گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار دوشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 556 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار دوشنبه

همانطور که انتظار می رفت، در پی اصلاح 3 روزه شاخص کل و سطح عمومی قیمتها بالاخص در نمادهای بزرگ و شاخص ساز از یک سو، و افزایش شدید قیمت ارزها در بازار، شاهد برگشت بازار در جهت مثبت و استقبال گرم فعالان بازار  از سهام اصلاح قیمتی یافته، بودیم و بازار بار دیگر بر مدار مثبت و صعودی برگشت تا به همگان نشان دهد که این بخش از فعالیتهای اقتصادی، پر بازده ترین و سودآورترین بازار در کشور بوده و رقیبی ندارد. هر چند که بازدهی سکه طلا و دلار از ابتدای سالجاری تا کنون در حدود 70 درصد بوده، ولی بازدهی بازار سرمایه بیش از 240 درصد بوده و این مقیاس مهم نشان می دهد که پیشتاز بازارها در ایران، بورس تهران است و بس.

لذا به عموم مردم و سرمایه گذاران هوشیار توصیه می کنیم اگر نمی خواهند دارایی های پولی و پس انداز خود را به شکل سپرده های بانکی نگه داری کنند، بهتر است که وارد بازار بورس شوند و از فرصتهای طلایی و کم نظیری که دولت و شرکتها در این بازار خوب و پربازده ایجاد کرده اند، بهره ببرند.

 شرح ماوقع:

امروز شرایط بازار بسیار بهبود یافت و شاخص ها رشد خوبی کردند. به نظر می رسد این اصلاح هم زود پایان یافت، فقط یک نکته می ماند و آن هم سرانجام چالش عرضه هاست. پیش از این، عرضه ها مرتبا افزایش یافتند تا توانستند بخش پیشرو بورس را در روز گذشته به طور جدی منفی کنند. حال باید دید که آیا همچنان روند فزاینده عرضه ها ادامه خواهد یافت یا اینکه میتوان آنرا تمام شده قلمداد نمود!.

در بازه سه ماهه اول سالجاری، بازار سرمایه با محوریت #تجدید_ارزیابی و #عرضه_ETF‌های_دولتی ... پیشتاز بازارها شد و با بازده بیش از 260% در کمتر از 4 ماه اختلاف بازده معنی داری با بازده دلار، سکه و بخش مسکن را به ثبت رساند. حال به نظر می‌رسد با توجه به رشد نرخ دلار تا محدوده کانال 25 تا 26 هزار تومانی فعلی و چشم انداز صعودی آن تا انتهای سال 99، بازار ریزش جدی را تجربه نکند. این در حالی است که پیش ‌بینی می‌شود در کوتاه مدت کلیت بازار پتانسیل رشد شارپ نداشته و وضعیت تعادلی داشته باشد. در نتیجه به نظر می‌رسد بخشی از اختلاف قابل توجه بازده بازار سرمایه با بازده دلار و مسکن، موقتا به نفع فعالان دو بازار‌ ذکر شده تعدیل خواهد شد.

و اما سهام شرکت‌های قابل عرضه درETF‌ دولت، پس از به ثبت رساندن رشد شارپ از ابتدای سال، در دو روز کاری اخیر وارد فاز اصلاحی شدند، انتظار بر این است فشار فروش سهام این گروه در روز‌های باقمانده هفته کاهش یافته و به تعادل برسد، این در حالی است که به نظر می‌رسد محدوده نوسان موقتا محدود‌تر خواهد شد و مثبت‌های احتمالی هر دو گروه سهام ETF دولت و  گروه جامانده بازار پس از رشد اندک عرضه کننده خواهد داشت. در نتیجه اگر استراژي شما حضور فعال در بازار است: "خرید تک‌‌سهم‌ها با حد سود محدود " می‌تواند یکی از استراتژی‌های مناسب مرداد ماه باشد.

حاصل آتکه  هر گونه تغییر با اهمیت در نرخ دلار و وضعیت سیاسی کشور می‌تواند نقض کننده سناریو پیش‌بینی شده باشد.

 

وضعیت بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از  افزایش سنگین قیمتها در نمادهایی چون: پترول٬ فارس٬ كگل٬ ومعادن٬ رمپنا٬ وغدير و كچاد با  رشد بیش از 60 هزار  واحدی روبرو شد( با احتساب معاملات بعد از ظهری). بازار از محدوده منفی با تقاضا همراه شد و پس از افت روز گذشته شاهد بهبود تقاضا در بیشترین نمادها بودیم هرچند عرضه ها نیز در بازار زیاد بود.

 

تحولات مهم سیاسی و اقتصادی: 1- محمدحسن آصفری نایب رئیس کمیسیون امور داخلی مجلس گفته امروز ارزش پول ملی کشور آنقدر کاهش یافته است که اگر پول خرد را کیلویی بفروشیم ارزشش از پول واقعی بیشتر می شود. مردم سوال دارند که علت کاهش ارزش پول ملی چیست؟ روغن ۵ کیلویی در بازار با قیمت ۵۰ هزار تومان به فروش می رسد یک نفر باید پاسخگو باشد.

2-سعید زرندی، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته سازمان امور مالیاتی برای شرکت‌هایی که در سال ۹۹ وارد بازار بورس شوند و حداقل ۲۵ درصد از سهام شرکت خود را به صورت شناور عرضه کنند، متعرض حساب‌های سنوات گذشته آنها نخواهد شد و این مشوق و فرصت فقط تا انتهای سال ۹۹ معتبر بوده و لازم است، واحدهای تولیدی از این فرصت بهره‌مند شوند.

 

نقطه نظرات کارشناسان: سعید لیلاز یکی از کارشناسان بازار گفته ، کسانی که می خواهند ایران زنده بماند و غصه ایران را می خورند باید از این قرارداد استقبال کنند.  برای اینکه هم فشار را از روی کشور کم می کند و هم قدرت چانه زنی ما را در برابر غرب بالا می برد. راه حل فعلا جز چین نمی تواند باشد؛ برای اینکه روسیه که شریک بالقوه دیگر ایران است، همسایه ما است و امکان اینکه بتواند به ایران علاوه بر فشار اقتصادی، فشار سیاسی بیاورد، بیشتر از چین است.

🔹یکی از مزایای بستن قرارداد با چین در این است که آن کشور همسایه ایران نیست، پس اصلا امکان اینکه بتواند ما را تحت سلطه سیاسی خود درآورد، وجود ندارد.

🔹اولین بار من بودم که ۲۵ سال پیش پیشنهاد همکاری ژئوپلتیک با چین را دادم.

 

اهم اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1) قیمت دلار سامانه سنا بخش حواله امروز بیش از 20 هزار تومان  در بخش خرید اعلام شد.

2) بانک پاسارگاد در مجمع پیش رو 30درصد افزایش از محل اندوخته می دهد.

3) پترول تا 25 مرداد فرصت دارد که مجمع افزایش سرمایه برگزار کند.

4) قرارگاه خاتم با وزارت نفت در حال مذاکره جهت احداث فاز جدیدی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس است. (مادامی که ستاره خلیج فارس طرح محسوب شود، مدیریت آن در دست دولت است)

5) وامید قصد دارد 16.74درصد سهام سیمان ساوه را 27مرداد به قیمت 162000 ريال عرضه کند.

6) مدیرعامل بفجر می گوید "باتوجه به اینکه ۴۰ درصد از ظرفیت واحدهای نیروگاهی فجر به بهره‌برداری نرسیده، قصد داریم با توسعه پست ۴۰۰ کیلووات که خطوط آن دارای هزار مگاوات ظرفیت است، برق مازاد خود را به سایر مشتریان در خارج از منطقه عرضه کنیم."

7) اوان می خواهد یک ملک به ارزش کارشناسی 22میلیارد تومان را بفروشد.

8) شرکت تاپکیش با شرکت پرداخت نوین آرین قراردادی در جهت تامین دستگاه POS منعقد کرده است.

9) دبیر کانون بانک‌های خصوصی ها می گوید "در مصوبه جدید شورای پول و اعتبار، فقط زمان سپرده‌ها به سه و شش ماه و دو سال تغییر کرده است، نرخ سود سپرده‌ها افزایش قابل‌توجهی پیدا نکرده است این امر موجب هدایت نقدینگی‌های سرگردان به بانک‌ها نمی‌شود و تا زمانی که مشکل تورم حل نشود، افزایش سود سپرده‌های بانکی نمی‌تواند در هدایت نقدینگی‌های سرگردان به بانک‌ها تأثیرگذار باشد."

10) مدیرعامل تاصیکو می گوید این شرکت تمایل دارم سهام ومعادن را خریداری کند.

11) در بهار سال جاری 1.5میلیون نفر ایرانی از شغل خود خارج شده اند!

12) تحلیلگران می گوید دلار به چند دلیل رشد کرده از جمله " تعدادی از صادرکنندگان در حال خرید ارز حواله واسکناس جهت واریز پیمان ارزی هستند و این وضعیت تا پایان این ماه ادامه دارد. با بازگشایی بازار کشورهای حاشیه خلیج فارس و آزاد شدن تردد لنج ها، قاچاق رونق گرفته است. مجددا موج ⁧مهاجرت⁩ از کشور شدت گرفته و عده ای در حال تبدیل دارایی خود به ارز هستند و بزودی شاهد خروج عده زیادی از ⁧متخصصان⁩ از کشور خواهیم بود. و نهايتا افرادی که ⁧جرات⁩ حضور در بورس را ندارند در حال خرید ارز و طلا هستند که این وضعیت تا زمان توقف افزایش قیمت دلار ادامه خواهد داشت."

13) داروسازی عبیدی هم جمع تولیدکنندگان Favipiravir پیوست.

14) تحلیلگران می گوید "شرایط مثبت در بازار چین و تقویت بهای اسکرپ ، تامین کنندگان بیلت سی آی اس را برای تعیین قیمت در موضع بالا قرار داده است . افزایش نرخ بار قطعاً حجم حمل و نقل را محدود خواهد کرد ، بنابراین تامین کنندگان سی آی اس ترجیح می دهند فعلاً منتظر بمانند و امیدوار به افزایش بیشتر قیمت ها باشند . در دیگر بازارهای سنتی سی آی اس مانند ترکیه ، عربستان و شمال آفریقا هم تقاضا در حال افزایش می باشد و نیاز به تامین موجودی بالا است بنابراین به نظر می رسد روند روبه رشد بهای بیلت سی آی اس ادامه یابد . "

15) وزارت بازرگانی چین اعلام کرد در واکنش به ارزان فروشی (دامپینگ) برخ از کالاهای آمریکایی، تصمیم گرفته است از امروز شنبه ۱۸ ژوئیه (۲۸ تیر) عوارض ضد ارزان فروشی بر روی کالاهای این کشور اخذ کند.

16) واردات نفت و مس چین در ماه گذشته (ژوئن) به بالاترین سطح تاریخ رسیده و واردات سنگ آهن نیز در اوج 33 ماهه قرار دارد.

17) صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی عربستان سعودی در ماه مه و در مقایسه با ماه پیش از آن ۴۱.۲ درصد کاهش یافته است.

18) وزارت امور خارجه هرگونه ادعا درباره واگذاری، اجاره و مدیریت جزایر ایرانی به چین را تکذیب کرد.

19) وزیر انرژی عربستان می گوید "بازارهای نفت هنوز از تونل ویروس کرونا رد نشده‌اند و توافق کاهش تولید سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و متحدانش، موسوم به اوپک پلاس ممکن است تا پایان سال ۲۰۲۲ تمدید شود. "

20) روحانی می گوید 25میلیون ایرانی کرونا گرفته اند. (این مساله منجر به انتقاد بازرگانان شده و می گویند کشورهای دیگر به استناد همین جملات روابط تجاری خود با ایران را متوقف نگه می دارند)

21) روز گذشته بخش های مختلفی از آمریکا دچار آتش سوزی بود. این آتش سوزی های سریالی منجر به خوشحالی برخی شده است. یک تحلیلگر سیاسی می گوید برخی با خوشحالی این مسائل را به ایران نسبت می دهند اما تبعات انتساب آن به ایران شبیه به اتفاقات 11 سپتامبر خواهد بود. وی این مسائل را بخشی از پازل اسرائیل و عربستان دانسته است.

 

در گروه بانکی: دبیر کانون بانک‌های خصوصی ها گفته در مصوبه جدید شورای پول و اعتبار، فقط زمان سپرده‌ها به سه و شش ماه و دو سال تغییر کرده است، نرخ سود سپرده‌ها افزایش قابل‌توجهی پیدا نکرده است این امر موجب هدایت نقدینگی‌های سرگردان به بانک‌ها نمی‌شود و تا زمانی که مشکل تورم حل نشود، افزایش سود سپرده‌های بانکی نمی‌تواند در هدایت نقدینگی‌های سرگردان به بانک‌ها تأثیرگذار باشد . نرخ سود سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی، سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه سه‌ماهه و سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه شش‌ماهه به ترتیب ۱۰، ۱۲، ۱۴ درصد و نرخ سود سپرده سرمایه‌گذاری با سررسید یک سال و سپرده سرمایه‌گذاری با سررسید دو سال به ترتیب ۱۶ و ۱۸ درصد است. نرخ تسهیلات هم ۱۸ درصد است که در این شرایط، سود سپرده را ماه‌به‌ماه می‌پردازیم و سود تسهیلات را بانک‌ها شش ماه تا یک سال بعد دریافت می‌کنیم و این سود برای بانک‌ها زیان‌آور است.

 

در گروه فولادی و فلزی: با آنکه در 3 روز کاری گذشته، شاهد فشار فروش بی امان و افت بین 10 تا 20 درصدی قیمت سهام اکثر فولادسازان و فلزی ها بودیم، ولی با عبور بهای دلار از سطح 25 هزار و 500 تومانی، بار دیگر ورق برگشت و در بازار امروز شاهد تشکیل صفهای خرید سنگین در اکثر نمادهای فولادی و فلزی بودیم. هر چند با عرضه های سنگینی نیز در بسیاری از نمادهای فوق روبرو بودیم ولی برتری نسبی تقاضا در بیشتر نمادها مشهود بود. * و اما در بازار امروز پس از بازگشت نماد فولاد کاوه از مجمع، این سهم فاندی و ارزنده بازگشایی شد و در غفلت و ناآگاهی بسیاری از فعالان بازار و سهامداران، در محدوده قیمتی 2100 تا 2150 تومانی لاز شد! این در حالیست که طبق کارشناسی های صورت گرفته و بهره برداری قریب الوقوع از فاز دوم شرکت در 31 مرداد ماه، ارزش ذاتی و سطوح ارزندگی این سهم بیش از 3 هزار تومان است. لذا انتظار می رود از فردا شاهد اقبال بازار و صف خرید فولاد کاوه در بازار باشیم.

 

در گروه سنگ آهنی: پس از چند روز استقبال و واکنش سرد سهامداران به اکثر نمادهای سنگ آهنی( بجز کگهر) و ریزش سنگین 15 تا 20 درصدی قیمتها در نمادهای سنگ آهنی، امروز ورق برگشت و با صفوف خرید قابل توجهی در نمادهای سنگ آهنی بازار روبرو بودیم. ناگفته نماند که نماد کگل در سطوح قیمتی 2259 تومانی معامله میشد و ارزش بازار کگهر که در یک سال پیش به اندازه نصف کگل بود امروز از ارزش بازار کگل نیز فراتر رفت و سفته بازان بازار، کاری کردند که این ناتساوی بزرگ در بین این دو سهم ارزنده ایجاد شد. این در حالیست که کگل هلدینگی است که علاوه بر تولیدات خود، سهامدار بیش از 20 شرکت معظم دیگر است و حتی سهامدار عمده و 28.37 درصدی کگهر نیز هست!!!. شنیده های بازار حاکی از این است که عده ای از حقوقی های بازار، عمدا اقدام به عرضه های سنگین و فرونشست قیمت سهام کگل تا سطح نازل 2200 تومانی کرده اند تا هر آنچه از این سهم در دست حقیقی های بیخبر است، از کف بازار جمع کنند. کاری که 50 روز پیش با پترول کرده و این سهم را چنان با فشار فروش سنگینی مواجه ساختند که در سطوح قیمتی 770 تومانی صف فروش شد! اما همان حقوقی ها امروز بیش از 40 میلیون سهم پترول را  به قیمت 1327 تومانی به حقیقی ها فروختند و بازدهی خوب 110 درصدی به خانه بردند.

جا دارد مسئولان بازار و واحد نظارت، مانع از این اقدامات زشت و ناپسند و دستکاری قیمتها در نمادهایی چون پترول،کاوه و کگل شوند چرا که همگان میدانیم ارزش ذاتی کگل بیش از 3000 تومان است. در جدول زیر به زیر مجموعه های ارزنده کگل نگاهی بیاندازید.
پیش بینی بازار فردا: با آنکه طی روزهای اخیر شاهد اصلاح قیمتها و فشار فروش سنگینی در کلیت بازار بالاخص نمادهای موسوم  به گروه etf مواجه بودیم. و قیمتها در نمادهای مزبور با شیب تندی در حال اصلاح و ترمیم بودند، ولی امروز ورق برگشت و کلیه نمادهای اصلاح قیمت یافته، با  رشد قیمتی و صف خرید روبرو بودند چرا که با عبور دلار از کانال 25 هزار و 500 تومانی، بازار سهام همچنان جذابترین بازار برای سرمایه گذاری و کسب سود و بازدهی ایده آل در کشور محسوب میشود.

لذا در صورتیکه سهام ارزنده و زیر ارزش ذاتی واقع شده خود را نفروخته اید. دست نگهدارید چرا که بزودی آثار تورمی دلار 25 تا 26 هزار تومانی در بازار سهام نیز هویدا خواهد گشت و قادر به خرید و جایگزینی سهام خویش در سطح قیمتی نازل فعلی نخواهید بود. در عین حال، سوال بزرگ و مهم این روزهای فعالان بازار این است که بافروش سهام خود چه کنیم؟ و پول خود را به کدام بازار موازی ببریم؟. بازار طلا و ارز؟ بازار خودرو؟ بازار املاک و مستغلات؟.

بدون شک پاسخ غالب و اکثریت فعالان بازار این است که چندان تمایلی به خرید سکه طلا در محدوده قیمتی 11 میلیون تومانی فعلی یا خرید دلار بادکرده 25 هزار تومانی فعلی نیستند و این ریسک بزرگ را نمی پذیرند.

 

 

 

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

 

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد