گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 347 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار شنبه

گزارش روزانه بازار:

مقدمه: در حالیکه انتظار نداشتیم بورس تهران در آخرین روز از فته کاری جاری با چنین استقبال گرم و کم نظیری روبرو شود، ولی چنین اقبال بازار خوی و وفوق العاده ای را  در بستر معاملات شاهد بودیم و قیمتها و شاخصها با شیب تندی رو به افزایش نهادند. بطوریکه سنگرهای مستحکم 1.150 و حتی 1.153 هزار واحدی تاب مقاومت در برابر اراده های خریداران را نداشت و سر تسلیم در برابر عظمت و قدرت خریداران فرود آورد. اینک همه چیز مهیای تصرف کانال مهم یک میلیون و 200 هزار واحدی توسط شاخص کل در هفته آینده است و این امر با هجوم نقدینگی که در راه بازار است، امری قابل تحقق و قریب الوقوع بنظر می رسد.

شرح ماوقع:  امروز بر خلاف دو روز گذشته  بازار رونق خوبی داشت و شاخص ها افزایش قابل توجهی کردند. با توجه به مجموع رشد شاخص ها در این هفته، می توان انتظار داشت که هفته آینده نیز همچنان روند شتابان بورس ادامه یابد. عدم کاهش سرعت افزایش شاخص ها، نشان می دهد که به احتمال زیاد همچنان بازار می تواند صعود خود را در هفته آینده ادامه دهد و به مرحله بعدی برود.

 

کارنامه بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از اقبال بازار و افزایش قابل توجه قیمتها در بسیاری از سهام خرد و بزرگ بالاخص نمادهایی چون: خودرو، فولاد، فملی، وبملت ، اخابر، پارسان و شپنا با رشد 35559 واحدی روبرو شد. بازار با رشد قیمت ها در روز پایانی هفته، افت محدود روز گذشته را نیز جبران کرد و سقف جدیدی به  ثبت رساند.

  

حجم و ارزش معاملات: شاخص کل 1,153,677 واحد / میزان تغییر 35559 واحد مثبت/ ارزش بازار 43,225,838 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 105,138 میلیارد ریال/ حجم معاملات 10.434 میلیارد سهم

 

نمادهای نمادهای تاثیر گذار در شاخص: خودرو 3968 واحد مثبت/ فولاد 2944 واحد مثبت/ فملی 2389 واحد مثبت/ وبملت 1314 واحد مثبت/اخابر 1189 واحد مثبت/ پارسان 1104 واحد مثبت/ شپنا 1101 واحد مثبت.

 

بیشترین حجم معاملات : خودرو 2.27 میلیارد سهم/ وتجارت 1.3 میلیون سهم/ وبصادر 752.7 میلیون سهم/ خساپا 419.2 میلیون سهم/ خگستر 325.5 میلیون سهم

 

خلاصه بازار امروز 99/3/21 :  شاخص کل: 1،153،678 / معاملات خرد سهام: 144،958 میلیارد ریال/ ▫ورود پول حقیقی: 7،350 میلیارد ریال

اهم اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1) پنجمین جلسه فولادی و سنگ آهنی ها برگزار شد. به نظر می رسد فولادی ها حاضر به پذیرش این نخواهند شد که قیمت سنگ آهن بر اساس 90درصد فوب خلیج فارس تعیین شود چون اعتقاد دارند که تناسب دقیقی بین قیمت شمش ایران و سنگ آهن در خلیج فارس وجود ندارد. اینطور که مشخص است معادن بزرگ مخالفتی ندارند و احتمالا معادن کوچک که کلا 5درصد سنگ آهن را تولید می کنند، محصول خود را به فولادسازان بزرگ پیش فروش خواهند کرد.

2) قیمت شمش فولاد در CIS به 370دلار هر تن رسید که مبنای بورس کالای ایران است.

3) میانگین بازدهی اوراق خزانه به زیر 14درصد سقوط کرد. روز گذشته بانک مرکزی اوراق بدهی خود را با نرخ 15درصد عرضه کرد که چندین برابر عرضه، تقاضا وجود داشت.

4) مرکزی پژوهش های مجلس در گزارشی گفته افزایش سرمایه از آورده، سلب حق تقدم و عرضه اولیه ها، راه حل تعادل و منطقی شدن بازار است. این نهاد می گوید باید مشوق هایی ارائه شود تا شرکت ها و سهامداران برای این منظور ترغیب شوند. احتمالا مالیات برای شرکت هایی که از محل سود محقق شده سالانه افزایش سرمایه می دهند از 25درصد به 10درصد کاهش یابد.

5) روز گذشته روی خرید تنها 2میلیون برگ سهام پتروشیمی مارون متعلق به سهام عدالت 33درصد قیمت رقابت شد! این مساله می تواند در ذهن بازار با اهمیت جلوه کند.

6) هفته آینده سهام شرکت سرمایه‌گذاری امید به صورت بلوکی در بورس عرضه می‌شود.

7رئیس هیات مدیره فولاد کاوه جنوب کیش می گوید که طرح شرکت در هفته آینده به بهره برداری می رسد.

 

8) رئیس جمهور با اعلام ۳۴ اولویت برای معاون جدید و رئیس بنیاد شهید ، خواهان پایان تصدی گری و فروش سهام شرکت های زیرمجموعه از طریق بورس شد.

9) وزیر اقتصاد می گوید "برآورد ما درباره تحقق نیافتن درآمد‌ها طی امسال آن هم در بدبینانه‌ترین شرایط ۱۴۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود."

10) نکته مهم صحبت های حسن روحانی "باید مانع آن شویم عده‌ای که در کمین سهام مردم و تصرف صندلی‌های مدیریتی هستند بتوانند این سهام را با ارزش کمتر خریداری کنند." شنیده هایی وجود دارد که برخی سرمایه ها تجمیع شده تا با خرید بلوکی سهام عدالت سیت هیات مدیره به دست آورد. دولت به دنبال فروش سهام عدالت و از دست نرفتن سیت هیات مدیره است!

11) سعید جلیلی می گوید " با استفاده از فضای نشاط در مجلس، دو قانون تجارت و بازار اوراق بهادار تصحیح و تکمیل می شود!

12) وزیر اقتصاد می گوید "وزارت اقتصاد هیچ برنامه‌ای برای وضع مالیات بر عایدی در بازار سرمایه ندارد."

13) پروژه توسعه بخش بخار نیروگاه عسلویه به ظرفیت نامی ۴۸۰ مگاوات است و واحد نخست این پروژه با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات ابتدای هفته وارد مدار شده است.

14) شنفت در شفاف سازی خود اعلام کرده که پالایشگاه پارسیان در پاییز سال جاری به بهره برداری می رسد.

15) ایران خودرو دیزل 1100 دستگاه اتوبوس و مینی بوس تا پاییز به شهرداری تحویل می دهد.

16) سازمان  حمایت با افزایش علی الحساب 30 درصدی قیمت تایرهای تولید داخل موافقت کرد.

17) دارا یکم از اول تیرماه قابل معامله می شود.

18) قیمت ABS شرق آسیا 1270 دلار هر تن گزارش شده است.

19) هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوبه حذف چهار صفر از پول ملی را مغایر سیاست‌های کلی نظام ندانست.

20) اروپا می گوید آمریکا از برجام خارج شده و حالا نمی تواند روی تحریم تسلیحاتی ایران اعمال نظر کند. در روز دیگر سکه می گوید گفت‌وگو بین شرکای اروپایی برجام، ایران، چین و روسیه به طور دوجانبه و بین سه کشور اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) برای بازگشت کامل ایران به تعهدات ذیل توافق هسته‌ای به طور جدی ادامه دارد! این نشان می دهد که اروپا از ایران می خواهد تا با برگشت به برجام، در بحث تحریم تسلیحاتی از ایران حمایت کند.

21) شایعاتی مطرح شده که قیمت سیمان 63درصد افزایش خواهد یافت!!

22) هلدینگ برق و انرژی صبا تا پایان سال وارد بازار سرمایه می‌شود.

23) گروه پالایش نفت، سیمان، محصولات فلزی بیشترین ورود پول حقیقی را روز سه شنبه تجربه کرد. مواد دارویی هم شاهد خروج پول حقیقی است.

24) بر اساس گراف ورود و خروج پول حقیقی، در حال رسیدن به خط تعادل هستیم!

 

در گروه خودرویی: نماد «خودرو» و قراردادهای اختیار این نماد با توجه به افشای اطلاعات با اهميت گروه الف و انتشار اطلاعات حاصل از برگزاری كنفرانس اطلاع رسانی امروز بدون محدوديت نوسان قيمت بازگشایی شد. روز دوشنبه «خودرو» به دلیل انتشار اطلاعات مربوط به شناسایی سود از دو زیرمجموعه بسته شده بود. روز قبل از آن (یکشنبه) هم نماد به دلیل تغییرات بیش از 50 درصدی قیمت سهم و برگزاری کنفرانس خبری متوقف شده بود.

🔴 براساس اطلاعیه شفاف سازی «خودرو» در روز یکشنبه، ایران خودرو از انتقال تعداد 1،555،700هزار سهم با نام شركت نگارنصرسهم (سهامي خاص) متعلق به شركت ايران خودرو خراسان به شركت تام ايران خودرو به مبلغ 903.374 میلیارد تومان خبر داد.

🔴 «خودرو» در شفاف سازی دیگری (قابل تامل) نوشته بود: انواع قالب و تجهيزات لجستيك را به شركت ساپكو و شركت ايسيكو منتقل کرده است و در حالی که حوالی 50 میلیارد تومان بهای تمام شده دارد، مبلغ واگذاری بیش از 1885.8 میلیارد تومان است. در توضیح این شکت آمده، انتقال قالب‌ها به شركت ساپكو با رويكرد ارتقا سيستم كنترل داخلي و ايجاد شفافيت در دارييها و انتقال تجهيزات لجستيك به شركت ايسيكو با رويكرد تبديل شركت ايسيكو به هاب لجستيك گروه و ايجاد شفافيت در دارييها. (رقم واگذاری قید شده یعنی بیش از ۱۸۰۰ میلیارد تومان سود)

🔴 «خودرو» امروز را با 31 درصد مثبت بازگشایی شد. سفارش‌های خرید و فروش به طور مرتب در حال جابه جایی‌اند و این در حالی است که فروشندگان سعی کردند با افزایش سفارش‌ها، دامنه نوسان قیمتی را پایین بیاورند. قیمت «خودرو» امروز اگر چه بیش از 230 تومان بازگشایی شد اما به 220 تومان هم نزدیک شد.

🔴 بازی امروز هم دست حقیقی‌ها بود و این در حالی بود که نمادهای خودرویی و قطعه ساز روز مثبتی را از سر گذراندند. «خساپا» رقیب خودرو هم با صف خرید 500 میلیونی دادوستدها را در یک ساعت پایانی دنبال کرد. به جز «خبهمن» و «خلنت» که فروشندگان موقعیت برتری دارند، در سایر نمادها با ثبت دامنه نوسان مثبت، سهامداران به استقبال خرید سهام این گروه آمده‌اند.

مقررات جدید فرابورس: اصلاح ریزساختارهای معاملاتی از روز شنبه اجرایی می‌شود

📍پیرو اطلاعیه قبلی از روز شنبه مورخ 1399/03/24 تغييرات زير در خصوص اصلاح بخش از ريزساختارهای معاملاتی صورت خواهد گرفت.

 1- تغيير و افزايش در حجم هر سفارش خريد/ فروش (حجم LOT)

 حداکثر حجم سفارش (خريد/ فروش) وارد شده در سامانه برای نمادهای معاملاتی که در دامنه قيمت 1 الي 5000 ريال هستند معادل 400 هزار سهم می‌باشد.

 حداکثر حجم سفارش (خريد/ فروش) وارد شده در سامانه برای نمادهای معاملاتی که در دامنه قيمت 5001 الي 10،000ريال هستند معادل 200 هزار سهم می‌باشد.

 حداکثر حجم سفارش (خريد/ فروش) وارد شده در سامانه برای نمادهای معاملاتی که در دامنه قيمت 10،001 الي 100،000ريال هستند معادل 100 هزار سهم می‌باشد.

 

حداکثر حجم سفارش (خريد/ فروش) نمادهای معاملاتی که در دامنه قيمت 100،001 به بالا هستند معادل 50 هزار سهم می‌باشد.

 لازم به ذکر است اعمال تغييرات در حجم سفارش در آخرين روز کاری پايان هر ماه صورت می‌گيرد.

2- تغيير در حجم قابل نمايش سفارش‌های دو بخشی (Iceberg order ): ارسال سفارش‌ها صرفا به صورت آشکار امکان پذير بوده و قابليت ارسال سفارش‌های دو بخشی (آشکار و پنهان) امکان پذير نخواهد بود.

3- تغيير در حداقل تغيير قيمت (Tick Size): حداقل تغيير در قيمت سفارش‌های وارده در سامانه معاملات برای کليه نمادهای معاملاتی به 10ريال افزايش می‌يابد ضمنا در خصوص سهام و حق تقدم با قيمت مساوی و کمتر از 500 ريال حداقل تغيير قيمت سفارش کماکان 1 ريال خواهد بود.

 

 

 

 

           حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد