گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 314 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار شنبه

مقدمه: با اینکه با دخالت بانک مرکزی و عرضه ( هر چند قطره چکانی) ارز در بازار، شاهد توقف سیر صعودی قیمت ارزها در بازار بودیم و دلار از سطح 20 میلیون و 500 هزار تومانی دیروز، اینک سطوح 19 هزار و 500 تومانی را تجربه می کند. ولی این کاهش و افت جزءی، چیزی نیست که عظش و التهاب خریدارن و سرمایه گذاران در بازار ارز را فرو نشاند و بازارها برگردد. لذا با احساس اینکه، دولت و بانک مرکزی قادر به کنترل و مهار بازار ارز( بطور جدی) نیست، طیف کثیری از صاحبان سرمایه و نقدینگی برای خرید انواع دارایی های سرمایه ای از جمله سکه های طلا، انواع ارزها، املاک و مستغلات، اوراق سهام شرکتها در بورس، انوع کالاها و ... هجوم آورده اند و اقتصاد کشور دچار چالش بزرگ و خطرناکی گشته است.
اما  امروز شاخص ها به مراتب کمتر از دیروز افزایش پیدا کردند، با این وجود به خاطر رسیدن بورس به مقاومت هایش، می توان رشد امروز بازار سرمایه را موفق و قابل قبول دانست. مسلما هر چه شاخص ها و سهام بیشتر رشد کنند، چالش های بورس رو به فزونی خواهد گذاشت، در نتیجه به تلاش های بیشتری از سوی فعالان علاقه مند به بازار مالی نیاز می باشد، تا بتوانند صعود شتابان مبادلات و شاخص ها را تداوم دهند.

کارنامه بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از افزایش نمادهای فارس٬ فملی٬ شستا٬ شپنا٬ خودرو، پارس و کگل با افزایش 28414 واحدی روبرو شد. افزایش عرضه که از روز گذشته محسوس بود امروز نیز در ابتدای بازار در گروه ها کوچکتر مشهود بود و بهبود نسبی تقاضا را در میانه بازار شاهد بودیم.

خلاصه بازار امروز: شاخص کل 1,419,439 واحد / میزان تغییر : 28413 واحد مثبت/ ارزش بازار 53,120,593 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 116,720 میلیارد ریال / حجم معاملات 6.282 میلیارد سهم / ▫معاملات خرد سهام: 165،881 میلیارد ریال/ خروج پول حقیقی: 264 میلیارد ریال.

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فارس 3379 واحد مثبت/ فملی 2767 واحد مثبت/ شستا 1455 واحد مثبت/ شپنا 1419 واحد مثبت/ خودرو 1291 واحد مثبت/ پارس 1265 واحد مثبت/ کگل 1194 واحد مثبت.

بیشترین حجم معاملات : خگستر 476.6 میلیون سهم/ چکاپا 407.7 میلیون سهم/ خودرو 289.9 میلیون سهم/ ذوب 281.6 میلیون سهم/ بجهرم 241.7 میلیون سهم
تحولات و اخبار مهم سیاسی و اقتصادی:  1-یک‌پنجم خانه‌های خالی کشور در تهران قرار دارد. نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران گفته به طور متوسط پنج درصد از خانه‌ها در سطح جهان خالی است در حالی که این رقم در ایران به ۱۰ درصد می‌رسد. از میان ۲۵ میلیون واحد مسکونی موجود در کشور، ۲.۵ میلیون واحد خالی است.

۲۵۰ هزار واحد مسکونی خالی در پایتخت و ۲۵۰ هزار خانه خالی دیگر در پیرامون و حاشیه تهران قرار گرفته‌است.

2-آمریکا در گزارشی رسما اعلام کرد ایران در حال انجام فعالیت‌های کلیدی مرتبط با طراحی و ساخت سلاح هسته‌ای نیست. وزارت امور خارجه آمریکا در گزارشی جدید موسوم به «پای‌بندی و تبعیت از توافقنامه‌های کنترل تسلیحاتی، منع اشاعه و خلع سلاح» که برای بررسی پای‌بندی کشور‌ها به معاهدات کنترل تسلیحاتی منتشر می‌کند، اعتراف کرد که ایران در حال انجام فعالیت‌های مرتبط با ساخت سلاح هسته‌ای نیست.

3-قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد در چین در بازار امروز بیش از 1دلار افزایش 102.5دلار معامله شد. به گزارش معدن ۲۴،قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد با 1دلار افزایش 102.5دلارمعامله شد. سنگ آهن عیار ۶۵ درصد با همین میزان افزایش115دلارمعامله شد. شمش فولاد درچین 2.09-دلارکاهش  479.76دلارمعامله شد. شمش روی با 18-دلار کاهش 2052  دلار قیمت خورد. ولی زغال‌سنگ با 1 دلار افزایش  103دلارمعامله شد

4- با اجرای طرح " بورس املاک" همه سرمایه‌های کوچک و بزرگ را در این بخش جذب می‌کنیم. محمود محمود زاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی: با اجرای طرح "بورس املاک" هر کس با هر سرمایه‌ای می‌تواند در پروژه‌های کوچک و بزرگ شریک شود و با افزایش سرمایه‌های خود به مرور سرمایه خود را بیشتر کنند.

🏡 بازار مسکن یک ‌بازار مطمئن و بلند مدتی است. خوشبختانه عملکرد این بازار نسبت به سایر بازار‌ها بسیار مثبت بوده و انجام این سرمایه گذاری می‌تواند زمینه ساز افزایش تولید شود.

🏡 با انجام این سرمایه گذاری( بورس مسکن) امکان مشارکت تمامی متقاضیانی که حتی سرمایه اندک دارند مهیا می‌شود و برای سال‌های آینده خود می‌تواند در مقایسه با سایر بازار‌ها اثرات مثبت تری داشته باشد. کاهش قیمت مسکن با اجرای طرح‌های تولیدی می‌تواندمحقق شود. بازار مسکن یک بازار واقعی است که از سایر بازار‌های موازی از جمله ارز و سکه تاثیر می‌گیرد.

5-تشکیل کارگروه مشترک بانک مرکزی و کمیسیون اقتصادی در رصد بازار ارز: رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفته کارگروه مشترکی بین کمیسیون و بانک مرکزی برای بررسی روزانه نرخ ارز شکل می‌گیرد.

6-به منظور تأمین به موقع نیازهای وارداتی کشور از یک سو و نیز با توجه به عرضه حواله های ارزی درهم امارات، یوان چین، روپیه هند، یورو، لیر ترکیه و سایر اسعار توسط بانک مرکزی در بازار ارز کشور از طریق سامانه نیما از سوی دیگر، صرافی های غیربانکی می توانند نسبت به خرید منابع ارزی فوق الذکر، بر مبنای گواهی های ثبت آماری تایید شده، از طریق بانک های عامل، اقدام کنند.

 

 

اهم اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1) پیتر ناوارو مشاور تجاری کاخ سفید در مصاحبه با فاکس اعلام کرد که توافق تجاری بین چین و ایالات متحده به پایان رسیده اما بع سرعت در مصاحبه ای با وال استریت ژورنال سخنان قبلی را پس گرفت و لری کودلاو مشاور اقتصادی کاخ سفید هم گفت توافق با چین، پابرجا است.

2) وزیر خزانه داری ایالات متحده استیو منوچن می گوید "ما به طور خیلی جدی یک لایحه محرک دیگر را در نظر داریم که ممکن اسن در ماه جولای تصویب شود. فدرال رزرو کار فوق العاده ای انجام داده است و ما تقریبا هر روز در تماس هستیم."

3) شاخص PMI اقتصادهای بزرگ همگی فراتر از انتظارها بود. فرانسه 46 انتظارات بود اما عدد 52.1 اعلام شد. آلمان 41.5بود 44.6اعلام شد. انگلیس 45بود که بالای 50 ثبت شد. آمریکا در سطح 50 بود که 49.6 اعلام شد اما دوره گذشته 39.8 بوده است.

4) ی کودلکو شیلی فعالیت برخی معادن مس خود را متوقف کرده که با کاهش تولید شاهد رشد قیمت مس هستیم.

5) تولید فولاد خام ژاپن در ماه می با 31.8 درصد افت نسبت به ماه می سال گذشته به 5.9 میلیون تن رسید البته قیمت فولاد در سطح جهانی با ثبات بود و تغییر خاصی نداشت. ایران و CIS حدود 375دلار ...

6) عراق پیشبینی کرده که در ماه های آتی بتواند هر بشکه نفت خود را 35دلار بفروشد.

7) تحلیلگران می گویند تقاضا برای محصولات پتروشیمی در آسیا رو به افزایش است.

8) ظرفیت تولید و مصرف کودها از جمله اوره در چین، در حال ریکاوری است و انتظار می رود که به شرایط عادی بازگردد. چین بزرگترین مصرف کننده کود در جهان محسوب می شود.

9) احتمالا ایتالیا قصد دارد که از اتحادیه اروپا خارج شود.

10) چین هم تقریبا به این نتیجه رسیده که قرنطینه و تعطیلی به سبک گذشته نتیجه ای ندارد. آن ها می گویند در شیوع قبلی کرونا چون منشا آن مشخص بود امکان ردگیری افراد وجود داشت اما همکنون اینطور نیست.

11) روز گذشته مباحثی در خصوص احتمال عرضه اولیه پالایشگاه ستاره خلیج فارس مطرح شد. نیمی از سهام آن در تملک تاپیکو و نیم دیگر دولتی است. این پالایشگاه از شپنا اندکی بزرگتر بوده اما خوراک و محصول آن کیفیت بهتری دارد.

12) شرکت هایی که در سال 1399 حداقل 25درصد سهام خود را وارد بورس کنند، اداره مالیات به امور مالیاتی آن ها در سنوات قبلی وارد نخواهد شد. (مشوق ورود به بورس)

13) قالیباف مجلس می گوید " بازار سرمایه کانون توجه دولتمردان باشد"

14) دارایکم به این هفته نرسید، هفته بعد قابل معامله می شود.

15) میزان تولید شمش آلومینیوم ایران در 2 ماهه نخست سال مالی جاری 58 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت.

16) منابع سپرده‌ای بانک صادرات در پایان سه ماهه اول سال 99 از 256 هزار میلیارد تومان فراتر رفت که 173درصد فراتر از بودجه این بانک است.

17) قیمت میلگرد ذوب آهن در بورس کالا رکورد زد و به 75.3میلیون ريال هر تن رسید. در گذشته عمدتا میلگرد قیمتی نزدیک به شمش داشت اما حالا حدود 15 تا 20 میلیون ريال هر تن فاصله دارد.

18) کروی می گوید که فسرب از محل تجدید ارزیابی افزایش سرمایه دارد.

19) پترول قصد دارد 100درصد سهام مدبران را عرضه کند.

20) زامیاد قصدی برای تجدید ندارد اما از محل آورده و مطالبات افزایش سرمایه می دهد.

21) شبصیر قصد دارد که از محل دارایی های خود تجدید ارزیابی بدهد.

22) فرابورس هم افزایش سرمایه می دهد از محل انباشته و اندوخته.

23) شتران می گوید پس از حل شدن مشکل زمین ها به افزایش سرمایه فکر خواهد کرد. در بخشی از گزارش شتران گفته مشکل 20درصد زمین ها هنوز حل نشده است.

24) شرکت «لیزینگ پارسیان» با نماد «ولپارس» در فهرست نرخ‌های تابلوی بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد.

25) معاملات مسکن در خرداد نسبت به اردیبهشت در کل کشور 30درصد و تهران 36درصد کاهش یافت. این هم از حال بازار موازی بورس که در بخش اجاره مالیات و در بخش فروش، با رکود مواجه شده است...

26) وزارت صمت می گوید " با تخصیص یک میلیون تن گندله به طور سالانه از سوی فولاد مبارکه به ذوب آهن و تخصیص یک میلیون و 750 هزار تن سنگ آهن از سوی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به ذوب آهن، تولید این فولادساز امسال به 3 میلیون تن برسد."

27) روز سه شنبه شاخص 3.6درصد مثبت، 1.391میلیون واحد. ارزش معاملات 19.8هزار میلیارد تومان، ورود پول 349میلیارد تومان، ورود پول به پتروشیمی، خودرو، بیمه و پالایشگاه. خروج پول از سیمانی. توجه حقیقی ها به آسیا، سامان، فارس، خبهمن، ختور. توجه حقوقی ها به صبا، تنوین، شستا

 

پیش بینی بازار فردا: با عدم کاهش جدی و اثرگذار قیمت ارز در بازار، و ناتوانی بانک مرکزی در مهار نرخ ارز، ( بطوریکه قیمت دلار  زیر سطوح 19 هزار تومانی را لمس نمی کند) بار دیگر شاهد افزایش و برتری طرف تقاضا در بازار و رشد قیمتها و شاخصها هستیم و مردم برای خرید سهام شرکتهای مورد نظر خویش، به کارگزاری ها و سامانه معاملات هجوم آورده اند.

امری که رابطه عرضه و تقاضا را همچنان به نفع طرف تقاضا رقم زده و موجبات رشد با رویه و بی رویه قیمتها را سبب گشته است. از طرفی، حقوقی های بازار قصد عرضه های آبشاری و فروش سنگین را در برنامه ندارند و با کمبود شدید سهام قابل عرضه در بازار، مواجه ایم.

این امر پیامدهای ناخوشایندی بر جای گذاشته بطوریکه میانگین p/e بازار با احتساب نمادهای بازار پایه، از مرز 24 مرتبه نیز عبور کرده و شرایط سخت و دشواری را پیش روی سهامداران و فعالان بازار قرار داده است.

این در حالیست که وعده های دولت و مسئولین برای عرضه های بیشتر و ورود بیشتر شرکها به بورس و فضای معاملات، فعلا پوچ از آب در آمده و کماکان فعالان بازار در حسرت عرضه اولیه های بیشتر و پاسخگویی به عطش تقاضا در بازار هستند.

 

 

 

 

 

           حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان


rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد