گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار سه شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 227 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار سه شنبه

مقدمه: در حالیکه انتظار نمی رفت پس از عبور شاخص کل از  کانال یک میلیون و 300 هزار واحدی، شاهد ادامه شیب تند بازار و رشد پیوسته و توقف ناپذیر  قیمتها و شاخصها باشیم، ولی عملا چنین انتظاری تحقق نیافت و قیمتها و شاخصها نه تنها سودای توقف و یا نزول ندارند بلکه هیجان زدگی و هجوم مردم برای تبدیل نقدینگی و سرمایه هایشان به برگه های سهام، همچنان ادامه دارد و این بخش از فعالیتهای اقتصادی همچنان داغ و پر رونق است.

بنظر می رسد افزایش شدید نرخ تورم، رشد سنگین قیمت ارزها و سکه طلا در بازار،افزایش صعودی قیمت انواع کالاها و خدمات در بازار و جامعه، امکان هر گونه اصلاح و استراحت بورس تهران را منتفی ساخته و هر روز شاهد رکوردشکنی های مکرر و مکرر  بازار سهام خوش نقش و نگار تهران هستیم.

لذا امروز نیز  وضعیت بازار مثبت و فوق العاده بود و حتی شاخص ها رشد بیشتری نسبت به دیروز کردند. امروز نه تنها شرایط بازار ضعیف تر نشد، بلکه قوی تر هم ظاهر گردید. این هفته وضعیت بورس به مراتب قوی تر از هفته گذشته بوده و نشان می دهد همچنان بازار قصد صعود شتابان را دارد و نمی توان نقطه پایانی بر این وضعیت قائل شد.

 

کارنامه بازار امروز: در معاملات امروز شاخص کل متاثر از افزایش قیمتها در بسیاری از سهام خرد و بزرگ، بازار بالاخص نمادهایی چون: فولاد٬ فارس٬ فملی٬ شستا٬ کگل٬ تاپیکو و کچاد  با افزایش 40719 واحدی روبرو شد. رشد نرخ دلار و بهبود قیمت های جهانی مواد اولیه و کالاها، ورود سنگین نقدینگی به بازار را  موجب شده و به نظر می رسد رویه فعلی همچنان ادامه داشته باشد. هر چند انتظار داریم در بازار فردا شاهد استراحت و اصلاح موقت بازار باشیم.

 

خلاصه بازار امروز: شاخص کل 1,341,531 واحد / میزان تغییر 40719 واحد مثبت/ ارزش بازار 50,074,435 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 124,056 میلیارد ریال/ حجم معاملات 9.437 میلیارد سهم

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فولاد 3507 واحد مثبت/ فارس 3211 واحد مثبت/ فملی 3052 واحد مثبت/ شستا 2110 واحد مثبت/ کگل 1526 واحد مثبت/ تاپیکو 1302 واحد مثبت/ کچاد 1271 واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 1.34 میلیارد سهم/ خگستر 1.18 میلیارد سهم/ وبصادر 1.09 میلیارد سهم/ فولاد 226.9 میلیون سهم/ غگل 219.2 میلیون سهم

 

نگاهی آماری و نموداری به بازار امروز: معاملات خرد سهام: 168،144 میلیارد ریال / ورود پول حقیقی: 7،999 میلیارد ریالافزایش شدید قیمت سکه طلا و ارز در بازار: همانطور که انتظار می رفت و در پی افزایش شدید نقدینگی در کشور، شاهد افزایش نرخ تورم و در نتیجه کاهش ارزش پول ملی کشور هستیم. بطوریکه بهای هر دلار در بازار آزاد از کانال 20 هزار تومانی عبور کرده و هر قطعه سکه طلا، سطوح بیش از 8 میلیون و 250 هزار تومانی را تجربه می کند. لذا هم دلار و هم سکه طلا، به رکوردهای قیمتی جدیدی دست یافتند.

 

سخنرانی مهم و اظهارات رییس سازمان بورس : 1- دکتر قالیباف گفته مالیات بر عایدی سرمایه جایی معنی پیدا می‌کند که (اشخاص حقیقی و حقوقی) مالیات ندهند ولی در بورس، مالیات نزد ناشر پرداخته شده است.

2-قالیباف وعده داده بزودی کارمزد معاملات بایدکاهش یابد. البته این دقت را هم داریم که صنعت کارگزاری به دلیل کاهش کارمزد آسیب نبیند. اینکه چقدر یا در چند مرحله باید این امر انجام شود، نیاز به بررسی داردکارمزد سازمان باید در شورای عالی بورس تصمیم گیری شود و ما پیشنهاد ات خود را اماده کرده ایم.

3-رییس سازمان بورس اظهار داشته ورود نقدینگی به بازار سرمایه در کل سال گذشته ۳۰ هزار میلیارد بود اما در ۳ ماهه نخست  امسال،  به ۵۰هزار میلیارد تومان رسید.

4-  پذیرش ها برای انجام عرضه اولیه ها سرعت خواهد گرفت و حدود ۱۰۰ شرکت در حال بررسی برای پذیرش در فرابورس و حدود ۴۰ شرکت در حال بررسی برای پذیرش در بورس هستند. به طول انجامیدن پذیرش شرکت‌ها بیشتر به عهده خود شرکت‌هاست.

5- تابلوی برتر اگر بتواند به نقدشوندگی وشفافیت کمک کند، باید مورد بررسی قرار بگیرد.

6- من اعتقادی به کنترل فضای مجازی ندارم . اما هر کسی که بخواهد اخلال در اعتماد بازار ایجاد کند، نهاد ناظر وظیفه دارد برخورد کند که ربطی به فضای مجازی ندارد.

 

تحولات و اخبار مهم سیاسی و اقتصادی: 1-مدیرکل دفتر امور اقتصادی و سیاستهای تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته میزان نقدینگی در سالهای 1396 و 1397 به­ترتیب معادل 1529 و 1882 هزار میلیارد تومان بوده که نشان می­دهد در سال 1397 معادل 353 هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی کشور اضافه شده است.

 

اهم اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1) مدیرمالی بانک ملت می گوید به احتمال قوی ذخائر اخذ شده در صورت مالی 12 ماهه که باعث شد سود اندکی شناسایی گردد، برمی گردد. وی در بخشی از صحبت ها به افزایش سرمایه از محل تسعیر ارز اشاره کرده که لازمه آن برگشت ذخائر حساب ارزی است.

2) آقای رئیس (بانک مرکزی) در جلسه روز گذشته از بانک ها خواست که از پتانسیل های بازار سرمایه در جهت افزایش سرمایه و واگذاری سهام استفاده کنند. بانک ملت، پاسارگاد و صادرات شرکت های متعددی دارند که پتانسیل واگذاری آن ها فراهم است.

3) امروز قیمت دلار سنگر مهم 20 هزار تومانی را درنوردید.  دلار سامانه سنا هم 16.125 تومان بود و بر همین اساس قیمت محصولات پتروشیمی در بورس کالا نیز با دلار گران تری نسبت به هفته قبل تعیین شد.

4) در بورس کالا کاتد ملی مس به 93میلیون تومان رسیده است!

5) منابع خبری می گویند علت عدم عرضه ETF پالایشگاه ها، آماده نبودن وزارت نفت است در حالی که ETF بانکی ها که از سوی وزارت اقتصاد هماهنگ شده بود در زمان و مدل تعیین شده بدون مشکلی عرضه شد.

6در خصوص مپنا، رئیس بنیاد مستضعفان می گوید " این اختیار را به وزارت نیرو می‌دهیم که بخشی از طلب ما را به مپنا پرداخت کند"

7) یک مقام مسئول گفته "اسناد و مدارک ارائه شده از سوی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان مبنی بر بررسی مجدد قیمت سیمان در دست بررسی است و قیمت جدید سیمان هفته آینده اعلام می‌شود"

8) در مجمع شنفت اعلام شد که طرح پالایش پارسیان که در زمینه اتان گیری است به زودی به بهره برداری می رسد.

9) وزیر صمت می گوید تولید خودرو در سال جاری به 1.2 میلیون دستگاه می رسد!

10) شرکت های تولید کننده قطعات خودرو نگران ورود قطعه سازان نظامی به این عرصه هستند و گفته اند که ورود این ها بخش خصوصی را تضعیف می کند. در جواب گفته شد که نظامی ها به تولید قطعاتی می پردازند که تولید داخلی ندارد اما حالا محسن رضایی روی دیگری را نشان داده است. رضایی می گوید وقتی شما در تولید پراید مانده اید و دیگران(جناح رقیب) موشک به فضا می فرسند، تفاوت مدیریت بین ما و شما مشخص می شود! (البته خیلی هم بی راه نگفته است)

11) ایران خودرو با تسویه بدهی خود به بانک ملت، سهام تحت تملک خگستر در وپارس را آزاد کرد.

12) قرار است که دولت روز سه شنبه اجاره بهای مسکن را با یک فرمول تعیین کند. از طرف دیگر طی مرداد ماه برگه مالیاتی برای صاحبان خانه های خالی می فرستد! دولت شدیدا سرمایه گذاری در بخش مسکن را سرکوب کرده البته باید مشوق هایی به سرمایه گذاری در ساخت مسکن داده شود تا این التهاب، دامن تولید مسکن را نگیرد.

13) قرار است که شاخص قیمت مسکن تعریف شود و آن را در بازار سهام عرضه کنند. سرمایه گذاری در این شاخص مبنایی برای ساخت و ساز مسکن خواهد بود.

14) این روزها شفاف سازی های بیشتری از صادرات دارو به عراق دیده می شود. دارویی ها از محل این صادرات می توانند به سود مناسبی برسند خصوصا که مازاد عرضه در برخی اقلام دارویی وجود دارد.

15) مپنا جهت ساخت نیروگاه از محل مطالبات خود یک توافقنامه امضا کرده که جزئیات کامل آن پس از نهایی شدن افشا خواهد شد.

16) مدیرعامل مبارکه می گوید "فاز اول پروژه الکترود گرافیتی امسال به بهره برداری می رسد."

17) مدیرعامل فخوز می گوید "فولاد خوزستان برای اولین بار در سه ماهه نخست سال با تولید یک میلیون و 24 هزار تُن شمش، به رکورد جدیدی در فصل بهار دست یافت."

18) تحلیلگران معتقدند که شاخص دلار تضعیف خواهد شد. تضعیف این شاخص به نفع کامودیتی ها خواهد بود.

19) بریتیش پترولیوم کل صادرات گاز ایران در سال 2019 را 16.9 میلیارد مترمکعب اعلام کرده است که 7.4 میلیارد مترمکعب از این رقم به ترکیه صادر شده است.

2021) کاذر و ختور افزایش سرمایه می دهند.

22) بلوک شبریز 30تیرماه عرضه می شود. قیمت پایه 29531 ريال

23) چهارشنبه 300 سهم وپویا در 4100 ريال عرضه اولیه می شود.

24) احتمالا دلار 4200 دانه های روغنی حذف و قیمت آن آزاد شود!

25) شرایط اصلا به نفع ترامپ نیست. کتاب بولتون منتشر شد که هر صفحه آن بر علیه ترامپ است! خود بولتون هم گفته به بایدن رای می دهد! شکاف بین جمهوری خواهان و حرکت به سمت دموکرات ها بی سابقه است! روز گذشته ترامپ در اکلاهما، سخنرانی انتخاباتی داشت اما صندلی ها خالی ماند چون بلیط ها از کره جنوبی خریداری شده بود بی آنکه خریداران بخواهند در این برنامه شرکت کنند! ترامپ برای صندلی ها سخنرانی کرد!

 

در گروه پتروشیمی: بهزاد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره جزئیات طرح خوراک پتروشیمی‌ها که هفته گذشته تقدیم هیأت دولت شد، گفته: طرحی که تقدیم هیأت دولت شد برای ایجاد مشوق‌ها، تخفیف در نرخ خوراک برای جذاب شدن بعضی طرح‌های مهم پتروشیمی است. معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با بیان اینکه عمده این تخفیف برای خوراک گازی پتروشیمی پیشنهاد شده است، ادامه داده: این کاهش قیمت با هدف توسعه هوشمند پتروشیمی در شاخه‌هایی که ما به آن نیاز داریم، است و ارتباطی به کاهش قیمت نفت ندارددیروز محمدی گفته بود با توجه به اینکه این طرح ها (روش تبدیل گاز طبیعی و متانول به پروپیلن) اقتصاد جذابی ندارند تلاش داریم با تخفیف قابل توجه خوراک گاز طبیعی و معافیت های مالیاتی، جذابیت را برای سرمایه گذاران ایجاد کنیم.

دولت از چند وقت پیش در نیمه خرداد در خصوص تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها به بحث و نظر پرداخته بود؛ به طوریکه در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها با توجه به تبعات اقتصادی کرونا و نوسان قیمت در بازارهای جهانی مطرح و بررسی شد. حالا به نظر میرسد عمده تخفیف خوراک پتروشیمی برای مشوق طرح های مهم درنظر گرفته شده و البته نوع خوراک هم بیشتر گازی است

 

حمایت رهبری از رییس بانک مرکزی: آقا محمدی، رئیس گروه اقتصادی دفتر رهبری گفته 🔹بازار ارز بزودی متعادل می شود و علت آن هم این است که یکسری منابع ارزی در کشورهایی نظیر عراق وجود دارد که در  آینده باز خواهد گشت.

🔹بانک مرکزی قدرت  مداخله در بازار ارز را دارد و می‌تواند با تزریق اسکناس نرخ ارز را مدیریت کند، اما قرارش بر این نیست که این نوسان را با اسکناس حل کند.

🔹بانک مرکزی فعلی قوی‌ترین بانک مرکزی در تامین اسکناس است و ذخایر بسیار خوبی در حوزه طلا و ارز دارد.بانک مرکزی فعلی قوی‌ترین بانک مرکزی در تامین اسکناس است.

 

افزایش قیمت ورق در بورس کالا: 🔶طی معاملات امروز بورس کالا محصول ورق گرم B با قیمت پایه 6196 تومان به مقدار 114.4 هزار تن عرضه شد که در محدوده قیمتی 7550 تومان مورد معامله قرار گرفت.

🔶ورق گرم c با قیمت پایه 6196 تومان به مقدار 77 هزار تن عرضه شد که در نهایت در محدوده قیمتی 7800 تومان مورد معامله قرار گرفت.

🔶ورق سرد نیز در قیمت پایه 7049 تومان به میزان 18 هزار تن عرضه شد که در محدوده 11 هزار تومان مورد معامله قرار گرفت. امروز با توجه به گزاره های دوگانه بنیادی فعلی ( نرخ ارز نیمایی و نرخ شمش صادراتی ) به عنوان خط قرمز نرخ داخلی؛ شمش داخلی میباست حول و حوش قیمت  ۱۵۹،۴۹۸ × ۳۶۹ ÷ ۱۰۰۰ = ۵۸،۸۵۵

۵۸،۸۵۵ + ۹٪ vat = ۶۴،۱۵۰

یک کارشناس صنعت گفته، قیمت هر کیلو ورق باید 6415 تومان /کیلو vat+ باشد؛ در صورتیکه  قیمت این کالا در بورس متفاوت از این مقدار است. ضعف نظارتی و مدیریتی و به نوعی رها سازی و بی توجهی مسئولان ذی ربط باعث شده تا به سبب عدم عرضه شمش طی دو هفته گذشته در بورس کالا به بهانه های مختلف، میدان تاخت و تاز برای فروشندگان شمش در بازار خصوصی ها و خارج از بورس کالا و خارج از هرگونه کنترل؛ تا مرز افسارگسیخته ۶۹۵۰ تومان/کیلو +vat ادامه پیدا کند یعنی حدود کیلویی ۵۵۰ تومان بالاتر از نرخهای صادراتی . این موضوع البته تازگی نداشته و ندارد و سالهاست که گلایه ما از این بی توجهی هاست ...

 

پیش بینی بازار فردا: با افزایش بیشتر نرخ تورم در کشور که آثار زشت آن در گرانی کلیه کالاها و خدمات از ابتدای سالجاری تا کنون کاملا مشهود است، بهای طلا و ارز و  خودرو و ... نیز با رشد سریع و شارپی مواجه شده و بر نگرانی های دولت و مردم افزوده گشته است. بورس تهران نیز از این قاعده و رشد شارپی قیمتها، مستثنی نیست و هر روز بر قیمت سهام شرکتها افزوده میشود. بطوریکه گویی توقفی بر قیمتها و شاخصها متصور نیست و شاهد عدم کنترل و مهار قیمتها در بسیاری از نمادها و صنایع و گروهها هستیم. این در حالیست که نماگر بازار به رکوردشکنی های مکرر خود ادامه داده و ضمن عبور از استحکامات قوی در کانال یک میلیون و 341 هزار واحدی – مرزها و افق های جدیدی را پیش روی خود تعریف کرده که پیش از این، هیچکس انتظار آن را نداشت. با اینهمه، با توجه به رشد شارپی و خیره کننده بازار طی دو هفته اخیر، انتظار می رود در بازار فردا شاهد عرضه های سنگین و حداکثری در بسیاری از نمادهای خرد و بازار باشیم و  بازار وارد فاز اصلاح و استراحت خود شود.

 

 

 

 

           حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان


 

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد