گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار یکشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 298 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار یکشنبه

بورس تهران پس از تجربه رشدی همه‌جانبه در روز چهارشنبه، معاملات امروز را در فضایی نسبتا آرام آغاز کرد. موج شناسایی سود که از همان ابتدا بر دوش سهام سنگینی می‌کرد، قیمت‌ها را در نیمه دوم معاملات وادار به عقب‌نشینی از سقف روزانه کرد و متعاقبا مجال ماندن شاخص کل در کانال 262 هزار واحد را نداد. با وجود انتقال محور تقاضا به روی سهام خودرویی اما تورم دارایی‌ها همچنان بیشترین جذابیت را نزد بورس‌بازان دارد.

این موج البته طی معاملات امروز عقب نشست و بازار کماکان بر همان مدار و با همان الگو در حال پیش‌روی است. چهارشنبه هفته گذشته عقب‌نشینی آشکار آمریکا در پیکار تجاری با چین، سیگنال‌های مثبت خود را به بورس تهران هم فرستاد و پس از حدود دو هفته شاهد تقویت فراگیر قیمت‌ها به ویژه در سهم‌های کالایی بودیم. اما این تاثیر در سهام کالایی توام با احتیاط بود. دلیل این امر، فضای کلی حاکم بر بازار جهانی و واهمه‌های فعالان بازارها از رکود اقتصاد جهانی است که قیمت مواد خامی چون نفت و فلزات را در معاملات روز پایانی هفته مجددا تحت فشار گذاشت.

تغییر گرای نقدینگی به سمت خودرویی‌ها: هفته قبل عامل بخشی از تحرکات مثبت بورسی شایعات مرتبط با تجدید ارزیابی‌ها بود که به طور خاص، غول‌های مخابراتی را با صف‌های خرید مواجه ساخت و دیگر گروه‌های متوسط بورسی را با همین بهانه پیش برد.  با وجود انتقادات فراوانی که به رویکرد اهالی بورسی در خصوص ارزشگذاری غیرتحلیلی برای تجدید ارزیابی دارایی‌ها می‌شود، اما همچنان این رویکرد به وجه غالب معاملات سهام بدل شده است. امروز هم گروه خودرو با همین بهانه در مرکز توجه سهامداران قرار گرفت و صف‌های خرید پررنگی را فراروی خود مشاهده کرد. علاوه بر نماد «خودرو» و زیرمجموعه‌های این غول خودرویی، جو مثبت حاصل از تجدید ارزیابی‌ها به سایر نمادهای این گروه سرایت کرد و بخش اصلی جریان نقدینگی را جذب کرد. این اتفاق در شرایطی رقم می‌خورد که بزرگان این صنعت همچنان با زیان‌های سهمگین دست و پنجه نرم می‌کنند و در سایه تحریم‌ها به لحاظ عملیاتی در شرایط مطلوبی قرار ندارند. با وجود این، شایعه تجدید ارزیابی دارایی‌ها که از سال گذشته مهمترین عامل رشد قیمت در سهام خودرویی بوده، بار دیگر با فشار ریسک‌ها بر سهام بنیادی مورد توجه بورس‌بازان قرار گرفته است. به نظر می‌رسد دو عامل در ایجاد چنین آرایشی در بورس تهران اثرگذارند. از یک طرف، تضعیف سیستماتیک سهام بنیادی با مداخلات دولت(محدودیت صادرات، قیمت‌گذاری‌های دستوری) و همچنین فشار حاکم بر بازار جهانی به واسطه جنگ تجاری، موجب موجب عقب‌نشینی تقاضا در جبهه‌های توانمند بازار شد. از طرف دیگر، ضعف تحلیلی و تسلط گفتمان‌های تورم‌محور بر جو عمومی بورس تهران نیز سهم‌های زیان‌ده را در نظر بسیاری از معامله‌گران جذاب کرده است.

صعود خستگی‌ناپذیر چابک‌سواران: با وجود عقب‌نشینی شاخص کل به محدوده صفر تابلو، شاخص هم‌وزن روند صعودی خود را با تحرکات مثبت در سهام کوچک و متوسط بورسی تداوم بخشید. به نظر می‌رسد یکی از عوامل موثر بر شکاف فزاینده بازدهی بین دو نماگر اصلی، موضوع حذف دلار موسوم به 4200 تومانی از چرخه قیمت‌گذاری اقلام ضروری باشد. تاثیر این موضوع را می‌شود مشخصا در تداوم رشد ارزش سهام گروه ماشین‌آلات، تعداد کثیری از نمادهای دارویی و مثبت بودن شاخص سهام غذایی و قندی مشاهده کرد. البته استقبال قابل توجه بورس‌بازان از سهام سیمانی را هم باید در راستای مساله افزایش نرخ ملاحظه کرد.

 

 کارنامه بازار امروز : در بازار امروز شاخص کل متاثر از رشد قیمتها در نمادهایی چون #اخابر و#بورس با رشد حدود 14 واحدی روبرو شد. رکود در بازارهای جهانی و بازار ارز همچنان نمادهای بزرگ بازار را تحت تاثیر قرار داده  است و هرچند رشد کوچکترها را شاهدیم اما اصلاح نمادهای تاثیرگذار از رشد شاخص جلوگیری می نماید.

 

آخرین وضعیت بازار امروز:  شاخص کل 261,405  واحد / میزان تغییر 14  واحد مثبت/ ارزش بازار 9,596,982  میلیارد ریال/ ارزش معاملات 12,712 میلیارد ریال/ حجم معاملات 3.886 میلیارد سهم

 

نمادهای  تاثیر گذار در شاخص: پارس 219 واحد منفی/ اخابر 209 واحد مثبت/ بورس 191 واحد مثبت/ رمپنا 167 واحد منفی/ فولاد 155 واحد منفی/ فملی 127 واحد منفی/ کچاد 107 واحد منفی

 

بیشترین حجم معاملات :  وتجارت 314.7 میلیون سهم/ خپارس 266.4 میلیون سهم/ ذوب 181.9 میلیون سهم/

خساپا 160.6 میلیون سهم/ وبصادر 114.6 میلیون سهم.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی : 1- ارتش یمن اعلام کرد با ۱۰ پهپاد تأسیسات نفتی آرامکو را در جنوب‌شرق عربستان و در نزدیکی مرز امارات هدف قرار داده و این عملیات در چارچوپ عملیات بازدارنده شماره یک است.

2-ستاد تنظیم بازار در تصمیمی کارمزد معاملات برخی کالاهای استراتژیک در بازار رسمی از جمله LAB را به میزان ۵۰ درصد کاهش داد.  در حالی که به نظر می رسد این اقدام احتمالی مشوقی برای تشدید عرضه در بورس کالاست، اقدام مزبور باعث کاهش ۵۰ درصدی درآمد کارگزاران و ارکان کلیدی در بورس کالا می شود و عدم تحرک آن ها برای فعالیت در این بازار را در پی دارد. آیا بهتر نبود دولت از مالیات معامله کالا در بورس صرف نظر می کرد و از این راهکار به عنوان مشوق تشدید عرضه در بورس استفاده می کرد. گفته می شود این تصمیم از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس به دلیل تبعات معکوسی که در جهت رونق بازار رسمی کالا دارد ، در آستانه لغو قرار گرفته است.

3-محمود شکسته‌بند، مدیرعامل بازار متشکل ارزی:ساز و کار راه‌اندازی بازار متشکل ارزی در دست انجام است اما اخبار منتشر شده مبنی بر افتتاح این بازار در روز جاری را تکذیب می‌کنم.این بازار در اسرع وقت راه‌اندازی می‌شود اما هنوز زمان دقیق آن مشخص نشده است.

4-در رینگ پتروشیمی بورس کالا، ارزش معاملات مرداد ماه (1 تا 25 مرداد) به 2790 میلیارد تومان رسید.  ارزش معاملات به شدت در این رینگ افت داشته و باید منتظر ماند و دید در هفته پایانی مرداد، وضعیت رینگ پتروشیمی چگونه خواهد بود. بیشترین ارزش معاملات در این ماه، مربوط به پالایش نفت اصفهان، پتروشیمی تندگویان، پلی پروپیلن جم، پتروشیمی بندرامام و پتروشیمی پارس بوده است.

5- ترامپ تغییراتی در وضع تعرفه های جدید بر علیه 300 میلیارد دلار واردات کالا از چین ایجاد کرده است. اول آنکه برخی کالاها را حذف کرده، دوم آنکه زمان اجرا به تعویق افتاده است. همچنین می گوید چین قول داده که خرید کالای کشاورزی را آغاز کند این در حالی است که تحلیلگران می گویند ترامپ از عواقب این مساله در آستانه کریسمس ترسیده و چون نرخ تورم آمریکا صعودی است و شاخص دلار هم افت نکرده، تصور می کند که با تاخیر در کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، به احتمال قوی حمایت کشاورزان را از دست می دهد. حالا او دست به دامان ژاپن شده و گفته اگر خرید کشاورزی انجام دهد در این صورت تعرفه بر ژاپن وضع نمی کند.

6-  چینی ها خرید سویا از روسیه را آغاز کرده اند این مساله می تواند بازار وسیع سویای چین را برای همیشه از آمریکا بگیرد!

7-  ترامپ سعی می کند تا فدرال رزرو را به هر قیمتی وادار به کاهش سریع نرخ بهره کند. وی مقاصد سیاسی دارد تا اقتصاد تحریک شود و آرای بهتری به دست آورد اما پاول به این مسائل اهمیت نمی دهد و راه خودش را بر مبنای اقتصاد می چیند.

8-  بازارهای جهانی خصوصا نفت و فلزات به خبر تعویق تعرفه ها بر علیه چین واکنش مثبت نشان داده اند. مس از 5800 دلار عبور کرد، نفت هم بالای 60 دلار رسید اما اونس طلا همچنان بالای 1500 دلار است!

9-  تحلیلگران سیاسی می گویند در آینده بریتانیا از توافق برجام خارج می شود. آنها می گویند بوریس جانسون به حمایت آمریکا پس از خروج بدون توافق از اتحادیه نیاز دارد لذا امتیاز می دهد تا امتیاز بگیرد.

10-  آقای ظریف در هفته آینده به 3 کشور اروپایی سفر می کند. واضح است که با نزدیک شدن به موعد گام سوم، وزیر خارجه پیام جدیدی برای اروپا دارد. اگر اقدام مثبت و گام جدی بر ندارید، غنی سازی را افزایش می دهیم! از محتوای صحبت های سخنگوی سازمان انرژی اتمی می توان همین را برداشت کرد.

11-  قیمت نفتا به کف دو ساله خود سقوط کرد! کرک اسپرد نفتا در بدترین موقعیت قرار گرفته است.

12-  فاز اول یوتیلیتی (سرویس‌های جانبی) پتروشیمی لردگان در مدار قرار گرفت که نخستین گام مهم بهره‌برداری از پتروشیمی لردگان می‌باشد. شلرد زیر مجموعه پترول است.

13-  روند کاهش قیمت نفت در هفته گذشته سبب شد گزارش‌هایی درباره تماس عربستان با دیگر اعضای اوپک درباره چگونگی مهار افت قیمت‌ها، منتشر شود و گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال دور جدیدی از کاهش تولید سبب شد قیمت نفت در پایان هفته گذشته کمی افزایش یابد.

14-عبدالناصر همتی، در پست اینستاگرامی خود نوشته: بانک‌ها باید در چارچوب برنامه‌های بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی، دستورالعمل‌ها و تصمیمات جدی و قاطعی که در بانک مرکزی اتخاذ و به آن‌ها ابلاغ خواهد شد، با جدیت تمام پیگیری و اجرا کنند. وی درخصوص اقدامات انجام گرفته در بازار ارز تاکید کرده: همانگونه که فعالان اقتصادی و مردم آگاهی دارند، بازار ارز پس از یک دوره سخت، که بیشتر از ناحیه فشار‌های خارجی و تحریم‌های همه جانبه و انتظارات منفی ناشی از آن بود، در دوره اخیر، تدریجاً به سمت پایداری و پیش‌بینی پذیری حرکت می‌کند. در ضمن بنده همچنان بر عهد و برنامه یکسال پیش خود مبنی بر صیانت از ذخایر بانک مرکزی پابرجا هستم و به صورت فزاینده به تقویت آن اهتمام جدی دارم.

 

نقطه نظرات رییس سازمان بورس: شاپور محمدی، درخصوص بازدهی بازارسرمایه گفته: یکی از دلایلی که منجر به رشد بازار سرمایه در سال‌های اخیر به ویژه سال جاری شد، اشباع بازار‌های رقیب نسبت به بورس بود. زیرا این بازار‌ها دیگر توانایی کافی برای بازدهی سود مناسب به سرمایه‌گذاران خود را نداشتند، به همین دلیل تعداد کمی از سرمایه‌گذاران برای امر سرمایه‌گذاری به آن‌ها رجوع می‌کردند. در نتیجه حجم قابل توجهی از نقدینگی راه خود را پیدا کرده و به بازار سرمایه سوق پیدا کرده است. بازار سرمایه نیز همواره با اطلاع‌رسانی‌های مستمر شرایط حضور در بورس را برای مخاطبان عام شرح داده است. دبیر شورایعالی بورس تصریح کرده: ما همیشه به مشتریان این تذکر می دهیم که برای حضور در بازارسرمایه بعد از بررسی عملکرد چندین شرکت اقدام به سرمایه‌گذاری کنندمخاطبان بازار سرمایه همواره باید از شایعات و سیگنال‌فروشی‌ها دوری کرده و در دوره‌های مختلف آموزشی بازار سرمایه شرکت کنند تا سرمایه‌گذاری موفقی را در بورس داشته باشند. وی در مورد بازار متشکل ارزی گفته،  استراتژی دقیق و بازیگران متناسب با شرایط بازار کشور را انتخاب خواهد کرد تا موفقیت قابل توجهی صورت گیرد. سازمان بورس و شرکت فرابورس ایران به عنوان کمک فکری و مشورتی در این موضوع ورود خواهند کرد.

 

پیش بینی بازار  یکشنبه 27 مرداد 98  : با عدم شکل گیری رونق مجدد در بازار کامودیتی ها علیرغم عقب نشینی ترامپ از تهدیدات تعرفه ای 300 میلیارد دلاری این کشور از چین، قیمتها در سهام کالامحور بازار همچنان در حال کاهش و عقب نشینی از سطوح قبلی است و فعالان بازار سرمایه چندان استقبالی از سهام بزرگ و ارزنده بازار نمی کنند. این در حالیست که بازار سهام خرد و کوچک بازار همچنان داغ و پر اقبال است و طیف وسیعی از بازیگران حرفه ای بازار از جمله سفته بازان و نوسانگیران، روی به این نمادها آورده اند. خودرویی ها هم مورد توجه بازار بودند و طیف کثیری از سرمایه گذاران سهام خودرویی را ها خریدند و به خانه بردند. اینکه رونق مجدد گروه کالامحور و ارزآور بازار کی شروع خواهد شد؟ بنظر بسیاری از کارشناسان بازار پاسخ این است که بعد از انتشار صورتهای مالی و عملکرد 6 ماهه این شرکتها. یعنی در هفته اول و دوم آبان ماه. لذا بنظر می رسد کسانی از افت و خیز اخیر بازار کام و سود خواهند گرفت که دو سه ماهی به انتظار بنشینند تا موعد انتشار گزارشات فصلی سهام دارای فاند قوی بنیادی بازار، فرا رسد.

 

            حافظ عزیزی نقش


کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد