گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازارسه شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 245 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازارسه شنبه

دومین جلسه بورس تهران طی این هفته در شرایطی دنبال شد که مشخصا تعطیلی میانه هفته اثر رخوت‌آمیزی بر دادوستدها داشته است. این اثر را می‌توان در قیمت‌های پایانی سبزپوش و آخرین معاملات قرمزرنگ تعداد زیادی از نمادها مشاهده کرد. جایی که ضعف قدرت تقاضا مجال تداوم معاملات در محدوده مثبت قیمتی را مهیا نکرده است. تعطیلی بازارهای جهانی و فروکش اخبار سیاسی نیز سبب شده است تا بازار سهام جلسه کم‌تحرکی را پشت سر بگذارد. و اما هر چند به مدد نمادهای متفرقه و حضور قوی سفته بازان حرفه ای بازار در تک سهم های پروژه ای( نظیر تپکو،کاذر،وتوکا و سایر)، شاهد مثبت جلوه نمودن نماگر اصلی بازار به میزان 569 واحد بودیم و شاخص کل به رنگ سبز بود، ولی این سبزی، ماهیتی به رنگ سرخ داشت و بدون لحاظ نمودن دستکاری قیمتها در نمادهای مورد نظر سفته بازان و نوسانگیران، بازار سهام در شرایط فعلی حرفی برای گفتن ندارد. در نیم ساعت پایانی بازار نیز  بسیاری از نمادهایی که کار خود را با رشد قیمت آغاز کردند رفته‌رفته در مسیر افت قیمت قرار گرفته‌اند. تعطیلی میانه هفته سبب شده است تا بورس تهران فضای کم‌هیجانی را در این جلسه تجربه کند. علاوه بر این باید ضعف جریان اطلاعاتی در میانه ماه و همچنین تعطیلات آخر هفته بازارهای جهانی را مد نظر داشت. چشم‌انداز بازگشایی مثبت بازارهای جهانی در هفته پیش رو را می‌توان تا حدود زیادی کم‌رنگ توصیف کرد. تجمیع این عوامل سبب می‌شود نمادهای موثر بر شاخص امروز پراکندگی زیادی داشته باشند و از عوامل مختلفی نشات بگیرند.

تکرار ریسک‌های پایان هفته‌ای در روز یکشنبه: طی ماه‌های اخیر، تنش‌های سیاسی و ماهیت ناگهانی این رخدادها سبب شده است تا دسته‌ای از معامله‌گران کاملا ریسک‌گریز از سهامداری در روزهای تعطیل پایان هفته پرهیز کنند. طی هفته‌های اخیر نوسان‌های شدید بازارهای جهانی نیز به تنش‌های سیاسی اضافه شده و این مساله جنبه مشخص‌تری از احتیاط را در سهام کالایی رقم زده است. از دیگر سو سمت و سوگیری متفاوت سیاست‌گذاران (به خصوص در رابطه با اظهارات وزیر بهداشت و معاونت این وزارتخانه) نشان می‌دهد تصمیم‌گیری‌های کلان نیز همچنان با ابهامات قابل‌توجهی روبروست. اظهارات اخیر حسن روحانی در رابطه با هدایت و تشخیص مناسب‌تر یارانه‌های پنهان و دیگر یارانه‌ها نیز در کل اگر چه نشان از آشکار شدن لزوم حذف رانت‌های ساختاری اقتصاد کشور دارد با این حال احتمالا در افزایش فشار بر گروهی از سهام بازار تاثیر داشته است. به هر صورت این تغییر موضع‌گیری‌ها نیز از دیگر ریسک‌های حاکم بر بازار است که در دوران پرتلاطم اقتصادی به اوج خود می‌رسند.

 

 

کارنامه بازار امروز : در بازار امروز شاخص کل متاثر از رشد قیمتها در نمادهایی چون  #تاپیکو، #همراه، #شتران و #وامید با رشد حدود 569 واحدی روبرو شد. همچنان تک نمادها و گروه های کوچکتر، در کانون توجهند و روند معاملاتی بهتری دارند. چند صباحی است که رویکرد سفته بازانه  فعالان حرفه ای بازار، به سمت شرکتهای کوچک و کوتوله ای! است که نتایج زشت و خطرناکی چون رشد بی رویه  قیمت سهام بنجل بازار پایه ای را در پی داشته است.

 

آخرین وضعیت بازار امروز:  شاخص کل 255,876  واحد / میزان تغییر 569  واحد مثبت / ارزش بازار 9,396,296  میلیارد ریال/ ارزش معاملات 9,168 میلیارد ریال/ حجم معاملات 2.879 میلیارد سهم/

 

نمادهای  تاثیر گذار در شاخص: فارس 224 واحد منفی/ تاپیکو 199 واحد مثبت/ کگل 194 واحد منفی/ همراه 175 واحد مثبت/ شتران 131 واحد مثبت/ وپارس 75 واحد منفی/ وامید 60 واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات :  وتجارت 346.5 میلیون سهم/ وبصادر 233.7 میلیون سهم/ ونیروح 139.5 میلیون سهم/ وخارزم 132.6 میلیون سهم/ ذوب 116.4 میلیون سهم.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی : 1- تحریم‌ها آمد و همه امتیازهایی را که برای خرید هواپیماهای نو داشتیم، یکباره همچون باد با خود برد. حالا فقط ۱۶ هواپیمای نو ایرباس و ATR از مجموع ۲۳۸ هواپیمای نو ایرباس، بویینگ و ATR مشمول قرارداد، خریداری کردیم. نکته قابل توجه در زمان مذاکرات برای خرید این هواپیماها، حواشی‌ای بود که در این زمینه وجود داشت. از حرف‌هایی که وزیر سابق راه در مورد خرید هواپیمای ATR گفته بود تا حرف و حدیث‌های دیگر، در بین فعالان این حوزه مطرح بود. در زمینه نقدهایی که درباره مذاکرات خرید هواپیما مطرح بود با اصغر فخریه‌کاشان، قائم‌مقام عباس آخوندی و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده قراردادهای خرید هواپیماهای جدید گفت‌وگویی داشتیم. او در بین صحبت‌هایش خبری را مطرح کرد که در لابه‌لای خبر هرروزه ناخشنودی تحریم‌ها، خبر خوبی محسوب می‌شد؛ هواپیمایی ATR مجوز فروش قطعات یدکی و خدمات پس از فروش را از وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) دریافت کرد. خبر خوبی که در کنار خبر تهاتر قطعات هواپیما با ۱۵ میلیون دلار باقی‌مانده دست ایرباس از سوی ایران‌ایر، تلخی این روزهای صنعت هوایی را کمی از بین برد.

سوال: توافق خرید هواپیماهای ایرباس، بویینگ و ای‌تی‌آر چقدر بود و چقدر از آنها عملیاتی شد؟

جواب: طبق توافق اولیه که به زمان پیش از تحریم‌های پسابرجام برمی‌گردد، مقرر بود ۱۱۸ ایرباس خریداری کنیم که بعد از رایزنی‌ها به ۹۸ ایرباس تقلیل پیدا کرد. خرید صد هواپیمای بویینگ هم مورد توافق قرار گرفته بود. همین‌طور خرید ۲۰ هواپیمای ای‌تی‌آر به‌طور قطعی و ۲۰ هواپیمای آپشنال ای‌تی‌آر دیگر نیز در دستور کار بود. از این میزان توانستیم فقط ۱۶ هواپیما شامل ۱۳ هواپیمای ای‌تی‌آر و سه هواپیمای ایرباس را خریداری کنیم. متأسفانه تحریم‌ها، همه شرکت‌ها را مجبور کرد قراردادهایشان را با ایران متوقف کنند.

‌سوال: با این اوصاف هرگونه همکاری را با این کمپانی‌های هواپیماساز از دست دادیم .

جواب: نه کامل. ای‌تی‌آر بعد از همه این اتفاق خود دو، سه ماه قبل توانست از خزانه‌داری آمریکا برای فروش قطعات یدکی و خدمات به ایران مجوز بگیرد.

 سوال:آیا در قراردادهایی که بین ایران و این کمپانی‌ها منعقد شده بود، جرائمی برای توقف انجام مفاد قرارداد در نظر گرفته‌ بودیم؟

جواب: وقتی با شرکت‌هایی که انحصاری هستند، قرارداد می‌بندید، بیشترین مراقبت این است که شما ضرر نکنید. چون الان بی‌اغراق صدها قرارداد داخلی هست که شرکت‌های ایرانی پول داده‌اند و پولشان نزد شرکت‌های خارجی مانده و نه جنس می‌دهند نه پولشان را. بنابراین وقتی با شرکت انحصاری می‌خواهید قرارداد یک‌طرفه ببندید، چند ملاحظه دارید؛ اول اینکه وضعیتی پیش نیاید که ضرر کنید، دوم مفاد قرارداد به گونه‌ای باشد که اگر ادامه یافت، حقوق شما به‌صورت درست انجام شود. سوم، اینکه تمام تعهدات لازم را به گردن طرف بگذارید؛ طرف مقابل هم قطعا متقابلا سعی می‌کند این کار را با شما بکند. در مورد قراردادها این سه ملاحظه را در نظر گرفتیم. همه قراردادهای هواپیمایی در دنیا این‌طور است که اول باید پول بدهید که برایتان هواپیما بسازند. تنها موردی که مثل خرید یخچال و لوازم دیگر پول داده و جنس گرفته‌ایم، معامله‌ای است که بین ایران و ای‌تی‌آر و ایرباس انجام شد. وقتی پول دادیم، هواپیما را هم گرفتیم.

2- مهاجرت محسوس گروهی از متقاضیان خرید مسکن از پایتخت به شهرهای اطراف، یک پیام مرتبط با تحولات اخیر در بازار معاملات ملک مخابره کرد. تحقیقات میدانی از بازار مسکن شهر تهران و مناطق شهری اطراف آن نشان می‌دهد متقاضیان سرمایه‌ای خرید آپارتمان که تا همین اواخر بهار، در مناطقی از پایتخت مشغول خرید بودند در هفته‌های گذشته «شهرهای جدید» اطراف تهران و کرج را گزینه‌ مناسب تشخیص داده‌اند. این تغییر مقصد سرمایه‌های ملکی به دو علت اصلی اتفاق افتاده است. «فاصله بین بودجه سرمایه‌گذاران مانده در بازار مسکن و میانگین قیمت آپارتمان‌های پایتخت» و «تلقی خط‌پایان رشد قیمت مسکن از آمارهای تیرماه» دو عامل هدایت‌کننده موج تقاضای سرمایه‌ای ملکی به بیرون از پایتخت است. متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در اطراف تهران - شهرهای جدید - حدود یک سوم قیمت آپارتمان‌های پایتخت برآورد می‌شود. از طرفی،‌ فراوانی فایل‌های فروش واحد مسکونی در این شهرها تحت تاثیر بازار معاملات «مسکن‌مهر»،‌ بیشتر از موجودی فایل در بازار مسکن تهران است. این حرکت تقاضای سرمایه‌ای با توجه به اینکه بعد از خروج سال گذشته تقاضای مصرفی از بازار مسکن تهران شکل گرفته است، مهاجرت نوع دو محسوب می‌شود. تقاضای سرمایه‌ای البته از اوایل امسال، مناطق جنوبی تهران را به محله‌های شمالی ترجیح داده بود.

3-  وزیر امورخارجه چین در تماسی تلفنی با رئیس‌جمهور فرانسه بر لزوم کاهش تنش‌ها پیرامون مساله هسته‌ای ایران تاکید کرده است. به نقل از شین‌هوا، وانگ یی، وزیر امورخارجه چین روز جمعه در تماسی تلفنی با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه بر تمایل چین مبنی بر همکاری با فرانسه برای کاهش تنش‌های ایجاد شده پیرامون مسائل هسته‌ای ایران تاکید کرده است.

4-یک دادگاه تجدیدنظر فدرال آمریکا در منطقه منهتن، حکم مصادره ساختمان بنیاد علوی در نیویورک را لغو کرد. این حکم که ازسوی هیات منصفه دادگاهی دیگر در سال 2017 صادر شده بود به دولت آمریکا اجازه می‌داد ساختمان بنیاد علوی (آسمان‌خراش متعلق به ایران واقع در محله منهتن نیویورک) را به بهانه نقض قوانین و تحریم‌های واشنگتن علیه ایران مصادره کند.

5-ملا خیراله خیرخواه، عضو دفتر طالبان در قطر تاکید کرده: زلمای خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا پس از عید قربان به دوحه باز می‌گردد و احتمالا توافق صلح پس از عید قربان امضا می‌شود. او گفت، توافق صلح میان آمریکا و طالبان در حضور نمایندگان سازمان ملل، سازمان کشورهای اسلامی و منطقه‌ای پس از بازگشت زلمای خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا به دوحه پس از عید (۱۴ اوت) به امضا خواهد رسید.

6-محصول‌های سرد نوردیده سخت و نیمه سخت در فولاد مبارکه اصفهان به مرحله تولید آزمایشی رسید.

7- فروش اقساطی 6 محصول سایپا از جمله پراید، تیبا ، ساینا و سراتو از ساعت 10 صبح امروز یکشنبه به صورت روزانه و اینترنتی آغاز می‌شود .در همین حال برخی رسانه‌ها اعلام کردند بازپرس شعبه پنجم دادسرای کارکنان دولت ۵ اسفند سال گذشته خواستار ممنوع‌ خروج شدن ۶ ماهه مدیرعامل سایپا شده است.

 

تحولات بازار کامودیتی ها و تاثیر آن بر بورس تهران: هفته گذشته با واکنش چین به تصمیم ترامپ مبنی بر اعمال تعرفه 10 درصدی بر کالاهای وارداتی چین به ارزش تقریبی 300 میلیارد دلار آغاز شد. این واکنش دو بعد همزمان را نشانه گرفت: منع خرید محصولات کشاورزی امریکا توسط کمپانی‌های چینی و اجازه بانک مرکزی چین برای تضعیف بیشتر یوآن. ورود چین به مرحله جنگ ارزی بازارهای مالی، کامودیتی‌ها و بازار ارزها را در سراسر جهان تحت‌تاثیر قرار داد.

قیمت نفت در 2 روز پایانی هفته پیش‌تر به ترتیب افت نزدیک به 8 درصد و صعود 3.17 را تجربه کرده بود. با این حال تلاطم‌های قیمت نفت به همین جا ختم نشد. طی هفته جاری جدی‌تر شدن تقابل امریکا و چین عاملی بود که تمامی بازارها را متاثر ساخت. تیره‌تر شدن چشم‌انداز اقتصاد جهانی و تشدید احتمال رخداد رکود طی ماه‌های آتی سبب شده تا سرمایه‌گذاران نسبت به تقاضای کالاهای پایه بدبین شوند. در عین حال دو عامل دیگر در بازار این هفته نفت اثرگذار بودند. موجودی مخازن استراتژیک نفت امریکا بعد از هفت هفته متوالی از مدار نزولی خارج شد. در عین حال کشورهای عضو اوپک برای حفظ قیمت نفت در سطوح بالاتر به تکاپو افتاده‌اند. وابستگی بودجه‌ای کشورهایی همچون عربستان به قیمت نفت سبب انتظار برای واکنش جدی اوپک به ریزش قیمت نفت شده و این مساله در بازگشت نسبی قیمت طلای سیاه نقشی کلیدی بازی می‌کند. در سوی مقابل برخی اخبار به تاکید چین بر ادامه خرید نفت از ایران اشاره دارند. به نظر می‌رسد این تاکید چین بیشتر جنبه تقابل چین با امریکا در جبهه‌های مختلف را دارد.

طلا؛ مامن سرمایه‌گذاران در دوران پرتنش: طی هفته گذشته طلا به روند صعودی قاطع خود ادامه داد و در معاملات آتی و نقدی توانست سطوح بیشتر از 1500 دلار به ازای هر اونس را به ثبت برساند. نگرانی از آینده اقتصاد بین‌الملل و جدی‌تر شدن احتمال ورود به رکود سبب شده است تا بانک‌های مرکزی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری به سمت خرید طلا پناه‌ ببرند. انتظار برای واکنش ایالات متحده به تضعیف یوآن با کاهش بیشتر نرخ بهره طی ماه‌های آتی از محرک‌های سرمایه‌گذاران برای خرید طلاست. این روند نه‌تنها در قبال فدرال رزرو امریکا، بلکه در رابطه با بانک مرکزی بسیاری از کشورهای جهان که نقش مهمی در معادلات اقتصادی دارند مورد انتظار است.

فلزات رنگی؛ قربانی اصلی کشمکش‌ها: چشم‌انداز ضعف تقاضای کالاهای پایه در رابطه با قیمت فلزات رنگی به شدت خودنمایی می‌کند. در این بین روند قیمتی این محصولات تا حدود زیادی از یکدیگر جدا شده و وضعیت هر صنعت به طور جداگانه مورد تحلیل قرار می‌گیرد. بدین ترتیب سرب توانسته طی یک هفته اخیر با توجه به انتظارات برای ضعف در عرضه و تداوم قوت تقاضا رشد 5.6 درصدی را تجربه کند و در پایان هفته بر فراز سطح 2000 دلاری در هر تن به ثبات برسد. در سوی مقابل روی یکی از بدترین هفته‌های خود طی سال میلادی جاری را پشت سر گذاشته است. برخی گزارش‌ها به خریدهای بزرگ چین از کامودیتی‌ها در روزهای اخیر اشاره دارد. چینی‌ها همچنان برای ادامه مذاکرات با امریکایی‌ها ابراز آمادگی می‌کنند و قرار است در ماه سپتامبر هیاتی از این کشور راهی ایالات متحده شود. بر این اساس می‌توان خریدهای چینی‌ها را همچنان به امیدواری دومین اقتصاد بزرگ دنیا برای حل نسبی تنش‌های تجاری نسبت داد.

یورش فعالان حرفه ای و کاربلد بازار به 3 سهم زیر 100 تومانی بازار: از بین 771 سهم موجود در بازار بورس و فرابورس و بازار پایه، فقط 3 سهم زیر 100 تومانی داریم. تپکو، وتجارت و وبصادر. یک عده با این تحلیل و برداشت که منبعد سهم زیر 100 تومانی در بازار نخواهیم داشت اقدام به هجوم و خرید گسترده در نماد هپکو از دیروز نموده اند. بطوریکه در بازار امروز نیز تا این لحظه بیش از 800 میلیون از سهام این شرکت با 10 درصد بالاتر و به قیمت 740 ریالی در بازار خرید و جمع شد. هدف این افراد، بالا بردن این سهم تا قیمت 100 تومانی تا چند روز آینده می باشد! بنظرتان بازی وبصادر و وتجارت کی آغاز میشود؟

 

مزایا و معایب سامانه نامک: امیر مهدی میرشاه ولد، مدیر آموزش شرکت کارگزاری آرمان تدبیر نقش جهان  گفته پس از سیستم معاملاتی پن که اشکالات اساسی داشت و دسترسی نامحدودی را به معامله­گران کارگزاری می­داد و مدیران کارگزاری­ها هیچ‌گونه کنترلی بر معامله­گران نداشتند و این امر باعث بروز مشکلات عدیده­ای برای کارگزاری­ها می‌شد، نیاز به طراحی سازوکاری حس می­شد تا مدیریت کارگزاری­ها نظارت بیشتری بر این امر داشته باشند. لذا  سامانه نامک جهت کاهش ریسک معامله­گران در دی ماه سال ۱۳۹۲ طراحی و راه­اندازی شد. این سیستم  طی این مدت به روزرسانی شد تا اینکه در خرداد ۱۳۹۸ فاز سوم نامک اجرایی شد.

در فاز سوم تغییراتی در راستای کاهش بیشتر ریسک معامله­ گران اجرا می­شود. در واقع نامک با اتصال به نرم­افزار معاملات می­تواند به عنوان راهکاری به منظور جلوگیری از ارسال سفارش­ های بدون پشتوانه باشد.

هدف از راه‌اندازی این سامانه مدیریت ریسک کنترل منابع مالی مشتریان شامل مانده حساب و اعتبار اختصاص یافته توسط کارگزار قبل از ارسال سفارش خرید مشتریان به هسته معاملات است.   نامک از دو منبع اطلاعاتی، اطلاعات خود را دریافت می­کند که اولین منبع مانده حساب مشتری نزد کارگزاری است که به صورت لحظه ­ای اعمال می­شود و منبع دوم مانده اعتباری که شرکت­های کارگزاری به مشتری اختصاص می­دهند و این مورد نیز در صورت افزایش اعمال می­شود. مجموع این دو عامل قدرت خرید را برای یک مشتری در این سامانه تشکیل می­دهد.  سیستم نامک با کاهش ریسک اعتباری برای سهامداران خرد در بلند­مدت می­تواند بسیار مفید باشد ولی در مواقع بحرانی به سهامدار عمده ابزاری جهت حمایت بازار ارائه نمی­کند و در واقع نقدشوندگی بازار را کم می­کند.

 

در گروه خودرویی:  براساس آمارهای منتشره توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت طی سال گذشته شرکت‌های خودروساز در مجموع ۷۹۸ هزار و ۹۲۸ دستگاه انواع خودروی سواری تولید کردند. بنابراین با توجه به هدف‌گذاری صورت گرفته (تولید یک میلیون دستگاه سواری) خودروسازان باید تا پایان سال ۹۸ رشد ۲۵ درصدی در تیراژ داشته باشند. این به آن معنا است که خودروسازان باید در سال‌جاری ۲۰۱ هزار و ۷۲ دستگاه خودرو بیشتر از سال قبل تولید کنند. براساس آمارهای منتشر شده تا کنون چهار برند سوزوکی، برلیانس، کیا و سیتروئن با شرکای داخلی خود قطع همکاری کرده‌اند. نگاهی به آمار تولید محصولات این چهار برند در سال گذشته گویای این نکته است که این برندها در مجموع ۵۲ هزار و ۲۹۴ دستگاه از محصولاتشان را با کمک خودروسازان داخلی مونتاژ و روانه بازار کردند. این تعداد خودرو، 6.5 درصد از آمار تولید سال گذشته خودروسازان را به خود اختصاص داده است. در میان این محصولات برند برلیانس با تولید ۳۳ هزار و ۱۴۷ دستگاه بیشترین سهم را دارد. بعد از برلیانس به ترتیب کیا با تیراژ ۱۴ هزار و ۵۱۰ دستگاه، سوزوکی با آمار تولید ۲ هزار و ۶۳۷ دستگاه و سیتروئن نیز با تیراژ ۲ هزار دستگاه در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

به این ترتیب به‌نظر می‌رسد که شرکت‌های خودروساز باید فکری به حال 6.5 درصد ظرفیت خالی ناشی از  خروج  شرکای خود کنند. بنابراین تا این جای کار خودروسازان برای اینکه برنامه‌ریزی سیاست‌گذار کلان بخش خودرورا محقق کنند باید به فکر رشد تیراژ 31.5 درصدی طی سال‌جاری باشند. از سوی دیگر پیش‌بینی می‌شود که وضعیت شرکت‌های خودروساز با توجه به قطع همکاری رنو با آنها و خروج آخرین محصولات این شرکت از خطوط تولید، بغرنج تر شود.  براساس آمارهای منتشر شده در مجموع طی سال ۹۷، تعداد ۵۲ هزار و ۷۱ دستگاه انواع محصولات رنو در خطوط تولید دو خودروساز بزرگ کشور تکمیل شده است. این تعداد از محصول‌های رنو در سال قبل 6.5 درصد از آمار کل تولید خودروی سواری را به خود اختصاص داده است.

بنابراین خودروسازان برای اینکه بتوانند هدف‌گذاری صورت گرفته را محقق کنند باید به نسبت سال گذشته آمار تولید خود را ۳۸ درصد افزایش دهند. از این ۳۸ درصد، ۲۵ درصد تکلیفی است که سیاست‌گذار کلان بخش خودرو براساس هدف‌گذاری برای آنها در نظر گرفته و ۱۳ درصد دیگر نیز به‌دلیل خروج شرکای خارجی تا اینجای کار به آنها تحمیل شده است. در این زمینه برخی از کارشناسان صنعت خودرو تاکید دارند که افزایش ۳۸ درصدی تولید آن هم در شرایطی که خودروسازان با چالش‌های متعددی مانند تامین نقدینگی، تامین قطعات مورد نیاز برای خطوط تولید، خروج شرکای بین‌المللی و...  مواجه هستند، تا حدودی بلند پروازانه و دستیابی به آن مشکل خواهد بود

 

پیش بینی بازار  سه شنبه 22 مرداد 98  : در حالیکه بورس تهران از ابتدای سالجاری تا پایان فصل مجامع( 31 تیر ماه) با شیب تندی در حال افزایش و رکوردشکنی مکرر بود، و بازدهی بیش از 42 درصدی را نصیب فعالان بازار و سهامداران خویش به ارمغان آورد. ولی از اول مرداد ماه جاری ورق برگشته و شاهد از دست رفتن تدریجی ثروت سهامداران در سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی هستیم. بطوریکه طی 20 روز اخیر بیش از ده میلیارد دلار! از ارزش سهام و دارایی های تحت تملک سهامداران کاسته شده و عده کثیری نیز در ضرر و زیان اند.

این در حالیست که عده ای سهامدار حرفه ای و کاربلد، که در بازار عناوینی پون سفته باز،نوسانگیر و قمار باز ... را یدک می کشند بیکار ننشسته و با حضور قوی و حداکثری خود در نمادهای بازارپایه ای و یا برخی از تک سهم برگزیده، ضمن تزریق صدها میلیارد تومان به این نمادها،توانسته اند برای هر یک از این سهم ها داستانی تخلیلی و ساختگی بسازند و با بر هم زدن عرضه و تقاضا به نفع تقاضا، چنان حرکت جانانه و بازدهی افسانه ای به این سهام وارد نمایند که در تاریخ فعالیت 30 ساله بورس تهران ( پس از انقلاب) بی سابقه بوده است. بطوریکه ارزش بازار این چند سهم ( نزدیک به 200 سهم) طی بازه زمانی یکساله اخیر بیش از 5 برابر (400 درصد) شده است! کار بدان جا کشیده که متوسط p/e این سهام بازار پایه ای و خاص، از 100 مرتبه نیز عبور کرده است! بعبارت دیگر، مجموع ارزش بازار این 187 شرکت بازار پایه ای بیش از 100 برابر کل سود آنها است. یعنی بازدهی یک درصدی سودآوری در یکسال! البته اگر به سراغ مجامع و تقسیم سود نقدی این شرکتها برویم. در حالیکه  بازدهی ( رشد قیمتی) اکثر  این شرکتها در یک ماه  بیش از 100 درصد بوده است. البته مواردی با بازدهی 200 تا 500 درصدی در یک ماه نیز داشته ایم.

 

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد