گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 170 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه

بورس تهران در معاملات امروز رکورد جدیدی را به ثبت رساند. اگرچه نحوه آرایش سهامداران تغییر معناداری از خود نشان نداد اما غلبه ادامه‌دار تقاضا به بهانه‌هایی همچون تورم مستغلات و تجدید ارزیابی دارایی‌ها ، نقش چشمگیری در جذب پول‌ها و تقویت شاخص کل داشت. البته نمی‌توان اثرات نااطمینانی‌های حاکم بر بازار جهانی را هم نادیده گرفت که همچنان امکان مشارکت موثر و سازنده را در سهام وابسته و متعاقبا کل بازار سلب، و تمرکز بورس‌بازان را به کانون‌های دیگری چون تورم دارایی‌ها جلب کرده است.

و اما بازار سهام در معاملات امروز با استقبال نسبی سرمایه‌گذاران مواجه شد و شاخص کل ضمن رشد بیش از 1200 واحدی برای اولین بار به کانال 257 واحد راه یافت تا برگ زرین دیگری از تاریخ فعالیت 50 ساله خویش به ثبت رساند. اینک همه چیز مهیای شاخص 300 هزار واحدی است! تا بورس تهران در این وانفسای رکود اقتصادی و تشدید تحریمها، کاری کند کارستان!.

 هر چند در چند روز اخیر تقاضا به دلیل فشار حاکم بر بازار جهانی در عموم سهم‌های کالایی عقب نشسته بود و امکان رشد موثر را از شاخص کل گرفته بود، اما از روز یکشنبه چنین به نظر رسید که شوک بازار جهانی آخرین موج‌های خود را به بورس تهران فرستاده و دامنه اثرگذاری آن دست کم تا بروز رویدادی غیرمنتظره محو و کمرنگ شده است. در پی این اتفاق غول‌های گروه فلزات توان رهایی از بار عرضه را یافتند و به روند نزولی خود خاتمه بخشیدند. همین الگو به شکل دیگری در معاملات امروز نمایان شد که نشاندهنده حرکت هماهنگ بورس‌بازان با بروز آرامش نسبی در قیمت‌های جهانی است.

با وجود این، همچنان نگرانی را در سیمای بورس تهران می‌توان دید. سهم‌های کالایی با وجود جذابیت‌های بنیادی و تنزل چشمگیر نسبت‌های بنیادی، هنوز تقاضای درخوری را فراروی خود نمی‌بینند. مولفه‌های متنوع اثرگذار بر قیمت این دسته از سهم‌ها موجب کوچ نقدینگی به سمت گروه‌هایی شده که با بهانه‌هایی چون تورم دارایی و انتظار برای بهبود نرخ‌های فروش و همچنین جذابیت صف با عرضه‌های ناکافی، در حال جذب بخش انبوه نقدینگی و رشد حداکثری قیمت هستند. رشد قیمت در گروه‌هایی چون مخابرات، ساختمانی‌ها، رایانه‌ها، حمل و نقل، گروه ماشین‌آلات و کاشی‌سازها و شیشه‌کارها را از همین منظر نگریست.

اهرم ملکی رشد سهام: در معاملات امروز دو شرکت بزرگ گروه مخابرات ضمن جذب حجم انبوهی از تقاضا بیشترین حمایت را از شاخص کل به عمل آوردند. نماد «اخابر»  و «همراه» از همان ساعت اولیه معاملات با صف خرید مواجه شدند و با رشد حداکثری قیمت بیش از 500 واحد اثر مثبت بر نماگر بازار بر جا گذاشتند. این دو نمادی در روزهای اخیر روند مشابهی را پشت سر گذاشته‌اند. به نظر می‌رسد شایعات مرتبط با تجدید ارزیابی دارایی‌ها محرک اصلی رشد قیمت در این گروه باشد. همین بهانه در برخی دیگر از گروه‌ها و تک‌سهم‌ها نیز در غیاب محرک‌های بنیادی در حال اثرگذاری بر قیمت‌ها و جذب تقاضاست.

استقبال از روانکاران: گروه پالایشی با محوریت روانکاران در معاملات امروز با رشد تقاضا مواجه شدند و تا صف خرید رفتند. به نظر می‌رسد عقب‌نشینی نرخ خوراک این تولیدکنندگان در بورس کالا نقش مهمی در آرایش سهامداران داشته است. طی دو جلسه معاملات اخیر در بورس کالا، پالایشگاه نفت تهران و اصفهان محصول لوبکات خود را نیز عرضه کردند. لوبکات سنگین پالایش نفت تهران در قیمت پایه و در سطح 4400 تومان به ازای هر کیلوگرم معامله شد. همچنین معاملات لوبکات سبک هر دو پالایشگاه مذکور در قیمت پایه صورت گرفت.  این عدد در را رابطه با پالایش نفت تهران 4515 و برای پالایشگاه اصفهان 4426 تومان بود. قیمت پایه فرآورده‌های نفتی همچون وکیوم باتوم و لوب‌کات در آغاز فصل مرداد با توجه به افزایش بهای نفت و نرخ نیمایی ارز به میزان قابل‌توجهی افزایش یافته بود. در پی ریزش قابل‌توجه قیمت نفت طی دو هفته اخیر قیمت پایه این محصولات به سطوح قبلی (در تیر ماه) و حتی پایین‌تر بازگشته است و این مساله رشد تقاضا را در نمادهای تولیدکننده قیر و روانکار در پی داشته است. تا آن‌جا که نمادهای شپاس، شبهرن و شرانل در معاملات امروز صف خرید را توجه می‌کنند. لازم به ذکر است در روند طبیعی باید انتظار داشت با کاهش قیمت نفت نرخ محصولات این شرکت‌ها نیز در روندی نزولی قرار گیرد. در صورتی که (با فرضی کاملا خوشبینانه) نرخ فروش این شرکت‌ها در سطوح قبلی گزارش شود انتظار رشد حاشیه سود در ماه میانی تابستان وجود دارد. با این حال تاکید می‌شود کاهش نرخ فروش، به ویژه در رابطه با محصولات صادراتی مورد انتظار است.

پایان روند فرسایشی بانکی‌ها؟: نمادهای بانکی در معاملات امروز شرایط نسبتا متفاوتی را تجربه کردند. از صبح امروز، با وجود عدم اخبار رسمی  در خصوص بازگشایی نماد بانک ملت، امید به بازگشایی این نماد در بازار قوت گرفت. در غیاب لیدر گروه، یعنی «وبملت»، نماد بانک تجارت و صادرات که حدود دو هفته با افت‌های فرسایشی دست و پنجه نرم می‌کرد، در معاملات امروز با چرخشی غافلگیرانه تا صف خرید پیش رفت. این تغییر روند در سایر هم‌گروهی‌ها با شدت کمتری رقم خورد. احتمالا گمانه‌زنی در خصوص بازگشایی لیدر بانکی‌ها در افزایش تقاضا در این صنعت موثر بوده است.

 

کارنامه بازار امروز : در بازار امروز شاخص کل متاثر از رشد قیمتها در نمادهایی چون همراه، اخابر،فولاد،رانفور،حکشتی،پارس ...  با رشد حدود ÷1221 واحدی روبرو شد. همچنان تک سهم و گروه های کوچکتر، در کانون توجهند و روند معاملاتی بهتری دارند. چند وقتی است که رویکرد و توجه سفته بازانه  فعالان حرفه ای بازار، به سمت شرکتهای کوچک با سرمایه کم و شناوری پایین است.

 

آخرین وضعیت بازار امروز:  شاخص کل 257,097  واحد / میزان تغییر 12214  واحد مثبت/ ارزش بازار 9,439,142  میلیارد ریال/ ارزش معاملات 10,986 میلیارد ریال/ حجم معاملات 4.291 میلیارد سهم

 

نمادهای  تاثیر گذار در شاخص: همراه 283 واحد مثبت/ اخابر 241 واحد مثبت/ فارس 194 واحد منفی/ فولاد 127 واحد مثبت/ رانفور 126 واحد مثبت/ حکشتی 124 واحد مثبت/ پارس 105 واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات :  وتجارت 710.8 میلیون سهم/ وبصادر 358.9 میلیون سهم/ ذوب 171.9 میلیون سهم/ فاراک 101.2 میلیون سهم/ چکاپا 78.4 میلیون سهم.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی : 1- سخنگوی کرملین اعلام کرده که نشست سران ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان این هفته برگزار نمی‌شود. به گزارش خبرگزاری تاس، دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین گفته اجلاس سران ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان که قرار بود چهارشنبه این هفته برگزار شود به دلایل فنی به تعویق افتاده است. سخنگوی کرملین تاریخ جدیدی برای این دیدار اعلام نکرد. پیش‌تر اعلام شده بود نشست سران سه کشور به میزبانی روسیه در سوچی برگزار می‌شود.

2-جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا به‌منظور گفت‌وگو با مقامات بریتانیا درباره ایران در سفری دو روزه راهی لندن شده است. سفری که گفته می‌شود هدف اصلی آن همراه کردن لندن با کاخ سفید برای افزایش فشار بر تهران است. این سفر در شرایطی صورت گرفته است که پیش از این انگلیس به‌عنوان تنها کشور اروپایی به پیشنهاد ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج‌فارس به بهانه مقابله با ایران و تامین امنیت نفتکش‌ها پاسخ مثبت داده است. در همین راستا سفر مشاور امنیت ملی آمریکا و گفت‌وگوهای پشت‌پرده مقامات لندن با او مهم ارزیابی می‌شود.

3- محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در دیدار با همتای قطری‌اش روابط دو کشور را مورد بحث و بررسی قرار داد. در همین حال عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ارائه هرگونه پیشنهاد قطعی و قابل اعتنا از سوی فرانسه را برای جبران عملی نشدن تعهدات اروپایی‌ها رد کرد.

4- غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تازه‌ترین تحولات مرتبط با کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) گفته: هنوز نتایج بحث‌هایی که در کمیسیون‌های مربوطه در مورد لایحه کنوانسیون مقابله با تامین‌مالی تروریسم (CFT) و کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو) بوده است به صحن مجمع تشخیص مصلحت ارجاع داده نشده است.

5- اصغر فخریه‌کاشان، قائم‌مقام عباس آخوندی و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده قراردادهای خرید هواپیماهای جدید گفته: ای‌تی‌آر دو، سه ماه قبل توانست از خزانه‌داری آمریکا برای فروش قطعات یدکی و خدمات به ایران مجوز بگیرد.

6- وزارت اقتصاد در نظر دارد مبلغ 5 هزار میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام دولت با نرخ اختیار خرید تبعی ۱۸ درصد سالانه از طریق بورس انرژی ایران منتشر و عرضه کند.

7- قیمت  پایه محصول‌های پتروشیمی از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی با افزایش 12.5 تومان به دلار 11445.2 تومان اعلام شد.

8- ایران خودرو و سایپا، برنامه تحویل محصول‌هایشان در تعطیلات تابستانی را که از امروز تا دوم شهریور خواهد بود، اعلام کردند. طبق روالی سالانه در صنعت خودرو و قطعه‌سازی، شرکت‌ها در تابستان به مدت یک هفته تا ۱۰ روز خطوط تولید را متوقف و به تعطیلات می‌روند. هر چند پیش‌تر مدیران این دو صنعت شهریورماه را برای تعطیلات تابستانی در نظر می‌گرفتند، اما تعطیلات امسال، از امروز آغاز خواهد شد. پس از انتشار خبر ممنوع‌الخروجی مدیرعامل سایپا، پیگیری‌ها نشان از صحت این خبر داشت، چه آنکه جواد سلیمانی، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا با حکم بازپرس شعبه ۵ دادسرای کارکنان دولت از اسفند سال گذشته به مدت ۶ ماه ممنوع‌الخروج شده است.

9- محمدیاسر طیب‌نیا، معاون خرید فولاد مبارکه از آمادگی برای فعالیت و سرمایه‌گذاری در معادن سنگ‌آهن افغانستان خبر داده است.

10- بهزاد ظهیری، مدیرعامل ایران ترانسفو  از همکاری پالایشگاه تندگویان و نفت ایرانول در تولید روغن ترانسفورماتور، رفع نیاز به تامین کنندگان خارجی و جلوگیری از خروج ارز خبر داده است.

11- شركت معدني و صنعتي گل گهر، به عنوان بزرگترين توليد كننده كنسانتره سنگ آهن كشور موفق به راه‌اندازي يك خط يك ميليون تني كاملا بومي شد.

12-در حالی که گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال عضویت کره جنوبی در ائتلاف دریایی آمریکا مطرح است، خبرگزاری یونهاپ گزارش داد سئول قرار است ۳۰۰ نظامی دیگر را به خلیج عدن، نزدیک سواحل یمن اعزام کند.

 

 اقبال بازار و رشد قیمتی قریب الوقوع کگل و کچاد: امروز در بورس کالا شمش فولاد کچاد با قیمت 32،694 ریال عرضه شد و با 9% افزایش، تا قیمت 35،611 ریال رقابت شد. در ضمن ۳۰،۱۴۶ تن ورق گرم B فولاد مبارکه اصفهان در قیمت پایه ۴۹،۷۳۰ ریال  معامله شد. ورق گرم C  فولاد مبارکه اصفهان نیز در قیمت پایه ۴۹،۸۵۵ ریال  معامله شد. افزایش قیمت شمش فخوز که مبنای محاسبه قیمت فروش کنسانتره و گندله کچاد و کگل به فولادکاران است، موجبات جهش سودآوری 2 غول بزرگ سنگ آهنی کشور یعنی کگل و کچاد را فراهم خواهد ساخت. بنظر می رسد از فردا یا چند روز دیگر، شاهد اوج گیری قیمتها و تیک آف سهام ارزنده کگل و کچاد در بازار باشیم.

 

یورش فعالان حرفه ای و کاربلد بازار به 3 سهم زیر 100 تومانی و نتایج آن:  از بین 771 سهم موجود در بازار بورس و فرابورس و بازار پایه، فقط 3 سهم یر 100 تومانی داریم. تپکو، وتجارت و وبصادر. یک عده با این تحلیل و برداشت که منبعد سهم زیر 100 تومانی در بازار نخواهیم داشت اقدام به هجوم و خرید گسترده در نماد های مذکور از چند روز پیش نموده اند. بطوریکه در بازار امروز نیز هر سهم مزبور با استقبال گرم و گسترده فعالان هوشیار بازار مواجه شده و صفهای سنگین خرید را در پیش گرفتند. انتظار داریم بزودی و طی بازه زمانی کوتاه مدت، شاهد رشد قیمتی وبصادر و وتجارت به محدوده قیمتی 100 تومانی باشیم.

یک مقام آگاه در بانک تجارت گفته: فقط ارزش بازار پرتفوی ما بیش از 32 هزار و 450 میلیارد تومان است! یعنی بیش از 3 و نیم برابر قیمت سهم مان! بعبارت دیگر، هر سهم وتجارت بیش از 1449 ریال پرتفوی زیر را در دل خود دارد! حال آنکه قیمت سهم صبح امروز زیر 40 تومان هم بود!.وبصادر هم نزدیک به 100 تومان ارزش دفتری دارد در حالیکه این سهم را نیز خیلی صبح امروز به قیمت 40 تومانی خریدند و به خانه بردند!.

یک اقتصاددان نام آشنا در مورد سهام این دو شرکت( وتجارت و وبصادر) گفته: هر 100 سهم این دو نماد بانکی به قیمت یک پفک هم نیست!!!. زیرا 100 سهم وبصادر و وتجارت ، 4 هزار تومان قیمت دارد ولی پفک گرانتر است!!!

 

تلاش برای حل معضل کسری بودجه چقدر جدی است؟: کسری بودجه را «ام‌المصائب» اقتصاد می‌گویند. با تصویب محورهای کلان برنامه اصلاح ساختار بودجه در شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا، تلاش برای بازسازی ساختار مالی دولت به بالاترین سطوح سیاسی رسیده است. اقتصاددانان در سال‌های گذشته بارها بر ضرورت چاره‌اندیشی برای معضل کسری بودجه تاکید کرده و آن را پیش‌نیاز حل‌وفصل ابرچالش‌های بزرگ اقتصاد ایران دانسته‌اند، اما دولت‌ها به دلیل ترس از هزینه‌های سیاسی، همواره از ورود به فاز اصلاحات عملی طفره رفته‌اند. آیا این بار اراده دولت برای بزرگ‌ترین جراحی اقتصادی جدی است؟

 

نقطه نظرات کارشناسان: طی هفته‌های اخیر و به ویژه پس از ریزش بازار جهانی، بازار سهام با ضعف نسبی رونق مواجه شده و برخی حتی نگران خروج پول‌ها بوده‌اند. اما روز یکشنبه، مشارکت بیش از ۶۰۰ هزار خریدار در یک عرضه اولیه رکورد جدیدی ثبت کرد که بیانگر انتظار پول‌ها برای ورود به گزینه‌های جذاب تالار بورس هستند. این اقبال عمومی در طول بیش از نیم قرن فعالیت بورس تهران بی‌سابقه به‌نظر می‌رسد. وضعیتی که نیازمند اقدامی عاجل از سوی سیاست‌گذاران در جهت بهره‌مندی از این پول‌ها برای تقویت تولید است.

این روزها شاخص سهام به روند کم‌نوسان خود از ابتدای مرداد تاکنون ادامه داده است. هر چه این روزها به‌دنبال کم شدن دامنه نوسان شاخص سهام، در بسیاری از محافل بورس‌بازان سخن از اصلاح و رکود بازار به گوش می‌رسد؛ اما نشانه‌هایی از پول‌های آماده برای ورود به گردونه معاملات سهام مشاهده می‌شود. نمونه بارز این ادعا شکسته شدن مجدد میزان مشارکت سرمایه‌گذاران در آخرین عرضه اولیه انجام شده در بازار سهام است. مشارکت بیش از ۶۰۰ هزار نفری در این رویداد نشان داد که اقبال عمومی به بازار سهام روز به روز در حال افزایش است. امری که در صورت استفاده بهینه می‌تواند فرصتی طلایی برای مولد شدن بازار سهام و افزایش نقش آن در اقتصاد کشور باشد و در مقابل عدم بهره‌برداری از این فرصت، می‌تواند زمینه را برای شکل‌گیری یک تهدید جدی فراهم کند. به این ترتیب با هر عرضه اولیه در این بازار شاهد تکرار این سونامی و افزایش توجه عموم مردم به این بازار هستیم. جذابیتی که به دلایل متفاوتی ایجاد شده است.

نگاهی به دلایل افزایش اقبال به بورس: در حال حاضر از یکسو افزایش سودآوری شرکت‌های بورسی و از سوی دیگر ضعف بازارهای رقیب سبب شده تا بازار سهام به جذاب‌ترین گزینه برای سرمایه‌گذاری تبدیل شود. به این ترتیب از طرفی شرایط اقتصاد کشور و البته بازارهای سرمایه‌گذاری به شکلی است که صاحبان نقدینگی به‌دنبال راهکاری برای حفظ سرمایه خود و البته کسب بازدهی مناسب هستند. در این میان نگاهی به بازارهای ارز، سکه و مسکن به عنوان رقبای بازار سهام خالی از لطف نیست. واقعیت این است که جهش ارزی و تورم سنگین سبب شد تا عموم مردم وادار به تقلا برای حفظ ارزش سرمایه‌های خود شوند. در این مسیر ابتدا بازارهای سفته‌بازی همچون دلار و سکه مورد هدف نقدینگی سرگردان قرار گرفتند. در ادامه اما با تدبیر سیاست‌گذار و عقب‌نشینی از سیاست‌های نادرست گذشته، به شدت از تلاطمات بازار دلار کاسته شد و نرخ این ارز در بازار آزاد از سطوح حدود ۲۰ هزار تومان به کانال ۱۱ هزار تومان وارد شد. سکه نیز که بیش از قیمت طلا در بازار جهانی، از نرخ دلار تبعیت می‌کرد نیز در مسیر کاهش قیمت قرار گرفت. رکود ادامه‌دار بازار مسکن نیز جایی برای سفته‌بازی در این بازار باقی نگذاشته است. در این شرایط توجه به این نکته حائز اهمیت است که در اقتصاد باید همواره در تلاش باشیم که پول به جای حرکت به سمت بازارهای سفته‌بازانه (همچون ارز، سکه و مسکن) به سمت بازارهای مولد (همچون بورس و بانک) حرکت کند. در بازار پول اما نه تنها جذابیتی برای سرمایه‌گذاری دیده نمی‌شود بلکه به لحاظ ساختاری نیز با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستیم تا در میان گزینه‌های جذاب صاحبان سرمایه جایی نداشته باشد. از این رو مامنی جذاب‌تر از بازار سهام برای نقدینگی سرگردان موجود دیده نمی‌َشود. امری که فرصتی طلایی برای این بازار به شمار می‌رود. بورس نماد و ویترین اقتصاد کشور بوده و نمونه واقعی یک بازار رقابت کامل است. به این ترتیب زمانی که اقبال عمومی در بازار سهام ایجاد می‌شود می‌توان امیدوار بود که اقبال عمومی به بازار آزاد در حال شکل‌گیری است. بهره‌برداری درست و منطقی از این فرصت به وجود آمده اما نیازمند برخی اقدامات از سوی مقام سیاستگذار است. در اینجا منظور تنها سیاست‌گذار بورسی نیست؛ بلکه سیاست‌گذار کلان اقتصاد کشور باید با سواد بیشتری بورس را دنبال کند و به اهمیت این بازار برای رونق تولید کشور پی ببرد. این بازی برد-برد بیش از هر چیزی به تجدیدنظر درخصوص نظرات و نگاه‌های اشتباه به بورس و همچنین قوانین حاکم بر این بازار نیاز دارد.

راهکارهای رسیدن به یک بازار مولد: همان‌طور که اشاره شد در آخرین عرضه اولیه بازار سهام  شاهد حضور بیش از ۶۰۰ هزار نفر با نقدینگی چند میلیارد تومانی پشت در ورودی سهام بودیم که از پتانسیل قابل توجه بورس تهران برای جذب نقدینگی سرگردان به جای سرکشی این پول به بازارهای سفته‌بازی خبر داد. در این فرصت به‌وجود آمده اما وظیفه سیاست‌گذار چیست؟ چه کارهایی می‌توان انجام داد تا علاوه بر هدایت نقدینگی سرگردان به سمت یک بازار کارآ که بورس نمونه عینی آن است، در مسیر رشد و توسعه اقتصادی نیز گام برداریم؟ در این شرایط می‌توان بازار را به حال خود رها کرد. جایی که با توجه به معضلات سهام شناور بورس و ظرفیت پایین این بازار برای جذب نقدینگی می‌تواند به حبابی شدن بازار سهام بینجامد و فرصت به وجود آمده برای جذب نقدینگی از دست برود. شرایطی که بازار ارز و سکه پیش از این به خود دیدند و در نهایت با فرار سرمایه مواجه شدند. چرا که حباب قیمتی همواره محکوم به شکست بوده و نمی‌تواند پایدار بماند. اما سیاست‌گذار می‌تواند با بهره‌جویی از فرصت به وجود آمده، بورس را به بازاری در خدمت تولید تبدیل کند. نوسان‌گیری از قیمت سهام و کسب سودهای این‌چنینی نمونه عینی سفته‌بازی بوده و در بازاری با این شرایط نمی‌توان ادعای مولد بودن داشت. برای ایجاد بازاری که در خدمت تولید و اقتصاد است باید ابزارهایی در اختیار داشت و به تقویت آنها پرداخت. یکی از این ابزارها عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در بازار سهام است. امری که به توسعه عرضی این بازار منتهی می‌شود. با این حال باید توجه داشت که عرضه اولیه نیز مشکلات خود را دارد. از یکسو زمان‌بر بوده و از سوی دیگر از ظرفیت محدودی برخوردار است. رفع این چالش اما با افزایش سهام شناور آزاد در عرضه‌های اولیه مقدور است. سهام عدالت از دیگر ابزارهای تقویت نقش مولد بازار سهام است. دور از واقعیت نیست اگر بگوییم که پیش از این موضوع سهام عدالت همواره یکی از چالش‌های بزرگ فعالان بازار سهام بود. در شرایط فعلی اما بازار از کشش لازم برای اجرای طرح‌های مربوط به سهام عدالت برخوردار است. این موضوع در عین حال می‌تواند حرکت در مسیر خصوصی‌سازی واقعی باشد که گرچه مسیر طولانی پیش رو وجود دارد؛ اما با گام‌های کوچک و این‌چنینی می‌توان برای رسیدن به هدف امیدوار بود. برای رسیدن به این مهم، طبیعتا راهکارهای بیشتری وجود دارد که مشارکت جمعی و همفکری اقتصاددانان را می‌طلبد.

پل بورسی رشد و توسعه: اصلی‌ترین کارکرد بازار سرمایه اما تامین مالی بنگاه‌هاست. بخشی از این تامین مالی بر دوش بازار بدهی بوده و بخش اعظم آن از طریق سهام امکان‌پذیر است. این در حالی است که تامین مالی شرکتی در بازار سهام طی سال‌های گذشته بسیار ناچیز بوده است. در سال ۹۸ نیز تنها دو نوع تامین مالی برای بخش خصوصی با انتشار ۴۰۰میلیارد تومان اوراق مرابحه برای شرکت سایپا و ۱۳میلیارد تومان اوراق خرید دین برای شرکت سرمایه‌گذاری مسکن جنوب را شاهد بودیم. استفاده از این ابزار (همچون انتشار اوراق از طریق سهام جایزه) اما باید در سریع‌ترین زمان ممکن و در دوره رونق انجام شود. در دوره رکود نیز با راهکارهایی همچون قرارداد بای‌بک (Buy Back) یا بیع متقابل می‌توان به کاهش شناوری پرداخت. در حال حاضر با جست‌وجویی در میان بنگاه‌های اقتصادی، مشکل نقدینگی کاملا هویدا است. این در حالی است که نقدینگی به صورت بالقوه وجود دارد اما باید اجازه داد تا پول‌های موجود جذب تولید شود. با فعال کردن این بخش سهام شناور شرکت‌های موجود در بازار افزایش خواهد یافت و به‌دنبال آن عملا شاهد واگذاری شرکت‌ها به بخش خصوصی واقعی هستیم. در این شرایط دیگر برای سهامدار خرد تقسیم سود نقدی در مجامع اهمیت نداشته و شرکت‌ها از حالت انحصاری غیرپاسخگو به سمت کارآمدی حرکت می‌کند. این افزایش مطالبات سهامداران از شرکت، در نهایت با کاهش هزینه و افزایش درآمد می‌تواند اثر خود را بر سود و قیمت سهم گذاشته و سبب افزایش جذابیت بازار سهام برای جذب نقدینگی شود.

مرز بار یک فرصت و تهدید: بعد از تمامی توضیحات باید در نظر داشت که عدم بهره‌برداری از فرصت به‌وجود آمده یا استفاده نادرست می‌تواند زمینه را برای شکل‌گیری یک تهدید جدی فراهم کند. در این شرایط میزان نقدینگی در انتظار، به‌صورت سنتی بازارهای دیگر را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کند. به عبارت دیگر در شرایطی که زمینه برای حضور در بازار سهام مهیا نباشد، نقدینگی موجود می‌تواند به حبابی شدن قیمت‌ها در برخی گروه‌های بازار منتهی شود یا بار دیگر به مقاصد سنتی خود کوچ کند؛ که در آن صورت بار دیگر باید در انتظار متورم شدن نرخ‌ها در بازارهای نامولد بود.

 

پیش بینی بازار  چهارشنبه 23 مرداد 98  : پس از چند روز حاکمیت رخوت و سستی در بورس تهران، بار دیگر شاهد رشد خوب و معنادار قیمتها و شاخصها در بستر بازار سرمایه کشور هستیم و شاخص کل هر روز مرزهای جدیدی را در می نوردد و به رکوردهای بتری دست می یابد. این در حالیست که کلیه بازارهای موازی با بورس از جمله بازار املاک و مستغلات، بازار طلا و ارز، بازار خودرو، بازار کالایی و ... هر دارایی سرمایه ای دیگری در رکود مطلق و رخوت بسر می برند و حتی شاهد افت و ریزش قیمتها در این بازارهای اشباع شده، هستیم.

ولی حدیت و حکایت بورس تهران ( بازار سرمایه) از جنس دیگری است و شود و غوغایی در این بازار برپا است که نگو و نپرس. چرا که شاخص کل مرزها و رکوردهای جدیدی را به ثبت رسانده و بازدهی مطلوب نزدیک به 50 درصدی از ابتدای سالجاری تا کنون را نصیب سهامداران هوشیار و فعالان خردمند خویش به ارمغان آورده است. شاید بهتر است بدانید، هنوز هم و به رغم افزایش و رشد مطلوب قیمتها در بازار، سهام زیر ارزش ذاتی واقع شده بسیاری داریم که میتوانید با خرید و ابتیاع آنها، به بازدهی 50 درصدی دیگری نیز ( تا پایان سال) دست یابید. این سهام ارزنده، گمنام و ناآشنا نیز نیستند. جا دارد به طور مثال، برخی از تک سهم های مورد نظر فعالان حرفه ای بازار که پتانسیل بالای سودآوری و بازدهی 50 درصدی را دارند، یادآور شویم: کگل،کچاد،فملی،شفن،زاگرس،وتجارت،وبصادر،وپاسار،فولاد مبارکه،کرماشا،فخوز،وکادو.

 

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان


(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد