گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 297 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار شنبه

مقدمه: در حالیکه تا دیروز اقبال بازار  صرفأ معطوف به گروه etf بود و فعالان بازار سهام مشمول این گروه را  مثل نقل و نبات و به هر قیمتی می خریدند. در بازار امروز شاهد فشار سنگین و عرضه های آبشاری در اکثر نمادهای مزبور بودیم. هر چند کار همه نمادهای etf دار در پایان بازار به صف فروش نکشید و بسیاری را  جمعی خریدند و به خانه بردند، ولی واکنش امروز بازار به سهام گروه etf نشان داد که بخت و اقبال و ستاره درخشان این نمادهای برگزیده نیز روزی به سردی و خاموشی می گراید و توجه بازار بار دیگر به سایر گروهها و نمادها معطوف می گردد.

و اما این انتقال و تغییر ذائقه بازار، در پی افزایش 100 تا 500 درصدی قیمت سهام etf دار طی ماههای اخیر رخ داده و هر که سهام مزبور را داشته ثروتی بزرگ و به یادماندنی نصیب خود ساخته است.

انشالله در پی کسب این توفیق بزرگ برای سهامداران فعال در گروه etf داران، نوبت سهام عادی و غیر etf داران نیز از هفته آینده خواهد رسید و شاهد خاموشی چراغ بورس تهران در روزها و هفته های آتی نخواهیم بود. چرا که سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی بسیاری در بازار وجود دارد که از دید چشمان تیزبین فعالان بازار به دور مانده بود و طی ماهای اخیر اتوبان بورس تهران فقط یکطرفه و بر مراد etf داران خوشبخت بود.

و اما هر چند در بازار امروز شاهد افت معنا دار و قابل توجه شاخص کل نبودیم و برتری نسبی تقاضا در بازار به چشم می خورد. ولی طرف عرضه و فروشنده ها نیز بیکار ننشسته بودند و با عرضه های سنگین و آبشاری، مانع از رکوردشکنی مکرر و فتح قله یک میلیون و 900 هزار واحدی توسط نماگر بازار شدند.

بدون شک در هفته آینده و در پی موافقت قریب الوقوع وزارت صمت از افزایش 5 درصدی ضریب اعمال نرخ کنسانتره و گندله و آهن اسفنجی و ... شاهد تغییر جهت و رویکرد بازار بسوی گروه سنگ آهنی و معدنی خواهیم بود و ستاره درخشان گروه سنگ آهنی، در کانون توجه بازار خواهد بود.

شرح ماوقع: امروز نیز همانند روزهای قبل، بازار سهام دو چهره و نیمه متفاوت از خود به نمایش گذاشت. نیمه اول وقت معاملات با برتری نسبی طرف تقاضا و اقبال بازار در گروه etf داران را شاهد بودیم و باقی بازار در کنج عزلت و فراموشی و 5 درصد منفی معامله شدند ولی در نیمه دوم، عرضه های آبشاری و بی امان در بازار شکل گرفت که بسیاری از سهام گروه etf داران را شامل میشد و بالاخره پس از افزایش ده برابری قیمت سهام گروه etf ها که طی 6 ماه اخیر به وقوع پیوست. شاهد تعادل عرضه و تقاضا و حتی تشکیل صفهای فروش در بسیاری از نمادهای موسوم به etf بودیم.

در مجموع، اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور و در رأس آن بورس تهران، همچنان خوب و رضایت بخش است و سهامداران حاضر در بورس طی 4 ماه جاری ، با  بازدهی (میانگین) بیش از 250 درصدی روبرو بوده اند.

 

وضعیت بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از  افزایش قیمتها در نمادهایی چون: خودرو،خساپا،فملی،شپنا،شبندر،دارا یکم و ... با  کاهش سنگین بیش از 10 هزار واحدی روبرو شد و به قعر کانال یک میلیون و 800 هزار واحدی تنزل کرد. بازار از نیمه دوم وقت معاملات و تایم دوم که مخصوص سهام مزبور بود، شروع به ریزش و افت سنگین کرد و بخشی از بزدهی 1000 درصدی نمادهای مزبور که طی 6 ماه اخیر بدست آمده بود، از دست رفت.

 

تحولات مهم سیاسی و اقتصادی: 1- رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد با بیان اینکه در حال حاضر قیمت هر کیلو میلگرد به بیش از 11 هزار تومان رسیده است، گفته: این رقم در حالی در بازار به ثبت رسیده که دو هفته پیش قیمت هر کیلو میلگرد 7900 تومان بود. به گفته وی، مشاهده بازار نشان می دهد ورق های آهنی بلند که چند هفته پیش 8500 تومان بود به کیلویی 15 هزار تومان رسیده است

2-بر اساس لایحه پیشنهادی وزارت اقتصاد، در صورت تایید و تصویب در دولت و مجلس، از عایدی معاملات املاک مالیات ۲۵ درصدی وصول خواهد شد.

3-رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفته 🔹روزانه حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیارد تومان منابع نقدی جذب بازار سرمایه می‌شود. 🔹این حجم نقدینگی در صورت عدم جذب در بازار سرمایه می‌توانست اثرات منفی بر حوزه اقتصادی کشور داشته باشد.  🔹اگر منابع مذکور با واقعیت‌های اقتصادی مبنی بر تشکیل شرکت‌ها، ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری و سودآوری همخوانی داشته باشد، بزرگترین موفقیت کشور و بازار سرمایه به دست می آید، در غیر این صورت تهدید جدی به حساب می آید.

4-نمایندگان با کلیات طرح دو فوریتی اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی موافقت کردند.

 

نگاهی به اثرات افزایش قیمت ارز بر تولید بورسی ها و فرابورسی ها : دنیای اقتصاد نوشته، قیمت دلار این روزها در کانال جدید قرار دارد. با توجه به شرایط کنونی، این پرسش مطرح می‌شود که افزایش نرخ ارز چه تاثیری بر روند تولید می‌گذارد؟ افزایش نرخ ارز به‌صورت مستقیم و غیر‌مستقیم بر تولید تاثیر می‌گذارد. یکی تاثیر مستقیم بر قیمت و سود تولیدکننده است و کالای داخلی رقابتی می‌شود. همچنین اثرات منفی نیز دارد که می‌توان به افزایش هزینه‌های تولید و افزایش وابستگی به کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای اشاره کرد. دلار این روزها در کانال ۲۳ هزار تومانی در نوسان است و برای دستیابی به کانال‌های بالاتر تلاش می‌کند. با توجه به شرایط کنونی تحریم‌ها، این پرسش مطرح می‌شود که افزایش شدید نرخ ارز در ماه‌های اخیر چه تاثیری بر روند تولید می‌گذارد؟ به اعتقاد فعالان اقتصادی، تکانه‌های نرخ ارز از مهم‌ترین عواملی است که از آن می‌توان به‌عنوان چالش عمده میان بخش‌های تولید، اشتغال و صادرات یاد کرد؛ چالشی که امکان برنامه‌ریزی را از بنگاه‌های تولیدی می‌گیرد و سبب می‌شودتولید با کمبود سرمایه در گردش مواجه شود؛ به‌طوری‌که بنگاه‌های تولیدی در قیمت‌گذاری کالا دچار سردرگمی می‌شوند.

ازسوی دیگر، گزارش شاخص مدیران خرید (شامخ) در فصل بهار نشان می‌دهد که در این مدت شاهد افزایش هزینه مواد اولیه بوده‌ایم. شاخص قیمت خرید مواد اولیه یا لوازم خریداری شده در خرداد امسال به ۹۴/ ۹۱ رسید تا به این طریق رکورد آن شکسته شود.

در سه ماه نخست امسال، این شاخص همواره با رشد همراه بوده و بیشترین مقدار از ابتدای شروع این طرح (مهر ۹۸) را به ثبت رسانده است. دلیل اصلی این موضوع هم نوسان‌های قیمتی و افزایش نرخ ارز بوده است و می‌تواند منجر به افزایش قیمت محصولات تولیدی در ماه‌های آتی شود؛ روندی که به‌طور مستقیم بر تولید اثرگذار خواهد بود.

در این شرایط، برخی دارایی خود را تبدیل به ارزهای خارجی می‌کنند و بخشی از پس‌اندازها به‌جای اینکه در اختیار بانک‌ها و سپس بنگاه‌ها قرار داده شود به‌طور مستقیم تبدیل به ارز می‌شود. همچنین فعالان اقتصادی بر این نکته تاکید می‌کنند که وضعیت نااطمینانی، نقش موثری بر درآمدهای مولد و حتی صادراتی خواهد داشت. تاثیرگذاری نااطمینانی نرخ ارز به این گونه است که صادرکنندگان با صادرات محصول، ارز خارجی به دست می‌آورند که اگر نااطمینانی و نوساناتی در بازار نرخ ارز حاکم باشد نمی‌توانند مطمئن شوند، زمانی که ارز خارجی را به پول داخلی تبدیل می‌کنند، نرخ ارز با زمان صدور کالا چه تفاوتی خواهد داشت.

اثرات مثبت و منفی: در این زمینه حسن حیدری، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در گفت‌وگویی اظهار کرده: افزایش نرخ ارز اثراتی دارد که به‌صورت مستقیم و غیر‌مستقیم بر تولید تاثیر می‌گذارد، تاثیر مستقیم بر قیمت است و به‌طور مشخص با افزایش نرخ ارز، کالای داخلی رقابت‌پذیرتر می‌شود و سود تولیدکننده نیز افزایش پیدا می‌کند. در واقع این تاثیر جزو اثرات مثبت شناخته می‌شود. به گفته وی، علاوه‌بر اثرات مثبت، یکسری اثرات منفی نیز در این خصوص وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به افزایش هزینه‌های تولید اشاره کرد. همچنین وابستگی به کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای نیز روند صعودی به خود می‌گیرد و افزایش کالای واسطه‌ای، سرمایه‌ای و مواد اولیه حتی در صورتی که تولید داخلی هم باشد، موجب می‌شود بخش تولید رشد قیمت را تجربه کند.

محمد مهدی رئیس‌زاده، مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران نیز در گفت‌وگویی اظهار داشته: افزایش نرخ ارز در بخشی از صنایع که ارتباط مستقیم یا غیر‌مستقیم با ویروس کرونا دارند به فرصتی برای رشد تولید و افزایش صادرات تبدیل می‌شود.

رئیس‌زاده افزود: در اصل، برای این گروه افزایش نرخ ارز یک فرصت مناسب خواهد بود، اما با توجه به روندی که در مورد ایفای تعهدات ارزی و زمان کوتاهی که بانک مرکزی به این منظور قائل شده است در صورتی که شاهد تاکید بر اجرای بخشنامه‌ها باشیم و رویه‌ها به همین شکل ادامه پیدا کند، کمک چندانی به واحدهای تولیدی شناسنامه‌دار که صادرات مناسبی هم داشته‌اند، نخواهد شد. به گفته وی، این به معنای آن است که شرایط تحریمی دشواری که به وجود آمده تولید را دچار مشکل خواهد کرد. مگر اینکه روند ورود ارز به کشور با تمهیدات ویژه‌ای برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان شناسنامه‌دار که سال‌ها در این عرصه صادرات داشته‌اند در نظر گرفته شود. وی تاکید کرده: با توجه به شرایط کنونی، این موضوع را نیز باید در نظر گرفت که این افزایش نه‌تنها کمکی به تولید نخواهد کرد، بلکه اثر معکوس بر تولید خواهد داشت. این رویه‌ای است که در گذشته نیز ما تجربه کرده‌ایم و آنچه مسلم است نباید دوباره این روند را تجربه کنیم.

ایجاد نااطمینانی: یکی دیگر از مواردی که فعالان اقتصادی و صنعتی بر آن تاکید دارند، نااطمینانی است که افزایش نرخ ارز در میان تولیدکنندگان به‌وجود می‌آورد. به گفته عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس، علاوه‌بر موارد ذکر شده یکی دیگر از مواردی که با افزایش نرخ ارز شاهد آن بودیم به افزایش هزینه‌های تولید مربوط می‌شود و بخش دوم اثر منفی است که نااطمینانی در بازار را به همراه دارد و این نااطمینانی به نوسان‌های نرخ ارز بازمی‌گردد

به گفته حیدری، این روند موجب می‌شود تا تقاضا برای سرمایه‌گذاری در بنگاه‌های تولیدی کاهش پیدا کند و با تاخیر در تصمیم‌گیری تولید در واحدها مواجه شویم. این به معنای آن است که یک تولیدکننده ترجیح می‌دهد، اگر نرخ ارز قرار است طی یک سال ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش پیدا کند از قبل بتواند پیش‌بینی کند نه اینکه در ابتدای سال نرخ ارز ثابت و در ادامه شاهد جهش‌های ناگهانی باشد. به گفته وی، این یک طرف ماجراست و بحث دیگر به این موضوع بازمی‌گردد که بازدهی بازارهای موازی با افزایش نرخ ارز افزایش پیدا کند. به‌عنوان نمونه برخی بازارهای موازی و غیرمولد که اثر تخریبی دارد و باعث می‌شود که سرمایه‌ها به جای اینکه به سمت تولید هدایت شود به سمت آنها هدایت شود.

پیش‌بینی افت تولید: شرایط کنونی موجب شده بسیاری از فعالان اقتصادی و صنعتی، افت تولید را پیش‌بینی و بر این نکته تاکید کنند که در صورت عدم پیش‌بینی راهکاری برای حل این مشکل، بنگاه‌های تولیدی با چالش مواجه خواهند شد. او معتقد است، با توجه به شرایط کنونی طبیعی است که شاهد افت تولید باشیم، این تجربه را پیش از این هم داشته‌ایم و علاوه‌بر ایران سایر کشورها نیز تجربه مشابهی را کسب کرده‌اند. به همین دلیل می‌توان گفت، افزایش نرخ ارز به‌صورت طبیعی بر روند تولید اثر می‌گذارد، در این خصوص اصطلاحی نیز وجود دارد که به آن (pass-through) می‌گویند، اصطلاحی که می‌توان از آن به گذار یا عبور نرخ ارز یاد کرد. به این معنا که وقتی نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند به تدریج نرخ سایر کالاها نیز افزایش می‌یابد و به‌دلیل اینکه قیمت ارز، نرخ تبدیل قیمت پول داخلی به خارجی یا یک نوع تبدیل اقتصاد ما به اقتصاد خارج است با این شرایط وقتی نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند، پول ملی تضعیف می‌شود.

حیدری در پاسخ به اینکه آیا این روند روی تولید اثر می‌گذارد و شاهد افت تولید خواهیم بود، تاکید کرد: افت تولید از اثرات مستقیم نرخ ارز نخواهد بود، نرخ ارز به هر حال افزایش پیدا می‌کند و این امر در مجموع منافعی نیز برای برخی تولیدکنندگان به همراه دارد. به گفته حیدری، در صورتی که در گذشته ما این اظهار نظر را می‌کردیم با واکنش سایر فعالان مواجه می‌شدیم، اما در حال‌حاضر این موضوع مشخص شده که با وجود تمام فشارهای تحریم و فشارهایی که روی کسب و کار وارد می‌شود سالانه نزدیک به ۴۰ میلیارد دلار صادرات داریم و این امر نشان می‌دهد با وجود تمام مشکلات، بخش تولید توانسته به فعالیت خود ادامه دهد.

رئیس‌زاده نیز در پاسخ به اینکه آیا این روند روی افت تولید اثر گذار خواهد بود، گفت: افت تولید را در صنایعی که ویروس کرونا فرصتی را برای آنها فراهم کرد شاهد نخواهیم بود، اما برای سایر صنایع به‌ویژه صنایعی که در جهت تامین مواد اولیه یا تولید قطعات یدکی و تجهیزات مورد نیاز خط تولید فعالیت می‌کنند و نیاز به واردات دارند، به‌طور قطع شاهد افت تولید خواهیم بود. به گفته مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران، علاوه‌بر افزایش نرخ ارز این نکته را نیز باید در نظر گرفت که تخصیص ارز ثبت سفارش و حتی ارز حاصل از صادرات و ارز اشخاص که پیش از این، یک یا دو روز زمان لازم داشت، هم‌اکنون طبق اطلاعاتی که وجود دارد بیش از دو هفته زمان می‌برد و حتی برای واحدهای تولیدی که قطعات و تجهیزات مورد نیاز خطوط تولید خود را وارد کرده‌اند، این روند ماه‌ها طول می‌کشد و به‌دلیل تشریفات دست و پا گیر و بخشنامه‌های جدید این واحدها دچار مشکلاتی شده‌اند و قطعا تولید آنها دچار وقفه خواهد شد. نتیجه این روند نیز چیزی جز بیکاری نیروی انسانی این واحدها نخواهد بود.

کاهش تقاضا: تولید در شرایط کنونی در ایران به لحاظ قیمتی به‌صرفه است، اما اگر بخواهیم اثر منفی این شرایط را بررسی کنیم، این مساله به کاهش تقاضا از سوی مصرف‌کننده باز می‌گردد. افزایش نرخ ارز موجب می‌شود که تقاضا کاهش پیدا کند به‌ویژه کالاهای قابل‌مبادله‌ای مانند لوازم خانگی، البته برای کالاهایی مانند خودرو که مردم بخواهند ارزش پول خود را حفظ کنند، این موضوع متفاوت است، ولی درخصوص لوازم خانگی که در میان کالای مصرفی قرار دارند، تقاضا کاهش پیدا می‌کند و دلیل آن به کاهش قدرت خرید مردم بازمی‌گردد.   به گفته حیدری، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس، بیشتر اثر منفی از ناحیه نااطمینانی است تا افزایش نرخ ارز و مساله بعدی به سیاست‌های دولت باز می‌گردد. حال با تمام این تفاسیر این پرسش مطرح می‌شود که چه اقدامی باید صورت داد تا تولید کمترین آسیب را ببنید؟ در این خصوص می‌توان گفت سیاست‌های دولت باید اصلاح شود.

 

نگاهی به تحولات بازار سنگ آهن در جهان و ایران: این روزها  سنگ آهن آسیا وارد بازه ی فراتر از 110 دلاری شده است. بازار سنگ آهن آسیا این هفته شروعی پرقدرت داشت تا جایی که قیمتCFR سنگ آهن با عیار 62 درصد چین با جهشی 4.80 دلاری 111.85 دلار معامله شد. منابع بازار شاهد وضع مناسبی در تقاضا و تمایل به خرید در میان خریداران بودند که می توان به امکان عرضه ی کم این محصول در ماه پیش رو، به عنوان اصلی ترین دلیل اشاره کرد.

-عقب نشینی قیمتی زغالسنگ آسیا:  از آنجایی که فروشندگان زغالسنگ متالورژیک آسیا به منظور جلب خریداران، قیمت های پیشنهادی خود را تا حدی کاهش دادند، قیمت این محصول هم در بازار کاهشی شد. بر همین اساس گلوبال پلتس شاخص قیمت فوب زغالسنگ استرالیا را با 1.75 دلار کاهش و سی اف ار چین را با 1.5 دلار کاهش نسبت به آخر هفته ی قبل، به ترتیب برابر با 113.5 و 127 دلار اعلام کرد.

3-نرخ قراضه آهن ترکیه به امید فروش میلگرد، همچنان مثبت است. منابع خبری از وضعیت مناسب قیمت قراضه آهن وارداتی ترکیه به دلیل بازار مثبت و صعودی سنگ آهن چین و به دنبال آن محصولات فولادی این کشور خبر دادند.

به نظر می رسد حفظ و ادامه ی صادرات میلگرد به منطقه ی شرق توسط کارخانجات ترکیه ای به منظور جلوگیری از کاهش قیمت این محصول، یک اصل مهم وحیاتی برای آنهاست. به همین دلیل قیمت سی اف ار این محصول در روز گذشته برابر با 265.5 دلار بود که افزایشی1 دلاری داشته است.

*این در حالیست که سهام غولهای سنگ آهنی آسیا و ایران یعنی کگل و کچاد در بازار امروز منفی و در محدوده 5 درصد کاهش قیمت معامله شدند! یعنی درست برعکس رفتار جهانی!. البته حقوقی ها و حقیقی های حرفه ای بازار، با استفاده از شرایط بازار اقدام به جمع آوری کلیه سهام مزبور در کف قیمتی نمودند تا در روزهای آتی سود و بازدهی قابل توجهی را از این دو سهم ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی، تحصیل کنند.

 

اهم اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1) در بورس کالا، ورق گرم مبارکه 8.5 تا 9.2 میلیون تومان هر تن معامله شد. معاملات شمش فولاد اینبار ابطال نگردید و قیمت ها در فخوز 8.1 و در کاوه 8.2 میلیون تومان هر تن ثبت شد. شمش آلومینیوم هم بعد از مدت ها جهش قیمتی داشت.

2) دلار حواله سنا 17450 فروش - 17625 خرید در 24 تیرماه ثبت شد.

3) نرخ سود سپرده بانکی به 16تا 18 درصد رسید که پیشتر 15درصد بود.

4مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس می گوید رویه جدیدی در معاملات از چند هفته دیگر به کار گرفته می شود که مشکلات سامانه معاملاتی را کاهش می دهد. وی گفته است که در این رویه ١٠٨ کارگزار بورس با تجمیع سفارش های خرید و فروش و در فاصله زمانی هر ٣٠ ثانیه یک بار ، براساس قیمت های بازار اقدام به معامله می کنند البته تغییری در مدل سفارش گذاری برای کاربران آنلاین ایجاد نمی شود.

5) روسای سه قوه دیروز جلسه ای برگزار کردند. قالیباف مجلس می گوید " باید نقدینگی بورس را به سمت پروژه های بزرگ ببریم؛ مجلس از ورود نقدینگی به بازار سرمایه حمایت میکند. ظرفیتهای بزرگی در بازار بورس وجود دارد که باید نقدینگی از این بازار به سمت تامین مالی تولید برود."

6) معاون سازمان خصوصی‌سازی می گوید پالایشگاه تبریز و بندرعباس به صورت بلوکی عرضه می شوند. (شایعات در خصوص خرید شبندر توسط تامین اجتماعی و شبریز توسط ساتا شنیده می شود)

8) طی روز جاری، مقرر شده است که در جلسه ای با حضور همه ذینفعان زنجیره فولاد مباحث مربوط به تعدیل ضرایب سنگ آهن دانه بندی، گندله، کنسانتره و شمش فولاد مطرح شود و احتمال می رود در پایان این جلسه ضرایب جدید اعلام شود.

9) سلاح ورزی، عضو شورای عالی بورس می گوید " بورس املاک و مستغلات فرصت پیش خرید در بستر شفاف به مردم می دهد"

10) شبندر در شفاف سازی خود تایید کرده که مذاکراتی جهت اصلاح نظام قیمت گذاری محصولات نفتی در جریان است اما هنوز به نتیجه نرسیده است. (برخی می گویند صادرکنندگان همچون شاوان و شبندر وضعیت بهتری خواهند یافت).

11) سنگ آهن  از 110 دلار هر تن عبور کرد. میان دولت استرالیا و چین اختلافات سیاسی افزایش یافته است.

12) بهبود وضعیت میلگرد در بازارهای فیوچرز چین و فعال شدن دوباره خریداران این کشور باعث شده پیشنهادهای بیلت سی آی اس هم رشد داشته باشد.

13) آمار گمرک چین در ماه ژوئن بالغ بر ۱۰۱/۶۸ میلیون تن واردات سنگ آهن را ثبت نموده که  جهش 16.8درصد را نسبت به ماه قبل نشان میدهد.

14) هزینه مصرف کننده آمریکایی که پیشبینی می شد 0.5درصد باشد به 0.6درصد رسید که بهتر از انتظارات بود. دوره قبلی منفی بود.

15) مسئول کنترل مالی شرکت جی پی مورگان می گوید این کمپانی خود را برای بیکاری دو رقمی در طول فصل اول سال ۲۰۲۱ آماده می کند.

16) چین می گوید تحریم هایی را بر تکنولوژی هوا فضای ایالات متحده و کمپانی دفاعی لاکهید مارتین اعمال می کند.

17) قیمت آلومینیوم جهانی صعودی شده است. کرونا مانع راه اندازی طرح توسعه چین است و تولیدات صنعتی چین هم رشد کرده لذا قیمت آلومینیوم در حال صعودی است اما به قیمت قبل از کرونا نرسیده است.

18) تولید نفت شیل در آگوست با کاهش روزانه ۵۶ هزار بشکه‌ای به ۷.۴۹ میلیون بشکه در روز یعنی پایین‌ترین سطح دو سال اخیر خواهد رسید.

19) کمیسیون اقتصادی مجلس طرح مالیات واحد‌های مسکونی خالی را  تصویب کرد.

20) کویر، کپشیر، سهگمت، غشهداب، دتماد به همراه وگردش افزایش سرمایه می دهند.

21) تدماوند در بازار پایه تابلوی زرد درج شد و به زودی گشایش نماد می شود.

22) پتروشیمی بوعلی به زودی وارد بازار می شود. این شرکت از زیرمجموعه های هلدینگ فارس است.

23) ‌ پروژه افزایش 115 مگاواتی توان تولید برق نیروگاه بندرعباس و واحد نخست گازی نیروگاه سیکل ترکیبی قشم پنج‌شنبه هفته جاری به بهره برداری می رسند.

24) روز گذشته ارزش معاملات خرد 22هزار میلیارد تومان، ورود پول حقیقی 2608میلیارد تومان. شاخص دولت 1.844میلیون واحد. فلزات اساسی، چند رشته ای، پتروشیمی، نفت و بانک ورود پول. فملی، شستا، شپنا، فارس، شتران مورد توجه حقیقی. وغدیر، کروی، فخوز مورد توجه حقوقی.

25) شرکت امریکایی مدرنا موفق به تولید واکسنی شده است که در آزمایشات اولیه، در بدن تمام بیماران آنتی بادی تولید کرده است. تست نهایی 2 هفته دیگر!

26) روزنامه هیندو  می گوید ایران به استناد به تاخیر هند در انجام تعهدات چابهار ، قرارداد مربوطه را لغو کرده است.

27) پمپئو می گوید " اجازه نمی‌دهیم پکن در دریای جنوبی چین امپراطوری دریایی تشکیل دهد"

 

پیش بینی بازار فردا: علیرغم عرضه های سنگین صورت گرفته در بازار بالاخص نمادهای خاص و etf دار، طرف تقاضا نیز در بازار قوی و قدرتمند ظاهر شده و بسیاری از صفهای فروش را خریدند.

البته برتری نسبی در بازار امروز با طرف عرضه بود و بسیاری از صف های خرید عرضه شد و حتی در برخی از نمادهای بزرگ و کوچک بازار، کار به صف فروش نیز کشیده شد.

و اما با توجه به افت و کاهش بی دلیل و غیر منطقی قیمتها در سهام گروه سنگ آهنی، در حالیکه قیمت سنگ آهن و فولاد در بازارهای جهانی به شدت در حال افزایش است، برای روزهای آتی انتظار می رود که شاهد برگشت بازار در این گروه و استقبال گرم فعالان بازار از نمادهای ارزنده سنگ آهنی و معدنی و فولادی باشیم.

            حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد