گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار دوشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 291 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار دوشنبه

مقدمه: با آنکه بورس تهران در بازار امروز کمی به استراحت و اصلاح پرداخت. ولی هنوز شاهد خروج پول از این بخش از فعالیتهای اقتصادی نیستیم و مردم با شور و ولع خاصی، نقدینگی و سرمایه خویش را به بورس آورده اند تا از سفره رنگین بورس، بهره و تمتعی برند و اندوخته خود را به شکل ریال، نگهداری نکنند.

لذا شاهد رشد مستمر و بی وقفه قیمتها و شاخصها هستیم و  بهار بازار سرمایه را  پایان و توقفی نیست.

خوشبختانه هر که به بازار سهام پر زرق و برق تهران آمده، سود کلانی به خانه برده و خرمن خویش را با توشه ای دو چندان، رنگین ساخته است.

این در حالیست که در بورس تهران سهام 630 شرکت( با احتساب سهام بازار پایه) معامله میشود و در این بازار متنوع و رنگارنگ، همه گونی سهمی با هر سلیقه ای وجود دارد. بطوریکه از حیث تنوع صنعت، بیش از 33 صنعت را در بازار داریم و بازار ما رنگارنگ و پر طمطراق است.

البته قیمتها در بسیاری از نمادها و صنایع به اوج خود و بالاتر از ارزش ذاتی رسیده ولی این بدان معنا نیست که سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی در بازار نداشته باشیم.

 

شرح ماوقع: هر چند بازار امروز قدری ضعیف بود و حتی شاخص کل وزنی منفی گردید.  ولی خوشبختانه رونق هفته های اخیر بازار سرمایه مرتبا با نوسانات روبرو بوده و با وجود روزهای ضعیف و منفی، مجددا شاخص ها به سمت افزایش شتاب گرفته اند. بنابراین باید در انتظار روزهای آتی ماند و شرایط بورس را بهتر  ارزیابی کرد. بسیاری از تحولات بازار در بازه های هفتگی و حتی دو هفتگی خودشان را نشان می دهند و در نتیجه عجله کردن در تصمیم گیری، چندان مناسب و کارآمد نمی باشد.

 

کارنامه بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از کاهش قیمتها در برخی از سهام خرد و بزرگ بالاخص نمادهایی چون: فارس،کگل،شستا،وامید،کچاد و ...  با افت ناچیز 4481 واحدی روبرو بود و تا ارتفاعات 1.185.376 واحدی پایین آمد.

  

حجم و ارزش معاملات: شاخص کل 1,189,807 واحد / میزان تغییر 36128 واحد مثبت / ارزش بازار 44,579,843 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 99,067 میلیارد ریال/ حجم معاملات 7.712 میلیارد سهم

 

نمادهای نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فولاد 3118 واحد مثبت/ فملی 2506 واحد مثبت/ فارس 2263 واحد مثبت/ وبملت 1385 واحد مثبت/ وامید 1226 واحد مثبت/ اخابر 1172 واحد مثبت/ شپنا  1048 واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 1.02 میلیارد سهم/ خودرو 895.9 میلیون سهم/ فولاد 393.1 میلیون سهم/ وپاسار 340.7 میلیون سهم/ ذوب 327.9 میلیون سهم

 

خلاصه بازار امروز 99/3/25 : ▫️شاخص کل: 1،185،377 واحد / معاملات خرد سهام: 192،902 میلیارد ریال/ ورود پول حقیقی: 2،902 میلیارد ریال

نکته حائز اهمیتِ امروز، ارزش معاملات خرد بود که مجددا در حال نزدیک شدن به سقف ارقام قبلی است.
تحولات مهم سیاسی و اقتصادی : 1-در هفته‌های آینده بازار سهام ایران شاهد عرضه اولیه سهام نخستین استارت‌آپ‌های ایرانی خواهد بود؛ کسب‌وکارهای نوپایی که حالا در انتظار تامین سرمایه از این مجرا برای ادامه مسیر رشد خود در بازار هستند. متخصصان سرمایه‌گذاری و فعالان عرصه استارت‌آپی معتقدند که ورود نخستین شرکت‌های استارت‌آپی نشانه‌ای از گذراندن دوران پرریسک و شفاف شدن وضعیت مالی آنهاست. در عین حال ورود به بورس دلگرمی دیگر استارت‌آپ‌ها و اعتماد سرمایه‌گذاران سنتی را به همراه دارد.

2-اقتصاد کشور در حال تحولی شگرف می باشد.تامین مالی شرکتهای بزرگ بزودی از سیستم بانکی به سمت بورس شیفت پیدا میکند.اما این موضوع چه اثری بر اقتصاد و بورس دارد؟ ج : الف)  بانکها در سیستم سنتی خود دارای بوروکراسی اداری پیچیده ای می باشند مخصوصا در بخش تسهیلات دهی که این امر هم باعث می شود دسترسی به منابع مالی برای صنایع بزرگ زمانبر شود و هم باعث می شود منابع در مواقع لزوم در اختیار آنها قرار نگیرد.

ب- هزینه تامین مالی از سیستم بانکی در حال حاضر چیزی حدود ۱۸٪ می باشد که رقم بسیار بالایی است و باعث می شود اکثر صنایع بزرگ بابت تسهیلات دریافتی از بانکها متحمل هزینه های مالی هنگفتی  شوند که نمونه آن در صورتهای مالی شرکتهای خودرو ساز بورسی و فولادی و... قابل مشاهده می باشد در حالی که تامین مالی بعنوان مثال در قالب افزایش سرمایه از محل آورده نقدی فاقد هزینه مالی برای شرکت می باشد.

ج- افزایش سرمایه شرکتهای بورسی باعث تعمیق بورس و بازار سرمایه می شود که خود باعث حفظ تعادل و حفظ منافع بلندمدت سهامداران می شود.

د-تازه‌ترین برآوردهای مرکز آمار از افت نرخ محصول ناخالص داخلی با نفت و بدون نفت در سال ۹۸ خبر می‌دهد. داده‌های مرکز آمار تعمیق رکود اقتصادی در زمستان سال گذشته را تایید می‌کند به طوری که بخش نفتی و غیرنفتی به ترتیب با افت ۵ و ۴/۱ درصدی مواجه شده‌اند. در حالی که سایه سنگین رکود در رشد منفی ۰/۶ درصدی بدون نفت و رشد منفی ۷ درصدی با نفت نمود پیدا کرده اما سیاستگذار پولی گزارش تحولات اقتصادی مرکز آمار را نادیده گرفته و از مثبت شدن رشد اقتصاد بدون نفت کشور در سال گذشته خبر داده است.

3-اگرچه بانک مرکزی گزارش رسمی در خصوص وضعیت اقتصادی منتشر نکرده اما نرخ رشد اعلامی از سوی رییس کل بانک مرکزی تفاوت ۱/۷ درصدی با نرخ رشد اعلامی از سوی مرکز آمار دارد.گزارش تحولات اقتصادی مرکز آمار نشان می‌دهد که اقتصاد در تمام فصول سال گذشته رکود عمیقی را تجربه کرده است. اگرچه سرعت تعمیق رکود در زمستان آهسته‌تر شده است، با این حال سیاستگذاری دولت...

 

اهم اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1) رئیس گروه مالی گردشگری ورود در فرابورس را یکی از اهداف و برنامه‌های مهم ذکر کرد و از آمادگی و ایجاد شرایط لازم برای ورود مجموعه فولاد بناب به بورس خبر داد.

2) قیمت محصولات پتروشیمی در بورس کالا روندی صعودی نسبتا با اهمیتی را طی می کند.

3) نماینده مجلس نایین می گوید "اخذ مالیات از حوزه معاملات مسکن می تواند از فعالیت سوداگران در این بخش جلوگیری کند، از این رو این راهکار نقش موثری در کاهش نرخ مسکن خواهد داشت."

4) فاسمین بخشی از طرح های توسعه خود را به بهره برداری رسانده است.

5) وامید بخشی از دارایی های ثابت خود را می فروشد که شامل 3 ملک می شود.

6) بانک دی موضوع افزایش سرمایه را در شفاف سازی خود تایید کرده است. این بانک در بخش دیگری به کاهش هزینه پول اشاره کرده که خبر خوبی برای صنعت بانک است.

7) فعالان بازار پول می گویند که نرخ بین بانکی به زیر 10درصد سقوط کرده است و این مساله می تواند منجر به کاهش سود سپرده شود.

 

8) عضو اتاق بازرگانی تهران می‌گوید در ماه‌های گذشته، بانک مرکزی عملا برای دارو ارز دولتی تخصیص نداده است.

9) توتال فرانسه با ترکیه برای انتقال گاز قرارداد بسته است. سهم ایران از تامین انرژی ترکیه به شدت در حال کاهش است. آمریکا  و فرانسه جای ایران را می گیرند!

10) چند روزی است که صندوق اسپایدر در حال افزایش موجود طلای خود است و این می تواند منجر به تقویت قیمت اونس شود.

11) سشرق، فولاد، میدکو، خودرو و بانک ملت با ورود پول حقیقی طی معاملات روز گذشته همراه شدند. شستا و بانک پاسارگاد از سوی حقوقی ها خریداری شد.

12) ورود پول روز گذشته 943میلیارد تومان و ارزش معاملات 13.700 میلیارد تومان گزارش شد.

13) بازدهی برخی از اوراق اخزا به زیر 13درصد سقوط کرد. بالاتری بازدهی 14درصد و کمترین نزدیک به 13درصد است.

14) لحن ترامپ در حال تغییر است! او گفت "شکست من در انتخابات، اتفاق بسیار ناراحت کننده‌ای برای آمریکا خواهد بود. اگر برنده نشوم، مشغول به کار دیگری می‌شوم."

15) نفت خام ارسال شده از پایانه‌های عربستان در ماه مه نسبت به ماه پیش از آن با یک‌سوم کاهش به کمترین میزان ثبت‌شده یعنی 6.28میلیون بشکه رسید.

16) فولاد مبارکه در یک رکورد جدید، مصرف خود در الکترود گرافیتی را به 1.83کیلوگرم در هر تن تولید فولاد رسانده است!

17رئیس بنیاد مستضعفان از عرضه اولیه سهام شرکت زیرمجموعه در حوزه کشاورزی به بازار سهام خبر داد. وی گفت پروژه سنگان تا پایان سال به نتیجه می‌رسد که پس از بهره برداری، وارد بورس می شود.

18) بموتو افزایش نرخ برای محصولات خود گرفت.

19) ظریف هم لایو داد! وی گفت "بعد از دولت به دانشگاه بر می‌گردم.همچنان شانس ترامپ برای انتخاب مجدد بالای 50 درصد است.ترامپ مدام اشتباه‌های جدید مرتکب می‌شود.

20) خبرها نشان می دهد که قیمت خوراک مرغ آنقدر افزایش یافته که مرغداران در حال کشتار مرغ ها هستند! این می تواند موازنه در بازار را به هم بزند.

21) میزان مصرف روزانه فرآورده ها و سایر مشتقات نفتی آمریکا در هفته اول ژوئن  17.573 میلیون بشکه اعلام شد که به نسبت هفته چهارم می  افزایش 2.507 میلیون بشکه ای را داشته است.

22) موجودی کامودیتی ها در شانگهای روند نزولی دارد. موجودی مس در انبارهای بورس آتی شانگهای با 8.4 درصد افت به 128 هزار تن رسیده است. موجودی آلومینیوم نیز در هفته ای که گذشت افت 6.8 درصدی داشته و به 248 هزار تن رسیده است. وجودی روی نیز در بورس آتی شانگهای در هفته ای که گذشت به کمترین میزان 4 ماهه اخیر یعنی 102 هزار تن رسیده است.

 

پیش بینی بازار فردا: هر چند که بازار امروز قدری منفی و قیمتها در برخی از نمادهای خرد و بزرگ بازار با افت اندکی روبرو بودند ولی این بدان معنا نیست که شاهد استمرار چنین وضعیتی باشیم و دیر یا زود، بازار به مدار مثبت و روند صعودی برخواهد گشت. چرا که تحولات مهم و بسیاری در بسیاری از شرکتها رخ داده و اوضاع مطلوبی را در برخی از صنایع و شرکتها شاهد هستیم. از طرفی در بازار  ارز و طلا، شاهد ادامه سیر صعودی قیمتها هستیم و دلار سطوح 18000 تومانی را در نوردیده و سکه طلا گام به مرزهای 7 میلیون و 600 هزار تومانی گزارده است.

بدون شک با دلار 18 هزار تومانی فعلی که افق 20 هزار تومانی را نشانه گرفته است، سهام ارزنده بسیاری در کف بازار میتوان یافت که مستعد ورود و سرمایه گذاری است و فرصتی است برای خرید در سطوح قیمتی فعلی.

در این ارتباط، سهامی چون کاوه،وکادو،کگل را همچنان در واچ لیست خود داشته باشید.

 

 

           حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

 

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد