گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار سه شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 359 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار سه شنبه

مقدمه: در حالیکه طیف کثیری از فعالان بازار و سهامداران، از ترس اینکه مبادا شاهد افت و ریزش سنگین قیمتها باشیم، در نیمه اول وقت معاملات امروز اقدام به فروش گسترده سهام خود حتی در محدوده 5 درصد منفی کردند، ولی در نیمه دوم و بعد از خروج ریسک گریزها، بازار به مدار صعودی بازگشت و قیمتها چنان با استقبال گرم خریداران مواجه شدند که کمتر کسی انتظار آنرا داشت لذا به اصطلاح،( بازار را خوب خریدند). و شاهد جمع آوری صفهای فروش در بسیاری از نمادها و گروهها بودیم و در پایان نیز، نه تنها از قد و قامت شاخص کل کاسته نشد بلکه این نماگر رویین تن با غلبه بر عرضه ها توانست 2708 گام دیگر به جلو نهد و با سرفرازی و  تفاخر، بر ایستگاه رفیع 1.118.895 واحدی تکیه زند و برگ زرین دیگری بر کارنامه فعالیت گهربار خویش بیفزاید.

شرح ماوقع:  امروز بازار به مراتب ضعیف تر از دو روز گذشته بود و اگرچه شاخص ها مثبت شدند، اما عرضه ها موجب کاهش و حتی منفی شدن قیمت مبادلاتی بسیاری از سهام شدند. به هر حال دیر یا زود باید بورس با مقاومت های خود روبرو می شد، عبور از این مقاومت ها می تواند به معنی رشد تا مرحله ای دیگر باشد. روزهای آتی نشان خواهد داد که تا چه حد بازار سرمایه موفق شده است که از این مقاومت عبور کند.

 

کارنامه بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از اقبال بازار و افزایش قابل توجه قیمتها در بسیاری از سهام خرد و بزرگ بالاخص نمادهایی چون: فملی، وامید، پارسان، شپنا ، وغدیر ... با رشد 2794 واحدی روبرو شد. بازار امروز متاثر از اخبار مربوط به طرح مالیات بر عایدی سرمایه با نوسان همراه شد و شاهد فشار فروش خصوصا در گروه های کوچکتر بودیم. ولی خیلی زود به خود آمد و با جمع آوری سهام در صف های فروش در بساری از نمادها، نیمه دوم صعودی و قابل قبولی داشت.

 

حجم و ارزش معاملات: شاخص کل 1,118,884 واحد / میزان تغییر 2697 واحد مثبت/ ارزش بازار 41,932,288 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 137,061 میلیارد ریال/ حجم معاملات 10.720 میلیارد سهم

 

نمادهای نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فملی 2014 واحد مثبت/ فارس 1492 واحد منفی/ وامید 1072 واحد مثبت/ پارسان 1046 واحد مثبت/ اخابر 1001 واحد منفی/ شپنا 985 واحد مثبت/ وغدیر 956 واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 1.11 میلیارد سهم/ خساپا 1.04 میلیارد سهم/ وبصادر 581.2 میلیون سهم/ ذوب 555.1 میلیون سهم/ خگستر 545.2 میلیون سهم

 

خلاصه بازار امروز 99/3/19 : معاملات خرد سهام: 188،079 میلیارد ریال/ خروج پول حقیقی: 853 میلیارد ریال

بازار امروز پر نوسان بود و به همین دلیل حجم معاملات خرد مجددا صعودی شد. افزایش عرضه های بازار امروز را می توان با دلایل زیر توجیه کرد:

صعود بازار در هفته اخیر و افزایش عرضه جهت شناسایی سود

انجام عرضه های سهام عدالت در تایم بازار(خلاف وعده مسئولین)

➖تصمیمات جدید مجلسیان در زمینه تصویب قریب الوقوع مالیات بر عایدی سرمایه گذاری در سهام
در گروه غذایی: حسنی، دبیر کل بنکداران مواد غذایی گفته با وجود کمبود کالا و کاهش واردات، شاهد گران فروشی در روغن ۱۶ کیلویی حلب هستیم. قیمت مصرف کننده هر حلب ۱۶ کیلویی روغن ۱۱۲ هزار تومان است.

این در حالی است که از ۱۴۵ هزار تا ۱۷۲ هزار تومان در بازار به فروش می رسد که این امر بیانگر گرانفروشی ۳۰ تا ۵۵ درصدی قیمت است.

در حال حاضر واردات روغن تنها از سوی بازرگانی دولتی انجام می شود، در حالیکه انتظار می رود بخش خصوصی همانند دیگر کالاها اقدام به واردات این کالا کند.

گران فروشی ۳۰ تا ۵۵ درصدی روغن‌مایع مصارف کارخانجات صنعتی مشهود است که با آزادسازی نرخ ارز تمامی مشکلات این بخش مرتفع می شود.

 

روایتهایی از جنس کاندیداتوری همتی برای کرسی ریاست جمهوری آینده: روزنامه شرق وابسته به اصلاح طلبان درباره کاندیداتوری همتی رئیس بانک مرکزی نوشته: عبدالناصر همتی با سابقه عضویت در هسته مرکزی حزب کارگزاران، کارنامه‌اش در دولت روحانی درخشان نیست.  افزایش تصاعدی نرخ ارز در زمان ریاست او بر بانک مرکزی رخ داد. در زمان او مانند همه ادوار پیشین بانک مرکزی زیر بلیت دولت باقی ماند و نتوانست استقلال خود را حفظ کند.

🔹یکی از شاخص‌های موفقیت عملکرد رئیس بانک مرکزی در هر کشوری، حفظ ارزش پول ملی است. مردم به ماجرا به این شکل نگاه می‌کنند که ارز‌های مرجع در زمان جلوس رئیس فعلی بانک مرکزی چه نرخی داشته و در پایان دوره‌اش چه نرخی پیدا کرده است و همین مبنای قضاوت آنها درباره عملکرد او خواهد بود.

 

در گروه دارویی: سید مسعود خاتمی، نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس یازدهم با اشاره به ضرورت جلوگیری از واردات بی‌رویه دارو به خصوص داروهای خارجی با مشابه داخلی، گفته:  نیازمند سیاست گذاری درستی هستیم تا از واردات بی‌رویه دارو جلوگیری شود چرا که به صنعت داروسازی و تولید داخلی کشور آسیب زده و اشتغال را هم از بین می‌برد.

 

در گروه معدنی: جلسه پیشرفت پروژه گندله سازی دیروز  با حضور  علی اکبر پوریانی مدیرعامل، مهندس غلامحسین رحیمیان قائم مقام و مدیر مجتمع،مهندس حسن امین زاده مدیر پروژه گندله سازی این شرکت و مدیران ارشد شرکت های آسفالت طوس و پامیدکو در سالن کنفرانس دفتر مرکزی شرکت سنگ آهن گهرزمین برگزار شد. در این جلسه، مسائل مربوط به پیشرفت فیزیکی گندله سازی، ارائه برنامه زمانبندی، پیش بینی تاریخ راه اندازی این پروژه و همچنین زمان ورود کارشناسان آلمانی به مجتمع بررسی شد. شرکت سنگ آهن گهرزمین برای ورود کارشناسان آلمانی به مجتمع و همچنین اتمام هرچه سریعتر این پروژه، پیگیری های لازم را انجام خواهد داد.

 

اهم اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1پرویزیان، رییس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی می گوید "بانک مرکزی سیاست‌های جدیدی را دنبال می‌کند و سیاست بانک مرکزی برای نرخ سود این است که برای کشف نرخ سود زمینه‌سازی می‌کند تا اینکه بازار پول این نرخ را مشخص کند. یکی از پیشنهادات این بود که اجازه دهند به جای تعیین دستور نرخ سود، بازار در یک نظم تعریف شده این نرخ‌ها را تجربه کند و معتقدیم نرخی که در بازار کشف می‌شود به تدریج منجر به تعادل سایر بازارها هم می‌شود. نرخ سود بانکی حتما کاهش می‌یابد.

2) وزیر اقتصاد می گوید "عزم را جزم کردیم تا با عمق بخشیدن به بورس آن را سرپا نگه داریم."

3) کانون صرافان در اطلاعیه ای به شبکه صرافان سراسر کشور اعلام کرد "هرگونه معامله حواله ارزی خارج از سامانه نیما و خرید و فروش اسعار بیگانه خارج از سامانه سنا مطابق قوانین و مقررات غیرقانونی می باشد. "

 

4) محسن خدابخش می گوید "معاملات سهام عدالت همچنان در ساعت بازار انجام می‌شود و عرضه‌ها به گونه‌های خواهد بود که منجر به ایجاد مازاد عرضه یا صف فروش نشود. همچنین برای فروش سهام عدالت رنج‌کشی در قیمت‌های منفی انجام نمی‌شود. در واقع این میزان و شدت تقاضا خواهد بود که میزان عرضه را مشخص می‌کند."

5) روحانی می گوید "دولت به عهد خود در مبارزه با فقر مطلق پایبند بوده و خواهد بود.  آزاد سازی سهام عدالت از جمله اقدامات موثر دولت در اجرای عدالت بود."

6) لایحه‌ای برای اصلاح مالیات‌های مستقیم به دولت ارائه شده که طبق آن دولت به سراغ ۱۵ درصد طبقات بالای درآمدی برای جمع آوری مالیات خواهد رفت.

7) لایحه اصلاح قانون مالیات مستقیم می گوید بر مسکن های گران و خودروهای لوکس مالیات وضع شود. همچنین نرخ مالیات شرکت ها از 25درصد به 10درصد کاهش یابد. این مساله می تواند باعث از بین رفتن فرار مالیاتی گردد.

8) داریوش اسماعیلی معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صمت می گوید "در خصوص تعیین قیمت زنجیره فولاد، پس از برگزاری جلسات متعدد با فولادسازان و معدنی‌ها، مهلت دوهفته‌ای به چهار تشکل خصوصی داده شد تا بر سر اصلاح قیمت زنجیره فولاد باهم توافق کنند.درصورت عدم دریافت پیشنهاد از سوی چهار تشکل بخش خصوصی، معاونت امور معدن و صنایع معدنی وزارت صمت با نظر کارشناسان خود تا پایان هفته اقدام به اصلاح، تعیین و ابلاغ قیمت‌گذاری‌های جدید خواهد کرد."

9) تعرفه برق تمام مشترکان 7درصد افزایش یافت.

10) قیمت پایه محصولات پتروشیمی برای این هفته با دلار 156.654 ريال اعلام شد.

11) قیمت ورق گرم در CIS با رشدی مناسب به 400دلار رسید. تحلیلگران ارقام بالاتری انتظار دارند.

12) شستا می گوید زمان عرضه 2درصد دیگر سهام این شرکت مشخص نیست.

13) روز گذشته ثبت تامین سرمایه دماوند به عنوان نهاد مالی و ناشر نزد سازمان بورس، ابلاغ شد. نماد تدماوند به زودی در بازار پایه فرابورس گشایش می یابد.

14) ذوب آهن اصفهان به عنوان مالک 40درصدی سها پالایش قطران ذعالسنگ، این شرکت را به همراه پویش بازرگان، در بورس عرضه خواهد کرد.

15محصول شمش سرب شرکت ملی سرب و روی ایران در بورس کالا پذیرش شد.

16) شتران یک گزارش جدید در کدال قرار داد و سود را افزایش داد. نماد این شرکت در یک هفته اخیر که شاخص 27درصد رشد کرده، متوقف بوده است.

17) کاتد مس به 854میلیون ريال هر تن در بورس کالا رسید!!

18) ایران خودرو با واگذاری تجهیزات به ساپکو، سود ناشی از فروش دارایی ثابت شناسایی خواهد کرد. فاصله بین بهای تمام شده و قیمت فروش به ساپکو با اهمیت است.

 

19) نفت بحران ضمن تولید محصولات جدیدی همچون روغن صنعتی هواپیما و ترانس، تولید خود در سال جاری را 10درصد افزایش خواهد داد.

20) وزیر ورزش می گوید ارزش سهام استقلال و پرسپولیس هر کدام 1000میلیارد تومان است.

21) پتروتحلیل می گوید قیمت اوره ایران 180 - 185 دلار هر تن است.

22) تحلیلگران می گویند چین در آینده نزدیک بخش مهمی از تولید متانول خود را متوقف می کند و مازاد عرضه از بین می رود. آن ها می گویند نیمه دوم سال شرایط متانول تغییر می کند.

23) تولید سنگ آهن در زیرمجموعه های فولاد خوزستان و فولاد مبارکه آغاز شد. سناباد 2.5میلیون تن گندله به فخوز می دهد.

24) روز گذشته ورود پول حقیقی 1432میلیارد تومان بود که علت اصلی افزایش ورود پول، عرضه صفوف خرید توسط سهام عدالت بوده است. در فلزات و بانک ها و پتروشیمی ورود پول داشتیم.

25) دولت به بحث واگذاری سهام وامید توسط بانک سپه ورود کرده و قصد دارد آن را تسریع کند. گفته می شود تا پایان تیرماه عرضه صورت می گیرد.

 

اولیه ضربه مجلس جدید به بازار سرمایه؟ : یکی از کارشناسان برجسته بازار نوشته، در حالیکه بازار بعد از تلاطم اولیه داشت با قدرت خوبی برمیگشت و حتی شاخص هم مثبت شده بود اما با اومدن خبر مربوط به اعلام وصول طرح عایدی سرمایه توسط مجلس بازار نسبت به این خبر واکنش منفی نشان داده و الان فشار فروش بیشتر شده است. با اینکه این طرح هنوز تصویب نشده و به نظر می رسد با طرح دولت متفاوت هست اما تاثیر روانی خود را بر بازار گذاشته است. این طرح و واکنش نمایندگان مجلس نسبت به ان ازمونی برای مواضع مجلس جدید نسبت به بازار سرمایه است . بازار سرمایه بسیار بزرگ شده و نقشی تعیین کننده در اقتصاد دارد. دعوت مردم به این بازار و وارد کردن سهام عدالت و..... با این طرح همخوانی ندارد. به نظر من تمام ارکان بازار سرمایه با کمک افرادی چون رییس بانک مرکزی و همچنین تمام فعالین بازار  بایستی رایزنی های خود برای تعدیل یا حذف این طرح را شروع کنند. با توجه به جایگاه مناسب بازار سرمایه در شرایط فعلی و دید بسیار مثبتی که نسبت به ان وجود دارد و همچنین با در نظر گرفتن سهام عدالت و ذینفع بودن همه مردم در این بازار فکر می کنم امکان موفقیت بالا هست.

یکی از دلایلی که برخی سهامشون رو دیروز و امروز فروختند و رنجی هم فروختند بحث مالیات بر عایدی سرمایه بود که تو پیش نویسش برای عایدی خرید و فروش سهام هم مالیات بستند.

نرخهای جدید مالیاتی برای سهامداران بازار به شرح زیر است:

سهام، سهم الشرکه، حق تقدم و سایر اوراق بهادار: برای دوره تملک کمتر از شش ماه به نرخ بیست (20) درصد؛ 

دوره تملک بیش از شش ماه تا سقف دو سال به نرخ ده (10) درصد؛

برای دوره تملک بیشتر از دو سال سال به نرخ پنج (5) درصد 

تبصره- در موارد خرید و فروش متعدد یک یا چند نوع سهام، سهم الشرکه و حق تقدم، محاسبه عایدی سرمایه و تعیین دوره تملک آن بر اساس ترتیب تاریخ خریدهای انجام شده از اولین خریدهای همان سهم صورت می‌گیرد.

اینکه این اتفاق مثبتی برای بازار سرمایه نیست بحثی نیست، اما چند نکته :

اول اینکه: این یک پیش نویس هست و نظر دولت خیلی شفاف در مورد ان مشخص نیست چون در طرح دیگری که در دولت در حال بحث هستند تو سرفصلها بحثی از گرفتن مالیات از سهام نیست که تو پست بعدی ارسال خواهم کرد

نکته دوم: این طرح میره مجلس و بحثها در مورد ان صورت خواهد گرفت و نتیجه نهایی مشخص نیست

سوم اینکه: فرض که این طرح با همین کیفیت تصویب بشه خوب پول کجا می تونه بره؟ در املاک اونجا که بدتر هست نرخ 28 درصد هر سال که نگه داری 2 درصد کمتر میشه . خودرو و ارز و سکه و.... هم که همگی مالیات بسته شده بهشون.  من نمی گم این طرح مهم نیست اما به دور از رفتار هیجانی مسئولین سازمان بورس بایستی تمامی تلاش خود را با استفاده از همه ارتباطات انجام بدن که این طرح تعدیل یا حذف بشه.

 

نکته نظرات دکتر فلاح : هر چند مالیات بر عایدی سهم در بیش از ۷۰ کشور جهان اجرا میشود اما در هیچ کدام ازآنها تورم بالای ۴ درصد وجود ندارد. در کشوری که در 3 سال گذشته ارزش پول ملی بیش  به شدت کاهش داشته( از دلار 3800 تومانی اول شهریور 96 به دلار 17600 تومانی فعلی) و  با توجه به نرخ رشد نقدینگی حدودا 50 درصد دیگر تا اخر سالجاری، کاهش سنگین ارزش پول ملی داریم لذا این مالیات تقریبا برابر با تعطیل کردن بازار سرمایه است. کسانی که تو بازار سود کرده اند، در ۱۰ سال گذشته ضررهای زیادی متحمل شده اند. لذا جا دارد که این تئوری زشت هر چه سریعتر اصلاح شود. از طرفی اگر هدف از مالیات، توسعه و تقویت اقتصادی است، که مستقیما با ورود پول های سرگردان به بازار این کار در حال انجام شدن است. لذا این بند از طرح ( مالیات بر عایدی سهام ) بیشتر شبیه به یک گرو کشی سیاسی است.

 

 

 

           حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان


rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد