گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار یکشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 508 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار یکشنبه

گزارش روزانه بازار:

مقدمه: بالاخره پس از 35 ماه روند صعودی توقف ناپذیر قیمتها و شاخصها که از اول شهریور ماه 96 و شاخص کل

82542 واحدی شروع شد و کار به شاخص یک میلیون و 850 هزار واحدی( چند روز قبل) کشید، قطار سریع السیر بازار سهام تهران از سرعت خود کاست و حتی چند گامی به عقب راند چرا که در بازار امروز شاهد افت 32.592 واحدی نماگر بازار از ایستگاه روز کاری قبل بودیم.

فشار فروش و صفهای سنگین در نمادهای رشد هیجانی کرده قبلی، نظیر: فملی،فولاد،خساپا،فارس،خودرو و ... همچنان ادامه دارد بطوریکه کاهش 10 درصدی قیمت این سهام در طی دو روز کاری اخیر( چهارشنبه هفته گذشته و امروز)، نیز نتوانسته قیمتها در این نمادها را به تعادل رساند.

هر چند که، بازار همچنان داغ است و شاهد ادامه ورود سنگین نقدینگی در این بخش از فعالیتهای اقتصادی هستیم.

لذا با توجه به ثبات نسبی اوضاع سیاسی داخلی، افزایش شدید نرخ ارزها در بازار و عبور دلار از سطح 25 هزار تومانی،  احتمال ادامه رشد بازار حداقل به منظور جبران افت ارزش پول ملی، گمانه زنی میشود. بدین ترتیب، دستیابی شاخص کل به کانال دو میلیون واحدی طی روزهای آتی،دور از انتظار نیست. مضافأ بر اینکه، با تورم انتظاری 50 تا 100 درصدی برای سالجاری( قیمت دلار از ابتدای سالجاری که 16 هزار تومان بوده، تا کنون بیش از 60 درصد افزایش یافته)، افزایش بیشتر قیمت انواع کالاها و خدمات در بازار از جمله بهای سهام شرکتها، دور از دسترس و غیرممکن نیست.

شرح ماوقع:  امروز با وجود کاهشی بودن شاخص کل وزنی، شاخص کل هم وزن رشد مناسبی داشت. در حالی که همه منتظر نزول یکپارچه بازار بودند، اما سهام کوچک تر افزایشی ظاهر گردیدند. برخی معتقدند که کاهش قابل توجه سهام کوچک تر در چند هفته اخیر عامل رشد امروز آنهاست. در هر صورت افزایش مناسب شاخص کل هم وزن انتظارات فعالان بازار سرمایه را بهبود داد و این احتمال افزایش یافت که بزودی سهام بزرگ تر نیز رشد پیدا نمایند و اصلاح آنها به پایان برسد.

 

وضعیت بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از  کاهش سنگین قیمتها در نمادهایی چون: خودرو،خساپا،دارا یکم،فولاد، فارس، فملی، شبریز، تاپیکو، شتران و پارسان با افت بیش از 32.557 واحدی همراه شد. فشار سنگین در جبهه عرضه و فروش بی امان در نمادهای فوق الذکر، از اندازه های شاخص کاست ولی فروشندگان قادر به درهم شکستن کانال محکم یک میلیون و 800 هزار واحدی نشدند.

 

تحولات مهم سیاسی و اقتصادی: 1- رئیس شورای رقابت گفته برای آن دسته از خودروهایی که قیمت پایه نداشته و جدید تولید شده‌اند شورای رقابت روش کلینیک را در قیمت گذاری اجرایی می کند. اگر خودروسازان خواستار تغییر قیمتی محصولات خود آن هم هر سه ماه یک بار باشد باید درخواست خود را به وزارت صنعت اعلام و با دریافت نرخ تورم بخشی از بانک مرکزی تصمیم نهایی در مورد تغییر قیمت ها توسط ستاد تنظیم بازار گرفته شود.

2-بارها به رابطه یک به یک نرخ ارز و شاخص بورس تهران اشاره کرده ایم. اما شتاب و شیب رشد نرخ ارز در چند هفته اخیر هر چند که بازار سهام را متاثر می کند ، اینبار چندان خوشایند نیست! در واقع همیشه بورس تهران گارد صعودی خود را از رشد ارز ، نقدینگی و شتاب تورم اخذ می کند ، اما شتاب تند صعود نرخ ارز می تواند برای اقتصاد و جامعه غیر قابل تحمل باشد و اثرات تبعی برجای گذارد.( نمودار از کانال نیما آزادی).


 

در گروه ساختمانی: چند صباحی است که بحث ایجاد بورس املاک (مسکن) شکل گرفته و اخیراً هیئت موسس آن نیز معرفی شده است. نسبت به تاسیس این بورس اقناع نشده ام و معتقد نیستم بتواند گرهی بگشاید.

آخرِ کارکرد این بورس، تامین مالی با ابزارهایی چون صندوق زمین و ساختمان، صندوق املاک و مستغلات، فروش متری مسکن و... است که اساسا نیاز به ایجاد بورس جدید نداشته و در حیطه فعالیت و وظایف نهادهای موجود خصوصا شرکت های تامین سرمایه قرار می گیرد. ضمن اینکه با وجود بورس‌های کنونی فعال در کشور، هیچ خلائی احساس نمی شود. به زبان خیلی ساده، همه کارکردهایی که برای بورس املاک می توان تعریف نمود، توسط ساختار موجود نیز قابل انجام است. ظاهراً دوستان عزمشان را جذم کرده‌اند مشکل هویت بورس املاک را با سرمایه فوق سنگینِ ۵ هزار میلیارد تومانی جبران نمایند!

هیئت موسس۷ نفره این بورس جدید نیز جای بسی تامل دارد. نگاهی به ترکیب این هیات، نیاز به توضیح اضافی ندارد: ۱. بنیاد مستضعفان ۲. اتاق تعاون ۳. ستاد اجرایی فرمان امام (ره) ۴. اتاق بازرگانی ۵. تامین اجتماعی ۶. بخش خصوصی ۷. نماینده بخش غیردولتی که استثنائا نماینده دولت در شورای عالی بورس هم هست!

با لحاظ جمیع جهات، ایجاد بورس املاک در خوشبینانه‌ترین حالت ناشی از شناخت ناکافی طراحان آن نسبت به اقتصاد مسکن خصوصا مساله بسیار مهم ناهمگنی مسکن و در بدبینانه ترین حالت درست کردن هیئت مدیره و دفتر و دستک در یک ساختار موازی خواهد بود. اگر نگاهی به صحبتهای طراحان آن بیاندازیم در خواهیم یافت که حتی خود ایشان نیز دقیقاً نمی‌دانند قرار است بورس املاک چه گرهی بگشاید. کاش قبل از پذیره نویسی بورس املاک، این طرح چکش کاری شود خصوصا که در این زمینه، هیچ تجربه موفقی نیز در جهان قابل مشاهده نیست. با عرض پوزش از طراحان این بورس، می ترسم این نوزاد یا مرده به دنیا بیاید یا پیش از بلوغ و ثمردهی، تلف شود. امیدوارم اشتباه کرده باشم.( برگفته از کانال بهروز ملکی).

 

در گروه فولاد و سنگ آهنی: قیمتهای صادراتی سنگ آهن ایران در بندرعباس این هفته وضعیت مناسبی داشت و شاهد رشد 3.1%+ الی 6.5%+ قیمت فوب بودیم که مرتبط با رشد قیمتها در بنادر چین است. شاخص قیمت #کنسانتره_آهن عیار 66 درصد به 84$ در هر تن رسیده (معادل1.9 میلیون تومان ،نرخ سنا) ... که از قیمتهای داخلی مصوب معاونت معدنی صمت ( معادل16% متوسط ماهانه شمش خوزستان = حدود 900 هزار تومان/تن) ... بیش از 110% اختلاف دارد! این اختلاف با فرض نرخ واقعی #بیلت فولاد در بازار (380$ فوب = 8.5 میلیون تومان با نرخ سنا)، حدود 40% و قابل ملاحظه است.

در بازار چین شاخص #بیلت تانگشان همچنان صعودی است ... طرحهای زیرساختی زیادی به منظور تحریک رکود اقتصادی ناشی از #کرونا تعریف شده و تقاضا بسیار قوی گزارش شده و تولید نیز صعودی است و در ماه ژوئن با رشد ۴.۵%+↖ سالانه به 3.05 میلیون تن در روز رسیده که بالاتر از عملکرد ماه می است (روزانه 2.98 میلیون تن). جالب اینکه شاخص ضریب بهره وری ظرفیت ۲۴۷ فولادساز MYSTEEL در ماه گذشته 91.9% بوده و در هفته قبل به 93.42% رسیده است. بدون شک #سنگ_آهن از این عملکرد سیگنال مثبت میگیرد و شاهد رشد تقاضا طی روزهای آتی خواهیم بود.


و اما روند قیمت فولاد صادراتی ایراننشان می دهد که سقف قیمت شمش فولادی صادراتی ایران به ۳۸۰ دلار رسیده است.    طبق روال پنج‌شنبه هر هفته، قیمت فولاد صادراتی ایران را بررسی می‌کند تا دیدی نسبت به درآمدهای ارزی صادرکنندگان فولاد کشور به دست آید. علاوه بر این، قیمت شمش فولادی صادراتی ایران، طبق فرمول وزارت صمت، مبنای قیمت‌گذاری شمش در بورس کالا است. در هفته جاری، قیمت بیلت صادراتی ایران، ۱.۱ درصد افزایش یافت و در بازه ۳۷۰ دلار تا ۳۸۰ دلار به ازای هر تن معامله شد. این بالاترین قیمت شمش فولادی صادراتی ایران از هفته آخر اسفند ۹۸ تاکنون است. میانگین هفتگی قیمت اسلب صادراتی ایران نیز با رشد ۱.۳ درصدی به ۳۷۷.۵ دلار به ازای هر تن رسید که بالاترین قیمت در سال ۹۹ است.

 

اهم اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1) دلار بازار آزاد (پشت خط) 24850 تومان. دلار حواله سنا 176,494 ريال خرید. 172,661 فروش

2) معاون ارزی سابق بانک مرکزی می گوید "در وب سایت sanarate صرفا اطلاعات میانگین موزون حواله نمایش داده میشود که عمدتا مرتبط با فروش مستقیم ارز پتروشیمی و معدنی به بانک مرکزی بوده و امکان تامین آن نرخ از سوی بانک برای سایر حوزه تولید و تجارت محدود است" (فعالان حوزه تجارت خواستار قیمتی واحد در ارز هستند).

3) در بورس کالا، ریل ذوب آهن معامله شد. میلگرد 7.76میلیون تومان هر تن و سبدهای میلگرد بالای 9میلیون تومان هرتن. کریستال ملامین خراسان 18.9میلیون تومان هر تن، اوره گرانول کرمانشاه 3.05میلیون تومان.

4) معاون اقتصادی شرکت راه‌آهن از برنامه‌های این سازمان برای عرضه اولیه ۴ شرکت در بورس تا پایان امسال خبر داده است.

5) وزیر راه می گوید "برنامه داریم از ظرفیت بازار سرمایه برای صندوق تأمین مالی زمین و مسکن بهره ببریم تا ‌بتوانیم از منابع خُرد، برای رونق ساخت و ساز مسکن استفاده کنیم. در حال مذاکره با بورس برای ورود به تأمین مالی ۱۲ پروژه زیرساختی هستیم. اولویت ما در گام اول تأمین مالی پروژه‌های آزادراهی و راه‌آهن است."

6) در حالی اهالی مجلس به دنبال توقف ETF های دولتی هستند که صدا و سیما می گوید "صندوق ETF دولتی دارا دوم و دارا سوم در راه است و از مرداد ماه به ترتیب در بورس عرضه خواهد شد."

7) آلومینای ایران-جاجرم ، فولاد آذربایجان و  اپال پارسیان سنگان از سوی ایمیدرو عرضه خواهد شد.

8) بانک مرکزی می گوید "از ابتدای اجرای عملیات بازار باز تاکنون ۷ مرحله اوراق بدهی دولت حراج و حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دولت از این محل تامین شده بدون آنکه نقدینگی جدیدی خلق شود."

9) رئیس جمهور روز جمعه پس از دریافت گزارش دکتر عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی از روند بازار ارز و نحوه برگشت ارز صادرکنندگان، تاکید کرد که اجرای دقیق و جدی دستورالعمل جدید نحوه برگشت ارزهای صادرکنندگان ضروری است.  ارز ناشی از صادرات غیرنفتی باید درخدمت تولید کشور باشد. ( تا 31 تیر فرصت برگشت ارز وجود دارد).

10) بلومبرگ می گوید "هرگونه توافق بین ایران و چین تجاری بوده و اتحادی برای آسیب زدن به آمریکا نخواهد بود."

11) وزیر ورزش می گوید "می‌توانیم درصدی از سهام سرخابی‌ها را در اختیار بگیریم اما صد در صد این سهام در بورس عرضه و به مردم واگذار می‌شود."

12) امام جمعه اسالم گیلان می گوید "سهام شرکتی که EPS پایین و P/E بالا دارد چطور بازدهی چهار رقمی دارد؟ این بر خلاف تحلیل های تکینکال بورس جهانی است."

13) مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران از تصویب بازگشایی آخرین مرزهای تجاری ایران و عراق توسط دولت این کشور خبر داد.

14صنعت پلاستیک هندوستان در حال احیا پس از کرونا است و به همین دلیل قیمت پلیمرها بهبود یافته است.

15) ایران توافق میدان گازی و چابهار خود با هند را کنار گذاشته است.

16) انستیتو فاینانس بین المللی IIF میگوید بدهی دنیا در سه ماه ابتدای 2020 به 258 تریلیون دلار رسیده که معادل 331% GDP بوده و نسبت به 320% GDP در سه ماه آخر 2019 رشد قابل ملاحظه دارد!

17) کالیفرنیا ریسورس بزرگترین تولیدکننده نفت و گاز کالیفرنیا ورشکست شد.

18) ذخایر هفتگی نفت خام ایالات متحده منتشره از سویEIA در ارزیابی هفته منتهی به ۱۰ جولای که انتظارات برای آن عدد۱.۳M- بود به عدد۷.۴۹۳M- رسید.

19) آرسلورمیتال که دچار ورشکستگی شده بود، حالا بر اثر یک انفجار مهیب در یکی از کارخانه های خود دچار توقف تولید شده است. (این شرکت روزهای گذشته با فولاد مبارکه مقایسه شده بود)

20) آمریکا در تلاش است که برق عراق را به کشورهای حاشیه خلیج فارس متصل کند.

21) ژنرال کنت مک‌ کنزی فرمانده ستاد نیرو ‌های آمریکایی در غرب آسیا می گوید "ایران به تعدادی از انفجار ها و آتش سوزی های اخیر در «تاسیسات هسته‌ای» و «صنعتی» خود كه اسرائیل را مقصر دانسته است پاسخ خواهد داد." (امیدواری تندروها برای آغاز درگیری).

22) سه شنبه نخست وزیر عراق به تهران می آید. یکی از موضوعات روابط ایران و عربستان است.

23) استیضاح رئیس جمهور منتفی شد، اما طرح سوال از روحانی به قوت خود باقی‌ست.

24)  وزیر امور خارجه آمریکا می گوید سیاست جدیدی در قبال ایران داریم. "این سیاست ایران را از پول بی‌بهره ساخته و پناهگاه‌های دیپلماتیک را از تهران گرفته و جلوی ستیزه‌جویی را می‌گیرد."

 

پیش بینی بازار فردا: هر چند که طی روزهای اخیر شاهد فشار فروش سنگین در نمادهای موسوم به گروه etf مواجه هستیم. و قیمتها در نمادهای مزبور با شیب تندی در حال اصلاح و ترمیم است، ولی کلیت بازار همچنان با رشد قابل قبولی روبرو است و سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی را خوب می خرند. چرا که با عبور دلار از کانال 25 هزار تومانی، بازار سهام همچنان جذابترین بازار برای سرمایه گذاری و کسب سود و بازدهی ایده آل در کشور محسوب میشود.

لذا در صورتیکه سهام ارزنده و زیر ارزش ذاتی واقع شده خود را نفروخته اید. دست نگهدارید چرا که بزودی آثار تورمی دلار 25 هزار تومانی در بازار سهام نیز هویدا خواهد گشت و قادر به خرید و جایگزینی سهام خویش در سطح قیمتی نازل فعلی نخواهید بود. در عین حال، سوال بزرگ و مهم این روزهای فعالان بازار این است که بافروش سهام خود چه کنیم؟ و پول خود را به کدام بازار موازی ببریم؟. بازار طلا و ارز؟ بازار خودرو؟ بازار املاک و مستغلات؟.

بدون شک پاسخ غالب و اکثریت فعالان بازار این است که چندان تمایلی به خرید سکه طلا در محدوده قیمتی 11 میلیون تومانی فعلی یا خرید دلار بادکرده 25 هزار تومانی نیستند و این ریسک بزرگ را نمی پذیرند.

 

 

 

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان


rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد