گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 337 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه

گزارش روزانه بازار:

مقدمه: اگر چه وضعیت بازار امروز بهتر از دیروز بود با این حال برخی شاخص ها منفی شدند. این در حالیست که فعالان بازار در روزهای اخیر با چند چالش مهم روبرو هستند: 1-  اتفاق نا میمونی در بازار در حال شکل گیری است که افراد سهم های دیگر را به هر قیمت میفروشند تا به خرید سهامی که قرار است در etf های بعدی قرار بگیرند ، بپردازند و یا در صف خرید سهام مربوطه، منتظر خرید بمانند. ته این جریان به شروع اصلاح موقت در بازار و افت قیمتها در نمادهای غیر etf می انجامد  که نگران کننده است. جا دارد که سهامداران و فعالان بازار با درک موضوع، مبادرت به فروش سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی خود، به هر قیمتی نشوند تا شاهد تخلیه حباب  etf ها شویم. 2- فصل مجامع است و بسیاری از نمادها برای تشکیل مجمع بسته می شوند، لذا با قفل شدن این نمادها از نقد شوندگی این قیبل سهام کاسته میشود که فشار مضاعفی را به سایر نمادها وارد میسازد. 3-  مبادلات تعدادی از سهام بزرگ و اصلی بازار سرمایه به زمان بعد از بازار منتقل می گردد و این موضوع تلاطمات بورس را بیشتر و نگرانی های سهامداران را بیشتر می کند.

امروز نیز بسان روزهای قبل، بازار سهام دو چهره و نیمه متفاوت از خود به نمایش گذاشت. نیمه اول وقت معاملات با

برتری نسبی طرف تقاضا و اقبال بازار در گروههای مختلف را شاهد بودیم ولی در نیمه دوم، عرضه های آبشاری و بی امان در بازار شکل گرفت که بسیاری از سهام خرد و بزرگ بازار از جمله پتروشیمی ها،معدنی ها،فلزی ها و ... را با چالش اساسی و حتی صف های فروش مواجه ساخت. هر چند این هجوم گسترده در جبهه فروش، به افت و منفی گرایی شاخص کل منتهی نشد و سهام غول پیکری چون فملی و ... مانع از به رنگ سرخ در آمدن نماگر بازار شدند.

در مجموع، اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور و در رأس آن بورس تهران، همچنان خوب و رضایت بخش است و سهامداران حاضر در بورس طی سال اخیر با  بازدهی (میانگین) بیش از 250 درصدی روبرو بوده اند.

 

وضعیت بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از  افزایش قیمتها در نمادهایی چون: فولاد٬ فارس٬ فملي٬ شستا٬ شپنا٬ شتران و تاپیکو با افزایش بیش از 19243  واحدی روبرو شد. بازار مثبت آغاز کرد و در ادامه شاهد افزایش عرضه ها در برخی از نمادها به خصوص کوچکترهای بازار بودیم. شاخص کل نیز با تکیه بر ایستگاه 1.841.326 واحدی، نشان داد که واهمه ای از عرضه های سنگین و حتی آبشاری ندارد و راه خود را برای تصرف ابرکانال دو میلیون واحدی در آینده نزدیک هموار ساخته است.

 

تحولات مهم سیاسی و اقتصادی: 1- ابوالقاسم شمسی جامخانه، معاون سازمان خصوصی‌سازی گفته امور عرضه ETF پالایشی در حال انجام است. در این راستا تصمیم اولیه دولت عرضه باقیمانده سهام در چهار پالایشگاه تبریز، اصفهان، تهران و بندرعباس بود. اما طبق مصوبه هیات واگذاری دو پالایشگاه‌ بلوکی عرضه می شود.  پالایشگاه تبریز که آگهی شد و پالایشگاه بندر عباس هم به زودی آگهی می‌شود بنابراین باقی مانده سهام دولت در پالایشگاه‌های تهران و اصفهان در قالب ETF پالایشی عرضه خواهد شد.

2- مدیر اکتشاف ایمیدرو گفته فولادی ها احساس خطر کرده اند که وقتی کارخانه‌های فولادی سنگ آهنی‌ها به مرحله تولید برسند، دیگر فولادی‌ها سهم چندانی از سنگ آهن داخلی نداشته باشند. این شد که فولادی‌ها کم کم به اکتشاف  و استخراج سنگ آهن روی آوردند. در همین راستا فولاد مبارکه شروع به سرمایه‌گذاری در معدن سنگان کرده و در ادامه فولاد خوزستان و فولاد خراسان هم به این معادن ملحق شده اند.

3- محققان دانشگاه سیدنی اعلام کردند به دنبال شیوع کروناویروس ۱۴۷میلیون نفر در جهان بیکار شده‌اند.  . صنعت حمل و نقل هوایی و سیر و سفر بیشترین ضربه را از قرنطینه کرونایی خورد.  دستمزدهای جهانی ۲.۱تریلیون دلار کاهش یافته که معادل ۶درصد از درآمد جهانی است.  کاهش تجارت جهانی نیز ضربه‌ای افزون بر ۵۳۶میلیارد دلار به اقتصاد کشورها وارد ساخته است.

4- سخنگوی قوه قضاییه گفته: تمامی کسانی که در حوزه اقتصادی فعال هستند نسبت به رفع تعهدات و بازگشت ارز حاصل از صادرات اقدام کنند. اگر به تکالیف خود در مهلت تعیین شده عمل کردند کاری نخواهیم داشت در غیر این صورت با تمهیدات مقدماتی که در دادسرا با تشکیل کارگروه ها به کار گرفته شده، قانون شکنان شدیدا تحت تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت و مجازات های حداکثری در مورد آنها اجرا می‌شود.

5- امروز ۲۴ تیر ماه  عرضه شمش بلوم فولاد کاوه جنوب کیش، حجم عرضه برابر با ۱۰۰۰۰ تن و  قیمت پایه ۵ هزار ۹۹۲ تومان بود  ،  و میانگین موزون معاملات امروز برابر با ۸ هزار ۲۰۰ تومان بوده که نسبت به عرضه قبل رشد تقریبا رشد ۴۴ درصدی را ثبت کرده است. بدین ترتیب فولاد کاوه قادر به تحقق حداقل 200 تومان سود خالص به ازای هر سهم در سال مالی 99 خواهد بود. فولاد خوزستان نیز  امروز با عرضه  ۳۰۰۰۰ تن شمش با قیمت ۵ هزار ۹۹۲ تومان به عنوان قیمت پایه، شاهد، انجام معاملات در رنج ۸ هزار ۲۶۰ تومان بود که رشد  تقریبا ۴۸ درصدی را تجربه کرده است.

 

نگاهی به تحولات بازار سنگ آهن در جهان و ایران: این روزها  سنگ آهن آسیا وارد بازه ی فراتر از 110 دلاری شده است. بازار سنگ آهن آسیا این هفته شروعی پرقدرت داشت تا جایی که قیمتCFR سنگ آهن با عیار 62 درصد چین با جهشی 4.80 دلاری 111.85 دلار معامله شد. منابع بازار شاهد وضع مناسبی در تقاضا و تمایل به خرید در میان خریداران بودند که می توان به امکان عرضه ی کم این محصول در ماه پیش رو، به عنوان اصلی ترین دلیل اشاره کرد.

-عقب نشینی قیمتی زغالسنگ آسیااز آنجایی که فروشندگان زغالسنگ متالورژیک آسیا به منظور جلب خریداران، قیمت های پیشنهادی خود را تا حدی کاهش دادند، قیمت این محصول هم در بازار کاهشی شد. بر همین اساس گلوبال پلتس شاخص قیمت فوب زغالسنگ استرالیا را با 1.75 دلار کاهش و سی اف ار چین را با 1.5 دلار کاهش نسبت به آخر هفته ی قبل، به ترتیب برابر با 113.5 و 127 دلار اعلام کرد.

3-نرخ قراضه آهن ترکیه به امید فروش میلگرد، همچنان مثبت است. منابع خبری از وضعیت مناسب قیمت قراضه آهن وارداتی ترکیه به دلیل بازار مثبت و صعودی سنگ آهن چین و به دنبال آن محصولات فولادی این کشور خبر دادند.

به نظر می رسد حفظ و ادامه ی صادرات میلگرد به منطقه ی شرق توسط کارخانجات ترکیه ای به منظور جلوگیری از کاهش قیمت این محصول، یک اصل مهم وحیاتی برای آنهاست. به همین دلیل قیمت سی اف ار این محصول در روز گذشته برابر با 265.5 دلار بود که افزایشی1 دلاری داشته است.

*این در حالیست که سهام غولهای سنگ آهنی آسیا و ایران یعنی کگل و کچاد در بازار امروز منفی و در محدوده 5 درصد کاهش قیمت معامله شدند! یعنی درست برعکس رفتار جهانی!. البته حقوقی ها و حقیقی های حرفه ای بازار، با استفاده از شرایط بازار اقدام به جمع آوری کلیه سهام مزبور در کف قیمتی نمودند تا در روزهای آتی سود و بازدهی قابل توجهی را از این دو سهم ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی، تحصیل کنند.

 

اهم اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1) قیمت مس مفتول در بورس کالا به 109میلیون تومان هر تن رسید. قیمت پلی پروپیلن در دنیا و در ایران رو به افزایش است. تمامی گریدهای PP حدودا 20درصد بالاتر از قیمت پایه معامله می شوند.

2) با افزایش تعداد عرضه اولیه ها به دو عدد در هفته، سیستم های معاملاتی چند روزی است که کارایی خود را از دست داده است. فروشندگان در حداقل قیمت و خریداران در حداکثر قیمت درخواست می دهند برای همین است که سهم ها یا صف خریدند یا صف فروش. تقریبا تعداد آنلاین ها 7برابر در هر روز شده است.

3) شاخص کل تحت تاثیر سهام مورد حمایت دولت مثبت بود و شاخص هم وزن که تحت تاثیر تعداد نمادهای مثبت یا منفی است، در محدوده منفی به کار خود ادامه داد. افزایش عرضه ها و راهکارهایی که برای کنترل بازار ارائه شد باعث شده تا سهام ملت منفی باشد اما سهام دولت همچنان مثبت است.

4) روز گذشته دلار به 23.500 تومان رسیدجلسه سران قوا برگزار با موضوع کنترل نرخ ارز بوده و گفته می شود که آن ها راهکاری برای کاهش قیمت ارز دارند البته در چند روز آینده!

5) دلار نیما در بخش فروش 172,239 ريال و در بخش خرید 169,915 ريال است.

6) رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید قرار است کارگروه مشترکی با حضور نمایندگان قوای مقننه، قضائیه و با محوریت دولت، از امروز ۳شنبه کار خود را برای ساماندهی بازار ارز آغاز کند.

7) واردات در مقابل صادرات از شیوه‌های رفع تعهد ارزی حذف شدصادرکنندگان مکلف‌اند ٨٠ درصد ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما و ٢٠ درصد مابقی را به‌صورت اسکناس وارد چرخه اقتصادی کشور کنند بنابراین واردات در مقابل صادرات حذف شده و بسیاری از تجار ازین وضعیت به شدت نگران هستند!

8) وزارت خارجه می گوید "به صراحت به کره‌ای‌ها گفته‌ایم آنچه آنها به عنوان بهانه عدم پرداخت بدهی‌ها به ملت ایران بیان می‌کنند، به هیچ وجه قابل قبول نیست."

9) صندوق بین المللی پول پیش‌بینی خود را از رشد اقتصادی منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی به شکل نزولی اصلاح کرد.

10) اداره آمار ترکیه حاکی از آن است که تولیدات صنعتی این کشور در ماه مه در مقایسه با مدتی مشابه در سال گذشته با کاهشی کمتر از انتظارات، به ۱۹.۹ درصد تقلیل یافته است.

11) داده های مربوط به بهبود وضعیت اقتصادی چین عامل رشد 5درصد سنگ آهن در بازار آتی چین بود و هم راستا با آن قیمت نقدی سنگ آهن و فولاد رشد کرد. حالا همه نگاه ها به شمش CIS است.

12) با توجه به اثر کرونا بر تولیدکنندگان بزرگ دنیا، طرف عرضه مس در حال تضعیف است و قیمت مس شوک های مثبت بروز می دهد.معدنکاران معدن زالدیوار شرکت آنتافاگاستا  هم دست به اعتصاب زده اند.

13) موضوع تعیین ضرایب سنگ آهن و تعیین قیمت شمش در بورس کالا وارد فاز جدیدی شده است. فولادی ها خواهان محدوده باز قیمت شمش و ثبات ضرایب هستند، دادستانی و سنگ آهنی ها هم آن طرف میز نشسته اند.

14) روز چهارشنبه ذوب آهن برای اولین بار ریل خود را در بورس کالا عرضه می کند.

15) دوشنبه قیمت نفت یک درصد کاهش یافت چرا که انتظار می‌رود در جلسه امروز اوپک، کاهش تولیدات کشورهای عضو به دلیل تقویت نسبی قیمت نفت خام، تعدیل شود

16) تحلیلگران می گویند مالیات معاملات خرد سهام، جای بخش مهمی از صادرات نفت دولت را گرفته است!!

17) شاملا، وبانک، رتاپ، ساربیل ... افزایش سرمایه می دهند.

18) خبرهایی از زیرمجموعه های وصندوق ... فولاد سبا به ظرفیت کامل رسید، مجمع فولاد اکسین، همین چهارشنبه!

19) مقرر شد ۵۰ درصد از کارمزد  سازمان در معاملات سهام کاهش پیدا کند.

20) بانک ملی 63درصد وبانک را 4 مرداد می فروشد.

22) وزارت خارجه می گوید "برای ایران، این که چه کسی در آمریکا حکومت کند اهمیتی ندارد، بلکه نوع تعامل آنها با دولت و ملت ایران مهم است ، این هم نه در حرف بلکه در عمل."

23) سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس خبری روزانه تأکید کرد کشورش به توسعه روابط دوستانه با کشورها از جمله ایران اهمیت می‌دهد.

24) نیکی هیلی می گوید "چین با ایران شریک شده تا به انزوای جهانی ایران پایان دهد."

 

پیش بینی بازار فردا: با آنکه با  ادامه ورود نقدینگی سنگین و استقبال گرم مردم و صاحبان سرمایه، شاهد رشد و بازدهی مطلوب در بورس کشور هستیم و  مردمی که طی سالهای اخیر اقدام به سرمایه گذاری و خرید سهام شرکتهای بورسی کرده اند، بسیار بیشتر از بازارهای موازی( نظیر بازار طلا و ارز،بازار املاک و مستغلات،بازار خودرو،بازار کالایی و ...) سود و بازدهی نصیب خود ساخته اند ولی بورس تهران نیز اخیرا با چالشهای متعددی همراه گشته است. هر چند این چالشها در مجموع، نمی تواند به عنوان یک مانع و عامل بازدارنده، قادر به توقف و رونق روزافزون بورس کشور نیست. ولی ضربات هر چند کوچکی را شاید بتواند بر پیکره بازار سرمایه وارد کند. یکی از این چالشها، اتفاق نا میمونی است که اخیرا در بازار در حال شکل گیری است و اشخاص سهم های دیگر را به هر قیمتی میفروشند تا به خرید سهامی که قرار است در etf های بعدی قرار بگیرند ، اقدام نمایند! و یا در صف خرید سهام مربوطه، منتظر خرید باشند. بدون شک ته این جریان به شروع اصلاح موقت در بازار و افت قیمتها در نمادهای غیر etf می انجامد  که نگران کننده است. جا دارد که سهامداران و فعالان بازار با درک موضوع، مبادرت به فروش سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی خود، به هر قیمتی نشوند تا شاهد تخلیه حباب  etf ها شویم.

و اما با توجه به افت و کاهش بی دلیل و غیر منطقی قیمتها در سهام گروه سنگ آهنی، در حالیکه قیمت سنگ آهن و فولاد در بازارهای جهانی به شدت در حال افزایش است، برای روزهای آتی انتظار می رود که شاهد برگشت بازار در این گروه و استقبال گرم فعالان بازار از نمادهای ارزنده سنگ آهنی و معدنی باشیم.

 

 

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد