گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 271 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه

گزارش روزانه بازار:

مقدمه: همانطور که انتظار می رفت، بورس تهران وارد فاز اصلاحی و استراحت شده و از شیب تند افزایش مستمر و توقف ناپذیر آن کاسته شده است. بطوریکه در پایان معاملات امروز، شاخص کل در حدود 794 واحد منفی بود و شاخص کل توان و انرژی کافی برای عبور از کانال یک میلیون و 120 هزار واحدی را نداشت. لذا با غلبه طرف عرضه بر تقاضا، شاهد عقب نشینی مهاجمین( خریداران) در بازار بودیم و سطح عمومی قیمتها در بسیاری از نمادها رو به تنزل گزارد.

این در حالیست که پیش از این و تا دیروز، شاهد رکوردشکنی های پی در پی و فتوحات بسیار شاخص بودیم و رشد قیمتها همچنان ادامه داشت. لذا با توجه به اشباع قیمتها در کلیت بازار( بجز تک سهم های دارای فاند قوی بنیادی)، انتظار می رود روز پایانی هفته جاری شاهد افت مجدد نماگرها و قیمتها باشیم و این یک امر طبیعی و جزو ذات بازار سرمایه است.

بنظر می هنوز بورس توانایی عبور از مقاومت فعلی را پیدا نکرده است و با اینکه تلاش ها برای گذر از این مقاومت زیاد است، اما همچنان عرضه ها امکان رفتن به مرحله بعدی بازار سهام را ناممکن کرده اند. باید منتظر بود و در روزهای آتی مشاهده کرد که چگونه بورس تهران با مشارکت کنندگان خویش می تواند از دام عرضه ها رها شود و به حرکت شتابان خود ادامه دهد.

 

کارنامه بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از اقبال بازار و افزایش قابل توجه قیمتها در بسیاری از سهام خرد و بزرگ بالاخص نمادهایی چون: فارس، کگل، اخابر، وبملت ، با افت 794 واحدی روبرو شد. بازار همچنان در حال نوسان است و تقابل عرضه و تقاضا پس از رشد اخیر ادامه دارد. البته خریدهای سنگین در نمادهای خودرویی در دقایق پایانی تا حدود زیادی بهبود تقاضا در بازار را به دنبال داشت. بنظر می رسد توجه فعالان بازار بار دیگر بسمت گروه خودرویی چرخیده است و این جابجایی بین صنایع و گروههای مختلف، همچنان ادامه دارد.

 

حجم و ارزش معاملات: شاخص کل 1,118,118 واحد / میزان تغییر 794 واحد منفی/ ارزش بازار 41,893,876 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 106,718 میلیارد ریال/ حجم معاملات 9.676 میلیارد سهم

 

نمادهای نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فملی 2159 واحد مثبت / فارس 1749 واحد منفی/ وامید 1120 واحد مثبت/ پارسان 1088 واحد مثبت/ کگل 1079 واحد منفی/ اخابر 1067 واحد منفی/ وبملت 1003 واحد منفی

 

بیشترین حجم معاملات : خساپا 1.36 میلیارد سهم/ وتجارت 1.10 میلیارد سهم/ خگستر 544 میلیون سهم/ وبصادر 488 میلیون سهم/ فولاد 304.9 میلیون سهم

 

 

خلاصه بازار امروز 99/3/19 : شاخص کل: 1،118،118  واحد / معاملات خرد سهام: 144،068 میلیارد ریال/

ورود پول حقیقی: 241 میلیارد ریال


بورس در تور مالیات؟: جمعی از نمایندگان مجلس در حالی طرح اخذ مالیات بر عایدی سرمایه را برای بررسی در جلسه علنی مجلس، تقدیم هیات‌رئیسه کردند که گمانه‌زنی‌ها خبر از اضافه شدن بازار سرمایه به لیست بازارهایی است که مشمول این طرح خواهند شد.  بر اساس این گمانه‌زنی، سهامداران بابت فروش سهام خود باید بین ۵ تا ۲۰ درصد مالیات پرداخت کنند که این مالیات متفاوت از کارمزدی است که اکنون پرداخت می‌شود.

کارشناسان بر این باورند که طرح اخذ مالیات بر عایدی سرمایه برای بازارهای غیر‌مولدی چون مسکن و خودرو عالی است، اما برای بازار سرمایه که از ارکان تامین مالی در اقتصاد و ابزاری کارآمد برای تامین مالی بنگاه‌های کوچک، متوسط و بزرگ است، آن هم در شرایط کنونی که نقدینگی سرگردان به سمت بورس هدایت شده، می‌تواند موجبات خروج سرمایه را از این بازار فراهم کند

 

پیشنهاد فولادی ها روی میز سنگ آهنی ها: وحید یعقوبی در گفت وگو با خبرنگار ان گفته ،به سه تشکل خانه معدن ایران، انجمن فولاد و انجمن سنگ آهن به همراه کمیسیون معدنی اتاق ایران ماموریت داده شده تا به ارائه پیشنهادات خود برای اصلاح قیمت های زنجیره فولاد بپردازند. البته تاکنون بیش از پنج جلسه در این زمینه برگزار شده و به نظر می رسد در همین هفته بتوانند به جمع بندی و اتفاق نظر برسند.
یعقوبی از زمینه سازی برای آغاز به کار شورای آهن و فولاد خبر داده که استارت کار آن در سال های گذشته زده شده بود و ادامه داده: این یک شورای مشورتی است که برای هماهنگ کردن دیدگاه های سنگ آهنی ها و فولادی ها با یکدیگر تشکیل شده و تشکل جدیدی نخواهد بود.
مدیر اجرایی انجمن فولاد گفته:‌ توافق بعدی این بود که دولت پایش را از قیمت‌گذاری فولاد کنار بکشد که با سیاست های مدرس خیابانی سرپرست جدید وزارتخانه این مهم در حال اتفاق افتادن است. اصل موضوع تغییر ضرایب قیمتی محصولات زنجیره فولاد از آنجا کلید خورد که همه چیز در این زنجیره به قیمت شمش فولاد خوزستان وابسته است و به این ترتیب، با پایین نگه داشتن قیمت شمش، به نوعی قیمت همه محصولات پایین نگه داشته می شد.
این نسبت ها و ضرایب یک بار در زمان وزارت آقای نعمت زاده در سال 93 کارشناسی و حسابرسی شد که تا پارسال نیز برقرار بود و کار می کرد، اما در سال گذشته به دلیل سرکوب قیمتی شمش فولاد، فعالان معدنی شاکی بودند که دیگر فعالیت برای آنها به صرفه نیست. در آن زمان پیشنهاد معاونت معدنی وقت وزارتخانه آقای سرقینی این بود که بطور مثال نرخ کنسانتره را از 13.8 درصد به 16 درصد افزایش دهیم و پیشنهادات مشابهی برای سایر محصولات داشت؛ یعنی بدون اینکه کار کارشناسی مجددی انجام شده باشد به صورت توافقی و ریش سفیدی نسبت ها را دستکاری کردند که در آن مقطع مورد قبول قرار گرفت.  امسال دوباره موضوع تغییر نسبت ها و درصدها مطرح شده، اما بحث ما این است که این ارقام و نسبت ها با کار کارشناسی استخراج و حسابرسی شده، مبنای سرمایه گذاری در آن دیده شده، همچنین سودآوری متوازن حلقه ها، هزینه های تبدیل، حمل و غیره در آنها پیش بینی شده است و بر این اساس نباید تغییر کند.
این مقام صنفی تاکید کرد: هدف نیز این بود که با نوسانات قیمت شمش، مواد اولیه مورد نیاز فولادی ها دچار نوسان نشود؛ لذا نظر ما این است که این نسبت ها باید ثابت بماند.
و اما ‌95 درصد بازار سنگ آهن در اختیار شرکت های بزرگی همچون گل گهر، چادرملو، گهر زمین و غیره است و تنها پنج درصد بازار در اختیار شرکت های بخش خصوصی کوچک و متوسط است، اما معضل کجاست؟
فولادسازان بزرگ و معدن کاران بزرگ با هم توافق می کنند و مشکل سر معادن کوچک است که اعلام می کنند نسبت های یاد شده برای ما نمی ارزد و نمی صرفد؛ اینها نیز عموما صادرکنندگان سنگ آهن معادن کوچک هستند.
در این زمینه پیشنهاد دادیم که عوارض صادراتی اخذ شده از سنگ آهن به خزانه واریز نشود، بلکه صندوقی به نام «صندوق فرآوری سنگ آهن»‌تشکیل شود و عوارض را در آن وارد کنند و از همین محل بابت فرآوری سنگ آهن به آنها تسهیلات بدهند.
پیشنهاد دوم نیز این است که آن پنج درصد یاد شده (یعنی معادن کوچک سنگ آهن که فعالیت شان صرفه اقتصادی ندارد) باید کنسرسیومی تشکیل دهند که این کنسرسیوم تحت حمایت فولادسازان بزرگ قرار بگیرد؛ به طور مثال ذوب آهن اصفهان سنگ آهن تولیدی شان را پیش خرید کند تا فعالیت شان به صرفه باشد. سنگ آهنی ها نیز پیشنهاداتی دارند که در دست بررسی است، اما مهم این است که وزارت صمت بداند چند مبنا برای تداوم کار پیش بینی شده است.
و اما معاونت معدنی وزارتخانه اعلام کرده که تشکل‌ها پیشنهادات خود را در این زمینه ارائه کنند، اگر پیشنهادات مشترک و واحد بود که همان را اعمال خواهد کرد و در غیر این صورت، وزارتخانه کار کارشناسی خود را انجام داده و اعمال خواهد کرد که منطقی به نظر می رسد و باید از رویکرد آقای اسماعیلی در این زمینه تشکر کرد.
احتمالا تشکل های یاد شده این هفته به توافق و نتیجه برسند و درخصوص قیمت ها، بر مبنای قیمت فوب خلیج فارس یا تغییر نسبت ها به وزارتخانه پیشنهاد ارائه کنند. ما به عنوان انجمن معتقدیم که نسبت های قیمتی محصولات زنجیره فولاد بر مبنای کار کارشناسی تعیین شده و نیاز به تغییر ندارند.
حتی بررسی کردیم که اگر مطابق 90 درصد قیمت فوب خلیج فارس که برخی بر آن نظر دارند پیش برویم، دوباره به همین نسبت خواهیم رسید؛ بنابراین اختلاف نظرهای ما تشکل ها جدی نیست و مبناهایی یکسان دارد. یعقوبی تاکید کرده:‌ در پیشنهاداتی که به وزارتخانه ارائه خواهیم داد نیز روی قیمت فوب خلیج فارس وارد نخواهیم شد، زیرا شرکت های بزرگ به دنبال مبناهای قیمتی کم نوسان هستند تا بتوانند برنامه ریزی برای تولید و خرید داشته باشند، اما قیمت فوب نوسان زیادی دارد. نکته دیگر این است که همبستگی بین قیمت فوب صادرات سنگ آهن و قیمت شمش فولاد وجود ندارد و بارها عدم تناسب آنها تکرار شده است. پیشنهاد برخی بر تغییر نسبت های قیمتی محصولات زنجیره فولاد است، در عین حال معتقدیم که باید از معادن کوچک حمایت شود که آن هم با تشکیل کنسرسیوم از سوی پنج درصد یاد شده و تحت حمایت فولادسازان بزرگ درآمدن میسر می شود.

 

سایر اخبار و تحولات با اهمیت: 1-سخنگوی قوه_قضاییه در نشست خبری گفته، 🔹 سید محمود موسوی مجد فرزند سیدکاظم یکی از جاسوسان سازمان سیا و موساد به اعدام محکوم شد. وی در قبال اخذ دلار آمریکایی در حوزه‌های #امنیتی نیروهای #سپاه_قدس جاسوسی می‌کرد و محل‌های تردد #شهید سرلشگر قاسم سلیمانی را در اختیار #دشمن قرار داده بود.  این حکم تایید شده و بزودی اجرا می‌شود.

2- مدیرعامل شرکت تامین سرمایه سپهر گفته: دارندگان سهام عدالت باید قدر این سبد سهام را بدانند و به راحتی از قطار کسب بازدهی بازار سرمایه پیاده نشوند. وطن‌پور به دارندگان سهام عدالت توصیه کرده: با توجه به چشم‌انداز مثبت بازار سرمایه و ارزندگی سهام شرکت‌های موجود در سبد سهام عدالت نسبت به فروش آن عجله نکنند.

3-بانک جهانی گفته اقتصاد جهان امسال ۵.۲ درصد کوچک می‌شود، اقتصاد ایران نیز در سال ۲۰۲۰ رشد منفی ۵.۳ درصدی خواهد داشت اما در سال ۲۰۲۱ با رشد اقتصادی مثبت ۲.۱ درصد، به مدار صعودی باز می‌گردد.

4- مدیر مجتمع سرب و روی مهدی آباد با اشاره به آغاز نصب تجهیزات فاز نخست کارخانه فرآوری روی این مجتمع ۸۰۰ هزار تنی، ابراز امیدواری کرده  که فاز اول تمامی بخش‌های این طرح ملی راه اندازی شود.

5-دژپسند گفته در بدبینانه‌ترین شرایط فقط ۱۴۰ هزار میلیارد تومان از درآمد بودجه سالجاری محقق نمی‌شود. اکنون در ابتدای سال قرار داریم و تنها پیش‌بینی تحقق نیافتن مطرح است و براساس پیش‌بینی ما عدد اعلامی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی صحیح نیست. وزیر امور اقتصاد و دارایی تصریح کرده: جای تحقق نیافتن بودجه در منابع مصوبات بودجه مانند مالیات و واگذاری‌ها صورت خواهد گرفت و ما تلاش داریم حداکثر تحقق انجام شود، اما در صورت عدم تحقق می‌توانیم از طریق فروش اوراق این کسری بودجه را جبران کنیم.

6-معاون امور صنایع وزارت صمت در نشست تخصصی برنامه های وزارت صمت گفته: 30 میلیارد دلار ارز در سال 1399 برای موضوعات مرتبط با تولید نیاز داریم. مهدی صادقی نیارکی در تشریح اولویت های معاونت امور صنایع در سال 99، افزوده: امسال تامین مواد اولیه و واسطه ای، اجزا و قطعات و تامین ارز مورد نیاز را در دستور کار داریم

تامین نقدینگی و سرمایه در گردش مورد نیاز، مدیریت واردات و اولویت بندی کالاها، توسعه صادرات غیرنفتی و توسعه و تعمیق ساخت داخل نیز امسال با جدیت دنبال می شود.

 

اهم اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1) روز گذشته طراح مالیات بر عایدی سهام، طرح خود را تکذیب و بازی سفته بازان دانست. همچنین پورابراهیمی در گفتگوی ویژه، اعلام نمود که مالیات برای خودرو و مسکن وضع خواهد شد لذا مالیاتی بر سپرده بانکی و سهام وضع نمی گردد.

2) بازارهای جهانی روز سه شنبه را نسبتا قوی آغاز کرده اند. سنگ آهن سقف زد و به 106 دلار رسید، مس 5740دلار معامله می شود. این در حالی است که رابطه بین چین و آمریکا مجددا در حال تضعیف است.

3) از روز شنبه 24 خرداد، هر درخواست خرید یا فروش می تواند بین 50.000 تا 400.000 سهم بر اساس قیمت هر سهم باشد. همچنین فاصله هر درخواست قیمتی تا درخواست بعدی به جای 1 ريال به 10 ريال می رسد مگر قیمت آن اوراق کمتر از 500 ريال باشد.

4) بورس کالا شاهد معاملات ورق فولاد در قیمت 65-70 میلیون ريال و مفتول مس در 880 میلیون ريال بود.

5) عباس معمارنژاد، معاون امور بیمه و بانک و شرکت‌های دولتی وزیر اقتصاد می گوید "تا آخر این هفته وضعیت ETFهای واگذارشده به مردم مشخص می‌شود و از اول تیرماه این واحدهای سرمایه‌گذاری از طریق بورس قابل معامله و خریدوفروش می‌شوند. در نیمه اول امسال دو ETF دیگر به نام‌های صندوق واسطه‌گری پالایشی مرکب از باقیمانده سهام دولت در ۴ پالایشگاه تهران، تبریز، بندرعباس و اصفهان و صندوق واسطه‌گری فلزی (شامل باقیمانده سهام دولت در شرکت فولاد مبارکه، ملی مس ایران، ایران‌خودرو و سایپا) با تخفیف ٢٠ تا ٣٠ درصدی به همه دارندگان کدملی ایرانی واگذار شود."

6) آقای رئیس (بانک مرکزی) می گوید " در دو مرحله 10هزار میلیارد تومان اوراق با نرخ 15درصد به فروش رفته و در هفته های بعدی هم اوراق منتشر می شود" گفته می شود که مرحله بعدی عرضه، 27 خرداد خواهد بود. بسیاری در انتظار این هستند که ببینند آیا اوراق بعدی هم با همین نرخ به فروش می رسد یا نه!

7) به احتمال قوی هفته آینده سهام زر ماکارون عرضه می شود.

8) مدیرعامل پترول می گوید "طبق رایزنی‌های صورت گرفته با بورس مقرر شد تا پایان خرداد ماه عرضه ارومیه صورت گیرد."

9) در نشست اوپک اعضا تصمیم گرفتند که در بازه های زمانی کوتاه مدت در خصوص فریز نفتی مجددا جلسه برگزار کنند. این تغییر رویکرد از بلند مدت به کوتاه مدت، فشار بر قیمت نفت ایجاد کرد با این حال برنت 41دلار هر بشکه معامله می شود.

10) کاخ سفید می گوید دونالد ترامپ همچنان از بسته کمکی دیگر استقبال می کند و اینکه همچنان خواهان کاهش مالیات بر دستمزد ها می باشد.

11) کاخ سفید کشتی های ایران را یک بار دیگر تحریم کرد. سرفصل تحریم ها بر علیه کشتی های ایران نسبت به گذشته تغییر کرده اما همین کشتی ها پیشتر هم تحریم شده اند.

12) در یک نظرسنجی، جمهوری خواهان برای ریاست جمهوری 10درصد از دموکرات ها عقب افتاده اند. ترامپ گفته نظر سنجی جعلی است، آن ها شیاد هستند!

13) اوباما از فرصت پیش آمده در آمریکا استفاده کرد و در یک پیام ویدئویی گفته "حوادث امروز آمریکا بیدارباش و فرصتی استثنایی است"

14) روز گذشته ارزش معاملات خرد 18.8هزار میلیارد تومان بود و تقریبا ورود و خروج پول برابر بود. این مساله نشان می دهد که در روزهای منفی، حقوقی ها خریدار می شوند!

15) قیمت فرآورده های پتروشیمی در گروه آروماتیک و پلیمر، روند صعودی قوی به خود گرفته است!

16) مدیرعامل شستا می گوید به 18هزار میلیارد تومان سود خالص رسیده ایم!

17) نرخ دلار نیمایی در محدوده بالای 15600 تومان تثبیت شده به نظر می رسد.

18) ثباغ یک دارایی به زیربنای 6393 متر می فروشد.

19) وزیر از طرح توسعه های وب دیدن کرد! این طرح یک مرکز داده در مقیاس بزرگ محسوب می شود.

20) خبرهایی از طرح های تکمبا هم رسید. طرح جدید کمباین برنج از نمونه‌های موفقی است که در کمباین سازی در حال انجام است، طرح تولید کمباین نیمه سنگین نیز تا سال آینده آغاز خواهد شد.

 

 

 

           حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان


rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد