گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار دوشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 244 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار دوشنبه

هیجان خریدی که روز شنبه منجر به رشد همه‌جانبه و شدید قیمت سهم‌ها شده بود، در جریان معاملات امروز نه تنها فروکش کرده بود بلکه این بار در سمت عرضه خود را به قیمت‌ها تحمیل کرد و موجی از فشار فروش را به شکل صف به بار آورد. تغییر زودهنگام و روزانه موقعیت‌ها از خرید به فروش، نشاندهنده غلبه آشکار هیجان در بازار است. فقدان جذابیت در بازارهای رقیب و میل به کسب سودهای زیاد اما مقطعی، در تقابل با سیمای هراسان‌کننده بازار جهانی و ابهام در چشم‌انداز سیاست‌های ارزی و تجاری، معادلات سهام را پیچیده کرده است.

شرح بازار:  شاخص کل بورس تهران که امروز در همان دقایق اولیه معاملات، با صعود حدود 1200 واحدی مجال ورود به کانال 271 هزار را یافته بود، خیلی زود با فشار عرضه‌ها رو‌به‌رو شد و به این ترتیب، رفته‌رفته از سقف روزانه فاصله گرفت و مسیر نزولی خود تن به افت بیش از 1700 واحدی داد. کاهش قیمت‌ها در این جریان عرضه متناسب با درجه و حجم شناوری سهم‌ها رقم خورد. در واقع، همان گونه که در روزهای قبل، عرضه‌های ناکافی منجر به تشکیل صف‌های کوتاه و رشدهای حداکثری بخشی از سهام بورسی شد، امروز ضعف تقاضا مسیر معکوسی را برای سهام نامنعطف‌تر بورسی رقم زد و در مواردی هم به افت حداکثری در دامنه مجاز روزانه ختم شد. افت قیمت در صنایعی با مقیاس‌های کوچک و متوسط نظیر لاستیک یا خودرویی و همچنین فشار شدید بر تک‌سهم‌ها را از همین منظر می‌توان نگریست.

البته فشار عمومی عرضه در بازار طی نیمه دوم معاملات کاهش یافت و قیمت‌ها تا حدودی از کف روزانه فاصله گرفتند و در برخی موارد هم به سطوح مثبت قیمت بازگشتند. جدایی حدود 1000 واحدی شاخص کل از کف روزانه به خوبی ماهیت هیجانی معاملات امروز را را نشان می‌دهد. هر چند بازگشایی مثبت نمادهایی چون «تاپیکو» و «تاصیکو» در این جدایی نقش داشتند اما فروکش فشار عرضه پیش از بازگشایی این نمادها قیمت‌ها را به سطوح بالاتری هدایت کرده بود. این روند در برخی از سهم‌های صنایعی چون خودرو، بانک، سیمان یا غذایی تغییر از محدوده منفی به منطقه مثبت قیمت قابل رصد بود.

آینده سهام در سایه سنگین ابهام: حرکت بازار سهام به سمت نوعی تحلیل‌ناپذیری را می‌توان از مناظر مختلفی بررسی کرد. واقعیت این است که سهام از یک سو تحت تاثیر فشار فزاینده بازار جهانی و ترس از رکود و افت شدیدتر قیمت مواد خامی چون نفت و فلزات است و از سوی دیگر، به تغییر معادلات در حوزه سیاست‌های ارزی و همچنین به‌روزرسانی ارزش دارایی‌ شرکت‌های بورسی امید بسته است. ترکیب این دو عامل محیطی، موجب تشدید ابهام در خصوص کیفیت درآمد شرکت‌های بورسی طی ماه‌های آتی شده و در نتیجه، پیش‌بینی سودآوری شرکت‌ها را دستخوش نااطمینانی‌های بیشتری کرده و از این حیث، بازار را در موقعیت اصطلاحا گذار قرار داده است. از طرف دیگر، فقدان جذابیت در بازارهای موازی نظیر بازار پول، ارز و سکه نیز سرمایه‌های خرد را به سمت بازار سهام سوق داده و به این ترتیب، یکی از معیارهای اصلی بورس‌بازان برای تصمیم‌گیری، یعنی سودآوری و  در نتیجه نسبت قیمت به درآمد را متزلزل ساخته است.

گمنامی سهام ارزنده بازار در فقدان تحلیل و گزارش: با آنکه سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی ( از جمله کامدیتی بیس ها)در بازار کم نیست ولی چند فاکتور مانع از رشد قیمتی و لمس سطوح ارزندگی اینگونه از سهام در بازار شده است. 1- فاکتور اول: کاهش قیمت کامودیتی ها در بازارهای جهانی و تشدید جنگ تجاری و تعرفه ای چین و امریکا 2- فاکتور دوم: کاهش نرخ ارزها در بازار، بطوریکه قیمت دلار با یک شیب کاهشی از سطوح 13 هزار تومانی چند ماه قبل اینک سطوح نازل زیر 11 هزار و 500 تومانی را تجربه می کند. 3- فاکتور سوم: کمبود اطلاعات و عدم انتشار گزارش فعالیت ماهانه شرکتها، که هنوز روانه کدال نشده و بازار در بی خبری بسر می برد. 4- عدم رغبت فعالان حرفه ای و سفته باز بازار در سهام بزرگ و بنیادی: به دلیل شناوری و سرمایه بالا، و همچنین وجود به فور سهام بنیادی در ترکیب حقوقی های بازار و صندوقها، سفته بازان قادر به تحریک مصنوعی و دستکاری قیمتها و نتیجتأ نوسانگیری در این سهام بزرگ نیستند لذا نقدینگی و توجه خود را از این سهام بزرگ خارج ساخته و راهی سهام متفرقه و کوتوله های بازار گشته اند.

 

و اما: اندکی صبر و تامل داشته باشید. چرا که بزودی گزارشات ماهانه این سهام( بزرگ) که اکثرا با کارنامه موفق و درخشانی نیز در مرداد ماه جاری همراه هستند، منتشر خواهد شد و شاهد صف آرایی فعالان بازار برای خرید این سهام ارزشمند و طلایی خواهیم بود. بطور مثال: بزودی گزارش فعالیت شفن و جم و زاگرس و کگل و فملی ... بر روی کدال ظاهر خواهد گشت و حیرت همه فعالان بازار را برخواهد انگیخت. اندکی صبر، سحر نزدیک است.

 

 

 کارنامه بازار امروز : در بازار امروز شاخص کل متاثر از افت قیمتها در نمادهایی چون #همراه، #کچاد، #حکشتی، #فارس، #خودرو  با افت حدود 760 واحدی روبرو شد. بازار متعادل آغاز کرد ولی برخلاف چند روز کاری اخیر، امروز با فشار فروش همراه شد هرچند شاخص کل درصد زیادی از افت میانه بازار را جبران کرد.

 

آخرین وضعیت بازار امروز:  شاخص کل 269,225 واحد / میزان تغییر 760 واحد منفی / ارزش بازار 9,838,258  میلیارد ریال/ ارزش معاملات 17,020 میلیارد ریال/ حجم معاملات 5.413 میلیارد سهم

نمادهای  تاثیر گذار در شاخص: تاپیکو 281 واحد مثبت/ همراه 137 واحد منفی/ کچاد 123 واحد منفی/ حکشتی 121 واحد منفی/ فارس 107 واحد منفی/ خودرو 104 واحد منفی/ تاصیکو 93 واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات :  وتجارت 957.9 میلیون سهم/ وبصادر 336 میلیون سهم/ البرز 258.3 میلیون سهم/ ولساپا 226.6 میلیون سهم/ خپارس 189.9 میلیون سهم

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی : 1- ارتش کره جنوبی گفته کره شمالی دو موشک کوتاه برد را از سواحل شرقی خود به سمت دریای ژاپن پرتاب کرده است.

2-  ترامپ قبل از رسیدن به فرانسه گفت که بر علیه شراب فرانسه تعرفه وضع می کند. او وقتی به فرانسه رسید با مکرون دیدار کرد و روز گذشته ناهار خورد. منابع خبری می گویند در این ناهار کاری، مکرون بسته پیشنهادی خود برای کاهش تنش با ترامپ را نیز ارائه کرده است.

3-  پس از آنکه مشخص شد مکرون بسته پیشنهاد به ایران ارائه کرده، ظریف گفته که راه درستی را مکرون در پیش گرفته است. واکنش ترامپ منفی نبود و گفت در دو روز آینده قصد داریم تصمیمات بزرگی بگیریم. روزنامه کیهان، از همه جا بی خبر، تنها کسی بود که به این خبرها واکنش منفی نشان داد.

4-  روز شنبه ۲شهریور جمعی از کارگران هپکوی اراک در مقابل محل کارخانه تجمع کردند. حجم تولیدات این شرکت حتی به اندازه حقوق پرداختی نیست و حقوق های معوق هم دیگر از محل بانک تامین نمی شود.

5-  ارتش اسرائیل می‌گوید جنگنده‌های این کشور با حمله به مواضع نظامی نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان شیعه در حومه دمشق مانع از عملیات پهپادهای انتحاری سپاه قدس شده‌اند.

6-  از 10 شهریور تعرفه بر علیه کالاهای چینی توسط آمریکا به میزان 15درصد وضع می شود. از 9 مهر ماه کالاهای مشمول تعرفه 25درصد به لیست تعرفه 30درصد منتقل می شوند.

7- سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که حذف چهار صفر از پول ملی ثمره‌ای در حوزه اقتصادی ندارد و از نظر ما اولویت نیست، گفته: این پیش بینی وجود دارد که مجلس به لایحه دولت برای حذف چهار صفر از پول ملی رای ندهد.

8-  ظریف می گوید گام سوم در صورتی برداشته نمی شود که ما به این باور برسیم که اتحادیه اروپا می تواند به تعهدات برجامی خود عمل کند. فروش نفت یکی از این انتظار ها است.

9-  نفت کش ایرانی که پس از آزادی دچار نقص فنی شده بود به سمت ترکیه تغییر مسیر داده است. آمریکا تصور می کرد که نفتکش در حال حرکت به سمت یونان است.

10-  پنجم شهریورماه ۲ میلیون بشکه نفت‌ خام سنگین در رینگ بین‌الملل بورس انرژی با قیمت پایه ۵۰ دلار و ۳۷ سنت برای هر بشکه عرضه می‌شود.

11-  ممنوعیت صادرات فولاد و سنگ آهن برداشته شد. پیشتر شرکت ها می بایستی نیاز داخل را تامین و پس ازان محصول صادر می کردند. این مساله قیمت ها را در بورس کالا کاهش داده بود که با لغو این قانون قیمت ها نیز شرایط بهتری خواهد یافت.

12-  قیمت الکترود گرافیتی که ماده مصرفی فولادسازان است در سطح جهانی با شیب تندی در حال سقوط است. در هر 1 تن فولاد حدود 2 کیلو الکترود مصرف می شود که هر تن آن 15 هزار دلار بوده و حالا به شدت در حال کاهش است.

13-  برخی منابع خبری می گویند دولت با خریداران احتمالی بلوک ایران خودرو و سایپا به نقطه نظر مشترک رسیده و در آینده این بلوک ها واگذار می شوند.

14-  موسسه JPMorgan به مشتریان خود گفته سبد دلاری خود را کاهش و بر موجوی طلای خود بیفزایند. احتمالا JPMorgan تصور می کند ایندکس دلار افت می کند و جنگ تجاری ابعاد وسیعی می گیرد.

15-  یکی از منابع خبری گفته ایران گازوئیل ستاره خلیج فارس را با نفت کوره مخلوط و آنرا در بازار جهانی می فروشد. گویا هدف ازین کار رسیدن به گوگرد پایین در نفت کوره جهت امکان فروش در بازارهای جهانی است. البته مشخص نیست به لحاظ علمی این ادعا تا چه حد صحیح باشد.

16-  آژانس گمرک چین مشورت‌های رسمی در مورد پایین آوردن حد آستانه آلودگی آرسنیک برای واردات کنسانتره‌ مس را با هدف کاهش آلودگی ناشی از فعالیت واحدهای ذوب مس آغاز کرده است.

17- وزیردفاع بریتانیا اعلام کرده به منظور تامین امنیت تردد کشتیرانی در خلیج فارس و تنگه هرمز یک ناو جنگی دیگر به این منطقه اعزام می‌کند. این سومین ناو جنگی بریتانیا است که بعد از توقیف ماه گذشته نفتکش بریتانیایی استینا ایمپرو در تنگه هرمز به خلیج فارس و دریای عمان اعزام می‌شود. تنش میان تهران و لندن پس از توقیف یک نفتکش ایرانی در جبل الطارق و متعاقب آن توقیف یک نفتکش بریتانیایی در تنگه هرمز بالا گرفته است.

18-گویا ترامپ بازهم خواهان مذاکره با ایران شده است.  رویترز نوشته، ترامپ بعد از دیدار با امانوئل ماکرون گفت: آمریکا نه تنها خواهان جنگ با ایران نبوده بلکه خواستار توافق با ایران است .  «امانوئل مکرون»، رئیس جمهوری فرانسه، در جریان ناهار کاری دو ساعته‌ روز شنبه‌ با «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا، جزئیات طرح خود برای کاستن تنش‌ها با جمهوری اسلامی را با وی در میان گذاشته است. در ادامه همچنین این دیپلمات با تأکید بر اینکه جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای از منافع مشترک فرانسه و آمریکا محسوب می‌شود، افزود: پاریس چندین هفته بر روی این طرح کار کرده است. یک مقام کاخ الیزه هم گفته «رهبران آمریکا و فرانسه در دیدار روز شنبه خود بر سر مسائلی از جمله برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی به نقاط مشترکی دست یافته‌اند.»

19- گفته شده خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده که سران G7 رئیس جمهور فرانسه را مامور ارسال پیام سران این گروه به ایران کرده‌اند.

 

در گروه فولادی: انجمن جهانی فولاد در جديدترين گزارش خود كه روز يكشنبه منتشر شده از كاهش رشد توليد فولاد در جهان خبر داده است. براساس اين گزارش، ميزان توليد فولاد در چين كه بزرگترين توليد كننده فولاد در جهان به شمار مي ايد با افت روبرو شده است. به گزارش استيل پرايس، از سوي ديگر اگر چه ميزان توليد فولاد چين در ماه جولاي با رشد 5 درصدي روبرو شده،‌ اين رقم در مقايسه با رشد 9درصدي صورت گرفته در 7 ماه گذشته روند نزولي داشته است. ميزان عملکرد ماه جولاي 156.89 میلیون تن اعلام شده است كه در مقايسه با آمارهاي منتشر شده در 7 گذشته روند نزولي داشته است. انجمن جهانی فولاد  در گزارشي كه پيش از اين در ماه تير منتشر كرده بود،‌اعلام كرد طی ۵ ماهه ۲۰۱۹ میلادی،۶۴ کشور تولید کننده فولاد در مجموع ۷۶۴ میلیون و ۷۲ هزار تن فولاد خام تولید کردند که نسبت به رقم مدت مشابه سال قبل(۷۲۷ میلیون و ۵۱۰ هزار تن)، ۵ درصد رشد نشان می دهد.  تولید جهانی فولاد خام در مه۲۰۱۹ نیز با ۵.۴ درصد افزایش به ۱۶۲میلیون و ۷۴۴ هزار تن رسید.

 

پیش بینی بازار  دوشنبه 4 شهریور 98  : هر چند که بازار امروز منفی بود و شاخص کل بنای ناسازگاری گذاشت و به رنگ سرخ درآمد ولی حجم نقدینگی و ورود پول تازه و هوشمند به فضای معاملات همچنان ادامه دارد و شاخص FMI نشان از تقویت و بهبود وضعیت این جریان و فرآیند دارد. لذا نگرانی خاصی در بازار و بیم از افت و ریزش سنگین قیمتها به هیچوجه وجود ندارد و بازار کماکان داغ و پر هیجان است.

  جایی که انتظار می رود بزودی شاهد شکسته شدن سد و کانال مهم 300 هزاری به دستان توانای فعالان بازار  باشیم و نماگر بازار با هیبت و قدرت، بر فراز این قله رفیع خودنمایی کند. خوشبختانه پس از افول و خزان بازارهای موازی با بورس از جمله بازار املاک و مستغلات، بازار طلا و ارز، بازار خودرو، بازار کالایی و سایر بازارهای کاذب و غیر کاذب دیگر شاهد رونق کم سابقه و بهار بورسی در کشور هستیم و خیل عظیمی از مردم برای خرید سهام مختلف شرکتها به این بخش از فعالیتهای اقتصادی هجوم آورده اند. این امر نیک را به عموم مردم فهیم و هوشیار ایران و جامعه سهامداری تبریک و تهنیت می گوییم و انتظار داریم در روزهای آینده شاهد استقبال بیشتر و ورود هزاران میلیارد تومان پول و نقدینگی به فضای معاملات در بازار سهام کشور باشیم.

و اما از فردا شاهد یک رویداد بزرگ و مهم دیگر در بازار خواهیم بود. چرا که بتدریج گزارش فعالیت یک ماهه شرکتها بر روی کدال ظاهر خواهد شد و این امر اثرات مهمی روی قیمت سهام و تحلیل های کارشناسان بازار خواهد داشت. گفتنی است بنابه اطلاعات واصله، نمادهایی چون جم،کگل،کچاد،فملی،شفن،زاگرس،پارس،فولاد ... حتی با افزایش تولید و نرخ فروش محصولات نسبت به ماه قبل، روبرو گشته اند و گزارشات بسیار خوبی از این شرکتها در حال ارسال به بازار و روانه کدال است.

لذا مژده ما به سهامداران این چند سهم بزرگ و دارای فاند قوی بنیادی این است که: اندکی صبر، سحر نزدیک است. چرا که بزودی شاهد انتشار  گزارش فعالیت بسیاری خوبی از این چند سهم خواهیم بود و غول خفته این سهام ارزشمند از چراغ جادویی که زندانی و محصور آن است،بزودی بیرون خواهد جست.

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد