گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار سه شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 267 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار سه شنبه

مقدمه: امروز نیز بسان روهای قبل، بازار سهام دو چهره و نیمه متفاوت از خود به نمایش گذاشت. نیمه اول وقت معاملات را با هجوم گسترده و بی امان فروشنده ها روبرو بودیم و قیمتها و شاخصها با شیب تندی در حال کاهش بودند. صفهای خرید نیز در بسیاری از نمادهای خرد و بزرگ بازار پدیدار گشت و اوضاع چندان مساعد نبود.

ولی در نیمه دوم تایم بازار، ورق برگشت و با ورود سنگین پول در اکثر نمادها و صنایع روبرو بودیم. بطوریکه بسیاری از صفهای فروش جمع آوری گشت و بازار نیز به مدار مثبت بازگشت.

در معاملات امروز گروه خودرویی در کانون توجه بازار قرار داشتند و شاهد استقبال گرم و کم نظیر سهامداران، از سهام خودروسازان بالاخص خساپا و خودرو بودیم. در مقابل، اکثر نمادهای گروه فولادی و سنگ آهنی به لاک دفاعی فرو رفته و با استقبال سرد فعالان بازار روبرو بودند. بطوریکه حتی سهم ارزنده ای چون فولاد کاوه، با صف فروش روبرو گشت. این در حالیست که این شرکت با  بهره برداری از فاز دوم خود در هفته جاری، به ظرفیت عملی 2 میلیون و 400 هزار تنی رسید و با ارزش بازار 30 هزار میلیارد تومانی، ارزانترین و بهترین سهم گروه فولادی بشمار می رود.

در گروه سنگ آهنی نیز اوضاع بدخیم بود. چرا که بجز کگهر، باقی نمادهای گروه با فشار فروش زایدالوصفی روبرو گشته و بر مدار 5 درصد منفی می چرخیدند. این در حالیست که سهام ارزنده ای چون کگل، زیر ارزش ذاتی خود معامله میشود!!!. بنظر می رسد پس از تجربه یک رشد 50 درصدی در گروه سنگ آهنی طی دو ماه اخیر، نمادهای این گروه وارد فاز استراحت گشته اند وگرنه همه می دانیم که ارزش ذاتی کگل بیش از 3000 تومان به ازای هر سهم است.

البته نمادهای بزرگی پون فولاد مبارکه و فملی و ... همچنان در کانون توجه بازار قرار دارند و ماهها است که بدون توقف، به روند صعودی خود ادامه می دهند. و اما بدون شک داستان بورس و گروه های مغفول آن( نظیر فولادی ها و سنگ آهنی ها) به اینجا ختم نخواهد شد و بزودی با رویکرد مثبت و مجدد فعالان بازار به گروههای مزبور و سایر سهام ارزنده فراموش شده، شاهد ادامه رشد بازار و گرمای لذتبخش قیمتها در فضای معاملات خواهیم بود. شاخص کل نیز نشان می دهد که سودای فتح قله 2 میلیون واحدی در آینده ای نزدیک را دارد. شاید این اتفاق مهم در هفته آینده رخ دهد و یا چند هفته دیگر. ولی آرزو و هدفی دست نیافتنی برای سهامداران و مشتاقان خوشفکر بازار سرمایه نیست و بزودی این ارتفاعات استراتژیک و مهم را نیز به تسخیر خود در خواهد آورد.

 

وضعیت بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از  افزایش قیمتها در نمادهایی چون:فولاد،فارس،فملی،خودرو،شتران،پارسان و ... با افزایش 3437 واحدی روبرو بود تا ضمن عبور موفق از ارتفاع یک میلیون و 816.279 واحدی، به تقویت جایگاه خویش در کانال مزبور بپردازد و روزی خوب و مثبت را برای مشارکت کنندگان خویش به ثبت رساند.

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فارس 4170 واحد مثبت/ خودرو 2171 واحد مثبت/ کگل 2043 واحد منفی/ شتران 2029 واحد مثبت/ پارسان 1975 واحد مثبت/ وامید 1791 واحد منفی/ رمپنا 1756 واحد منفی

 

بیشترین حجم معاملات:  وتجارت  1.14 میلیارد سهم/ وبصادر 641.9 میلیون سهم/ وپارس 352.4 میلیون سهم/ وخارزم 244 میلیون سهم/ خمحرکه 235.6 میلیون سهم

 

تحولات مهم سیاسی و اقتصادی: 1-غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تاکید کرد: در شرایطی که کشور در مواجهه با یک جنگ اقتصادی ناخواسته و تحمیلی از سوی آمریکا قرار گرفته، مصلحت نیست که نمایندگان مجلس به دنبال فشار بر دولت باشند.

2-سقف ذخیره کارت سوخت ۵۴۰ لیتر تعیین شد. سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفته پس از بررسی‌های انجام شده، سقف ذخیره کارت‌های سوخت ۹ ماه تعیین شد و در تیر ماه به پایان می‌رسد. سقف ذخیره ۵۴۰ لیتر تعیین شده و اگر فردی فقط ۳۰ لیتر از این میزان را استفاده کرده باشد تنها ۳۰ لیتر مرداد ماه به سهمیه آن شخص اختصاص داده می‌شود. لذا افراد به هیچ عنوان نگران سهمیه سوخت خود نباشند و عدد باقیمانده در کارت سوخت آنان محفوظ باقی می‌ماند.

 

اهم اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1) هیئت وزیران در راستای تأمین مالی بیش‌ازپیش شرکت‌های بورسی از طریق افزایش سرمایه با استفاده از سرمایه‌های خرد تزریق‌شده به آن، لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی را با قید دو فوریت مصوب کرد تا در مجلس به تصویب نهایی برسد.

2) کلیه دستگاه‌های اجرایی مکلف‌ شدند همکاری لازم را با وزارت امور اقتصادی و دارایی در افزایش سهم شناور آزاد در بازار سرمایه به عمل‌آورند.

3) صندوق دوم ETF دولت شامل سهام شپنا و شتران است. دولت شبریز و شبندر را به صورت بلوکی می فروشد. اینکه کدام هلدینگ قصد خرید این دو بلوک را دارد حساسیت هایی برانگیخته است!

4) دلار شرکت های پتروشیمی در بورس کالا برای این هفته 170.902 ريال تعیین شد.

5) روز گذشته کاتد مس به 105میلیون تومان هر تن رسید. روغن پایه SN500 در حالی به مرز 10میلیون تومان رسید که ابتدای سال 6میلیون تومان بود. قیمت PVC هم به مرز 16میلیون تومان نزدیک شده است.

6) مدیرعامل بانک ملت از تصمیم این بانک برای عرضه سهام گروه مالی ملت و سرمایه‌گذاری توسعه معین ملت در بورس طی ماه‌های آینده خبر داد. (بانک ملت شدیدا مورد انتقاد بود تا شرکت های گروه را در بازار عرضه کند)

7) رئیس مجلس می گوید ":بستن مالیات بر خانه‌های خالی، سفته‌بازی و دلالی در بازارهای مسکن، ارز، طلا و خودرو، در دستور کار است"

8) رئیس مجلس می گوید "می توان در بازار بورس از طریق پذیره نویسی، عرضه اولیه ها، افزایش سرمایه از آورده نقدی، عدم توزیع سود در مجامع و صرف سهام، صدها پروژه نیمه تمام را فعال کرد و چرخ‌های تولید کشور را به حرکت درآورد.

9) تعداد 192میلیون سهم معادل 12 درصد از سهام شرکت صنعتی زر ماکارون در روز چهارشنبه همین هفته عرضه می شود. 150 سهم با قیمت 39.750 ريال می توان درخواست خرید داد.

10) رئیس سازمان بورس می گوید " با افزایش عدد معاملات باید به سمت یک سیستم معاملات ملی حرکت کنیم که این سیستم همکنون در حال تست است و بعد از عرضه ETF های دولتی،  به سوی سیستم پس از معاملات ملی مهاجرت خواهیم کرد. به این ترتیب سرعت انتقال اطلاعات معاملات هم ارتقا  می یابد.

11) فولادی، سنگ آهنی ها با هم به توافق نرسیدند. داریوش اسماعیلی، معاون وزیر صمت می گوید "ضرایب جدید قیمتی زنجیره فولاد همین هفته توسط وزارت خانه تعیین می گردد"

12) شگویا دچادر حادثه شد که تلفات جانی نداشت. ضمنا فعالیتی تولیدی به روال عادی بازگشته و خط حادثه دیده نیز به زودی به مدار باز میگردد.

13) پروژه خط 3 کنسانتره سازی کگهر با پیشرفت فیزیکی 82.9 درصدی همراه است و  آبان ماه امسال به مرحله تولید می رسد.

14شرکت تامین سرمایه دماوند درخواست درج داده و مدارک مورد درخواست نهاد ناظر را نیز ارسال کرده است.  مدیر ناشران بازار پایه می گوید " با انجام تمام مراحل، پیش‌بینی می‌شود تا آخر هفته بعد این نماد بازگشایی شود."

15) بانک مرکزی می گوید صادرکنندگانی که ظرف مدت 4 ماه ارز حاصل از صادرات را به کشور بازنگردانند، مجبور خواهند بود به نرخ دلار سامانه نیما در مهلت 4ماهه یا به نرخ روز، هر کدام که کمتر باشد، ارز خود را به بانک مرکزی بفروشند.

16) انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی نامه‌ای به مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران، خواستار کنار گذاشتن رویه ابطال معاملات فولاد در بورس کالا شده است. انجمن فولاد، ابطال معاملات فولاد به دلیل «عدم رعایت سقف قیمتی دلخواه سیاستگذاران» را «رویه‌ای همه سر باخت» و «التهاب‌آفرین» توصیف کرده است که هم به کارخانه‌های مصرف‌کننده شمش فولادی (نوردکاران) و هم به کارخانه‌های عرضه‌کننده (تولیدکنندگان شمش) آسیب می‌زند.

17) یک مقام از وزارت خارجه می گوید "چین ۷۵ درصد پیش‌نویس ایران را پذیرفته است. اطمینان می‌دهم این توافق وقتی نهایی شود کاملا متوازن است."

18) ایالت مهم تکزاس همیشه جمهوری خواه بوده اما جو بایدن در نظرسنجی های همین ایالت هم ۵ درصد از ترامپ پیش است.

19) تنها چند روز پیش از اجرای حکم زندان راجر استون که از دوستان دونالد ترامپ محسوب می شود، ترامپ از جایگاه خود استفاده کرد و دوست خود را بر خلاف نظر دادگاه "عفو" کرد.

 

نقطه نظرات کارشناسان: وب سایت دنیای بورس نوشته،در سال‌های اخیر علاوه‌بر مسیر صعودی بازار سرمایه در ایران، تعداد شرکت‌های پذیرش‌شده در بازار سهام نیز بیشتر شده است. شرکت‌های پذیرش‌شده در بازار سرمایه موظفند به‌صورت دوره‌ای گزارش‌های مالی خود را در سامانه کدال منتشر کنند. این گزارش‌ها فرصت تحلیل شرکت‌ها را برای سرمایه‌گذاران با رویکرد‌های متفاوت فراهم می‌کند. از سال ۹۶ به این سو فاکتوری اساسی از گزارش‌دهی شرکت‌ها بر مبنای آینده‌نگری، از فهرست الزامات گزارشگری شرکت‌ها در بورس حذف شده است. فاکتوری که امکان پیش‌بینی آینده شرکت‌ها را راحت‌تر و سهل‌الوصول‌تر می‌کرد. پیش‌بینی سود شرکت‌ها در زمانی که تورم در فضای کلان اقتصاد ایران تک‌رقمی بود، از صورت‌های مالی حذف شد.

در حالی که سود‌های پیش‌بینی‌شده در صورت تعدیل (مثبت و منفی) شرکت‌ها را به پاسخگویی و شفافیت بیشتر به مخاطبان ملزم می‌کرد. از سوی دیگر انحرافات معیار در طول دوره‌های زمانی میزان صداقت و درستی مدیران در گزارش‌دهی عملکرد شرکت‌ها را برای سهامداران آشکار می‌کرد. حالا در شرایطی که تورم روندی صعودی در پیش گرفته و موج‌های تورمی وضعیت شرکت‌ها و سهام آنها را تحت‌تاثیر قرار داده است، بازگشت گزارش‌های پیش‌بینی سود شرکت‌ها به سامانه کدال می‌تواند کیفیت تحلیل‌های آینده‌نگرانه به وضعیت سهام را بهبود بخشد و از سویی دیگر شفافیت بازار سهام را بیشتر کند.

 وقت بازگشت به «تخمین سود»: آیا وقت بازگشت بورس به سنت قدیمی خود در انتشار گزارش‌های پیش‌بینی سود شرکت‌ها موسوم به EPS، فرا نرسیده است؟ کارشناسانی که گفت‌وگو کرده‌اند، می‌گویند روند عمومی تورم در اقتصاد ایران و مسیر حرکت منحنی شاخص کل قیمت سهام، ضرورت انتشار گزارش‌های آینده‌نگر را از عملکرد شرکت‌ها در بازار سهام شامل بورس تهران و فرابورس ایران، به امری اجتناب‌ناپذیر تبدیل کرده‌است. در پی دو سال رشد مداوم؛ حالا سرمایه‌گذاران بورس در دوراهی آینده‌نگری و گذشته‌نگری ایستاده‌اند.

از یک‌سو در گذشته آماری شرکت‌ها ارقامی ثبت شده که برمبنای آن میانگین نسبت قیمت به درآمد (P/ E) بورس تهران برای نخستین بار به محدوده ۳۰ مرتبه نزدیک شده و ازسوی دیگر به باور برخی کارشناسان تورم دو سال گذشته و تورم انتظاری می‌تواند عدد نسبت قیمت به درآمد بورس (P/ E) را تعدیل و به ارقام کمتری هدایت کند.

نسبت قیمت به درآمد بورس تهران (P/ E) برای اولین بار در تاریخ اقتصاد ایران به نسبت قیمت به اجاره در بازار مسکن (P/ R) نزدیک شده است. افزایش نسبت قیمت به درآمد بورس در ماه‌های اخیر به اختلاف‌نظر تحلیل‌گران درباره تشکیل حباب منجر شده، منتقدان می‌گویند برای رفع ابهام‌های بازار نسبت به روندهای آینده و اثرات تورم بر سودآوری شرکت‌ها باید گزارش‌های پیش‌بینی سود موسوم به EPS باردیگر در سامانه کدال منتشر شود.

 بازگشت به تجربه ۲۵ ساله: مساله افشای اطلاعات در تمام بازارهای مالی جهان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از آنجا که بازارهای مالی در تمام کشورها سهم بالایی در تامین‌مالی بنگاه‌های اقتصادی دارند، توجه به نحوه گزارش‌دهی رویدادهای مالی و موضوعات موثر بر عملکرد اقتصادی بنگاه‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

انتشار گزارش‌های پیش‌بینی سود (EPS)، که از پیشینه‌ای ۲۵ ساله در بازار سرمایه ایران برخوردار بود، دو سال پیش، در روزهای پایانی سال ۹۶ در شرایطی کنار گذاشته شد که اقتصاد ایران روند پایداری از کاهش نرخ تورم و شاخص تورم تک‌رقمی را تجربه می‌کرد. بر این اساس مدیران وقت سازمان بورس انتشار گزارش‌های پیش‌بینی سود آینده‌نگر را چندان مفید ارزیابی نمی‌کردند و معتقد بودند انتشار اطلاعات گذشته‌نگر از سود شرکت‌ها مانع سیگنال‌دهی مدیران شرکت‌ها به سهامداران است اما حالا به نظر می‌رسد بازارسرمایه ایران که یک موج تورمی مداوم و فزاینده را طی دو سال گذشته در مجموعه اقتصاد ایران تجربه کرده و باردیگر نیازمند اطلاعاتی دقیق‌تر از روند سود شرکت‌ها در آینده نزدیک است.

 تقابل دو نگاه و ریشه‌های بنیادی: در ماه‌های اخیر همزمان با تحولات مدیریتی در سازمان بورس احتمال لغو ممنوعیت دو ساله انتشار گزارش پیش‌بینی سود شرکت‌ها در بازار سرمایه تقویت شده است.  بسیاری از ذی‌نفعان بازار گفت‌وگو کرده‌اند، عموما به طرح انتشار دوباره پیش‌بینی سود شرکت‌ها نگاهی مثبت دارند و آن را دلیلی بر شفافیت رویه‌های حاکم بر فعالیت بنگاه‌های بورس قلمداد می‌کنند.

در این میان ولی نادی قمی از مدیران باسابقه فعال در بورس با استقبال از انتشار دوباره پیش‌بینی سود شرکت‌ها گفته: من از ابتدا با اینکه ارائه پیش‌بینی سود شرکت‌ها وجود داشته باشد موافق بوده‌ام. با این حال باید توجه داشته باشیم که این کار نباید به شکل اجبار برای شرکت‌ها در نظر گرفته شود. در بسیاری از کشورهای پیشرفته این مساله وجود دارد و بسیاری از شرکت‌ها به‌صورت اختیاری پیش‌بینی خود را از درآمد سال مالی در اختیار بازار می‌گذارند.

وی با مورد توجه قرار دادن نگاه حاکم بر بازار سرمایه گفته: در شرایط فعلی نگاه بازار به گزارش‌های شرکت‌ها چندان عمیق و تحلیلی نیست. در طول یک سال اخیر تعداد کدهای فعال به ۱۵ میلیون کد رسیده و در این مدت کوتاه نمی‌توان انتظار داشت افرادی که وارد بازار شده‌اند با دید تحلیلی به معامله اقدام کنند. شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای است که افراد تمایل چندانی به سرمایه‌گذاری بلندمدت ندارند و تلاش برای حفظ قدرت خرید دلیل ورود افراد بسیاری به بازار سهام است. با این حال برخی از فعالان بازار سرمایه معتقدند با توجه به اینکه بسیاری از سهام‌داران چندان به اطلاعات آماری شرکت‌ها توجهی ندارند، تغییر در فرآیند گزارش‌دهی شرکت‌ها نمی‌تواند تاثیر ویژه‌ای را ایجاد کند.

تغییر چشم‌انداز بازار: تقاضای بازگشت گزارش‌های پیش‌بینی سود (EPS) به سامانه کدال این روزها در شرایطی داغ شده که فضای عمومی بورس، به کلی با آنچه که در سال ۹۶ شاهد بودیم، متفاوت است. این روزها قیمت‌ها روی تابلوی معاملات بی‌وقفه بالا می‌روند، در حالی که در روزهای پایانی سال ۹۶ حتی ۱۰۰ هزار واحدی شدن شاخص کل بورس نیز امری دور از انتظار بود. در آن زمان اگر فردی حتی سخن از دو برابر شدن شاخص کل به میان می‌آورد احتمالا با استهزای سایرین رو‌به‌رو می‌شد.

 این روزها جریان عرضه و تقاضا به کلی دگرگون شده و به لطف آب شدن یخ ریال حتی تخمین سود شرکت‌ها برای سال آینده در طول یک هفته نیز چندان پایدار نمی‌ماند. در حالی که تورم انتظاری تقریبا همه روزه در حال افزایش قیمت دلار در تحلیل تحلیگران است، مشخص نیست که ارائه پیش‌بینی از سود آن هم برای یک سال عملا راه به جایی می‌برد و بهره‌ای از دقت خواهد داشت یا خیر. اما به هر ترتیب امکان تحلیل‌های آینده‌نگرانه و افزایش شفافیت شرکت‌ها عواملی است که موافقان احیای قانون قدیمی با دیده مثبت به لزوم بازگشت پیش‌بینی سود شرکت‌ها بنگرند.

 

پیش بینی بازار فردا: با ادامه ورود نقدینگی چند صد هزار میلیارد تومانی به فضای معاملات در بورس تهران، شاهد ادامه رونق و روزهای خوب برای مشارکت کنندگان در این بخش از فعالیتهای اقتصادی هستیم. مردم از هر قشر و طبقه ای، پس اندازها و سرمایه خود را به بورس تهران آورده اند تا در این رویداد بزرگ و عظیم تاریخی و فرصت طلایی، استفاده برند و منابع ریالی خویش را به برگه های سهام شرکتها تبدیل نمایند. شاخص کل با قدرت و هیبت، از کانال یک میلیون و 800 هزار واحدی عبور کرده و اینک سودای فتح قله 2 میلیون واحدی را در سر می پروراند.

و اما از بین صنایع مختلف و متعدد بازار، صنعت خودرو بعنوان لیدر و پیشتاز بازار در حرکت و سیر صعودی است و خریداران نه به سودآوری و ارزش ذاتی سهم، بلکه به داراییهای خودروسازان زوم کرده اند و بازار  نزدیک به 3 سال است که دارایی محور شده است.

دولت نیز با  تشخیص و درک درستی که از بازار سرمایه پیدا کرده است، همچنان به حمایت و هدایت بازار اهتمام  می ورزد و  با اتخاذ یک سیاست خوب و مناسب، سعی در هدایت نقدینگی سرگردان جامعه به فضای معاملات در بورس تهران دارد. جایی که به دور از سوداگری و دلالی در بازار طلا و ارز و مسکن و  خودرو و کالا است و محلی مناسب برای سرمایه گذاری بشمار می رود.

 

 

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد