثبت بدنه مدیریتی در این بازار می‌توان به اجرای آن خوش‌بین بود. البته واحدهای پتروشیمی هستند که در مورد شرایط عرضه و فروش تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کنند و باید همه بخش‌های مرتبط در فاز عرضه و تقاضا از آن حمایت کنند.

  3- المیادین به نقل از منابع آگاه خبر داده ؛ ماکرون رئیس جمهور فرانسه در گفتگو با روحانی پیشنهاد دیدار با ترامپ در حاشیه نشست هفت در پاریس داده است.در این گفتگو ماکرون اعلام کرده بود که اروپا مبلغ ۱۵ میلیارد دلار در اینستکس قرار می دهد . البته ۵ میلیارد را فرانسه بعنوان حسن نیت واریز خواهد کرد و مابقی را دیگر طرف های اروپایی برجام تعهد کرده اند. المیادین خبر داد روحانی دیدار با ترامپ را مشروط بر لغو تمامی تحریم ها اعلام کرده است.

4-  چین در اعتراض به اقدام ترامپ در تعرفه 10% بروی واردات 300 میلیارد دلاری کالای چینی، امروز اعلام کرد که کلا واردات محصولات کشاورزی از آمریکا را متوقف میکند! همزمان ارزش یوان چین از مرز 7 عبور کرده که به تداوم صادرات این کشور کمک شایان میکند

5- حساب‌های بانکی با گردش بالای ۵ میلیارد تومان زیر ذره بین سازمان مالیاتی قرار دارند. مسئول فرار مالیاتی سازمان مالیاتی گفته:  از سال ۹۵، اطلاعات گردش مالی افرادی که بالای ۵ میلیارد تومان بوده است را از بانک مرکزی گرفتیم و در حال بررسی هستیم که آیا آنها پرونده مالیاتی دارند و اگر پرونده دارند آیا با این گردش مالی انطباق دارد یا خیر.

6-از جمله عواملی که باعث شده تا روند صعودی و نسبتا ملایم روز قبل بار دیگر با تغییر جهت همراه شود اعزام ناو هواپیمابر هسته‌ای امریکا به آب‌های دریای جنوب چین است و این مساله پیش از این نیز مایه درگیری و تنش‌های سیاسی بین دو طرف بوده است.

در عین حال نرخی که امروز بانک مرکزی چین به عنوان نرخ برابری دلار به یوآن اعلام کرده در سطح 6.9994 مرتبه قرار دارد که نسبت به نرخ برابری 6.9683 مرتبه‌ای دیروز تضعیف 0.45 درصدی یوآن را نشان می‌دهد و چندان موید موضع‌گیری‌های روز گذشته بانک مرکزی چین در رابطه با مقابله با تضعیف بیش از پیش نرخ ارز ملی این کشور نیست.

لازم به ذکر است که معاملات رسمی در جغرافیای چین (onshore) با دامنه نوسان 2 درصدی نسبت به نرخ اعلامی بانک مرکزی این کشور انجام می‌شود؛ در مقابل معاملات این ارز در خارج از این محدوده (offshore) بدون دامنه نوسان است و اخبار حاکی از آن است که این نرخ برابری در خارج از مرزهای تحت حاکمیت مرکزی (از جمله در هنک‌گنک) همچنان از سطح 7 مرتبه‌ای دلار به یوآن بیشتر است. این موضوع می‌تواند بار دیگر از سرگیری جنگ ارزی را بین دو غول اقتصادی دنیا در پی داشته باشد. با این حال هر دو طرف در این رابطه با موانعی روبرو هستند و به نظر می‌رسد دستان ایالات متحده برای تغییر در نرخ ارز آن کشور به اندازه چین باز نیست.

 

در گروه خودرویی: شامگاه هجدهم اردیبهشت سال گذشته بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا خروج این کشور از توافق هسته‌ای و برجام را اعلام و تاکید کرد در اولین قدم، خودروسازی ایران تا سه ماه دیگر تحریم خواهد شد. سرانجام نیز نیمه مرداد ۹۷ که از راه رسید، آمریکایی‌ها برنامه خود را مبنی‌بر تحریم خودروسازی ایران عملی کردند تا مشکلات و چالش‌ها یک به یک بر سر راه این صنعت استراتژیک (از حیث اشتغال‌زایی) قطار شوند. «محدودیت و حتی قطع تامین قطعات وارداتی»، «ممنوعیت ثبت‌سفارش خودرو» «افت شدید تولید»، «تضعیف قطعه‌سازان» و همچنین «انفجار قیمتی» از جمله مهم‌ترین تبعات تحریم صنعت خودرو ازسوی آمریکا بود که هنوز هم کم و بیش ادامه دارند. در کنار اینها البته حرکت دولت به سمت عبور از سرکوب و تثبیت قیمت و همچنین ایجاد پویش داخلی‌سازی قطعات، پیامدهای مثبت تحریم به‌شمار می‌روند، هرچند البته وزن آنها در برابر چالش‌های ایجاد شده، بسیار پایین‌تر است.

از همان ابتدای اعلام ترامپ مبنی‌بر خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و برجام، دست و پای شرکت‌های خارجی برای ادامه مشارکت با زنجیره خودروسازی ایران سست و تحریم که از راه رسید، یک به یک چمدان‌هایشان را بستند و رفتند. پژو، سیتروئن، رنو، ولوو، اسکانیا، هیوندایی، کیا و حتی شرکت‌های چینی که پیش‌تر برای فعالیت در بازار ایران دست و پا می‌زدند، با فرا رسیدن تحریم، کشور را ترک کردند تا اولین ضربه سهمگین به پیکره خودروسازی و تولید وارد شود. تنها خودروسازان نبودند که از تحریم ضربه خوردند، چه آنکه صنعت قطعه نیز متضرر شد و حتی آن‌طور که قطعه‌سازان می‌گویند، تعدیل نیرو نیز  اتفاق افتاد. با توجه به مشکلات اقتصادی رخ داده ناشی از تحریم و رشد هزینه‌های تولید، بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان طی یک سال گذشته افزایش یافت و این موضوع در کنار افت تیراژ، صنعت قطعه را با چالش‌های بزرگی مواجه کرد.

در واقع قطعه‌سازان نتوانستند مانند گذشته تامین قطعات را انجام دهند و در نتیجه این اتفاق، به همراه مختل شدن واردات قطعه و رفتن شرکای خارجی، آمار کلی تولید خودرو در کشور افتی سنگین را تجربه کرد. شرایط به شکلی پیش رفت که حتی داخلی‌ترین خودروها مانند پراید نیز به‌دلیل کمبود بخشی از قطعات وارداتی، به مشکل خورد و تیراژ آن به شدت پایین آمد. در واقع مشکل بزرگی که تحریم ایجاد کرد، مختل شدن تامین قطعات خارجی بود و این موضوع روی کلیت تولید خودروسازان کشور اثری منفی گذاشت. در واقع جدا از خروج شرکای اروپایی و آسیایی، تامین‌کنندگان خارجی قطعات نیز ارسال قطعه به ایران را کند و حتی متوقف کردند تا تمام خودروهای داخلی با مشکل تولید مواجه شوند.

محدودیت‌های بانکی در کنار جرایم سنگینی که آمریکایی‌ها برای مشارکت با خودروسازی ایران لحاظ کردند، سبب شد بسیاری از شرکت‌های خارجی قید همکاری با خودروسازان و قطعه‌سازان کشور را بزنند و نتیجه آن، اختلال در تامین قطعات و سقوط تیراژ بود. در نتیجه این اتفاقات، قیمت خودرو نیز به شدت بالا رفت و کف قیمت در بازار به ۴۵ میلیون تومان رسید. خودروسازان نیز چون با افزایش هزینه‌های تولید مواجه شدند، در نهایت مجوز افزایش قیمت را از دولت دریافت کردند تا نرخ رسمی و کارخانه‌ای خودروها نیز به شدت صعود کند.

رشد قیمت به حدی بود که دست بسیاری از مشتریان از بازار خودرو کوتاه شد و حتی مدل‌های دست دوم نیز از نردبان قیمت بالا رفتند. قرار بود در راستای تغییر سبد خودروها، تولید محصولاتی مانند پراید و پژو ۴۰۵ متوقف شود، با این حال تحریم اجازه تحقق این هدف را نداد و حالا همین محصولات با همان سطح کیفی قبلی (اگر نگوییم کمتر) و با قیمتی بسیار بالاتر تولید می‌شوند و تازه دست خیلی‌ها به آنها نمی‌رسد.

 بی‌وفایی شرکای خارجی و سقوط تولید: در بین شرکای خارجی، اولین شرکتی که خبر از ترک ایران به‌دلیل تحریم داد، پژوسیتروئن فرانسه بود. این دو اتفاقا اولین شرکت‌هایی بودند که پس از توافق هسته‌ای در سال ۹۲، برای بازگشت به ایران اعلام آمادگی کرده و مذاکرات خود را حتی پیش از امضای برجام کلید زدند.

پژویی‌ها که در تحریم قبلی نیز برای خروج از ایران پیشقدم شده بودند، باب مذاکره را  برای آغاز یک همکاری مشترک جدید کلید زدند و در نهایت با ایران خودرو به توافق رسیدند. قرارداد ایران خودرو و پژو امضا و حتی تولید یکی از محصولات قید شده در این قرارداد به نام ۲۰۰۸ نیز آغاز شد، با این حال خودروساز فرانسوی باز هم بی‌وفایی کرد و با آمدن تحریم، رفت. خروج پژو نه تنها سبب شد بیشتر مفاد قرارداد موردنظر اجرایی نشود، بلکه روند تامین قطعات محصولات قدیمی این شرکت در ایران نیز اختلالی بزرگ را به خود دید.

ایران خودرویی‌ها اگرچه توانستند با ذخیره قطعات (در حدفاصل خروج آمریکا از برجام تا آغاز تحریم)، تولید ۱۶ هزار دستگاه پژو ۲۰۰۸ پیش‌فروش شده را تضمین کنند، اما تولید سایر محصولات قید شده در قرارداد به محاق رفت. البته ایران خودرو قصد دارد یکی از این محصولات به نام پژو ۳۰۱ را سال آینده به واسطه داخلی‌سازی قطعات، تولید و روانه بازار کند که این کار بدون مشارکت پژو انجام خواهد شد.

سوار شدن پژو بر موج تحریم ایران، تامین قطعات محصولات قدیمی این شرکت در کشور را نیز سخت و محدود کرد، تا جایی که تولید مدل‌های ۲۰۶، ۲۰۷، پارس و ۴۰۵ به شدت پایین آمد. در کنار پژو، شریک هموطنش سیتروئن نیز ایران را ترک کرد تا قرارداد این شرکت با سایپا هم به حالت تعلیق در بیاید. سیتروئن البته به اندازه تولید دو هزار دستگاه مدل C۳، قطعات در اختیار سایپا گذاشت، اما در نهایت به قرارداد همکاری مشترک خود پایبند نماند. دیگر خودروساز فرانسوی که صنعت خودرو ایران را تنها گذاشت، رنو بود. رنو به عکس پژو که همان ابتدای خروج آمریکا از برجام خبر از رفتن داد، ابتدا بر ماندن تاکید کرد، اما زیر حرفش زد و رفت. اوایل خروج آمریکا از برجام، کارلوس گوسن مدیرعامل سابق رنو-نیسان اعلام کرد با وجود تحریم، در ایران می‌ماند، هرچند مجبور است فعالیت‌هایش را به حداقل برساند. چندی بعد اما رنویی‌ها در چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای اعلام کردند به‌دلیل تحریم، ارتباط با خودروسازی ایران را قطع و ارسال قطعات به ایران خودرو و پارس‌خودرو را متوقف خواهند کرد. با رفتن رنو، تولید خودرو در کشور ضربه‌ای دیگر خورد و ایرانی‌ها یکی از محصولات محبوب و باکیفیت خود را از دست دادند. آن‌طور که خبر می‌رسد، تولید محصولات رنو در ایران تا چندی دیگر به‌طور کامل متوقف خواهد شد، زیرا قطعات ذخیره شده به‌زودی ته خواهد کشید. ضربه اصلی از خروج رنو را پارس‌خودرویی‌ها خوردند، چه آنکه بخش مهمی از سبد محصولات آنها را تندر-۹۰ و ساندرو و پارس تندر تشکیل می‌داد. اما دیگر شرکت‌های خارجی که ایران را به‌دلیل تحریم ترک کردند، هیوندایی و کیای کره جنوبی بودند. هیوندایی با یکی از خودروسازان بخش خصوصی کشور همکاری داشت و چند محصول این شرکت در ایران مونتاژ می‌شد. با وجود استقبال خوبی که از محصولات مونتاژی هیوندایی به عمل آمد، اما این شرکت نیز ریسک تحریم را قبول نکرد و رفت. کیا نیز اوایل همین هفته رسما به همکاری خود با سایپا پایان داد تا دومین خودروساز کره‌ای باشد که ایران را در دوران تحریم ترک کرد.

مانند کره‌ای‌ها، شرکت‌های ژاپنی نیز ریسک تحریم را نپذیرفتند و در نتیجه، مزدا و سوزوکی که اولی با یکی از خودروسازان خصوصی همکاری داشت و دومی نیز با ایران خودرو، از کشور خارج شدند. تولید سوزوکی در ایران خودرو کاملا متوقف شده، اما از اینکه مزدا هنوز تولید می‌شود یا نه (به‌دلیل عدم انتشار آمار تولید ازسوی وزارت صنعت، معدن و تجارت)، خبری در دست نیست. البته در خروج مزدا از ایران تردیدی وجود ندارد و اگر هم مزدا همچنان در حال تولید باشد، از صدقه سر قطعات ذخیره شده است.

در نهایت اما با وجود امیدواری‌هایی که برای ماندن خودروسازان چینی وجود داشت، آنها نیز کم و بیش بر موج تحریم سوار شدند. تا به امروز خروج برخی چینی‌ها از جمله برلیانس و BYD قطعی شده و برخی دیگر از شرکت‌ها مانند زوته و FAW نیز در آستانه رفتن هستند. دیگر خودروسازان چینی مانند چری، جیلی، ام جی و جک نیز فعالیت خود را به حداقل رسانده‌اند تا از جرایم آمریکایی‌ها در امان باشند. جدا از خودروسازان، تامین‌کنندگان قطعات چینی نیز مانند گذشته با ایران در ارتباط نیستند و به‌دلیل محدودیت‌های بانکی و تهدیدهای آمریکا، ارسال قطعات را کند یا حتی متوقف کرده‌اند.

  ممنوعیت واردات خودرو: تحریم اما اثراتی غیر‌مستقیم نیز بر بازار خودروی کشور داشت، از جمله ممنوع شدن ثبت‌سفارش خودرو و انفجار قیمتی در بازار. هرچند صادرات خودرو کامل به ایران، جزو موارد تحریم نیست، اما تاثیری که تحریم‌ها روی بازار ارز ایران گذاشت و قیمت آن را چند برابر کرد، در نهایت دولت را به سمت بستن ثبت‌سفارش خودرو برد. اواخر خرداد سال گذشته دولت اعلام کرد در راستای مدیریت منابع ارزی، ثبت‌سفارش خودرو را ممنوع کرده است. این اتفاق در کنار رشد شدید نرخ ارز، قیمت خودروهای وارداتی را به شدت بالا برد و آشفته بازاری تورم زده را تحویل مشتریان داد. با بسته شدن سایت ثبت‌سفارش، کسب‌و‌کار بسیاری از واردکنندگان رو به تعطیلی رفت، اما مشکلات ارزی، دولت را مجاب نکرد تا درهای واردات خودرو را باز کند.

  تغییر رویه قیمت‌گذاری: تحریم با همه سختی‌ها و چالش‌هایش، پیامدهای نسبتا مثبتی را نیز به همراه داشت، از جمله تغییر رویه دولت در قیمت‌گذاری خودرو. اواسط سال گذشته و پس از آنکه اثرات منفی تحریم بر تولید و بازار خودرو خود را نشان داد، دولت بالاخره مجاب شد سیاست قیمت‌گذاری را تغییر دهد. در اولین گام، شورای رقابت از پروسه قیمت‌گذاری خودرو کنار گذاشته شد و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و ستاد تنظیم بازار عهده‌دار تعیین قیمت شدند. دولت سپس مصوب کرد قیمت خودروها در حاشیه بازار تعیین شود که این موضوع گام بلندی به سمت آزادسازی بود. هرچند قیمت‌گذاری در حاشیه بازار به‌طور کامل اجرا نشد، اما به هر حال خودروسازان توانستند قیمت محصولات خود را در سطحی بالاتر از گذشته به نرخ‌های بازار نزدیک کنند. در واقع تحریم سبب شد دولت تا حدی دست از سرکوب قیمت بردارد و خودروسازان امیدوارند با لغو تحریم‌ها و عادی شدن شرایط تولید در آینده، رویای آزادسازی قیمت خودرو محقق شود.

  پویش داخلی‌سازی قطعات: در کنار تغییر رویه قیمت‌گذاری، اتفاق مثبت دیگری نیز از پس تحریم‌ها رخ داد و آن، به‌صرفه‌تر شدن تولید قطعات در برابر واردات بود. تا پیش از تحریم و رشد نرخ ارز، واردات بخشی از قطعات به تولید داخل آنها می‌چربید، اما تحریم و سختی‌هایش (به خصوص رشد نرخ ارز) سبب شد قطعه‌سازان و خودروسازان به سمت داخلی‌سازی هرچه بیشتر بروند. آن‌طور که خبر می‌رسد، چند برنامه برای داخلی‌سازی قطعات وارداتی در نظر گرفته شده و در این بین حتی قرار است قطعات پیشرفته‌ای مانند ECU و ترمز ضدقفل و ایربگ هم ساخت داخل شوند. هرچند به‌نظر می‌رسد بخشی از برنامه‌های داخلی‌سازی با توجه به محدودیت‌های تکنولوژی و مالی، اغراق‌آمیز به‌نظر می‌رسد، با این حال می‌توان ادعا کرد تحریم سبب شده میل به داخلی‌سازی افزایش یابد.

 

در گروه فلزی: شرکت ملی صنایع مس بزرگترین تولید کننده مس کشور در صورت های مالی میان دوره 3 ماهه منتهی به سال مالی 98 خود رشد 110درصدی در سود خالص داشته و میزان سود این شرکت از 191ریال به 402 ریال رسید. همچنین «فملی» در 4 ماه منتهی به تیر ماه بیش از 67 هزار میلیارد ریال فروش به ثبت رسانده است ، در حالی که میزان فروش این شرکت در مدت مشابه سال قبل در حدود 35 هزار میلیارد ریال بوده است.

نگران فروش نیستیم یکی از نگرانی های سهامداران «فملی» فروش صادراتی این شرکت است ، اما اردشیر سعد محمدی مدیر عامل ملی مس ایران درباره آخرین وضعیت تولید و فروش این شرکت این طور توضیح داده و گفته: همانطور که در گزارش 4 ماهه نیز منتشر کردیم در حدود 6700 میلیارد تومان فروش داشتیم که این شرایط منجر شد تا به استناد صورت های مالی سه ماهه تعدیل مثبتی اعمال کنیم و رقم فروش را از 15 هزار میلیارد تومان به 17 هزار میلیارد تومان افزایش دهیم ، بنابراین با این شرایط نگرانی خاصی از بابت فروش محصول نداریم. ویبا بررسی گزارشات موجود و مقایسه شرایط سود آوری ملی مس با سایر شرکت های فعال در حوزه معدن حاشیه سود ما روند خوبی دارد همچنین نسبت «پی بر ای» ما نیز در سطوح کم ریسکی قرار دارد.

سعد محمدی گفته: میزان تولید ما از برنامه جلوتر است و طرح های توسعه ما هم فعال است . پروژه کنسانتره دره زار، کنسانتره دره آلو و کنسانتره فاز 3 سونگون هم در فاز عملیاتی شدن و پیشرفت است که به زودی آمار دقیقی از پیشرفت پروژه ها اعلام خواهیم کرد. با توجه به ذخائرمناسبی که داریم تسریع در امر اجرای پروژه ها به منظور استفاده حداکثری از پتانسیل های موجود باید اجرایی شود. وی درباره برنامه فروش صادراتی شرکت هم گفته: برای فروش تا پایان شهریور ماه برنامه ریزی شده است و در حال برنامه ریزی برای فروش های نیمه دوم سال هستیم. او درباره قیمت سهم هم گفته: با توجه به شرایط عملکردی و سود سازی مجموعه، همچنین دارایی های که شرکت مس در اختیار دارد قطعا ارزش سهام ما باید بالاتر از این باشد، به عبارتی شرایط ما خوب است اما بازار بر اساس اخبار جهانی و کاهش قیمت مس واکنش داده است و از قیمت های جهانی قیمت سهام ما قدری اثر پذیرفته است ، اما با این وجود ملی مس در حوزه عملکرد بر اساس اعداد و ارقام موجود در شرایط خوبی قرار دارد. و اما : نوسانات اخیر به دلیل وضع تعرفه برای کالاهای چینی از سوی آمریکا و همچنین کاهش رشد اقتصادی جهانی از 3.6 به 3.2 درصد نیز بوده است که منجر به افت های اخیر در قیمت مس شده است.

مدیر عامل ملی مس درباره زمان اجرای افزایش سرمایه هم گفته: اقدامات نهایی برای افزایش سرمایه در حال اجراست و حداکثر تا سه ماهه آینده افزایش سرمایه ما عملیاتی خواهد شد، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته  به میزان 50 درصد خواهد بود.

 

پیش بینی بازار شنبه 19 مرداد 98  : حتی بنیادی کار ترین تحلیل گران بازار هم در بورس تهران در برابر صفهای خرید از خود اراده ای ندارند! صف های خرید هر تحلیلی را در کوتاه مدت نزد اذهان بی بنیاد می سازد و سرمایه گذاران را به سمت خرید سهام صفی سوق می دهد! صف خرید خود سبب جلب توجهات و افزایش تردیدهای تحلیلگران می شود! صف خرید اما محبوب قلوب است و قطب نمای بسیاری از فعالان بورسی است! صف خرید اگر در بورس نباشد حجم معاملات برای مدتها دچار چالش خواهد شد ! صف خرید ولی ضرورتا منجر به سود نخواهد شد. هفته پیش در یک گردهمایی شرکت داشتم و سهام پر پتانسیل را مرور می کردیم ، اما حرف اصلی همه این بود که بهترین زمان خرید ، زمان صف خرید شدن آنهاست! لذا میتوان نتیجه گرفت که برای تحلیلی شدن بازار ، تنها راهکار ، حذف صفهای خرید و حذف دامنه نوسان است!

و اما با افزایش تنش و تشدید جنگ تجاری چین و امریکا، شاهد افت تدریجی قیمت کامودیتی ها در بازارهای جهانی هستیم. این امر سهام کامودیتی محور بورس تهران را نیز تحت تاثیر قرار داده و شاهد افت تدریجی قیمتها در  سهام کالامحور بازار هستیم. این در حالیست که به رغم ریزش های قیمتی مزبور، فملی در سالجاری قادر به تحقق سود 140 تومانی است و انتظار می رود کگل بتواند سود 200 تومانی،کچاد سود 150تومانی، شفن سود 2200 تومانی و زاگرس سود 2000 تومانی تا پایان سال به ازای هر سهم بسازد( حتی با دلار 12 هزار تومانی ). این در حالیست که با توجه به وجود کسری بودجه شدید دولت در سالجاری که آثار و عواقب وخیم آن از نیمه دوم سالجاری ظاهر خواهد گشت، افزایش قیمت دلار تا محدوده 18 تا 20 هزار تومانی دور از دسترس نیست. مگر اینکه دولت تدبیر و امید، ترفندها و سیاستهای بازدارنده ای اعمال نماید و کسری بودجه خود را به طریقی ! تامین نماید!.

لذا با افزایش قیمت ارزها در نیمه دوم سال( که انتظار آن می رود)، بدون شک شاهد ادامه سودآوری و رشد مجدد قیمت سهام دلاری( ارزمحور) بازار خواهیم بود.

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد