گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار سه شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 275 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار سه شنبه

: هر چند بازار امروز با فشار سنگین عرضه ها در بسیاری از نمادهای خرد و بزرگ بازار همراه بود ولی خریداران و مشتاقان سهام اقدام به جمع آوری سهام در اکثر نمادها کرده و به اصطلاح بازار را  خریدند. این در حالیست که فشار عرضه در بازار زیاد بود و طرف فروش هم قوی و قدرتمند ظاهر شد.

بهرحال بازار نسبت به دیروز بهبود یافت و شاخص ها مثبت شدند. با اینحال عرضه ها هم قابل توجه بودند و برخی سهام اصلی در قیمت های منفی مبادله گردیدند. در هر صورت رشد امروز نسبت به روزهای پر رونق متوسط بود و در نتیجه از شتاب بالا رفتن بورس کاسته شد. با اینحال شرایط  امروز را می توان قابل قبول و صعودی دانست. این تحولات روزانه را باید در یک نمای هفتگی مورد نظاره قرار داد و در نتیجه هنوز می توان امیدوار بود در روزهای آتی هفته، این رونق تکمیل گردد.

 البته قیمتها در بسیاری از نمادها و صنایع به اوج خود و بالاتر از ارزش ذاتی رسیده ولی این بدان معنا نیست که سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی در بازار نداشته باشیم.

بطور نمونه: میتوان به سهام ارزنده و زیر ارزش ذاتی واقع شده بسیاری اشاره کرد که در عین ناباوری، با آنکه طی چند ماه اخیر با رشد قیمتی خوبی نیز توام بوده اند ولی کماکان زیر قیمت اند و فرصت خوبی برای سرمایه گذاری و خرید،بشمار می روند. لذا انتظار داریم بزودی شاهد حرکت قیمتی و رفتار صعودی این سهام مغفول و جا مانده از رشد بازار  نیز باشیم و سهامداران این شرکتها نیز از سرمایه گذاری های خویش بهره کافی برند.

 

کارنامه بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از افزایش قیمتها در برخی از سهام خرد و بزرگ بالاخص نمادهایی چون: اخابر٬ خودرو٬ پارس و وبملت با رشد 14698 واحدی روبرو شد. بازار امروز با رشد در گروه های کوچکتر همراه بود و گروه های اصلی بازار با فشار نسبی عرضه ها همراه بودند

 

حجم و ارزش معاملات: شاخص کل 1,200,120 واحد / میزان تغییر 14699 واحد مثبت/ ارزش بازار 44,957,771 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 132,459 میلیارد ریال/ حجم معاملات 8.227 میلیارد سهم

 

نمادهای نمادهای تاثیر گذار در شاخص: اخابر 1360 واحد مثبت / فولاد 1170 واحد منفی/ فارس 1148 واحد منفی/ خودرو 965 واحد مثبت/ وامید 944 واحد منفی/ پارس 893 واحد مثبت/ شتران 856 واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات : شپنا 767.9 میلیون سهم/ شتران 559 میلیون سهم/ وتجارت 509 میلیون سهم/ وپارس 445.1 میلیون سهم/ ذوب 310.1 میلیون سهم

 

تحولات مهم سیاسی و اقتصادی : 1-قائم مقام اجرایی گروه صنعتی ایران خودرو گفته از ابتدای سال کاری تا روز ۲۵ خرداد امسال تعداد ۱۸ هزار دستگاه خودرو بیشتر از مدت مشابه سال گذشته خودرو به تولید رسانده ایم.

2- نماینده مجلس با اعلام علت تمرکز نمایندگان جدید بر بورس و نکاتی درباره مالیات بر عایدی سرمایه از جلسه فردا با فعالان بازار سرمایه خبر داده است. احسان‌ خاندوزی گفته: این شائبه که مجلس در موضوع بازار سرمایه مقابل دولت قرار دارد، صحت ندارد بلکه به دنبال استفاده از ادامه فرصت رونق بازار سرمایه است اما منتفعان آن باید بخش‌های تولیدی باشند.

بنابراین بعد از اینکه قالیباف چهار محور را برای استفاده از ظرفیت بازار سرمایه معرفی کرد به همراه تعدادی از نمایندگان بر آن شدیم حول آن ۴ محور برنامه اقدام مشخصی تنظیم کنیم که اگر لازم باشد مجلس و دولت مصوبه‌ای داشته باشند تا از محل رونق بورس به تامین مالی بخش تولید کمک کنند. بر این اساس نتیجه نشست با صاحب‌ نظران بازار سرمایه فردا سه‌شنبه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 

اهم اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

) استاندار گلستان می گوید 57درصد مردم گرگان به کرونا مبتلا شده اند و بخش مهمی از آن ها بدون اینکه متوجه شوند، بهبود یافته اند!

2) مجلس جدید گویا چندان از دنیای سیاست مطلع نیست. یک نماینده مجلس پیشنهاد داده که نام یکی از خیابان های تهران به جورج فلوید تغییر کند. برخی از اهالی مجلس طرح دوفوریتی برای تغییر نام فرودگاه مهرآباد ارائه کرده اند و در واقع چندان تسلطی روی مواردی که دوفوریتی می شود ندارند. نماینده دیگری در مصاحبه خود گفته آرزو می کنم ترامپ بماند تا تحریم ها ادامه یابد.

3) روز گذشته جمعی از مردم مقابل بانک مرکزی تجمع کردند که گفته می شد مالباختگان کلاه برداری برخی صرافی ها شده اند اما جریان آنجایی سیاسی شد که برخی نمایندگان امضا جمع کردند تا به دولت برای عزل آقای رئیس (بانک مرکزی) فشار آورند لذا نگاه ها به سمت سیاسی بودن این تجمع جلب شد.

4) آتلانتا به دلیل کشته شدن یک سیاه پوست به ضرب گلوله مستقیم پلیس مجددا صحنه آشوب و درگیری شد. رئیس پلیس با موافقت شهردار، استعفا داد.

5) تحلیلگران می گویند "جمهوری خواهان با عملکرد ضعیف ترامپ در کنترل شیوع کرونا و اهمال در مدیریت اعتراضات ناشی از نژادپرستی، در پرتگاه از دست دادن ریاست جمهوری قرار گرفته اند." آمارها نشان می دهد شانس پیروزی دموکرات ها بسیار افزایش یافته است.

6) بانک ‌بریتانیایی "استاندارد چارترد" و بانک‌های آمریکایی "پی‌ان‌‌سی‌"، "یو‌اس‌بن کورپ"، "سیتی گروپ" و "جی‌پی مورگان" دسترسی به سایت خود از داخل ایران را ناممکن کرده‌اند.

7) رئیس اتحادیه مشاوران املاک از برنامه‌ وزارت راه برای راه‌‌اندازی صندوق‌های حمایتی با منابع مالی مالیات بر خانه‌های خالی و برگزاری جلسه با معاون اول رئیس‌جمهوری برای ساماندهی بازار مسکن خبر داد. قیمت مسکن به شکل سرسام آوری در حال افزایش است!

8) یک مطالعه نشان می دهد که به طور متوسط هر 70روز در ایران یک حادثه یا رویداد بسیار مهم و اثرگذار صورت می گیرد. (بر اساس اطلاعات 15 سال اخیر).

9) وزیر نفت عراق می گوید "به نفع عراق است که به توافق کاهش تولید اوپک پلاس پایبند باشد."

10) روز گذشته شمش فولاد بالای 6میلیون تومان قیمت خورد اما معاملات ابطال شد. از ۲۳ واحد نوردی عضو بهین یاب، ۲۰ واحد در صف خرید قرار داشتند و در واقع قیمت پیشنهادی آن ها واقعی بوده اما بازهم معاملات تایید نشد. به نظرم می رسد ابطال معاملات بورس کالا، به دلیل نگرانی از حال صنایع پایین دست نباشد!

11) روز گذشته 290میلیارد تومان ورود پول حقیقی صورت گرفت. ارزش معاملات به 19.2هزار میلیارد تومان رسید. سیمان ورود پول، چند رشته ای، خروج پول را ثبت کرد. سشرق و نوری ورود پول داشتند.

12) بیکرهیوز میگوید که تعداد حلقه چاه نفت آمریکا در هفته گذشته و برای سیزدهمین هفته به میزان 7 حلقه کاهش و به زیر 200 رسید.

13) مدیرعامل هرمز می گوید "بازارهای صادراتی جدیدی از جمله بازار چین برای توسعه صادرات ایران به وجود آمده است. کرونا هیچ تاثیری بر بازارهای صادراتی فولاد هرمزگان نداشته است."

14) میزان تولید میعانات گازی کشور 10درصد افزایش می یابد و با تعمیرات اساسی طی تابستان، تولید گاز در زمستان به حداکثر می رسد.

15) بحث هایی در وزارت صمت برای آزادسازی قیمت سیمان مطرح شده که این وزارتخانه با کلیات آن موافقت کرده است.

16) منابع خبری می گویند سود بانکی در نیمه دوم سال کاهش خواهد یافت و بانک مرکزی برای کاهش سریع نرخ سپرده تعجیل نمی کنند.

17) شرکت سرمایه گذاری امین توان آفرین ساز به بازار توافقی پیوست.

18) شرانل کوره های خود را دوگانه سوز کرده تا در زمان قطعی گاز، تولید ادامه یابد.

19) بیمه کوثر با فروش بخشی از وغدیر سود با اهمیتی شناسایی کرده است.

20) رئیس سازمان بورس،  اختیار پذیرش شرکت‌ها را به خود بورس ها تفویض کرده تا فرآیند ورود شرکت ها تسریع شود.

21) وپارس از محل آورده نقدی افزایش سرمایه می دهد.

22) ولملت، شرکت خودرو سازی مدیران و شرکت ایرانیان صنعت خودرو قرارداد سه جانبه امضا کرده اند.

23) امسال نمایشگاه بورس برگزار نمی شود.

 

24) دلار پتروشیمی 156.870 ريال برای هفته جاری اعلام شد.

25) دسانکو مناقصه صادرات دارو را برنده شد.

26) شرکت های لوازم خانگی افزایش نرخ گرفتند.

27) ذوب آهن، ریل خود را به بورس کالا آورد و زیرمجموعه خود را به بازار سهام می آورد. عرضه 4 کلاس ریل ذوب در بورس کالا با قیمت های رقابتی!

28) شرکت گسترش و نوسازی معادن خاورمیانه (ممرادکو)  زیر مجموعه میدکو در تولید زغالسنگ، به بهره برداری رسید.

29) رئیس جمهور در خصوص شستا می گوید "در هفته‌های آتی ۲ هزار میلیارد تومان عرضه اولیه در بورس از طریق برخی از شرکت‌های شستا وارد خواهد شد"

 

افزایش شدید نقدینگی در کشور: بانک مرکزی گفته  میزان نقدینگی 24 هزار و 721 هزار میلیارد ریالی در پایان اسفند ماه 98  بوده است. طبق برآوردهای بانک مرکزی در اسفند سال ۹۸ نقدینگی کشور با رشد ۳۱.۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ به ۲۴۷۲۱.۵ هزار میلیارد ریال رسیده است. گفتنی است در اسفند ۹۸ سهم پول از نقدینگی ۲۴۰۰ هزار میلیارد تومانی، ۴۲۷۳ هزار میلیارد ریال با رشد ۴۹.۸ درصدی نسبت به سال ۹۷ و سهم شبه پول ۲۰۴۴۸.۵ هزار میلیارد ریال با رشد ۲۸ درصدی است.

 

هشدار ایران به کره جنوبی: سخنگوی وزارت خارجه گفته ،متاسفانه کانادایی‌ها علیرغم ادعایی که دارند و در برخی مواقع شاهدیم که دلسوز اتباع ایرانی می‌شوند صدها هزار ایرانی را معطل تصیمات خود نگه‌داشته و خدمات کنسولی ما را دچار اختلال کردند. اقدام دبیرخانه سازمان ملل در خصوص موضوع یمن را بی‌پایه و اساس و بر مبنای فشارهای آمریکا و رژیم عربستان ارزیابی می‌کنیم. گزارش آژانس ارتباطی با موضوع برجام ندارد و موضوع بسته شده را باز می‌کنند که مبنای ادعاهای آنها ادعاهای جاسوسی رژیم صهیونیستی و شخص نتانیاهو است. تبعیت کورکورانه کره جنوبی از آمریکا و بلوکه کردن اموال ایران به بهانه فشارهای آمریکا قابل قبول نیست. وزارت خارجه با همکاری بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها همه اقدامات حقوقی و دیپلماتیک را انجام داده و می‌دهد تا حقوق مردم ما تضمین شود.

امیدواریم کسی به سراغ خط قرمز تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران نرود. امیدواریم قطعنامه‌ای علیه ایران صادر نشود.این رویکرد آژانس را سازنده نمی‌دانیم آژانس باید بیطرفی خود را حفظ کند. اگر تصمیم غیرسازنده‌ای گرفته شود امکان دارد ایران واکنش درخوری نشان بدهد و احتمالا حدس خواهند زد واکنش ایران چه خواهد بود.

ایران چهار دهه است میزبان برادران و خواهران افغانستانی در ایران بدون منت است و آرزومند صلح و امنیت در آن کشور است.

عده‌ای تجمع غیرقانونی در مقابل سفارت ما برگزار و سعی کردند از این فضا به نفع تخریب روابط سوء استفاده کنند. به سفیر افغانستان این هشدار و تذکر را دادیم.

 

بورس بی‌تفاوت به متغیرهای اقتصادی: شروین شهریاری یکی از کارشناسان در روزنامه دنیای اقتصاد نوشته، بازار سهام در آستانه پایان اولین فصل سال ۹۹ احتمالا موفق خواهد شد بهترین بهار تاریخ بیش از نیم‌قرن فعالیت خود را با بازده بیش از ۱۳۰ درصدی ثبت کند. این بازدهی رویایی در حالی کسب شد که اگر مبنای مقایسه به بازه سالانه برود، می‌توان گفت نه تنها ارزش واقعی ثروت سهامداران پس از کسر تورم بیش از چهار برابر شده بلکه این بازدهی با سرعت زیادی در حال افزایش است.

در بین متغیرهای اقتصادی موثر بر رونق بورس می‌توان از کاهش نرخ سود بانکی به‌عنوان مهم‌ترین عامل یاد کرد تا جایی که با کاهش تقریبا ۵ درصدی نرخ سود و تثبیت آن در شبکه بانکی در محدوده ۱۵ درصد، انگیزه زیادی برای ورود سرمایه‌گذاران به بورس ایجاد شده زیرا با نرخ تورم رسمی ۲۸ درصدی (اعلام شده ازسوی بانک مرکزی) عملا یکی از بالاترین دوره‌های نرخ منفی بازده واقعی در سپرده‌های بانکی شکل گرفته است. عامل دیگر، به انتظارات پیش رو باز می‌گردد. به نظر می‌رسد این روزها اجماع اکثریت فعالان اقتصادی این است که نه ثبات ارزش ریال دیرپاست و نه نرخ تورم قابلیت ماندگاری در سطوح کنونی را دارد. به این ترتیب با ایجاد یک تصور فراگیر از تداوم و تشدید موج تورم قیمت‌ها در آینده، نوعی احتراز از نگهداری ریال شکل گرفته که نوع پررنگ آن در هجوم به سمت بورس قابل مشاهده است. رفتارهای دولت و اظهارنظرهای مسوولان هم این گمانه را تقویت کرده است که روند موجود در بورس مطلوب سیاست‌گذاران است و اگر روزی با مشکل مواجه شود، با حمایت از آن مانع از افت آن خواهند شد.

اینها همه در حالی است که به لحاظ متغیرهای ارزش‌گذاری وضعیت هشدارانگیزی در بازار سرمایه شکل گرفته است. بر اساس سودآوری ۱۲ماه گذشته، نرخ متوسط قیمت به سود شرکت‌ها از محدوده ۲۳ واحد (مجموع بورس و فرابورس) فراتر رفته که نه تنها بی‌سابقه است بلکه در حال عبور از سطح ارزش‌گذاری بزرگ‌ترین بورس‌های دنیا آن هم در روزگار سخت آسیب‌های اقتصادی کرونا است. نسبت ارزش کل بازار سهام به تولید ناخالص داخلی از ۱۵۰ درصد فراتر رفته و در مقایسه با نقدینگی هم این نسبت برای همه سهام قابل معامله در بورس و فرابورس به سطح ۲۰۰ درصد بالغ شده است. از طرف دیگر به نظر می‌رسد نقش داده‌های اقتصادی، اطلاعات عملکرد شرکت‌ها و تحلیل‌های بنیادی در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران به حداقل رسیده و جای خود را به نوعی فضای روانی خوش‌بینی و توجیه روند کنونی و امیدواری نسبت به تداوم آن داده است. در همین حال، با ثبات نسبی ارزش ریال در بازار آزاد، بازدهی‌های کنونی در بورس در واقع به‌صورت معادل دلاری هم لااقل روی کاغذ در حال تحقق است به نحوی که از ابتدای سال ارزش بورس تهران بیش از ۱۰۰ درصد به دلار رشد کرده است. این روند البته برای اقتصاد ایران که انتظار افت بیش از۴ درصدی برای سال جاری بر اساس پیش‌بینی بانک جهانی را دارد و برنامه بانک مرکزی آن نیز تثبیت تورم در بازه ۲۰ تا ۲۴ درصد است ناسازگار می‌نماید. به این ترتیب آنچه از مقایسه روند فعلی بورس با مسیر متغیرهای اقتصادی می‌توان گفت این است که سناریوی تداوم رونق فعلی بورس در صورتی ممکن است که یا معجزه‌ای در رشد اقتصادی کشور رخ دهد یا اینکه پیش‌بینی‌های بانک مرکزی در مورد تورم آتی و ثبات ارز یکسره اشتباه از کار در بیاید.

 

پیش بینی بازار فردا: هر چند که بازار امروز قدری ضعیف و قیمتها در برخی از نمادهای خرد و بزرگ بازار با افت اندکی روبرو بودند ولی این بدان معنا نیست که شاهد استمرار چنین وضعیتی باشیم و دیر یا زود، بازار به وضعیت طبیعی و متعادل خود دست خواهد یافت. چرا که تحولات مهم و بسیاری در بسیاری از شرکتها رخ داده و اوضاع مطلوبی را در برخی از صنایع و شرکتها شاهد هستیم. از طرفی در بازار  ارز و طلا، شاهد ادامه سیر صعودی قیمتها هستیم و دلار سطوح 18000 تومانی را در نوردیده و سکه طلا گام به مرزهای 7 میلیون و 700 هزار تومانی گزارده است.

بدون شک با دلار 18 هزار تومانی فعلی که افق 20 هزار تومانی را نیز نشانه گرفته است، سهام ارزنده بسیاری در کف بازار میتوان یافت که مستعد ورود و سرمایه گذاری است و فرصتی است برای خرید در کف قیمتی.

مقام معظم رهبری، رییس جمهور و کلیه اعضای دولت نیز حمایت خود را از بازار سرمایه اعلام کرده و حامی سرمایه گذاری مردم در این بخش از فعالیتهای اقتصادی هستند.

 

 

           حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد