گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار یکشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 288 تعداد نظرات ارسالی: 1

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار یکشنبه

مقدمه: قطار پر سرعت و توقف ناپذیر بورس تهران را پایانی نیست و با تزریق صدهها هزار میلیارد تومان پول جدید به فضای معاملات طی چند هفته اخیر، شاهد خیز بلند و رکوردشکنی های مکرر شاخص کل هستیم و اشتهای سیری ناپذیر مردم و خریداران فروکش شدنی نیست. مردم و صاحبان سرمایه، در غیاب هر گونه رونق و رشد در بازارهای کاذب موازی( نظیر بازار طلا و ارز، بازار املاک و مستغلات،بازار خودرو، بازار کالاهای بادوام ) و با رویکرد مثبت و منطقی دولت به تشویق مردم برای سرمایه گذاری در یک بازار جذاب و مطمئن، روی به بازار سرمایه آورده اند و خوشبختانه همگی از این بازار خوب و پر رونق، بهره کافی و سود خوبی برده اند.

این رویکرد و سیاست صحیح دولت را که غول نقدینگی کشور را بسمت بازار سهام سوق داده است، به فال نیک می گیریم و از سیاستهای درست دولت حمایت و جانبداری به عمل می آوریم.

شرح ماوقع: امروز هم بازار رونق خوبی داشت و شاخص ها رشد زیادی کردند. روند بازار همچنان شتابان است و فعالان بورس بیش از قبل به این افزایش سریع شاخص ها، تطبیق یافته اند و دیگر نگرانی ها نسبت به صعود تند بازار سرمایه مانند قبل نمی باشد. در هر صورت وضعیت این روزهای بورس را باید تجربه جدیدی دانست که کم کم برای سرمایه گذاران قابل قبول می شود.

 

کارنامه بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از اقبال بازار و افزایش قابل توجه قیمتها در بسیاری از سهام خرد و بزرگ بالاخص نمادهایی چون خودرو، فولاد، فملی، وبملت ، اخابر، واميد٬ فارس و شپنا با رشد 36128 واحدی روبرو شد و تا ارتفاع 1.189.807 واحدی بالا رفت تا رکورد جدیدی از خود بر جای گزارد و در کانون توجه سرمایه گذاران ایران و جهان قرار گیرد. اینک همه چیز مهیای شکستن رکود شگفت انگیز یک میلیون و 200 هزار واحدی است.  به نظر می رسد روند صعودی اخیر همچنان ادامه داشته باشد.

  

حجم و ارزش معاملات: شاخص کل 1,189,807 واحد / میزان تغییر 36128 واحد مثبت / ارزش بازار 44,579,843 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 99,067 میلیارد ریال/ حجم معاملات 7.712 میلیارد سهم

 

نمادهای نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فولاد 3118 واحد مثبت/ فملی 2506 واحد مثبت/ فارس 2263 واحد مثبت/ وبملت 1385 واحد مثبت/ وامید 1226 واحد مثبت/ اخابر 1172 واحد مثبت/ شپنا  1048 واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 1.02 میلیارد سهم/ خودرو 895.9 میلیون سهم/ فولاد 393.1 میلیون سهم/ وپاسار 340.7 میلیون سهم/ ذوب 327.9 میلیون سهم

 

خلاصه بازار امروز 99/3/24 : شاخص کل: 1،189،808 واحد / معاملات خرد سهام: 137،371 میلیارد ریال/ ورود پول حقیقی: 9،432 میلیارد ریال

نماینده شیراز در مجلس: 🔹واردات کالای قاچاق بر روی بخش بازارهای مولد تاثیرگذار است و دلال‌ بازی زمین، مسکن، ارز و ... بر بخش تولیدی کشور اثر منفی دارد.

🔹دلال‌ بازی زمین، مسکن، ارز و ... بر بخش تولیدی کشور اثر منفی دارد.

🔹دلیلی ندارد در حالی که تولیدات داخلی تحت فشار و محدودیت برای گرفتن استاندارد هستند اما کالای خارجی به راحتی در بازار فروخته شوند

🔹در شرایط فعلی باید مالیات بر زمین‌های رها شده، خانه‌های خالی و ... گرفته شود تا زمین و مسکن از یک کالای لوکس به مصرفی تبدیل شود.

نماینده مردم نایین در مجلس: 🔹اخذ مالیات از حوزه معاملات مسکن می تواند از فعالیت سوداگران در این بخش جلوگیری کند، از این رو این راهکار نقش موثری در کاهش نرخ مسکن خواهد داشت.

🔹متأسفانه در شرایط کنونی نقدینگی سرگردان به جای حرکت به سمت بخش تولید کشور به ویژه تولید مسکن، به سمت بخش خرید و فروش و سرمایه ای بازار هدایت شده است.

 

در باره کگل: طرح توسعه‌ای گل گهر امسال افتتاح می‌شود. این شرکت در سالجاری بیش از  ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای انتقال آب از خلیج فارس هزینه و پرداختی داشته است.  مهندس ملارحمان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل ‌گهر، در نشست بررسی روند اجرای طرح‌های توسعه‌ای گل‌ گهر، خبر داده: در سال‌ جاری از سوی شرکت گل‌گهر و شرکت‌های هم‌گروه، ۱۳ طرح توسعه‌ای در منطقه گل‌گهر افتتاح و اجرای ۱۳ طرح دیگر هم آغاز می‌شود. مدیرعامل گل گهر در مورد دو اقدام مهم اخیر این شرکت گفت: گل گهر برای اجرای طرح انتقال آب از خلیج‌فارس به سیرجان در سال ۹۸، هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پول پرداخت کرد و افزایش سرمایه این شرکت نیز به ۱۰ هزار میلیارد تومان در سال جدید افزایش یافت. * و اما توصیه اکثر کارشناسان بازار به سهامداران این شرکت این است که حق تقدم های کگل رو بفروشند و تبدیل به خود سهم نمایند. چرا که در مجمع عمومی ماه آینده این شرکت، سودی به دارندگان حق تقدم ها تعلق نخواهد گرفت.

 

اهم اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1سر مجسمه کریستف کلمب در شهر بوستون از سوی مخالفان تبعیض نژادی قطع شد.

2) اندرو کومو، فرماندار نیویورک در یک فرمان ویژه خواهان اصلاحات بنیادین در صدها اداره پلیس در سراسر نیویورک شده است.

3) معترضان،  بخشی از شهر سیاتل ایالت واشنگتن را به تسخیر خود در آوردند و در این منطقه اعلام خودمختاری کردند، ترامپ خواهان مداخله است، فرماندار حاضر به پذیرش نیست!

4) ترامپ می گوید " جی اینسلی فرماندار چپ افراطی ایالت واشنگتن و شهردار سیاتل، طوری به بازی گرفته شده و دست انداخته شده‌‌اند که هرگز کسی در کشور فوق‌العاده ما شاهد چنین چیزی نبوده است. همین حالا شهرتان را پس بگیرید.  اگر این کار را نکنید، من انجامش می‌دهم.

5) آمارها نشان می دهد که موج دوم کرونا بسیار سریعتر از انتظار در حال وقوع است. همزمانی آن با درگیری ها باعث موج جدید از بیکاری در آمریکا شده و این می تواند پایانی بر ترامپ باشد. همه چیز به ضرر ترامپ در جریان است!

6) دبی تجارت خود را با کشورهای دیگر آغاز کرده اما تجارت خود با ایران را به حالت تعلیق در آورده است.

7) رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی می گوید "نه تنها  کره جنوبی پول‌های ایران را آزاد نمی‌کند بلکه "اوری بانک" کره اعلام کرده که حق‌‌العمل و اجرت نگهداری پول را هم از ایران می‌خواهد، این در حالی است که کره جنوبی در حال استفاده و کار کردن با پول‌های ایران است."

8) روحانی از آقای رئیس (بانک مرکزی) خواسته تا هرچه سریعتر راهکاری برای رفع مسدودی منابع ایران نزد کره جنوبی بیابد. همتی پیشنهاداتی به کره داده که گفته می شود از آن ها خواسته به جای پول، برای ایران، خودرو ارسال کنند.

9دبیرکل سازمان ملل تایید کرده است که موشک‌های که در حمله آرامکو در عربستان سعودی استفاده شده، منشاء ایرانی داشته است. (سیاسی کاری برای تمدید تحریم های تسلیحاتی بر علیه ایران)

10) سخنان پاول مورد پسند بازارها قرار نگرفت، خصوصا نفت. او گفت "نرخ بيكارى هنوز در سطوح بسيار بد تاريخى ست. هنوز خطر از دست رفتن مشاغل بيشتر وجود دارد. چشم انداز سنگينى از عدم اطمينان در انتظار اقتصاد است. به افزايش نرخ بهره حتى فكر نكرديم و فكرى نميكنيم. خطر ضربات بيشتر به اقتصاد در آينده وجود دارد و ممكن است در دوره اى ، شغل جديدى براى بيكاران پيدا نشود. اين واضح است كه اگر موج دومى از شيوع كرونا در راه باشد ، به همين بهبودى مورد انتظار در اقتصاد هم آسيب وارد كند.

11) بازدهی اخزا به طور متوسط به زیر 14درصد سقوط کرد.

12) بهره برداری از خط انتقال آب خلیج فارس به گلگهر در ۱۵ تیرماه به صورت رسمی انجام می شود.

13) در پیشنویس قانون جدید تجارت، سود سپرده بانکی و سود حاصل از فعالیت در بورس به طور کامل معاف از مالیات است.

14) در بورس کالا، رکوردهای جدیدی ثبت شده است. هم نرخ های فروش و هم مقادیر فروش رکورد زنی کرده اند و پرچمدار آن هم فولادی هایی همچون مبارکه، ذوب و فخوز هستند.

15) نوری 200درصد از محل انباشته افزایش سرمایه می دهد.

16) اول تیرماه حدود 5درصد سهام فسدید بلوکی عرضه می شود.

17) طرح اوره شلرد به بهره برداری رسید.

18) مشمولین سهام عدالت می‌توانند از طریق نظام بانکی تا سقف ۵۰ الی ۶۰ درصد از ارزش دارایی سهام عدالت خود، کارت اعتباری دریافت کنند و با استفاده از آن می‌توانند با مراجعه به مراکز خرید، بصورت اعتباری خرید کنند.

19) از بین ۹۰۰ میلیاردتومان ثبت سفارش سهام عدالت تا آخر وقت ۱۹ خرداد، ۶۲۳ میلیارد تومان به فروش رفته بود.

20) مدیرعامل شرکت پتروشیمی ایلام از آغاز راه‌اندازی واحد الفین این شرکت از تیرماه امسال خبر داد.

21) بلوک 16.41 درصدی سهام شرکت پالایش نفت تبریز توسط سازمان خصوصی‌ سازی در بورس عرضه می‌شود.

22) فنرسازی زر سيستان در مناقصه تأمين قطعات مورد نياز خط آهن چابهار-زاهدان به ارزش ۴۰ ميليارد تومان در مقابل سایر تولیدکنندگان برنده شد.

23) وزارت صمت موافقت خود را با افزایش قیمت سیمان اعلام کرده و تا چند روز آینده قیمت نهایی تصویب و اعلام می‌شود.

24) دلار 4200 تومانی به خوراک دام و محصولات دارویی اعطا نشده است. مجید موافق قدیری رئیس انجمن صنایع خوراک دام می گوید "ارز دولتی واردات مواد افزودنی خوراک دام و مکمل‌ها حذف شده است"

 

سایر اخبار و تحولات با اهمیت:

1-بیانیه محکم وزارت خارجه در رد ادعاهای اخیر دبیرخانه سازمان ملل: وزارت خارجه ایران گفته ، ایران ضمن رد ادعاهای دبیرخانه سازمان ملل، مراتب نگرانی عمیق خود را در قبال استفاده ابزاری از دبیرخانه این سازمان برای اهداف سیاسی ابراز می‌دارد. ایران قویاً به دبیرخانه سازمان ملل توصیه می‌کند در سناریوی از پیش طراحی‌شده آمریکا برای جلوگیری از لغو محدودیت‌های تسلیحاتی ایران حرکت نکرده و با تهیه گزارش‌هایی که هیچ محمل قانونی ندارند به این روند خطرناک کمک نکند. آمریکا خود بزرگ‌ترین ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ است و هیچ‌کس نمی‌تواند دامان آن کشور را از نقض گسترده قوانین بین‌المللی مبرا سازد. دیروز رویترز گزارش داده بود که دبیر کل سازمان ملل در گزارشی ادعا کرده است که موشک‌هایی که سال گذشته در حملات متعددی به تأسیسات نفتی سعودی از آنها استفاده‌شده، دارای «منشأ ایرانی» بوده‌اند.

2- مدیرعامل شرکت پتروشیمی ایلام از آغاز راه‌اندازی واحد الفین این شرکت از تیرماه امسال خبر داده است. حسن نجفی‌سمنانی با اشاره به ثبت رکورد دریافت 38 تن خوراک در ساعت در مجتمع افزوده: تولید روزانه، پایدار و مستمر پلی‌اتیلن سنگین در این شرکت در سال جهش تولید به میزان 960 تن در روز افزایش یافته است.

3-افشین پروین‌پور کارشناس اقتصاد مسکن از ارائه پیشنهاد اخذ مالیات معادل ۲۰ درصد ارزش ملک از خانه‌های خالی به مجلس خبر داده و گفته: با این نرخ موثر مالیات،‌ قیمت مسکن قطعا کاهش می‌یابد. وی با اشاره به این‌که 3 میلیون واحد خالی در کشور داریم، تصریح کرد: با تکنیک درست اخذ مالیات بر خانه‌های خالی بدون آن‌که  یک عدد آجر روی آجر بگذاریم،‌ با عرضه این واحدها به بازار مسکن قیمت ها کاهش می‌یابد. وی از ارائه پیشنهاد اخذ مالیات 20 درصد قیمت ملک برای جریمه‌ واحدهای خالی از سکنه به مجلس یازدهم خبر داد و گفت:‌ املاکی که پروانه ساخت آنها صادر شده باید 18 ماه بعد به بازار عرضه شوند، در غیر اینصورت از روز اول بعد از 18 ماه 20 درصد قیمت ملک به صورت سالانه در دوره‌های 6 ماهه از مالک دریافت خواهد شد.

4-برقراری خط اعتباری فاینانس شرکت توسعه اهن و فولاد گل گهر با اوبر بانک اتریش، جهت تامین مالی پروژه های شرکت توسعه اهن و اشتغالزایی در استان کرمان توسط حسن پور، رییس مجمع نمایندگان استان کرمان مورد پیگیری قرار گرفت.

5-معاون ناشران و اعضای شرکت بورس گفته: «شرکت‌های صنعت غذایی کوروش، لیزینگ پارسیان، لیزینگ کارآفرین، تولید نیروی برق آبادان، سرمایه‌گذاری سیمان تامین، بهساز کاشانه تهران و سپید ماکیان از جمله شرکت‌هایی هستند که در جلسه هیات پذیرش با ورود آنها  به بورس موافقت شده و با احراز شرایط تعیین شده در آینده نزدیک نماد آنها درج خواهد شد» مجید نوروزی افزوده: دو شرکت تامین سرمایه امین و تامین سرمایه تمدن نیز در فهرست شرکت‌های بورس تهران پذیرش شده‌ و در انتظار درج نهایی هستند؛ همچنین دو شرکت لیزینگ اقتصاد نوین و توسعه و عمران امید نیز در جلسه روز شنبه ۱۷ خرداد ۹۹ در هیات پذیرش مطرح و با پذیرش این دو شرکت نیز موافقت شد

نوروزی تاکید کرد: در حال‌حاضر حدود ۳۵ شرکت نیز متقاضی پذیرش در بورس هستند که با تکمیل مدارک، پرونده آنها به ترتیب در جلسه هیات پذیرش مطرح خواهد شد.

6-رضا جمارانیان، مدیرعامل شرکت سرمایه ‌گذاری سیمان تامین گفته سهم قیمت سیمان در بهای تمام شده مسکن در حال حاضر زیر یک درصد است. بر این مبنا افزایش قیمت سیمان منجر به رشد قیمت مسکن نخواهد شد. ◻️در مرحله نخست در اواسط تیرماه ۹۸ قیمت سیمان ۳۷ درصد افزایش یافت اما ۶۳ درصد باقی مانده تاکنون محقق نشده است.

◻️قیمت صادراتی سیمان متاثر از قیمت فروش داخلی است و در واقع یارانه انرژی به مصرف‌ کننده خارجی تعلق می‌گیرد»

7-رئیس بنیاد مستضعفان از عرضه اولیه سهام شرکت زیرمجموعه در حوزه کشاورزی به بازار سهام خبر داده و گفته: پروژه سنگان تا پایان سال به نتیجه می‌رسد که پس از بهره برداری، وارد بورس می شود. 🔹فتاح در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشته: ۲۲ درصد سهام شرکت کشاورزی و دامپروری بینالود در خراسان رضوی وارد بورس شده و برنامه این است که باقی سهام این شرکت نیز عرضه شود. یک شرکت دیگر در همین حوزه نیز قرار است وارد بازار سرمایه شود.

🔹وی با اشاره به سرمایه گذاری بنیاد در حوزه معادن و فولاد در سنگان خواف ادامه داده: در حال سرمایه گذاری در کارخانه تولید کنسانتره آهن در سنگان هستیم که مجوز آن هم شامل معدن و هم شامل کنسانتره فولاد است. این پروژه ۷۲ درصد تا امروز پیشرفت داشته و اگر این پیشرفت به ۹۲ درصد برسد، پروژه قابل افتتاح خواهد بود.

🔹فتاح افزوده: این پروژه با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد تومانی تا پایان سال به نتیجه می رسد و پس از بهره برداری، وارد بورس می شود. مجموع سرمایه گذاری بنیاد در این پروژه ۲۰۰۰ میلیارد تومان است که قصد تکمیل و توسعه آن را نیز در دستور کار داریم.

 

 

 

           حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان


rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد