گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار یکشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 275 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار یکشنبه

گزارش روزانه بازار:

مقدمه: در حالیکه طی 3 روز تعطیلی گذشته اتفاقات مثبت و منفی بسیاری در ارتباط با ایران رخ داد، ولیکن بازار سرمایه داغ و پر رونق تهران فقط گوش به اخبار و تحولات مثبت نظیر افزایش نرخ ارزها در بازار و عبور بهای دلار از مرز 19 هزار تومانی داد و متأثر از این رکوردشکنی ارزهای خارجی، قریب به اتفاق نمادهای بورسی مثبت و بسیاری صف خرید بودند.

هجوم مردم از هر قشر و طبقه ای به بورس تهران و فضای معاملات و تبدیل پس اندازها و نقدینگی آنها به اوراق سهام شرکتها همچنان ادامه دارد و وحشت عجیبی در بین مردم و صاحبان سرمایه از بابت کاهش قدرت خرید آنها و افت سنگین ارزش پول ملی، حاکم گشته است.

این امر عواقبی چون خرید گسترده انواع کالاها، سرمایه گذاری در بازار طلا و ارز، بازار املاک و مستغلات،بازار خودرو و  ... را در پی داشته و  روزبروز بر شدت این امر افزوده میشود.

البته بجز بازار سهام، سرمایه گذاری و تشکیل حباب قیمتی در باقی بازارهای موازی، نتایج تلخی چون افزایش شدید نرخ تورم و کاهش شدید قدرت خرید مردم را در پی خواهد داشت ولی قدر مسلم اینکه، بورس تهران عوارض و عواقب تلخ مشابهی ندارد و به احتمال قوی این سرمایه ها و نقدینگی وارد شده در بورس، جذب تولید و بهبود عملیات شرکتهای تولیدی و خدماتی حاضر در بورس خواهد شد(انشالله).

در این راستا، مقام معظم رهبری و دولت و مجلس نیز عزم جدی برای رشد و توسعه بازار سرمایه دارند و حمایت همه جانبه خود را از بازار سهام توانمند کشور به کرّات اعلام داشته اند.

البته سهام بیش از 635 شرکت در بورس و فراورس معامله میشود و این بدان معنا نیست که قیمتها در همه نمادها جذاب  برای خرید به سطوح قیمتی فعلی، موجه است. بلکه منظور این است به رغم افزایش شدید قیمتها در بسیاری از نمادها و صنایع و گروهها، باز هم سهام ارزنده و زیر ارزش ذاتی واقع شده، در بازار بسیار است و کافی است تا مطالعه و تحقیق و بررسی کافی داشته باشید، تا به ثروتی بیشمار و بیکران از این سفره رنگین و خوشرنگ، حاصل نمایید.

لذا  امروز هم بازار پر رونق بود و شاخص ها رشد زیادی داشتند. در شنبه های اخیر، بورس افزایش زیادی تجربه کرده و این هفته هم مستثنی نبوده است. معمولا در چند هفته گذشته، ابتدا و انتهای هفته مبادلات بازار پر رشد ظاهر شده اند، اگرچه نوسانات و بالا و پایین هایی در میانه هفته وجود داشته است.

 

کارنامه بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از افزایش قیمتها در برخی از سهام خرد و بزرگ بالاخص نمادهایی چون: خودرو، فولاد، فملی، فارس ، شستا، کگل و شپنا با رشد 40929 واحدی روبرو شد. رشد بازار با چاشنی رشد دلار و البته بهبود روند قیمت ها در بازارهای جهانی ادامه داشت و به نظر می رسد  همچنان روندی صعودی را دنبال کند

 

حجم و ارزش معاملات: شاخص کل 1,270,602 واحد / میزان تغییر 40928 واحد مثبت/ ارزش بازار 47,567,387 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 114,830 میلیارد ریال/ حجم معاملات 6.711 میلیارد سهم

 

نمادهای نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فولاد 3180 واحد مثبت/ فملی 2760 واحد مثبت/ فارس 2681 واحد مثبت/ شستا 1623 واحد مثبت/ کگل 1489 واحد مثبت/ شپنا 1279 واحد مثبت/ کچاد 1155 واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 544.5 میلیون سهم/ وبصادر 382.1 میلیون سهم/ وبملت 303.8 میلیون سهم/ بجهرم 287.1 میلیون سهم/ ذوب 246 میلیون سهم.

 

خلاصه بازار امروز 99/3/31 : شاخص کل: 1،270،603 / معاملات خرد سهام: 161،754 میلیارد ریال/ ورود پول حقیقی: 12،683 میلیارد ریال

امروز شاخص کل نزدیک 41هزار واحد رشد کرد و یک روز طلایی را رقم زد. در حال حاضر افزایش نرخ دلار و تقویت نرخ جهانی کالاها، شرایط را برای ادامه رشد بازار سرمایه فراهم کرده است. هر چند etf جدید از 4شنبه بازگشایی می شود ولی بنظر هدف 1.500.000 واحد برای شاخص کل بزودی محقق شود


تحولات مهم سیاسی و اقتصادی :

1-فرمول اخذ مالیات از خانه‌های خالی اعلام شد. علیزاده، معاون سازمان امور مالیاتی گفته مالیات بر خانه‌های خالی بر اساس متراژ ملک در هر منطقه و مانند سیستم مالیات بر اجاره دریافت می‌شود.  بر اساس موقعیت ملک و بر حسب ارزش اجاره مالیات از خانه‌های خالی دریافت می‌شود. به موجب قانون اگر خانه‌ای یک سال خالی باشد مشمول مالیات نمی‌شود و از سال دوم به میزان ۵۰ درصد ارزش اجاره ملک، سال سوم ۱۰۰ درصد ارزش اجاره و سال چهارم یک و نیم برابر ارزش اجاره بها مشمول مالیات می‌شود. براساس تبصره ۱۱ ماده ۵۳ قانون مالیات های مستقیم در تهران و شهر‌های بزرگ واحد‌های مسکونی زیر ۱۵۰ متر و در شهر‌های کوچک املاک زیر ۲۰۰ متر از پرداخت مالیات بر اجاره بها معاف هستند، اما اگر این واحد‌ها خالی بمانند و اجاره داده نشوند براساس قانون اخذ مالیات‌های مکرر مشمول پرداخت مالیات می‌شوند.

2- تداوم جریان ورود نقدینگی به بورس:  یک کارشناس بازار سرمایه روند معاملات بورس در هفته نخست تیر ماه را مورد پیش‌بینی قرار داده و گفته: جریان خرد نقدینگی کماکان به سمت این بازار ادامه دارد که در کنار آن شاهد عرضه بیشتر و روان شدن معاملات در این بازار خواهیم بودبا توجه به عدم رشد اقتصادی، سرمایه‌گذاران سرمایه و نقدینگی‌های موجود در اختیار خود را وارد بازاری خواهند کرد که بتوانند از آن در برابر تورم محافظت کنند.

انتظار ما از سرمایه‌گذاران این است که همچنان با ورود جریان نقدینگی خود به بورس باعث ادامه رشد شاخص بورس در این بازار شوند.

3-  احتمال دارد عرضه صندوق‌های ETF پالایشگاهی به مدت یک تا دو ماه با تاخیر مواجه شود که این امر منجر به ایجاد فضای بیشتر برای تحرکات در معاملات گروه پالایشگاهی خواهد شد

4- یک میلیون کاربر از اینترنت خانگی انصراف دادند.  طبق آخرین گزارش رگولاتوری از وضعیت اینترنت در کشور، بیش از یک میلیون کاربر اینترنت ثابت خانگی در یکسال اخیر، از داشتن این سرویس انصراف داده و به سمت استفاده از اینترنت موبایل رفته اند.  هم اکنون ۷۸ میلیون و ۱۶ هزار و ۴۳۳ نفر در ایران از اینترنت استفاده می کنند که از این میان ۶۸ میلیون و ۹۹۲ هزار و ۱۱۵ نفر مشترک اینترنت موبایل و ۹ میلیون و ۲۴ هزار و ۳۱۸ نفر مشترک اینترنت ثابت خانگی هستند.

5-  طبق توافق بعمل آمده منابع ارزی حاصل از فروش گاز و برق به عراق در قالب غذا و کالاهای اساسی به کشور بازگردانده خواهد شد.  در واقع اینک شاهد یک «اینستکس» خودمانی بین ما و عراق هستیم . مشابه همان نفت در برابر غذای عراقی ها در سال ۱۹۹۵  میلادی. در ضمن  آخرین تخمین ها نشان می دهد که ایران در حدود ۴ تا ۵ میلیارد دلار منابع بلوکه شده در عراق دارد.

6-شورای رقابت به روند صدور مجوز کارگزاران بورسی ورود می‌کند. شورای رقابت امروز دو موضوع روند صدور مجوزهای کارگزاران بورسی و قیمت سرویس‌های جانبی دو پتروشیمی مبین و فجر را مورد بررسی قرار می‌دهد. یکی از محور‌های دستور جلسه امروز، می‌تواند کیفیت و کمیت خدمات کارگزاری‌ها بورسی را تحت تأثیر قرار دهد. گفتنی است، طی ۱۵ سال گذشته مجوز جدیدی برای تأسیس شرکت کارگزاری از سوی سازمان بورس صادر نشده و شاهد این موضوع هستیم که با آزادسازی سهام عدالت و فروش ETFهای دولتی، تعداد فعالان بازار به بیش از ۵۰ میلیون نفر رسیده است و شرکت‌های کارگزاری موجود، توان سرویس‌دهی به کل ذینفعان بازار را ندارد.

7-پیرو اطلاعیه روز سه‌شنبه ۲۰ خرداد‌ماه ۱۳۹۹ در خصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می‌رساند، ۷ بانک و ۱۰ نهاد مالی غيربانکی سفارش‌های خود را به ارزش ۱۴۶ هزار میلیارد ریال در سامانه‌های بازار بين‌بانکی و مظنه‌يابی شرکت مديريت فناوری بورس تهران ثبت کردند. 🔹وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش ۹ هزار میلیارد ریال با نرخ بازده تا سررسید ۱۵.۶ درصد موافقت کرد.

🔹کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، چهارمين مرحله حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه را مجدداً در روز سه‌‌شنبه ۳ تير‌ماه ۱۳۹۹ اجرا می‌کند.

8-معاون طرح برنامه وزارت صنعت معدن، و تجارت گفته: باید توجه داشت که کشور نیاز به ۵۲۵ هزار میلیارد تومان نقدینگی دارد و خیلی مهم است که بتوانیم از ابزارهای جدید استفاده کنیم. در حال حاضر نزدیک به ۱۴۵۰ هزار میلیارد تومان از سه شرکت بزرگ انتشار اوراق داشتیم.

 

اهم اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1) وزیر راه و شهرسازی می گوید "بسیار خوش بین هستیم که در همین تابستان برگه‌های مالیاتی برای کسانی که خانه‌های خالی دارند، صادر شود."

2) به جز دو مورد در میان اوراق اخزا، تمام اوراق به بازده زیر 14درصد رسیده اند.

3) وزیر اقتصاد می گوید عرضه صندوق ETF پالایشی یک ماه به تعویق افتاده است.

 

4) بانک صادرات قصد دارد نسبت به عرضه اولیه سهام گروه مالی سپهر صادرات و تامین سرمایه سپهر صادرات در سال 99 اقدام کند.

5) مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صمت می گوید "ذوب آهن اصفهان، نماد فولاد کشور است و وقتی یارانه انرژی نمی گیرد، از هر طریق دیگری باید ازان حمایت کرد"

6) صادرات سنگ آهن و واردات ریل جهت حمایت از شرکت ذوب آهن اصفهان ممنون شده است. ضمنا  فولاد مبارکه اصفهان، یک میلیون تن گندله به ذوب آهن اصفهان تحویل می‌دهد و با محصولات این شرکت تهاتر می‌شود.

7) قیمت الکترود گرافیتی مصرفی در صنایع فولادی به زیر 3000دلار سقوط کرد!

8) سرمایه گذاری پویا با روش عرضه اولیه و بیمه خاورمیانه با روش گشایش نماد، در هفته جاری به فرابورس می آیند.  نیروگاه قم ‌و نیروگاه گیلان پذیرش هم، به زودی.

9) روز چهارشنبه ارزش معاملات 16.4هزار میلیارد تومان بود و ورود نقدینگی 920میلیارد تومان ثبت شد. ورود نقدینگی به فلزات اساسی و خروج نقدینگی از چند رشته ای ها ثبت گردید. همچنین خودرو و بانک نیز در ورود نقدینگی، جایگاه دوم و سوم را داشتند.

10) پتروشیمی دهدشت توانسته منابع مورد نیاز برای ساخت این پتروشیمی را تامین کند و تا پایان سال 99 به پیشرفت فیزیکی 35درصد می رسد.

11) در نماد پترول، نام شرکت از شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان به شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه تکمیلی صنایعپتروشیمی خلیج فارس تغییر کرد.

12) تعداد حلقه چاه های بیکرهیوز با 10 حلفه کاهش به 189 حلقه رسید.

13) قیمت دلار در بازار آزاد از خاکریز 19000 تومان عبور کرد و حالا سودای تصرف کانال 20 هزار تومانی را در سر دارد.

14) بریتیش پترولیوم در گزارشی از وضعیت صنعت نفت و گاز ایران در سال ۲۰۱۹ از افت ۳۰ درصدی تولید نفت و رشد ۲.۴ درصدی تولید گاز، افزایش ۹.۲ درصدی تولید فرآورده های نفتی در کشور و نزولی شدن مصرف گاز پس از ۶ سال خبر داد.

15یک نفت‌کش ایرانی دیگر راهی آب‌های ونزوئلا شده و به زودی در سواحل این کشور لنگر خواهد انداخت.

16به‌دنبال سفر رئیس‌ کل بانک مرکزی به عراق، توافق شده است که ایران منابع ارزی حاصل از فروش گاز و برق را در قالب غذا و کالاهای اساسی به کشور بازگرداند.

17) نتیجه نظرات برخی از اعضای فدرال رزرو این است که "ریکاوری اقتصاد ایالات متحده نسبت به آنچه چند ماه پیش امید به آن داشتیم بیشتر طول خواهد کشید."

18) میزان مدعیان بیکاری آمریکا در هفته گذشته بیشتر از انتظارات بود.

19) بولتون کتابی نوشته و در آن به تخلفات گسترده ترامپ اشاره کرده است همچنین هیلاری خطاب به ترامپ گفته "ساکت و بی سر و صدا برو گم شو"

 

20) نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه، امارات به اعمال تحریم به دلیل نزدیک شدن این کشور به دمشق خبر داد.

21) آمریکا  نخستین بار یک شرکت مکزیکی را به دلیل ارتباط با ونزوئلا تحریم کرد.

22) از تاریخ 26 خرداد ماه مجوز فعالیت تامین سرمایه دماوند صادر شده و نماد به زودی باز می شود.

23) وزرای امور خارجه کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان در پایان نشست خود که پس از تصویب قطعنامه پیشنهادی آنها علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برگزار شد، طی بیانیه‌ای مشترک مدعی شدند که از فعال‌سازی بازگشت خودکار تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران (موسوم به اسنپ بک) توسط آمریکا حمایت نخواهند کرد.

 

 

 

           حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان


rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد