گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 289 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه

بورس امروز را هم با هیجان شدید و توصیف ناپذیر خرید آغاز کرد و این روند هیجانی تا چند دقیقه مانده به پایان معاملات، ادامه داشت ولی در پی وعده رییس بانک مرکزی و رییس جمهور محترم، دایر بر عرضه سنگین ارز در بازار و ریزش قریب الوقوع نرخ ارزها، شاهد عرضه های سنگین صورت گرفته در دقایق پایانی معاملات بودیم.

امری که بر خلاف ساعات اولیه بازار، به شدت طرف عرضه را تقویت کرد و بجز سهام ارزشی( دارای فاند قوی بنیادی) بقیه سهام دچار افتهای قابل توجهی در آخر وقت بودند و ورق برگشت.

بنظر می رسد اگر دولت بتواند جلوی رشد بی رویه نرخ ارزها در بازار را بگیرد و قیمت دلار به زیر سطوح 20 تا 18 هزار تومان بشکند، این هیجان و التهاب مثبت روزافزون در بازار سهام و بازار کالا نیز فروکش نماید وگرنه، در صورت عدم توفیق دولت در مهار نرخ ارز و سکه طلا، احتمال برگشت مجدد بازار در جهت مثبت و رشد بیشتر طی روزهای آتی، دور از انتظار نخواهد بود.

شرح ماوقع:

خریداران امروز دوباره زور گرفتند و در همه گروه ها موقعیت های خرید پشت سر هم به ثبت میرسید. در بیشتر نمادها صف خرید حاکم بود و در پایان معاملات شاخص بیش از 49464 واحد قد کشید و بر قله رفیع یک میلیون و 391 هزار واحدی بوسه زد.   تا رکورد جدیدی را دوباره به ثبت برساند و بعنوان برترین بازار در ایران و جهان، خودنمایی کند. این روزها نسبت p/e بازار از 25 مرتبه نیز عبور کرده( البته با احتساب نمادهای بازار پایه) و افقهای جدیدی پیش روی سهامداران و صاحبان سرمایه در بورس تهران، گشوده شده است. بطوریکه مردم با هجوم به کارگزاری ها و اخذ سریع کد های بورسی، حاضر به تبدل نقدینگی و ریال خویش به هر سهمی به هر قیمتی که شده، هستند تا از آفت افت ارزش داراییهای پولی(ریالی) خویش در امان باشند و روزگار خویش به غفلت نگذرانند.

این در حالیست که رئیس جمهور در جلسه ستاد اقتصادی دولت گفته شوک ایجاد شده در بازار ارز موقت و گذرا بوده و ریشه و دلیل بنیادی اقتصادی ندارد و باید تعادل به بازار ارز برگردد. وی همچنین توصیه کرده:

1- پیش نویس بسته حمایتی برای تنظیم بازار اجاره بهای مسکن آماده میشود.

2-برخی تحرکات بین المللی علیه ایران و التهاب روانی و ایجاد نگرانی غیر واقعی یکی از دلایل افزایش نرخ ارز است. همه مسئولان اقتصادی کشور موظف به پیگیری و اجرای سیاست‌های مصوب برای کنترل ارز هستند. بر تاثیر افزایش قیمت ارز بر قیمت سایر کالاها نظارت دقیق و ممانعت جدی داشته باشید. بازگشت درآمدهای ارزی به کشور، بازار ارز را متعادل خواهد کرد.

و اما رشد قیمت دلار اگر هر بازاری را تحت‌تاثیر قرار ندهد قطعا بازار سرمایه را متاثر می‌کند. به اعتقاد تحلیلگران بازار، سرمایه شرکت‌های بزرگ بورس از جمله فولادی‌ها و پالایشگاه‌ها و... بیشترین تاثیر را از این جهش قیمت دلار می‌گیرند. درباره تاثیر افزایش قیمت دلار بر بازار سرمایه با جمعی از کارشناسان این حوزه گفت‌وگو شده است. از نگاه اکثر این کارشناسان افزایش قیمت دلار بر ارزش سهام شرکت‌های بورسی تاثیر مستقیم دارد.

 

مصاحبه رییس بانک مرکزی: عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در مقام بازارساز در تلویزیون تاکید کرده شوک وارد آمده در بازار ارز، موقتی و گذراست و البته از فرمان مهم برای کاهش التهاب بدون ارزپاشی در بازارها در روزهای آینده خبر داد. از دید همتی نرخ نیمایی تعیین کننده است، چرا که تجارت ما براساس آن انجام میشود و این در حالی است که دلار در سامانه نیما زیر 16 هزار تومان معامله میشود. البته این نکته را نباید فراموش کرد که دلار نیمایی هم یکی از تابع های خود را از بازار آزاد میگیرد که در آن قیمت دلار به مرز 20 هزار تومان رسیده است. با توجه به برنگشتن نزدیک 28 میلیارد دلار از ارزهای صادراتی که دلایل متعددی برای آن ذکر شده، باید در انتظار ماند که عامل جو روانی در بازار ارز چگونه رخت بر می بندد

 

تحولات سیاسی و اقتصادی مهم بازار:

1-با قوت گرفتن تقاضا برای نفت در بازارهای جهانی همسو با مدیریت عرضه تولیدکنندگان در دوران پاندومی کووید 19، قیمت دوباره میل به صعود کردند. برای نمادهای پالایشی امروز در غیاب «شپنا» که به دلیل تغییرات بیش از 50 درصدی قیمت متوقف شده و به کنفرانس اطلاع رسانی رفته، باقی نمادهای حاضر در بازار با اقبال عمومی و رشد قیمتها مواجه اند.

2-  خوش بینی به آینده سهام فولادی و معدنی متاثر از سیاست های حمایتی صادراتی دولت، چشم انداز مثبتی را پیش روی خریداران قرار داده، این درحالی است که مثبت شدن روندها در بازار کامودیتی ها هم به کمک این گروه آمده است. خبر دست اول و مهم نیز البته این بود که ترامپ تحریم های چین را لغو کرده است (دلیل این تصمیم دلیل این تصمیم، مذاکرات تجاری اعلام شده که در حال حاضر میان واشنگتن و پکن جریان دارد). امروز همچنین در بورس کالا 114400 تن ورق گرم B «فولاد» با قیمت 6196 تومان عرضه و با قیمت 7586 تومان رقابت شد که باید در انتظار تایید معاملات از سوی نهاد بازار بود.

3- افزایش شدید قیمت سنگ آهن و زغالسنگ در بازارهای جهانی و داخلی ، کلیه سهام سنگ آهنی و زغال سنگی بازار را تحت تأثیر مثبت قرار داده و شاهد رشد قیمتها در اکثر نمادهای مزبور هستیم. شاه بیت گروه سنگ آهنی همچنان کگلح، و لیدر گروه زغال سنگی همچنان وکادو  است. ولی سایر نمادهای گروه نیز با استقبال گرم بازار مواجه اند.

امروز زغال‌سنگ با 2 دلار افزایش در هر تن به قیمت 102 دلار در بازارهای جهانی معامله شد.

 

 کارنامه بازار امروز: در معاملات امروز شاخص کل متاثر از افزایش قیمتها در بسیاری از سهام خرد و بزرگ، بازار بالاخص نمادهایی چون: فولاد٬ فارس٬ فملی٬ شستا٬ کگل٬ تاپیکو و کاما  با افزایش 49464 واحدی روبرو شد. بازار با نزدیکی به محدوده مقاومتی شاخص کل، با افزایش عرضه در دقایق پایانی همراه شد و مجددا شاهد حاکم شدن هیجان همراه با اختلال در سامانه معاملاتی بودیم.
خلاصه بازار امروز: شاخص کل 1,391,042 واحد / میزان تغییر: 49464 واحد مثبت/ ارزش بازار 51,925,593 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 142,577 میلیارد ریال/ حجم معاملات 6.942 میلیارد سهم/ معاملات خرد سهام: 197،844 میلیارد ریال/ ورود پول حقیقی: 3،491 میلیارد ریال.
نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فولاد 3751 واحد مثبت/ فارس 3613 واحد مثبت/ فملی 3232 واحد مثبت/ شستا 1885 واحد مثبت/ کگل 1714 واحد مثبت/ کاما 1690 واحد مثبت/ تاپیکو 1419 واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات : خگستر 404.4 میلیون سهم/ ذوب 248 میلیون سهم/ غگل 221.6 میلیون سهم/ بجهرم 214.3 میلیون سهم/ وبملت 204.9 میلیون سهم

 

افزایش شدید قیمت سکه طلا و ارز در بازار: همانطور که انتظار می رفت و در پی افزایش شدید نقدینگی در کشور، شاهد افزایش نرخ تورم و در نتیجه کاهش ارزش پول ملی کشور هستیم. بطوریکه بهای هر دلار در بازار آزاد از کانال 20 هزار و 500 تومانی عبور کرده و هر قطعه سکه طلا، سطوح بیش از 8 میلیون و 560 هزار تومانی را تجربه می کند. لذا هم دلار و هم سکه طلا، به رکوردهای قیمتی جدیدی دست یافتند.

 

تحولات و اخبار مهم سیاسی و اقتصادی: 1-مدیرعامل ملی مس ایران گفته  برنامه سرمایه‌گذاری 2 هزار و 270 میلیون یورویی و 20 هزار میلیارد تومانی برای جهش تولید را در پیش رو داریم. سعدمحمدی با بیان اینکه در استان کرمان ظرفیت ذوب مس به400 هزار تن رسیده است که 280 هزار تن در مس سرچشمه و 120 هزار تن آن در خاتون‌آباد است گفته: در حال حاضر و برای تحقق جهش تولید،  2 هزار و 270 میلیون یورو به اضافه 20 هزار میلیارد تومان پروژه جدید در دست اجرا داریم.

2-بلومبرگ: آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت ارائه کرده تا از طریق آن بطور نامحدود تحریمهای تسلیحاتی ایران را از اول مهر 99 تمدید کند!

3-معاون اجتماعی پلیس آگاهی ناجا گفته هموطنان فریب وعده‌های پوچ و وسوسه انگیز شرکت‌های بدون مجوز و افراد ناشناس مبنی بر تحویل خودرو با شرایط ویژه و استثنایی را نخورند.

🔹کلاهبرداران در این روش خودرو‌های پلاک موقت را با ثبت قرارداد و به شرط تحویل همزمان با پلاک ملی بعد از یک ماه از پرداخت وجه به خریداران فروخته و با این ترفند که لازم است خودرو‌ها برای اخذ پلاک و بازدید فنی به پلیس راهور منتقل شوند، اقدام به تحویل خودرو و فروش مجدد آن‌ها به سایر متقاضیان می‌کنند.

🔹ارائه رسید با سر برگ شرکت و تحویل هرگونه چک (فاقد اصالت و جعلی) معادل با میزان ارزش خودرو نیز نمی‌تواند مجوزی برای اعتماد و پرداخت وجه به این گونه افراد باشد.

🔹هرگونه نقل و انتقال خودرو‌های دارای پلاک گذر موقت ممنوع است، مردم موارد مشکوک را در اسرع وقت با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ در میان بگذارند

4-کرونا بزرگترین شرکت معدنکار مس جهان را تعطیل کرده است. گفتنی است در پی تشدید کرونا در شیلی، شرکت دولتی کودلکو شیلی، بزرگترین شرکت معدنکار مس جهان، فعالیت های معدنی خود را به حال تعلیق درآورد.

5-رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به دلایل تغییرات نرخ ارز گفته:‌ در 2 سال گذشته 72 میلیارد دلار صادرات انجام شده که 45 میلیارد دلار آن بازگشته اما 27 میلیارد دلار دیگر هنوز برنگشته است و صادرکنندگان باید تا پایان تیرماه ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانند.

 

اهم اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1) کشتی ایرانی که حامل مواد غذایی بود وارد ونزوئلا شد! ترامپ در سخنانی تعجب برانگیز گفته نظرش در مورد خوان گوایدو تغییر کرده و می خواهد با مادورو دیدار کند!

2) بولتون در کتاب خود می گوید ترامپ واقعا قصد داشت که در اجلاس گروه 7 با ظریف دیدار کند!

3) کره جنوبی درباره احتمال اقدام نظامی علیه همسایه شمالی هشدار داد.

4) سپاه پاسداران می گوید که رهبر ایران به صورت رسمی، حضوری دائمی در آب های دور درست را تکلیف کرده است بنابراین سپاه می خواهد در اقیانوس هند پایگاه دائمی بسازد.

5یک پزشک ایتالیایی از ضعیف شدن قدرت ویروس کرونا خبر داده و اعلام کرده ممکن است پیش از ساخت واکسن، کرونا خود به خود از بین برود.

6) شب گذشته برای ناصر همتی، احتمالا آخرین امیدها برای رسیدن به ریاست جمهوری بود. آنچه همتی بر پایه آن بیانیه منتشر می کرد و کل جامعه را خطاب قرار می داد حالا نقش بر آب شده است. او دیگر در قامت آقای رئیس (بانک مرکزی) بیانیه نخواهد داد. سخنان او شب گذشته بر این پایه استوار بود که التهاب فعلی گذرا است و بانک مرکزی قصد مداخله ندارد بنابراین وقتی مصاحبه با وی به پایان رسید دلار به بالای 20هزار تومان پرواز کرد که اثر روانی با اهمیتی بر جامعه خواهد داشت.

7) ، رئیس گروه اقتصادی دفتر رهبری می گوید "بانک مرکزی فعلی قوی‌ترین بانک مرکزی در تامین اسکناس است"

8سردار دهقان، مشاور نظامی رهبری می گوید "ایران آماده گفت‌و‌گو با عربستان سعودی بدون پیش‌شرط است. "

9) ورق گرم فولاد مبارکه نسبت به هفته گذشته تا 10درصد رشد قیمت را تجربه کرد!

10) بر اساس نظر سازمان حمایت " تایرسازان مجاز هستند تا تصمیم گیری نهایی بر اساس اسناد مالی شرکت‌های تولید تایر، به طور علی الحساب 30 درصد افزایش قیمت تایر را اعمال کنند"

11) رییس سازمان بورس می گوید " مالیات بر عایدی سرمایه جایی معنی پیدا می‌کند که مالیات ندهند، در بورس مالیات نزد ناشر پرداخته شده است."

12) نرخ گاز پتروشیمی ها بر اساس فرمولی که طی سال 94 به تصویب رسیده و به علت کاهش قیمت جهانی گاز به 7282 ريال کاهش یافته است لذا تغییری در فرمول صورت نگرفته است.

13) شپنا در شفاف سازی خود، بحث پیگیری موضوع تجدید ارزیابی را تایید کرد.

14) بترانس در شفاف سازی خود گفته که از پتانسیل افزایش سرمایه از هر نوعی استفاده خواهد کرد. بیمه دی هم تجدید ارزیابی را رد نکرده است.

15) بانک ملت و ملی مس قصد دارند که تعاملات ارزی خود را افزایش دهند. به این منظور بانک ملت به وسیله شرکت های تابعه در صادرات و وصول مطالبات به ملی مس خدمات می دهد.

16) در ابلاغیه مربوط به قیمت محصولات فولادی، برای شمش و ورق در بخش داخلی قیمت دلار نیما و در بخش صادراتی دلار سامانه سنا لحاظ شده است. برای بخش داخلی سقف قیمت، همان قیمت جهانی منظور شده است. در این ابلاغیه اشاره ای به قیمت میلگرد نشده و احتمالا میلگرد سقف قیمتی ندارد.

17) شبصیر توانسته گریدهای جدیدی از محصولات خود را تولید کند.

18) فولاد خوزستان می گوید که اکسین در حال ارزشگذاری جهت واگذار شدن است. خبری موثر بر وصندوق و فخوز!

19) زیرمجموعه بانک ملت، یعنی گروه مالي ملت، 1322میلیارد تومان سود ساخته است!

20) مجمع پتروشیمی جم از دید فعالان بازار مثبت ارزیابی شد. طرح توسعه شرکت اثر مثبتی دارد و این پتروشیمی قصد دارد که افزایش سرمایه دهد.

21) فولاد خوزستان برای اولین بار در سه ماهه نخست سال با تولید یک میلیون و 24 هزار تُن شمش، به رکورد جدیدی در فصل بهار دست یافت.

23) رئیس هیئت عامل ایمیدرو می گوید چادرملو با تقسیم سود اندک، قصد دارد منابع خود را در به نتیجه رساندن طرح های توسعه مصرف کند. ایمیدرو هم سنگ مورد نیاز چادرملو و کنسانتره فولاد مبارکه را تامین خواهد کرد.

24) مدیرعامل گل گهر می گوید  14 طرح آماده بهره برداری و 13 طرح آماده کلنگ زنی داریم.

25) موسسه گلدمن ساکس می گوید که طلا به 2000 دلار می رسد و شاخص دلار تضعیف می گردد.

26) والبر و سپ افزایش سرمایه می دهند.

 

پیش بینی بازار فردا: با برخورد شاخص کل با سقف کانال مقاومتی در ایستگاه فعلی، شاهد افزایش عرضه ها و فروش آبشاری در اکثر نمادهای بزرگ و کوچک بازار بودیم . از طرفی بازار سهام طی روزهای اخیر بیش از 20 درصد بازدهی داشته و  تعداد کثیری از سهامداران، اقدام به فروش و شناسایی و ذخیره سود خواهند کرد. امری که می تواند حتی بازار فردا را منفی و رو به پایین ترسیم کند. البته سهام ارزش بازار( دارای فاند قوی بنیادی) کایت جداگانه ای دارد و بسیاری از نمادهای مزبور هنوز جا برای رشد دارند. بعنوان نمونه: سهامی چون کگلح،وکادو ... را در واچ لیست خود داشته باشید و تحرکات قیمتی و اوضاع بنیادی این چنین سهامی را مطالعه و بررسی و تحقیق کنید.

 

 

 

 

 

           حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان


rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد