گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار یکشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 252 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار یکشنبه

با استمرار ورود نقدینگی سنگین و غیر قابل شمارش! به فضای معاملات در بورس تهران( که گویی پایانی و توقفی ندارد)، شاهد برتری نسبی طرف تقاضا نسبت به عرضه ها و صف خرید شدن ( یا در محدوده مثبت معامله شدن) بسیاری از سهام ، هستیم و بازار بورس داغ داغ است.

بطوریکه هیچ عرضه ای توان پاسخ به عرضه ها را ندارد و هیجان مثبت ایجاد شده در بازار سیری ناپذیر بنظر می رسد. این وضعیت به تداوم رشد سطح عمومی قیمتها و شاخصها منتهی شده و سود قابل توجهی عاید قریب به اتفاق کسانی نموده که سهام خویش را نفروخته و صبوری پیشه کرده اند. حال آنکه اکثر فروشنده های روزهای قبل، اکنون پشیمان و نادم اند و از افزایش توقف ناپذیر قیمتها شگفت زده اند.

کار بدانجا کشیده که نسبت p/e میانگین بازار( شامل بازار بورس و فرابورس و بازار پایه) از 24 مرتبه نیز عبور کرده و  این اتفاق از تاریخ آغاز به فعالیت بورس تهران( بیش از 50 سال) تا کنون بی سابقه بوده است.

امید است رونق روزافزون بورس تهران را پایانی نباشد و این روزهای داغ و گرم و مثبت، تا پایان سالجاری تداوم داشته باشد. چرا که طی روزها و هفته های اخیر، سهامداران تازه وارد به بازار که اتفاقا در فی بالا هم اقدام به خرید کرده اند، بسیارند و  اگر خدای ناکرده روزی بازار برگردد، تازه واردان بازار آسیب های جدی و جبران ناپذیری خواهند دید.

 

کارنامه بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از افزایش قیمتها در نمادهایی چون : فارس٬ فولاد٬ فملی٬ شستا٬ شپنا٬ خودرو و کگل ... با افزایش 46822 واحدی روبرو شد تا به ایستگاه بلند 1.466.275 واحدی دست یابد و روزی درخشان از خود را به نمایش گزارد. آغاز مثبت هفته با رشد یکپارچه بازار همراه بود و شاهد عبور شاخص کل از میانه کانال جدید بودیم.

 

خلاصه بازار امروز: شاخص کل 1,466,280 واحد / میزان تغییر: 46827 واحد مثبت/ ارزش بازار 54,873,205 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 95,429 میلیارد ریال/ حجم معاملات 5.820 میلیارد سهم/ معاملات خرد سهام: 134،889 میلیارد ریال / ورود پول حقیقی: 7،757 میلیارد ریال.
نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فارس 3949 واحد مثبت / فولاد 3909 واحد مثبت/ فملی 3522 واحد مثبت/ شستا 2394 واحد مثبت/ کگل 1848 واحد مثبت/ شپنا 1485 واحد مثبت/ خودرو 1370 واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 1.07 میلیارد سهم/ خگستر 269.2 میلیون سهم/ چکاپا 252.6 میلیون سهم/ ذوب 219.5 میلیون سهم/ خساپا 204 میلیون سهم

 

فهرست شرکت های آماده عرضه اولیه در فرابورس: مدیر عامل فرابورس ایران از آخرین برنامه عرضه های اولیه این مجموعه خبر داد.  امیر هامونی با اشاره به اینکه دو نیروگاه برای عرضه اولیه در فرابورس پذیرش شده اند، گفته: نیروگاه قم و نیروگاه گیلان جزو شرکت های بزرگی هستند که در فرابورس پذیرش شده و در نوبت عرضه اولیه قرار گرفته اند. به گفته وی چندین شرکت کوچک و متوسط نیز پذیرش شده اند که برمبنای فراخور وضعیت بازار و احراز شرایط فرابورس وارد بازار خواهند شد. به این ترتیب فرابورس اعلام کرده است  شرکت‌های بیمه زندگی خاورمیانه ورایان هم افزا در بازار اول یا دوم فرابورس عرضه خواهند شد.  همچنین نماد شرکت‌های صنعتی و معدنی ستبران و کیا الکترود شرق نیز قرار است در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط عرضه شوند.  البته ۹نماد دیگر نیز پذیرفته شده اند و پس از انجام شروط لازم، به مرحله درج و عرضه می رسند. شرکت‌های برق و انرژی پیوند گستر پارس، دنا آفرین فدک، پدیده شیمی جم، مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن، توسعه مسیر برق گیلان، پتروشیمی ارومیه، کشاورزی و دامپروری ملارد شیر، زغال سنگ پروده طبس و ملی ساختمان از جمله شرکت‌هایی هستند که در بازار فرابورس ایران پذیرش و پس از انجام شروط پذیرش در مرحله درج و عرضه در بازار قرار خواهند گرفت.

 

تحولات و اخبار مهم سیاسی و اقتصادی:

1- پمپئو گفته در صورتیکه ایران در التزاماتش به‌آژانس شکست بخورد؛ جامعه بین‌المللی بایستی اقدامات بیشتری را اتخاذ کند. وزیر خارجه آمریکا طی توئیتی جمعه ۶تیر با طرح این سؤال که  ایران چه چیزی را از آژانس پنهان می‌کند؟ گفته: «نپذیرفتن همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از طرف  ایران مسأله‌یی جدای از برجام است، تمام مسأله این است که آیا ایران التزامات قانونی خود به پادمان ایمنی را محترم می‌شمارد یا خیر.

2-مرکز پژوهش‌های مجلس با تاکید بر اینکه مداخله دولت در اجاره داری در شرایط کرونا امری اجتناب ناپذیر است، اعلام کرد: داشتن یک نظام اجاره‌داری منسجم از پیش‌ تعریف شده بیش از هرچیز در شرایط بحران برای ساماندهی وضعیت مستأجران و نظارت بر اجرای قوانین مورد نیاز است.

3- ایرج رهبر، رئیس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان گفته انبوه سازان به دولت پیشنهاد داده بدون تکیه بر بودجه دولتی ۳ میلیون مسکن می‌سازند. اما دولت باید سازمان‌های مرتبط با تولید مسکن را برای ساخت همراه کند.

 در حالی که قیمت خدمات وابسته به تولید مسکن هر سال افزایش می‌یابد. امسال شهرداری هزینه برای صدور پروانه و عوارض را ۴۰ درصد افزایش داده که این خود موجب سونامی قیمت‌ها در بازار مسکن است.  بسیاری از سازمان‌ها بدون اینکه خدماتی را در حوزه مسکن ارائه کنند هزینه‌های ساخت را افزایش داده‌اند. اگر این هزینه‌های حاشیه‌ای نباشد انبوه سازان حاضرند ۳میلیون مسکن را در فاز اول تولید و عرضه کنند.

4-رئیس جمهور از رئیس کل بانک مرکزی خواسته تأمین گسترده منابع مورد نیاز ارزی واردکنندگان در سامانه نیما و نیز مداخلات هدفمند و علمی در بازار ارز در روزهای گذشته و همچنین اقدامات ویژه بانک مرکزی در تأمین ارز کالاهای اساسی و دارو با قدرت ادامه یابد.

5- تصمیم جدید وزارت صمت برای حمایت از زنجیره فولاد اعلام شد. بر این اساس وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای حمایت از زنجیره فولاد و صنایع پایین‌دستی، صادرات سنگ‌آهن، کنسانتره و گندله که مورد استفاده تولیدکنندگان فولاد کشور قرار نمی‌گیرد را، صرفا با اخذ مجوز از معاونت امور معادن و صنایع معدنی این وزارتخانه و پرداخت عوارض مجاز دانسته است.  لذا به منظور حمایت از تولیدکنندگان فولاد و ضرورت توجه به ارزآوری زنجیره تولید این محصولات، هر گونه صادرات سنگ‌آهن، کنسانتره و گندله صرفا در شرایطی مجاز خواهد بود که نیاز تولیدکنندگان فولاد کشور تامین شده باشد.

 

اهم اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1) باربارا سالوین مدیر بخش ایران در شورای آتلانتیک می گوید ایران طی دو سال 72میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته اما 45میلیارد دلار ازان را نتوانسته وصول کند.

2) آمریکا صدور ویزا برای مقامات حزب کمونیست چین ایجاد کرده به دلیل محدودیت های ایجاد شده توسط چین در هنگ کنگ.

3) یک انفجار در پارچین صورت گرفت. رسما اعلام شده که انفجار مخزن گاز بوده است اما برخی منابع خبری روایت های متفاوتی برای بزرگنمایی این جریان منتشر کرده اند.

4) نیروهای امنیتی عراق به همراه نیروهای آمریکایی به مقر حشد الشعبی یورش بردند و 4 نفر از رهبران آن ها را دستگیر کردند. البته برخی منابع می گویند تمامی آن ها آزاد شده اند.

5) در انتخابات آمریکا اوضاع به نفع ترامپ نیست. براساس نظرسنجی فاکس نیوز رسانه طرفدار ترامپ ، او حتی در تکزاس که تیول همیشگی جمهوری خواهان است هم از بایدن عقب است.

6) سایت شرط بندی روی انتخابات آمریکا نشان می دهد شانس ترامپ به 35درصد رسیده و شانس بایدن به 60درصد نزدیک است.

7) در چین قیمت ورق و تقاضای ورق فولاد بهبود یافته علت این است که خودروسازی ها و سازندگان لوازم خانگی به حالت عادی بازگشته اند.

8) مدیرعامل ملی مس می گوید که با این قیمت مس جهانی (عبور از 6000دلار) انتظار می رود که ارزش بازار این شرکت از هلدینگ فارس و فولاد بالاتر برود.

9) وضعیت کرونا در برزیل خطرناک است و به همین دلیل قیمت سنگ آهن به 103.4 دلار رسیده است.

10) بالاترین آمار ابتلا به کرونا در یک روز در آمریکا ثبت شد و اونس احتمالا تقویت می شود.

11) چین به ایالات متحده هشدار می دهد که مداخله در هنگ کنگ می تواند فاز اول توافق تجاری میان دو کشور را در معرض خطر قرار دهد.

12) شاخص تورمی Core PCE در آمریکا که انتظار می رفت صفر بالا، 0.1درصد گزارش شد در حالی که ماه قبلی منفی 0.4درصد بود.

13) رئیس بانک مرکزی اروپا می گوید "ما احتمالا از پایین ترین نقطه بحران عبور کرده ایم."

14) رئیس فدرال رزرو شیکاگو ایوانز می گوید هیچ یک از اعضای فدرال رزرو به نرخ های بهره منفی فکر نمی کنند.

15) معاون معدنی وزارت صمت می گوید سنگ آهنی و فولادی ها نتوانسته اند بر سر ضریب قیمت سنگ آهن به فولاد به توافق برسند. هفته آینده وزارت صمت فرمول تعیین می کند.

16) پتروشیمی نوری، مالک هنگام، می گوید که انتهای سال این پتروشیمی به بهره برداری می رسد.

17) رئیس بانک مرکزی می گوید "رشد نقدینگی حتی در بدبینانه ترین حالت کمتر از رشد سال گذشته بوده؛ بی اطلاعی برخی از اطلاعات واقعی نباید دست‌آویزی برای تشویش اذهان و دمیدن بی ثباتی شود"

18) گروه لوازم خانگی افزایش نرخ 25 درصد گرفته همچنین افزایش نرخ تایر به میزان 30درصد قطعی شد.

19) بانک تجارت می گوید که به زودی تامین سرمایه کاردان را عرضه می کند. 32درصد سهام متعلق به بانک سامان و 31درصد متعلق به تجارت است.

20) تقاضا برای محصولات فولاد بسیار قوی است. برای میلگرد بالای 8میلیون تومان هر تن و برای شمش تا 6.8میلیون تومان!!

21) یک حادثه در پتروشیمی کرمانشاه رخ داد که مشکلی برای تولید ایجاد نکرد.

22) شیمی بافت مراحل ورود به بازار سهام را طی می کند ...

23) شستا 15درصد سیتا را عرضه خواهد کرد. سیتا بزرگترین هلدینگ سیمانی و ساختمانی کشور است. ملارد شیر هم احتمالا عرضه شود.

24) دبیرانجمن سیمان می گوید احتمالا وزارت صمت این هفته با افزایش قیمت سیمان موافقت کند.

25) روز چهارشنبه خروج پول از گروه های بزرگ همچون پتروشیمی، بانک و فلزات صورت گرفت. ورود پول به خودرو و صنایع کوچک بود.

26) چکاپا، ودی، آپ، خبهمن مورد توجه حقیقی ها، شستا، بانک ملت و صبا مورد توجه حقوقی ها بودند.

27) روز چهارشنبه ارزش معاملات خرد 16.5هزار میلیارد تومان بود و تقریبا ورود و خروج پول برابر بود.

 

در گروه خودرویی: با اعلام آمار تولید خودروسازان بزرگ کشور به بورس، مشخص شد تیراژ محصولات آنها در سه ماه نخست امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته روند صعودی داشته است. بنابر آمار استخراجی از صورت‌های مالی ارائه شده به بورس توسط ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو، طی سه ماه نخست امسال در مجموع ۲۰۳ هزار و ۱۴۶ دستگاه انواع محصول سواری و وانت توسط آنها به تولید رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، از افزایش ۵/ ۹ درصدی حکایت دارد.

در این بین، ایران‌خودرویی‌ها در بهار امسال ۹۶ هزار و ۴۹۰ دستگاه انواع محصول را به تولید رسانده‌اند، که این آمار حاکی از رشد ۴۰ درصدی تیراژ در مقایسه با سه ماه ابتدایی سال گذشته است. از سایپا اما خبر می‌رسد این شرکت بهار امسال را با روندی نزولی نسبت به بهار ۹۸ پشت سر گذاشته است. طبق صورت‌های مالی ارائه شده به بورس، دومین خودروساز بزرگ کشور ۷۹ هزار و ۵۲۰ دستگاه انواع محصول را در سه ماه ابتدایی سال جاری تولید کرده و بنابراین در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۵/ ۱۳ درصد کاهش را به خود می‌بیند. در نهایت اما پارس‌خودرویی‌ها توانسته‌اند تیراژ بهار امسال خود را در مقایسه با بهار ۹۸ افزایش دهند. سومین خودروساز بزرگ ایران در بازه زمانی موردنظر ۲۷ هزار و ۱۳۶ دستگاه محصول را به تولید رسانده که در مقایسه با سه ماه نخست سال گذشته، ۱۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد. غول‌های جاده مخصوص اما در خرداد امسال نیز در مجموع ۸۵ هزار و ۸۸۹ دستگاه محصول را به تولید رسانده‌اند تا در مقایسه با اردیبهشت، افزایش ۴ درصدی را تجربه کرده باشند. در این بین، سایپایی‌ها طی خرداد امسال ۳۶ هزار و ۱۸۹ دستگاه محصول سواری را به تولید رسانده‌اند تا در مقایسه با اردیبهشت ۱۶۲ دستگاه تیراژ بیشتری داشته باشند. ایران‌خودرو نیز که تیراژی ۳۸ هزار و ۶۲۸ دستگاهی در خرداد داشته، نسبت به اردیبهشت ۷/ ۵ درصد افزایش تولید را به خود می‌بیند. در نهایت اما پارس‌خودرو که تیراژی ۱۱ هزار و ۷۲ دستگاهی در خرداد داشته، در مقایسه با اردیبهشت، ۱/ ۳ درصد کمتر محصول به تولید رسانده است.

نمای کلی تولید خودروسازی ایران در بهار ۹۹ اگرچه مثبت به نظر می‌رسد، اما با توجه به اظهارات اخیر فعالان صنایع خودرو و قطعه، چالش‌های تولید کماکان برقرار است.( البته روزبروز بر زیان خودروسازان کشور افزوده میشود و این صنعت از سالها پیش با زیان انباشته سنگینی روبرو است). همین چند روز پیش قطعه‌سازان از مشکلات ارزی صحبت به میان آورده و خواستار تعدیل قیمت قطعات بر مبنای ارز ۲۰ هزار تومانی شدند. در خودروسازی نیز پدیده محصولات ناقص که ریشه در کمبود قطعات دارد، برقرار است. در کنار اینها، هنوز تعهدات معوق خودروسازان به صفر نرسیده، ضمن آنکه به واسطه دو طرح فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش، ۱۰۰ هزار تعهد جدید نیز ایجاد شده است.

 

پیش بینی بازار فردا: یک کارشناس بازار گفته، بار دیگر به همه سهامداران ثابت شده هر عرضه ای در سهم های بنیادی، فرصت ورود و بهینه سازی سبد سرمایه گذاری  است.  روز چهار شنبه بازار فوق العاده عمل کرد. صندوقهای سرمایه گذاری و حقوقی ها تمامی عرضه ها را جارو کردند و باز هم سهامداران عجول رکب خوردند .

در اقتصاد تورمی ایران، روند بلند مدت بورس کاملا صعودی و مثبت است. این مسیر بصورت سینوسی با شیب ملایم به سمت بالا است. بطوریکه سهمها برای چندین روز با تقاضای بالا و در صف خرید هستند،  سپس شاهد یکی دو روز عرضه ها و جابجایی سهامداران،  و از روز بعد مجددأ شاهد  ادامه روند صعودی بازار هستیم. بطوریکه جمعیت فروشندگان،همیشه نادم و پشیمان اند و مجبور می گردند سهام فروخته شده خود را مجددأ با فی بالاتری خریداری و جایگزین نمایند.

این کندل های قدرتمند و صعودی، خود قوی ترین سیگنال تکنیکالی برای آینده بازار بورس کشور میباشد.

نمودار تکنیکی شاخص کا را  در تصویر زیر ببینید:
همانطور که ملاحظه می کنید، نماگر بازار سقف(مقاومت) پیش روی خود را شکسته و وارد کانال جدیدی شده است.

 

 

 

           حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان


rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد