گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 320 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار شنبه

مقدمه: باز هم ورق برگشت و بسیاری از فروشندها و نقدشونده های چند روز قبل، به بازار برگشتند. چرا که بازدهی ایده آل بورس تهران از هر بازار موازی و رقیب بیشتر است و جذابیت سرمایه گذاری و هیجان در بستر معاملات بورس به قدری بالا است که هر کس آلوده! این بخش از فعالیتهای اقتصادی شد، بسختی میل جدا شدن و دور ماندن از  آنرا دارد. لذا همچنان شاهد ورود ظیف وسیعی از فعالان بازار اعم از سرمایه گذاران خرد و کلان به فضای معاملات هستیم و اشتیاق مردم برای مشارکت در این بخش پر رونق و پر سود و خیر و برکت، روزبروز افزونتر میشود.

در این راستا، مقام معظم رهبری و دولت و مجلس نیز عزم جدی برای رشد و توسعه بازار سرمایه دارند و حمایت همه جانبه خود را از بازار سهام توانمند کشور به کرّات اعلام داشته اند.

البته سهام بیش از 635 شرکت در بورس و فراورس معامله میشود و این بدان معنا نیست که قیمتها در همه نمادها جذاب  برای خرید به سطوح قیمتی فعلی، موجه است. بلکه منظور این است به رغم افزایش شدید قیمتها در بسیاری از نمادها و صنایع و گروهها، باز هم سهام ارزنده و زیر ارزش ذاتی واقع شده، در بازار بسیار است و کافی است تا مطالعه و تحقیق و بررسی کافی داشته باشید، تا به ثروتی بیشمار و بیکران از این سفره رنگین و خوشرنگ، حاصل نمایید.

نقش مشاوران حرفه ای و افراد آگاه و توانمند،بیش از هر زمان دیگری در این برهه زمانی احساس میشود و توصیه ما این است که بدون مشاوره و رایزنی با افراد حرفه ای و کاربلد، اقدام به خرید نکنید و هوشیار و دست به عصا باشید.

شرح ماوقع: شاید بیراه نباشد اگر بگوییم که این روزها نگاهی روزمره بر معاملات سهام حاکم شده است. معامله‌گرانی که پس از هر افتی، قیمت‌ها را جذاب قلمداد کرده و از این رو شاهد افزایش تقاضا در کلیت بازار هستیم. این مهم اما تداوم چندانی نیافته و به سرعت موجی از شناسایی سود بازار را فرا می‌گیرد. از این رو با افزایش فشار فروش روند بازار با چرخش محسوسی همراه شده و شاهد افت قیمت‌ها هستیم. این چرخه روزانه در حال تکرار است و نه تنها قیمت شرکت‌ها با نوسان‌های متوالی همراه می‌شود بلکه این رفتار سینوسی در شاخص‌های اصلی بورس تهران نیز مشاهده می‌شود. از این رو رویکرد سهامداری که در ماه‌های اخیر کوتاه‌مدت شده بود این روزها به روز و حتی ساعت کاهش پیدا کرده و به نظر می‌رسد یکی از مهم ترین اهداف صاحبان سرمایه کسب بازده‌ قابل‌توجه در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. این مهم سبب شده تا جایگاه تحلیل در سهامداری به فراموشی سپرده شود و حتی تحولات پیرامونی و داده‌های مهم اقتصادی نیز کمتر مورد توجه معامله‌گران قرار گیرد.

تحلیل؛ نیمه گمشده بازار: به نظر می‌رسد این روزها تحلیل جزء گمشده بازار سهام است و کمترین نقش را در تصمیم‌گیری معامله‌گران برعهده دارد. به‌عنوان نمونه می‌توان به توجه نکردن بورس‌بازان به ریسک‌های سیستماتیک اشاره کرد. در این میان می‌توان به تحولات مرتبط با بازار جهانی اشاره کرد. بازاری که در برهه‌ای از زمان تحت تاثیر پاندمی کرونا روندی کاهشی را تجربه کرد و بازارهای بین‌المللی سهام نیز قرمزپوش شدند که البته بورس تهران واکنشی متفاوت به آن نشان داد تا جایی که شاهد رشد سریع و پرشتاب قیمت سهم‌ها بودیم. آمارها نشان می‌دهد از ابتدای اسفندماه تاکنون یعنی همزمان با آغاز شیوع گسترده کرونا نماگر اصلی سهام با رشد ۱۵۰ درصدی همراه شده است. در این میان نه افت قیمت نفت و فلزات اساسی در بازار جهانی برای بازیگران بورس تهران اهمیتی چندانی داشته و نه تعطیلی بنگاه‌های تولیدی در داخل کشور برای مقابله با شیوع بیشتر این ویروس جدید. در مقابل بیشترین سیگنال برای خرید و فروش از تکنیکالیست‌های بازار دریافت می‌شد. موضوعی که با نزدیک شدن به سطوح مقاومتی به یکی دیگر از دلایل تسری نگاه روزمره در میان صاحبان نقدینگی و نوسان پردامنه قیمت‌ها در طول یک روز معاملاتی تبدیل شده است.

مقاومت‌های تکنیکال بازار: کارشناسان تکنیکال بازار معتقدند یکی از دلایلی که در روزهای اخیر سبب نوسان قیمت سهام و در نتیجه شاخص کل در محدوده فعلی شده، نزدیک شدن قیمت‌ها به مقاومت‌های تکنیکالی است. دیروز با رشد ۲۴/۱ درصدی شاخص کل، این نماگر از مرز یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد عبور کرد. در این میان بر اساس آخرین تحلیل‌ها مقاومت تکنیکالی شاخص یک میلیون و ۲۲۰ هزار واحد است. مقاومتی که همواره پیش از عبور از آن نماگر سهام رفتاری سینوسی از خود نشان می‌دهد. این مهم اما تنها مختص شاخص‌های اصلی بازار نیست و به نظر می‌رسد اغلب سهام نیز به مقاومت تکنیکالی خود نزدیک شده‌اند. از این رو فراز و فرود مکرر قیمت‌ها در اغلب شرکت‌های سهامی نیز دیده می‌شود. در این شرایط اما سهامداران منتظر عبور قیمت سهام خود از این مرزهای روانی نمی‌مانند و ترجیح می‌دهند به اصطلاح نوسان‌گیری کنند. رفتاری که البته بیشتر مختص تازه‌واردهای بورس است. معامله‌گرانی که تمایل دارند سهم‌های موجود در سبد (پرتفوی) خود را در محدوده مثبت قیمتی نقد کرده و دوباره با افت قیمت‌ها در نقش خریدار ظاهر شوند و حداکثر سود را از این نوسان‌ها دریافت کنند.

 

کارنامه بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از افزایش قیمتها در برخی از سهام خرد و بزرگ بالاخص نمادهایی چون: فولاد٬ کگل٬خودرو٬ رمپنا٬ کچاد و وبملت با رشد مطلوب و چشمگیر 29605 واحدی روبرو شد. رشد نرخ ارز از مهم ترین دلایل رشد یکپارچه بازار امروز  عنوان شده است. شاخص کل نیز ضمن هجوم به مواضع فروشندگان و عقب راندن آنها، توانست با قدرت و توانی مضاعف تا ارتفاعات یک میلیون و 229.700 واحدی پیش تازد و پرچم پیروزی خویش را بر فراز این قله مهم برافراشته سازد.

 

حجم و ارزش معاملات: شاخص کل 1,229,702 واحد / میزان تغییر: 29601 واحد مثبت/ ارزش بازار 46,064,208 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 124,287 میلیارد ریال/ حجم معاملات 8.117 میلیارد سهم

 

نمادهای نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فولاد 1227 واحد مثبت/ کگل 1211 واحد مثبت/ خودرو 1046 واحد مثبت/ وبملت 974 واحد مثبت/ رمپنا 972 واحد مثبت/ کچاد 948 واحد مثبت/ فارس881 واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات : فولاد 371.3 میلیون سهم/ ذوب 360.1 میلیون سهم/ وتجارت 327.5 میلیون سهم/ شپنا 315.2 میلیون سهم/ چکاپا 314.9 میلیون سهم

 

تحولات مهم سیاسی و اقتصادی :

1-اصابت دو #موشک به نزدیکی پایگاه نیروهای #آمریکا در اطراف فرودگاه بغداد را شاهد هستیم.  منابع خبری از اصابت دو فروند موشک کاتیوشا به نزدیکی پایگاه نظامیان #آمریکا در اطراف فرودگاه بغداد خبر دادند.  این منبع به جزئیات بیشتر این اقدام و خسارت‌ها و یا تلفات احتمالی ناشی از آن اشاره‌ای نکرد.

2- معاون توسعه کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران در ادامه به کارکرد اصلی قراردادهای آتی اشاره کرد و افزود: به عبارت دقیق‌تر قراردادهای آتی می‌تواند با جلوگیری از ایجاد نوسان در بازارهای مالی، سبب آرامش‌بخشی به اقتصاد شوند

3- محسن رنانی، اقتصاددان گفته الان بهترین زمان برای مذاکره و تعامل با آمریکا است؛ چرا‌که چنین مذاکره‌ای برای ترامپ در آستانه انتخابات ارزشمندتر از بعد از انتخابات است و اینجا می‌توان امتیازهای خوبی از آمریکا گرفت. اتفاقا ‌ای‌ بسا مذاکره بعد از نتایج انتخابات برای ترامپ موضوعیتی نداشته و مذاکره‌‌نکردن برایش ارزشمند‌تر باشد. اگر الان این مذاکره انجام شود، با توجه به نیازی که ترامپ به مذاکره دارد و مشکلات داخلی جدی که او مواجه بوده و تحت فشار داخلی است تا فضای آمریکا را به نفع خود عوض کند، نتیجه بهتری برای ما حاصل خواهد شد..

4-عرضه های تابستانی فرابورس اعلام شد. خانم سارا سادات‌اخلاقی، مدیر پذیرش سهام فرابورس ایران  اعلام کرده: شرکت‌های بیمه زندگی خاورمیانه، رایان هم افزا و سرمایه‌گذاری پویا در بازار اول یا دوم فرابورس عرضه خواهند شد. به گفته او همچنین نماد شرکت‌های صنعتی و معدنی ستبران و کیا الکترود شرق نیز قرار است در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط عرضه شوند.  مدیر پذیرش سهام فرابورس ایران در ادامه به ۹نماد دیگر اشاره کرد که پذیرفته شده و پس از انجام شروط لازم، به درج و عرضه راه خواهند یافت و گفت: شرکت‌های برق و انرژی پیوند گستر پارس، دنا آفرین فدک، پدیده شیمی جم، مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن، توسعه مسیر برق گیلان، پتروشیمی ارومیه، کشاورزی و دامپروری ملارد شیر، زغال سنگ پروده طبس و ملی ساختمان از جمله شرکت‌هایی هستند که در بازار فرابورس ایران پذیرش و پس از انجام شروط پذیرش در مرحله درج و عرضه در بازار قرار خواهند گرفت.

5-فرهاد دژپسند گفته «قصد داریم که امسال هزار هزار میلیارد تومان تامین مالی برای اقتصاد داشته باشیم که ۵۰ درصد آن از بازار سرمایه باید تامین شود.

6-«سلیمی» نماینده مجلس گفته رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در نشست غیرعلنی مجلس، اظهار داشته، آمریکایی‌ها دام‌های زیادی را اعم از تطمیع و تهدید برای انحراف مسیر و به کنترل درآوردن نفتکش‌های اعزامی ایرانی به ونزوئلا داشتند که در هیچ‌یک از موارد به نتیجه‌ای نرسیدند. در دریای آتلانتیک تعدادی از شناورهای جنگی آمریکا با تهدید به دنبال ایجاد تنش بودند که با مدیریت این شرایط توسط شناورهای ایرانی، آمریکایی‌ها نتوانستند به هدفشان برسند.

 

اهم اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1(رییس کل بانک مرکزی می گوید "دیگر مثل گذشته در تامین ارز برای بخش‌های مختلف از جمله واردات گشاده دستی نمی‌کنیم و آن را فقط برای تامین مواد اولیه، دارو و کالاهای اساسی اختصاص می‌دهیم."

2) نرخ ارز در بازار آزاد به بالای 18300 تومان رسیده است. هرچند رشد ارز به لحاظ درصدی اندک است اما بازارهای کالایی با تقاضای قوی و رشد قیمت مواجه شده اند. صرافی بانک ملی نرخ خود را به 17.880 تومان رسانده است!

3) روز گذشته در بورس کالا برخی اقلام پلیمری نسبت به قیمت پایه با رشد با اهمیتی مواجه شدند.

4) لری کودلاو می گوید "حتی یک درصد هم فکر نکنید که به خاطر موج دوم کرونا، قرنطینه و تعطیلی داشته باشیم" این سخنان باعث شد تا بازار کامودیتی ها بهبود یابد. مجددا نفت برنت به 40دلار نزدیک شد، مس بالای 5800دلار و اسلب فولادی 375 دلاری شد!

5) شایعه برکناری یا استعفای وزیر بهداشت از سوی ارکان دولت و خود وزیر تکذیب شد.

6) جلسه ای بین نمایندگان مجلس و خبرگان بازار بورس همچون آقای عبده تبریزی و صالح آبادی روز گذشته برگزار شده تا چالش های بازار سرمایه ارزیابی شود.

7) در ابتدای سال گذشته روزانه ۱۵۰ هزار معامله‌گر اقدام به دادوستد سهام می‌کردند.این آمار این روزها به عدد ۸۵۰ هزار سرمایه‌گذار رسیده است.

8) سازمان حمایت می گوید علی رغم رشد قیمت لوبکات به عنوان خوراک تولیدکنندگان روغن موتور اما آن ها در گذشته با فرض قیمت های بالاتری افزایش نرخ گرفته اند و می توانند تا سقف قیمت دریافت شده افزایش قیمت داشته باشند.

9) در حالی معاملات شمش فولاد در 6میلیون تومان ابطال شده که جلساتی برای بازنگری در دستورالعمل تنظیم بازار فولاد در حالی برگزاری است و نتیجه آن 2 تیر مشخص می شود.

10) تحلیلگران می گویند بدهی بانک ها به بانک مرکزی با شیب تندی در حال کاهش است. بانک ها بابت این بدهی، به بانک مرکزی هزینه مالی می دهند و این خبر مثبتی برای بانک ها است.

11) هزینه اجاره کشتی به شدت افزایش یافته و همین باعث شده تا قیمت سنگ آهن ارسالی از برزیل با توجه به شرایط کرونایی، بالا باشد.

12) تملت قصد دارد افزایش سرمایه بدهد. زمگسا هم تجدید می دهد اما از درصد آن خبری نداده است. شبهرن درصد افزایش سرمایه از انباشته را گزارش کرده اما می گوید درصد تجدید هنوز مشخص نیست.

13) حکشتی فرآینده تجدید ارزیابی زیرمجموعه ها را آغاز کرده تا پس ازان خود نیز از محل سرمایه گذاری ها تجدید ارزیابی دهد. برخی این موارد را به سیاست شستا مرتبط دانسته اند که سهامدار عمده است و می گویند این پلن شستا در کل زیرمجموعه ها است.

14) های وب با اخابر قرارداد بسته و ازین طریق های.وب هم می تواند اینترنت خانگی فیبر نوری و VDSL ارائه کند. خبرهایی از عرضه سهام برخی زیر مجموعه های همراه و اخابر هم شنیده می شود.

 

15) سازمان امور مالیاتی اطلاعات مربوط به خانه ها را از وزارت مسکن به زودی دریافت می کند. اگر خانه ای 3 سال خالی باشد به اندازه کل اجاره بها باید مالیات بدهد و اگر 2 سال خالی باشد 50درصد آن را!

16) جهانگیری می گوید دولت قصد دارد در بازار اجاره مسکن دخالت کند که البته شاید این دخالت چندان مبنای اقتصادی نداشته باشد.

17) پس ازانکه ترکیه واردات گاز از ایران را به بهانه حمله به خطوط انتقال کاهش داد و با آمریکا و فرانسه ارتباط گرفت، ظریف خود را به ترکیه رساند!

18) ایران می گوید "تبعیت کورکورانه کره جنوبی از آمریکا و بلوکه کردن اموال ایران به بهانه فشارهای آمریکا قابل قبول نیست. "

19مدیر کل آژانس می گوید "ایران برای چهار ماه است به ما اجازه دسترسی به دو مکان را نداده است."

20) سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و بریتانیا پیش‌نویس قطعنامه‌ای نکوهش‌آمیز در مورد فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی ارائه کرده‌اند.

21) موضع گیری جدید ایران این است که "هر زمان آمریکا آمادگی واقعی و غیرنمایشی را برای آغاز دیپلماسی موثر همراه با احترام به توافق‌های پیشین و  قوانین بین المللی داشته باشد، دیپلمات‌های ایران بر سر میز مذاکره ای که آمریکا آن را ترک کردند حاضر خواهند شد."

22) ایران می خواد یکبار دیگر 3 نفتکش به ونزوئلا بفرستد اما آمریکا گفته اینبار تحمل نمی کنیم!

23) مدیرعامل وبصادر در واکنش به صف خرید سنگین این نماد می گوید "تشکیل صف خرید سهم بانک صادرات در روزهای اخیر، نشان می‌دهد که سهامداران و فعالان بازار منتظر خبرهای خوبی از بانک صادرات ایران هستند"

24) لوکوموتیو های مپنا تایید شد و هر ماه 2 لوکوموتیو به توکاریل واگذار می شود.

 

بورس بی‌تفاوت به متغیرهای اقتصادی: شروین شهریاری یکی از کارشناسان در روزنامه دنیای اقتصاد نوشته، بازار سهام در آستانه پایان اولین فصل سال ۹۹ احتمالا موفق خواهد شد بهترین بهار تاریخ بیش از نیم‌قرن فعالیت خود را با بازده بیش از ۱۳۰ درصدی ثبت کند. این بازدهی رویایی در حالی کسب شد که اگر مبنای مقایسه به بازه سالانه برود، می‌توان گفت نه تنها ارزش واقعی ثروت سهامداران پس از کسر تورم بیش از چهار برابر شده بلکه این بازدهی با سرعت زیادی در حال افزایش است.

در بین متغیرهای اقتصادی موثر بر رونق بورس می‌توان از کاهش نرخ سود بانکی به‌عنوان مهم‌ترین عامل یاد کرد تا جایی که با کاهش تقریبا ۵ درصدی نرخ سود و تثبیت آن در شبکه بانکی در محدوده ۱۵ درصد، انگیزه زیادی برای ورود سرمایه‌گذاران به بورس ایجاد شده زیرا با نرخ تورم رسمی ۲۸ درصدی (اعلام شده ازسوی بانک مرکزی) عملا یکی از بالاترین دوره‌های نرخ منفی بازده واقعی در سپرده‌های بانکی شکل گرفته است. عامل دیگر، به انتظارات پیش رو باز می‌گردد. به نظر می‌رسد این روزها اجماع اکثریت فعالان اقتصادی این است که نه ثبات ارزش ریال دیرپاست و نه نرخ تورم قابلیت ماندگاری در سطوح کنونی را دارد. به این ترتیب با ایجاد یک تصور فراگیر از تداوم و تشدید موج تورم قیمت‌ها در آینده، نوعی احتراز از نگهداری ریال شکل گرفته که نوع پررنگ آن در هجوم به سمت بورس قابل مشاهده است. رفتارهای دولت و اظهارنظرهای مسوولان هم این گمانه را تقویت کرده است که روند موجود در بورس مطلوب سیاست‌گذاران است و اگر روزی با مشکل مواجه شود، با حمایت از آن مانع از افت آن خواهند شد.

اینها همه در حالی است که به لحاظ متغیرهای ارزش‌گذاری وضعیت هشدارانگیزی در بازار سرمایه شکل گرفته است. بر اساس سودآوری ۱۲ماه گذشته، نرخ متوسط قیمت به سود شرکت‌ها از محدوده ۲۳ واحد (مجموع بورس و فرابورس) فراتر رفته که نه تنها بی‌سابقه است بلکه در حال عبور از سطح ارزش‌گذاری بزرگ‌ترین بورس‌های دنیا آن هم در روزگار سخت آسیب‌های اقتصادی کرونا است. نسبت ارزش کل بازار سهام به تولید ناخالص داخلی از ۱۵۰ درصد فراتر رفته و در مقایسه با نقدینگی هم این نسبت برای همه سهام قابل معامله در بورس و فرابورس به سطح ۲۰۰ درصد بالغ شده است. از طرف دیگر به نظر می‌رسد نقش داده‌های اقتصادی، اطلاعات عملکرد شرکت‌ها و تحلیل‌های بنیادی در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران به حداقل رسیده و جای خود را به نوعی فضای روانی خوش‌بینی و توجیه روند کنونی و امیدواری نسبت به تداوم آن داده است. در همین حال، با ثبات نسبی ارزش ریال در بازار آزاد، بازدهی‌های کنونی در بورس در واقع به‌صورت معادل دلاری هم لااقل روی کاغذ در حال تحقق است به نحوی که از ابتدای سال ارزش بورس تهران بیش از ۱۰۰ درصد به دلار رشد کرده است. این روند البته برای اقتصاد ایران که انتظار افت بیش از۴ درصدی برای سال جاری بر اساس پیش‌بینی بانک جهانی را دارد و برنامه بانک مرکزی آن نیز تثبیت تورم در بازه ۲۰ تا ۲۴ درصد است ناسازگار می‌نماید. به این ترتیب آنچه از مقایسه روند فعلی بورس با مسیر متغیرهای اقتصادی می‌توان گفت این است که سناریوی تداوم رونق فعلی بورس در صورتی ممکن است که یا معجزه‌ای در رشد اقتصادی کشور رخ دهد یا اینکه پیش‌بینی‌های بانک مرکزی در مورد تورم آتی و ثبات ارز یکسره اشتباه از کار در بیاید.

 

 

 

           حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد