گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار دوشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 282 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار دوشنبه

در معاملات امروز همانطور که وعده داده بودیم، شاخص کل در یک ساعت اول وقت معاملات، براحتی وزنه یک میلیون و 500 واحدی را بالای سر برد و  به یک رکورد تاریخی و خارق العاده دست یافت. این رکورد باورنکردنی، تنها داخلی نبود بلکه رکوردی جهانی نیز بود چرا  که ارزش بازار بورس تهران طی 33 ماه اخیر بیش از 1500 درصد افزایش یافته است. لذا بجز ونزوئلا، هیچ کشوری توان رقابت با بورس تهران را ندارد!.

و اما در پی عبور شاخص کل از سد روانی و مقاومتی یک میلیون و 500 واحدی، سر و کله فروشنده ها اعم از حقیقی و حقوقی در فضای معاملات پیدا شد و با عرضه های سنگین و خرد کننده، آتش به خرمن بسیاری از خریداران خرده پای جدید زدند! ولی دیری نگذشت که هجوم دسته جمعی خریداران تازه نفس و صندوقها و حقوقی ها، صفهای فروش جمع شد و حتی در بسیاری از نمادها به صفهای خرید نیز منتهی شد. و اما  همه چیز بر وفق مراد بود تا اینکه پس از عبور از ساعت 12 و  در گرمای مطبوع بازار، فروشنده های متعدد دیگری ظاهر شدند و چنان فروش های آبشاری و میلیاردی  رقم زدند که بازار مجبور به عقب نشینی و ترک ایستگاه رفیع یک میلیون و 500 هزاری شد و توانایی بالای سر نگهداشتم وزنه سنگین فوق را نداشت لذا تا ارتفاعات 1 میلیون و  491.955 واحدی عقب نشست و کارنامه خود را هر چند مثبت، ولی ضعیف و شکننده به پایان رساند.

این در حالیست که نمادهای ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی بازار( نظیر کگلح و کاوه و ...) علیرغم افزایش قیمتهای قابل توجه در فصل بهار، هنوز زیر ارزش ذاتی معامله میشئند و از کانون توجه بازار مغفول مانده اند.

  روند بازار نشان میدهد اگر چه در ساعات پایانی معاملات، کم کم از فشار فروش کاسته شده و بازار دوباره به وضع روز قبل بازگشته بود اما همچنان تردیدها برای برگشت سریع بازار با توجه موج های متوالی مثبت قیمت ها وضعیت را برای بازارها در حالت دوگانگی نگه داشته است. البته انتظارات بازگشایی بازارهای جهانی و پیگیری بازارهای رقیب همچون بازار ارز، با شدت بیشتری از سوی بورس بازان پیگیری میشود تا بدانند تصمیم درست را در شرایط فعلی چگونه بگیرند.

سازمان بورس همچنین امروز در اطلاعیه ای درباره صندوق های سرمایه گذاری به سهامداران توصیه و هشدار داد: معامله واحدهاي صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله با فاصله قيمتي از NAV ، احتمال ايجاد زيان براي خريداران را به همراه دارد. به همین دلیل تاکید شده هر چه فاصله قيمت معامله هر واحد از NAV صندوق بيشتر باشد، ريسك ايجاد زيان براي سرمايه گذار بيشتر است.

 

کارنامه بازار امروز: شاخص کل بورس طی روز جاری با رشد بیش از 25 هزار و 677 واحدی به کانال یک میلیون و 500 هزار واحدی هم رسید و لی در ادامه، تاب وزنه فوق سنگین مزبور را نداشت و با رها کردن وزنه بر میز معاملات، در پایان به وزنه یک میلیون و 491.955 واحدی رضایت داد. بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل بورس تهران را نمادهای #فارس، #فولاد، #وپارس #فملی و #شستا بر عهده داشتند.

خلاصه بازار امروز: شاخص کل 1,491,955 واحد / میزان تغییر: 256776 واحد مثبت/ ارزش بازار 55,149,589 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 207,794 میلیارد ریال/ حجم معاملات 16.179 میلیارد سهم.

امروز ارزش معاملات خرد رکورد شکست. متعادل شدن صف خریدهایی که چند هفته اخیر مستحکم بودند همزمان شد با نزدیک شدن شاخص کل به محدوده 1.5 میلیون واحدی. عرضه های به حدی شدت گرفته بود که برخی سهم ها در صف فروش فردا یا حتی پایین تر معامله می شوند. باید این نکته را مدنظر داشت که افزایش حجم معاملات در این محدوده، دست به دست شدن سهم ها و حتی منفی شدن شان، جذابیت آنها را برای ادامه روند حفظ می کند. خبر مهم امروز کاهش کارمزد معاملات بود که به نظر با افزایش حجم معاملات، خنثی و حتی بهتر می شود.  بنابراین این کاهش هرچند کم بوده ولی از این جهت که نقدشوندگی را بهتر می کند، مطلوب ارزیابی می شود.
نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فارس 3387 واحد مثبت / فولاد 2971 واحد مثبت/ وپارس 2600 واحد مثبت/ فملی 2447 واحد مثبت/ شستا 2145 واحد مثبت/ شپنا 1559 واحد مثبت/ وبملت 1381 واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 2.71 میلیارد سهم/ خودرو 1.91 میلیارد سهم/ وبصادر 1.04 میلیارد سهم/ خگستر 856.7 میلیون سهم/ وپارس 754.4 میلیون سهم

 

تحولات و اخبار مهم سیاسی و اقتصادی: 1 -رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفته در جلسات مکرری که با نمایندگانی از بانک مرکزی برای کنترل قیمت ارز داشته‌ایم، مقرر شده کارگروه مشترکی بین مجلس و بانک مرکزی برای نظارت بیشتر بر بازار ارز جهت نظارت مستمر و روزانه تشکیل شود.  در شرایط موجود، راهی جز تقویت بخش صادرات برای رفع مشکلات اقتصادی وجود ندارد، بخشی از محدودیت‌های ایجادشده در حوزه صادرات از نظر ما در مجلس قابل قبول نیست، زیرا بخشی از آن با بانک مرکزی مرتبط است و بخشی دیگر نیز به سایر دستگاه‌ها مرتبط است.

2-رکورد ارزش معاملات خرد نیز شکسته شد. امروز ارزش معاملات خرد 26258 میلیارد تومان بود که یک رکورد در بازار سرمایه محسوب می شود.

 

اهم اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1 )شب گذشته برنامه ای با حضور فولادی و سنگ آهنی ها در سیما پخش شد. طبق آنچه گفته شد، صادرات سنگ‌آهن، کنسانتره و گندله با مجوز معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت امکان‌پذیر است. در واقع اگر بحث تامین نیاز فولادی ها باشد، باید گفت به جز عیارهای پایین، امکان صادرات سنگ وجود ندارد.

2) نماینده ذوب آهن و فولاد در مباحثه شب گذشته به خالی بودن ظرفیت در نبود سنگ آهن و صادر شدن آن اشاره کردند. به نوعی حتی مجری نیز حق را به آن ها داد.

3) لوتوس، کدما، نطرین، وبملت، وخاور، قاسم، کاسپین، ثاخت، دسبحا، افزایش سرمایه می دهند.

4) وتوکا 80درصد سهام شرکت سرمایه گذاری توسعه توکا را به صورت مزایده ای عرضه می کند تا فولاد مبارکه آن را خریداری کند. قیمت هنوز مشخص نیست.

5) ستران پس از آنکه بارها تجدید را تکذیب کرده بود، این بار خبر داد که تجدید ارزیابی می دهد.

6) زیرمجموعه شستا با نماد "سیتا" که هلدینگ سیمانی است همین هفته عرضه اولیه می شود.

7) وبانک قصد دارد شاراک و توسعه صنایع بهشهر را عرضه کند.

8) سیمانی ها در یک عقب نشینی استراتژیک، پیشنهاد افزایش نرخ خود را به میزان 40درصد به وزارت صمت ارائه کردند.

9) ذوب آهن می گوید با توجه به شرایط موجود و اصلاح خطوط، در سه ماه نخست 3 برابر گذشته تولید ریل داشته ایم.

10) مدیرعامل فخوز از فولاد شادگان بازدید کرد. وی گفت با زیرمجموعه ها به زودی به ظرفیت 6میلیون تن می رسیم.

11) سایپا به پارس خودرو مجوز داده که کوییک در آن شرکت تولید شود. بنابراین پارس خودرو در سال اول 60هزار دستگاه ازین خودرو سوپرلوکس را تولید و در 9سال بعدی سالانه 80هزار خودرو تولید می کند که در سال های آخر قول داده آینه بقل ها را اسپرت کند.

12) شرکت صنعت غذایی کورش از زیرمجموعه های گلرنگ به زودی وارد بازار می شود.

13) مجلس طرحی برای جلوگیری از افسارگسیختگی مسکن تهیه کرده که دوفوریتی است و هفته آینده به صحن می آید.

14 پترول 15درصد شلرد را 7 مرداد ماه با قیمت 1050 تومان عرضه می کند.

17) خانم مرکل در جریان مصاحبه با خبرنگارانی از شش روزنامه اروپایی از جمله لوموند فرانسه و گاردین بریتانیا، تاکید کرد که دیگر نمی‌توان این موضوع را تایید کرد که ایالات متحده همچنان خواستار رهبری بر جهان است و با توجه به این واقعیت، لازم است که کشورها اولویت‌های خود را اصلاح کنند.

19) ایالات متحده در حال بررسی تعرفه‌هایی به ارزش 3.1 میلیارد دلار بر کالاهای وارداتی از بریتانیا، فرانسه، آلمان و اسپانیا است که در صورت اعمال، باعث افزایش تنش‌ها میان دو طرف خواهد شد.

20) شرایط عراق پیچیده شده است. پس ازانکه نیروی رسمی نظامی عراق به همراه آمریکایی ها به حزب الله عراق حمله و برخی از رهبران آن را دستگیر کرد حالا، برخی نگران رویارویی دولت الکاظمی با نیروهای حشد و حزب الله هستند. چیزی شبیه لیبی ... چیزی شبیه یمن!

 

پیش بینی بازار فردا: با افزایش شدید تورم و کاهش بیشتر ارزش پول ملی از یک سو، و عبور بهای دلار در بازار از سطح 20 هزار تومانی و لمس سطوح 20 هزار و 100 تا 20 هزار و 500 تومانی، بار دیگر شاهد داغ شدن قیمتها در  فضای معاملات بورس تهران بودیم و شاخص کل برای نخستین بار،سطوح یک میلیون و 500 هزار واحدی را تجربه کرد. هر چند قادر به حفظ کانال مزبور  نبود و در نیمه دوم، قدری عقب نشینی و پسروی داشت، ولی بنظر می رسد این رفتار نوسانی، پایان ماجرا و آغاز روند نزولی بازار نیست. چرا که هنوز برخی از نمادهای ارزنده و زیر ارزش ذاتی واقع شده، داریم که مستعد خرید و رشد قیمتی هستند و از گردونه رشد متناسب بازار( به اندازه سایر نمادها) به دور مانده اند سهام ارزشی چون کگلح،کاوه و ... از این جمله اند. بهرحال به رغم افزایش شدید قیمتها و شاخصها طی چند ماه اخیر( از ابتدای سال جدید تا کنون)، باز هم سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی داریم که انگیزه کافی برای خریداران و تازه واردان ایجاد نماید تا بعنوان خریدار وارد جرگه معاملات شوند و از سرمایه گذاری خویش بهره کافی برند.

 

 

 

 

 

           حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان


rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد