گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 254 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار شنبه

در پی عقب نشینی ترامپ از مواضع خصمانه خویش و افزایش شدید تعرفه های تجاری علیه چین، با مهلت 4 ماهه، آرامش به بازارهای مالی و سهام جهانی بازگشته و شاهد رشد قیمت کالاها و سهام و شاخص ها هستیم. بطوریکه بورس تهران نیز از این رویداد بی نصیب نمانده و  بازار امروز بازاری گرم و پربازده بود. بدین ترتیب بورس تهران معاملات امروز را  با گشایش غیرمنتظره روزنه‌های امید در جنگ تجاری، سیمای سراسر سبزپوشی را از خود به نمایش گذاشت و شاخص کل بازار با اوج گیری 4294 واحدی چنان بر ارتفاع و قد و قامت فاخر خویش افزود که ضمن درهم شکستن رکوردهای جدیدتر، توانست بر فراز قله 261.391 واحدی بایستد و پرچم پر افتخار خویش را در ارتفاعات رفیع مذکور بگستراند.

اینک همه چیز مهیای فتح قله 300 هزار واحدی توسط اراده خلل ناپذیر، قدرتمند و پر انرژی فعالان بازار است تا به همگان نشان دهد دود از بورس تهران بلند میشود و بس.

چرا که کلیه بازارهای موازی در خواب غفلت و رکود و ایستایی بسر می برند و تنها بازاری که داغ و سودده و پر بازده است، بازار سهام ایران است و بس.

از دیگر سو، فصل خودنمایی و رشد شتابان سهام ارزنده بازار نظیر کگل،کچاد،فملی،شفن،زاگرس،فولاد،وتجارت،وبصادر ...  فرا رسیده و بدون شک از هفته آینده شاهد خیز بلند و رشد قیمتی بیش از 20 درصدی این سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی، در بازار خواهیم بود. البته هر چند نیروهای متمایزی چون تورم دارایی‌ها و انتظار برای افزایش نرخ‌های فروش در صنایع غیرکامودیتی‌محور، تقاضا را در موضع برتر خود نگه داشت اما این جهش قیمت‌های جهانی نفت و فلزات در شامگاه گذشته بود که گستره جذابیت‌ها را در بورس تهران وسعت بخشید و پس از دو هفته، رشد نسبتا همترازی را برای هر دو شاخص اصلی بازار به ارمغان آورد.

 

شکاف غیرمنتظره در جبهه جنگ تجاری: تا اواسط دیروز ترس در سیمای بازار جهانی را می‌شد به خوبی مشاهده کرد. گسترش جبهه‌های جنگ تجاری بین چین و آمریکا با تضعیف مستمر نرخ مرجع یوان در برابر دلار در کنار سقوط نرخ ارز در آرژانتین،و ناآرامی‌های گسترده در هنگ‌کنگ شرایطی به وجود آورد که در پی آن طلای جهانی به صعودهای پی‌درپی خود ادامه می‌داد و شاخص‌های سهام، نفت و فلزات تحت فشار قرار داشتند. اما شامگاه گذشته ترامپ همچون به صورت کاملا غیرمنتظره‌ای اعلام کرد که قصد دارد تعرفه بر نیمی از کالاهای چینی را به تعویق بیندازد. دو هفته قبل ترامپ اعلام کرده بود که قرار است از ابتدای سپتامبر بر 300 میلیارد دلار از مابقی واردات کالاهای چینی تعرفه 10 درصدی بگذارد. همین رویکرد فشار مضاعفی بر قیمت‌های جهانی آورد و علاوه بر اینکه طلا را به سقف 6 ساله هدایت کرد، قیمت نفت و فلزات شدیدا تحت فشار گذاشت. اما ترامپ روز سه‌شنبه تصمیم به عقب‌نشینی گرفت. در واقع، وی وضع تعرفه بر نیمی از کالاهای یادشده که شامل موبایل و لپتاپ و دیگر کالاهای مصرفی می‌شوند را تا نیمه دسامبر به حالت تعلیق درآورد. به محص انتشار این خبر، جوی از خوش‌بینی بازار جهانی را فراگرفت و قیمت نفت و فلزات و همچنین شاخص‌های سهام رشدهای 2 تا 4 درصدی را به نمایش گذاشتند.

کارنامه بازار امروز : در بازار امروز شاخص کل متاثر از رشد قیمتها در نمادهایی چون #فولاد، #همراه و #اخابر، #کگل، #فملی و #شبندر و #ومعادن با رشد حدود 4294 واحدی روبرو شد. رشد قیمت فلزات اساسی و نفت در بازارهای جهانی، اقبال بازار به گروه های بزرگ را در پی داشت و همین امر ورود شاخص کل را به کانال 261 هزار واحدی رقم زد.

 

آخرین وضعیت بازار امروز:  شاخص کل 261,391 واحد / میزان تغییر 4294  واحد مثبت / ارزش بازار 9,596,315  میلیارد ریال/ ارزش معاملات 11,101 میلیارد ریال/ حجم معاملات 3.377 میلیارد سهم

 

نمادهای  تاثیر گذار در شاخص: فولاد 389 واحد مثبت/ همراه 311 واحد مثبت/ اخابر 284 واحد مثبت/ کگل 253 واحد مثبت/ فملی 210 واحد مثبت/ شبندر 174 واحد مثبت/ ومعادن 151 واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات :  وتجارت 440.9 میلیون سهم/ ونیروح 257 میلیون سهم/ ذوب 254.4 میلیون سهم/ وبصادر 243.7 میلیون سهم/ ونیرو 135.4 میلیون سهم

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی : 1- دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت گفته دولت مصوبه‌ای ارائه داده که تا پایان سال 98 قیمت‌ها بدون اعمال کیفی‌سازی محاسبه شود و در مقابل بخشی از سود برای پروژه‌های کیفی‌سازی هزینه شود. در این ارتباط ما تقاضا کردیم که برای یک دوره 5 ساله این برنامه تمدید شود تا پروژه‌ها به اتمام رسیده و تولید نفت کوره به حداقل برسد.

2- صحرایی گفته مقررات تابلوی برتر در هیئت مدیره نهایی شده و تصمیم‌گیری با سازمان بورس است. در این

خصوص جلسات مشترکی هم برای اطلاع از جزییات "تابلو برتر" با شرکت بورس تهران برگزار شده و تصمیم‌گیری نهایی با هیات مدیره سازمان است.

3-مدیرعامل شرکت مس گفته برای پیشبرد طرح‌های توسعه نیاز به افزایش سرمایه داریم و بنا به مصوبه مجمع عمومی شرکت ملی صنایع مس ایران بخشی از سود سال مالی 97 به افزایش سرمایه اختصاص می‌باید که هم‌اکنون در حال انجام امور قانونی و تهیه گزارش‌های توجیهی و کسب مجوزهای لازم از سازمان بورس هستیم که امیدواریم حداکثر تا سه‌ماه آینده عملیاتی شود.مدیرعامل شرکت مس با تأکید بر این‌که در زمان طلایی برای توسعه قرار داریم گفته: یکی از مطمئن‌ترین و سهل‌وصول‌ترین راه‌ها برای تأمین مالی طرح‌های توسعه‌ در شرایط فعلی کشور افزایش سرمایه شرکت از محل سود انباشته است.

4- دارایی‌های خارجی بانک‌ها با رشد 40 درصدی همراه شده در حالی که این میزان در بانک مرکزی تنها 14 درصد است؛ گفتنی است نیمی از دارایی‌های خارجی سیستم بانکی در اختیار بانک مرکزی است

5- ترامپ تغییراتی در وضع تعرفه های جدید بر علیه 300 میلیارد دلار واردات کالا از چین ایجاد کرده است. اول آنکه برخی کالاها را حذف کرده، دوم آنکه زمان اجرا به تعویق افتاده است. همچنین می گوید چین قول داده که خرید کالای کشاورزی را آغاز کند این در حالی است که تحلیلگران می گویند ترامپ از عواقب این مساله در آستانه کریسمس ترسیده و چون نرخ تورم آمریکا صعودی است و شاخص دلار هم افت نکرده، تصور می کند که با تاخیر در کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، به احتمال قوی حمایت کشاورزان را از دست می دهد. حالا او دست به دامان ژاپن شده و گفته اگر خرید کشاورزی انجام دهد در این صورت تعرفه بر ژاپن وضع نمی کند.

منحنی بازدهی نرخ اوراق 2 و 10 ساله دولتی آمریکا نشان می دهد وقوع رکود در اقتصاد این کشور بیش از همیشه طی 10 سال گذشته محتمل است. وارونگی این منحنی طی 50 سال گذشته همواره پیام رسانی برای ایجاد رکود در اقتصاد ایالات متحده بوده و به نظر می رسد این بار هم این اتفاق در حال رخ دادن است. بسیاری معتقدند کامیابی اقتصاد آمریکا به نقطه پیک خود رسیده و 2019 ممکن است شروعی برای رکود بعدی اقتصاد ایالات متحده باشد.

6-  چینی ها خرید سویا از روسیه را آغاز کرده اند این مساله می تواند بازار وسیع سویای چین را برای همیشه از آمریکا بگیرد!

7-  ترامپ سعی می کند تا فدرال رزرو را به هر قیمتی وادار به کاهش سریع نرخ بهره کند. وی مقاصد سیاسی دارد تا اقتصاد تحریک شود و آرای بهتری به دست آورد اما پاول به این مسائل اهمیت نمی دهد و راه خودش را بر مبنای اقتصاد می چیند.

8-  بازارهای جهانی خصوصا نفت و فلزات به خبر تعویق تعرفه ها بر علیه چین واکنش مثبت نشان داده اند. مس از 5800 دلار عبور کرد، نفت هم بالای 60 دلار رسید اما اونس طلا همچنان بالای 1500 دلار است!

9-  تحلیلگران سیاسی می گویند در آینده بریتانیا از توافق برجام خارج می شود. آنها می گویند بوریس جانسون به حمایت آمریکا پس از خروج بدون توافق از اتحادیه نیاز دارد لذا امتیاز می دهد تا امتیاز بگیرد.

10-  آقای ظریف در هفته آینده به 3 کشور اروپایی سفر می کند. واضح است که با نزدیک شدن به موعد گام سوم، وزیر خارجه پیام جدیدی برای اروپا دارد. اگر اقدام مثبت و گام جدی بر ندارید، غنی سازی را افزایش می دهیم! از محتوای صحبت های سخنگوی سازمان انرژی اتمی می توان همین را برداشت کرد.

11-  قیمت نفتا به کف دو ساله خود سقوط کرد! کرک اسپرد نفتا در بدترین موقعیت قرار گرفت، به نفع شاراک.

12-  فاز اول یوتیلیتی (سرویس‌های جانبی) پتروشیمی لردگان در مدار قرار گرفت که نخستین گام مهم بهره‌برداری از پتروشیمی لردگان می‌باشد. شلرد زیر مجموعه پترول است.

13-  روند کاهش قیمت نفت در هفته گذشته سبب شد گزارش‌هایی درباره تماس عربستان با دیگر اعضای اوپک درباره چگونگی مهار افت قیمت‌ها، منتشر شود و گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال دور جدیدی از کاهش تولید سبب شد قیمت نفت در پایان هفته گذشته کمی افزایش یابد.

14-  رئیس‌جمهور آمریکا تهدید کرده در صورتی که تغییرات مدنظر او در روابط آمریکا و سازمان تجارت جهانی ایجاد نشوند او کشورش را از این سازمان خارج خواهد کرد.

15-  آمریکا به شرکت ATR که یک شرکت فرانسوی-ایتالیایی است مجوز فروش قطعات به ایران داده است. این شرکت با ایران ایر همکاری می کند.

16-  مدیرعامل ملی صنایع مس ایران گفته شاهد کسب درآمد 130 میلیون دلاری ملی مس در صورت راه اندازی کارخانه تغلیظ فاز 3 مجتمع مس سونگون خواهیم بود.

17-  قیمت آتی پلیمرها بعد از اصلاح قیمت به مدار رشد برگشت. pvc در بازار آتی از 850دلار عبور کرد همچنین خبر مربوط به تعویق تعرفه ها میلگرد را در چین 180 یوان رشد داد.

 

بورس تهران و عرضه اولیه هایش:  علی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس تهران با اشاره به شرایط پذیرش شرکت‌ها در بورس از برنامه ۱۲ عرضه اولیه تا پایان سال و به‌طور ماهانه خبر داده است. وی  به وجود بیش از ۵۰ درصد درخواست پذیرش شرکت‌ها در بورس تهران اشاره کرده و گفته: به لحاظ حساسیتی که برای اعتماد مردم در بازار سرمایه قائل هستیم، شرکت‌هایی را وارد بورس می‌کنیم که شفافیت کاملی داشته باشند و به سودآوری آنها اطمینان داشته باشیم. شرکتی باید وارد بازار سرمایه شود که در نگاه کلان و بلندمدت هم سودآوری تضمین شده‌ای داشته و دوره‌های رکود و رونق اقتصادی تاثیر زیادی بر آن نداشته باشد.  صحرایی در خصوص شرایط کنونی این شرکت‌ها توضیح داده: این ۵۰ شرکت شرایط متفاوتی دارند، برخی از آنها آماده درج و حتی برخی در مرحله قیمت‌گذاری و عرضه هستند.  

🌀 برنامه سال جاری بر وجود عرضه اولیه بطور ماهانه و البته با توجه به شرایط بازار بوده به این معنی که تا پایان سال و به فرض مساعد بودن شرایط ۱۲ عرضه اولیه در بورس تهران خواهیم داشت. سایز و کیفیت عرضه‌ها نسبت به تعداد آنها مهم تر است. در این مدت با عرضه‌های بزرگی چون پتروشیمی نوری مواجه بودیم که حدود هزار میلیارد تومان ارزش داشت.

🌀 وی در خصوص وضعیت تابلوی برتر گفته: مقررات این تابلو در هیات مدیره بورس تهران نهایی شده و در حال بررسی در سازمان بورس است. در این خصوص جلسات مشترکی هم برای اطلاع از جزییات این تابلو با شرکت بورس تهران برگزار شده و تصمیم‌گیری نهایی با هیات مدیره سازمان است.

 

 اقبال بازار و رشد قیمتی قریب الوقوع کگل و کچاد: امروز در بورس کالا شمش فولاد کچاد با قیمت 32،694 ریال عرضه شد و با 9% افزایش، تا قیمت 35،611 ریال رقابت شد. در ضمن ۳۰،۱۴۶ تن ورق گرم B فولاد مبارکه اصفهان در قیمت پایه ۴۹،۷۳۰ ریال  معامله شد. ورق گرم C  فولاد مبارکه اصفهان نیز در قیمت پایه ۴۹،۸۵۵ ریال  معامله شد. افزایش قیمت شمش فخوز که مبنای محاسبه قیمت فروش کنسانتره و گندله کچاد و کگل به فولادکاران است، موجبات جهش سودآوری 2 غول بزرگ سنگ آهنی کشور یعنی کگل و کچاد را فراهم خواهد ساخت. بنظر می رسد از فردا یا چند روز دیگر، شاهد اوج گیری قیمتها و تیک آف سهام ارزنده کگل و کچاد در بازار باشیم.

 

یورش فعالان حرفه ای و کاربلد بازار به 3 سهم زیر 100 تومانی و نتایج آن:  از بین 771 سهم موجود در بازار بورس و فرابورس و بازار پایه، فقط 3 سهم یر 100 تومانی داریم. تپکو، وتجارت و وبصادر. یک عده با این تحلیل و برداشت که منبعد سهم زیر 100 تومانی در بازار نخواهیم داشت اقدام به هجوم و خرید گسترده در نماد های مذکور از چند روز پیش نموده اند. بطوریکه در بازار امروز نیز هر سهم مزبور با استقبال گرم و گسترده فعالان هوشیار بازار مواجه شده و صفهای خرید یا درصدهایی از مثبت را در پیش گرفتند. انتظار داریم بزودی و طی بازه زمانی کوتاه مدت، شاهد رشد قیمتی وبصادر،وتجارت و هپکو به محدوده قیمتی 100 تومانی باشیم.

یک مقام آگاه در بانک تجارت گفته: فقط ارزش بازار پرتفوی ما بیش از 32 هزار و 450 میلیارد تومان است! یعنی بیش از 3 و نیم برابر قیمت سهم مان! بعبارت دیگر، هر سهم وتجارت بیش از 1449 ریال پرتفوی زیر را در دل خود دارد! حال آنکه قیمت سهم حول و حوش 40 تومان هم است!.


وبصادر هم نزدیک به 100 تومان ارزش دفتری دارد در حالیکه این سهم را نیز میتوان در محدوده قیمتی 42 تومانی تهیه کرد!.

 

پیش بینی بازار  شنبه 26  مرداد 98  : پس از چند روز حاکمیت رخوت و سستی در بورس تهران، بار دیگر شاهد رشد خوب و معنادار قیمتها و شاخصها در بستر بازار سرمایه کشور هستیم و شاخص کل هر روز مرزهای جدیدی را در می نوردد و به رکوردهای بهتری دست می یابد. این در حالیست که کلیه بازارهای موازی با بورس از جمله بازار املاک و مستغلات، بازار طلا و ارز، بازار خودرو، بازار کالایی و ... هر دارایی سرمایه ای دیگری در رکود و رخوت بسر می برند و حتی شاهد افت و ریزش قیمتها در این بازارهای اشباع شده، هستیم.

ولی حدیث و حکایت بورس تهران ( بازار سرمایه) از جنس دیگری است و شور و غوغایی در این بازار برپا است که نگو و نپرس. چرا که شاخص کل مرزها و رکوردهای جدیدی را به ثبت رسانده و بازدهی مطلوب نزدیک به 50 درصدی از ابتدای سالجاری تا کنون را نصیب سهامداران هوشیار و فعالان خویش به ارمغان آورده است. شاید بهتر است بدانید، هنوز هم و به رغم افزایش و رشد مطلوب قیمتها در بازار، سهام زیر ارزش ذاتی واقع شده بسیاری داریم که میتوانید با خرید و ابتیاع آنها، به بازدهی 50 درصدی دیگری نیز ( تا پایان سال) دست یابید. این سهام ارزنده، گمنام و ناآشنا نیستند. کارشناسان بازار معتقدند که برخی از تک سهم های مورد اشاره میتواند سهامی چون:  کگل،کچاد،فملی،شفن،زاگرس،وتجارت،وبصادر،وپاسار،فولاد مبارک،فخوز،وکادو ... باشد.

 

            حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)


rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد