گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 622 تعداد نظرات ارسالی: 1

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار شنبه

مقدمه: نوسان شدید و بی‌سابقه نرخ ارز در روزهای گذشته پیش‌بینی‌های سرمایه‌گذاران بورس را به هم ریخته است. درگیری بیش از ۷۰ درصد صنایع بورس با نرخ دلار و ارز بر کسی پوشیده نیست و نوسان شدید نرخ ارز اعداد درج شده در پیش‌بینی سود شرکت‌ها و به خصوص شرکت‌های بزرگ بورسی را تحت تاثیر قرار داده است.

در آخرین روز کاری هفته قبل، در مورد چشم انداز بازار در بازه زمانی یک ماه آتی نظر سنجی صورت گرفت که بخش عمده آن مشارکت کنندگان فعالان حرفه‌ای بازار بودند. نتیجه نظرسنجی  بیانگر دو دستگی میان فعالان بازار بوده، گروه اول با بیشترین رای چشم انداز کلی بازار را صعودی و با پیشتازی سهام شرکت‌های جامانده از بازار و تک سهم‌ها پیش‌بینی کرده‌اند، گروه دوم با فاصله اندک بر این باوردند که سهام قابل عرضه در ETF دولت همچنان HOT ZONE بازار خواهد بود. گفتنی است، در بازه سه ماهه اول سال بازار سرمایه با محوریت #تجدید_ارزیابی و #عرضه_ETF‌های_دولتی پیشتاز بازارها شد و با بازده بیش از 260% در کمتر از 4 ماه اختلاف بازده معنی داری با بازده دلار، سکه و بخش مسکن را به ثبت رساند. حال به نظر می‌رسد با توجه به رشد نرخ دلار تا محدوده کانال 24 هزار تومان و چشم انداز صعودی آن تا انتهای سال 99، بازار ریزش جدی را تجربه نکند. این در حالی است که پیش ‌بینی می‌شود در کوتاه مدت کلیت بازار پتانسیل رشد شارپ نداشته و وضعیت تعادلی داشته باشد. در نتیجه به نظر می‌رسد بخشی از اختلاف قابل توجه بازده بازار سرمایه با بازده دلار و مسکن، موقتا به نفع فعالان دو بازار‌ ذکر شده تعدیل خواهد شد.

سهام شرکت‌های قابل عرضه درETF‌ دولت پس از به ثبت رساندن رشد شارپ از ابتدای سال، در دو روز کاری اخیر وارد فاز اصلاحی شدند، انتظار بر این است فشار فروش سهام این گروه در روز‌های باقمانده هفته کاهش یافته و به تعادل برسد، این در حالی است که به نظر می‌رسد محدوده نوسان موقتا محدود‌تر خواهد شد و مثبت‌های احتمالی هر دو گروه سهام ETF دولت و  گروه جامانده بازار پس از رشد اندک عرضه کننده خواهد داشت. در نتیجه اگر استراژي شما حضور فعال در بازار است: "خرید تک‌‌سهم‌ها با حد سود محدود " می‌تواند یکی از استراتژی‌های مناسب مرداد ماه باشد.

نتیجه اینکه هر گونه تغییر با اهمیت در نرخ دلار و وضعیت سیاسی کشور می‌تواند نقض کننده سناریو پیش‌بینی شده باشد.  کارشناسان بر این باورند که گر چه معیار اصلی برای چشم‌انداز میان مدت و بلند‌مدت به صنایع بورسی دلار نیمایی است اما این نوسان‌ها اگر فعالان حرفه‌ای بازار را تحت تاثیر قرار ندهد قطعا موجب تغییر رفتار مبتدی‌ها و تازه‌واردان بورس خواهد شد.

شرح ماوقع:  امروز هم بازار ضعیف شد و شاخص ها کاهش داشتند. به هر دلیلی، در هفته اخیر مبادلات نسبتا کم توان ظاهر شدند. این موجب افزایش نگرانی ها در بازار شده است. تلاش ها برای حمایت از بازار نیز مثل گذشته اثرگذار نبودند. این می تواند خبر از رسیدن به یک دوران اصلاح برای بورس باشد. با این حال بسیاری با توجه به قدرتمندی پشتیبانی ها از بازار سرمایه، انتظار دارند که این شرایط کاهشی، کوتاه مدت باشد و در نتیجه هفته آینده را در ادامه رشد پر شتاب اخیر با رونق قابل توجه ارزیابی می کنند.

وضعیت بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از  کاهش قیمتها در نمادهایی چون: فولاد٬ فارس٬ تاپيكو و پارسان با افت 15021 واحدی روبرو شد. در ادامه روند اصلاحی اخیر شاهد روند منفی در عموم گروه های بازار هستیم و امروز نیز افزایش عرضه ها مشهود بود.

 

اهم اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1معاون وزیر اقتصاد و دارایی می گوید "در نیمه اول امسال دو ETF دولتی دیگر به ترتیب با تخفیف ٢٠ تا ٣٠ درصدی بر اساس قیمت میانگین یک ماه آخر سهام در بورس منتهی به آگهی واگذاری به همه دارندگان کد ملی ایرانی واگذار می‌شود. بر این اساس صندوق دارا دوم از گروه پالایشی (شبریز، شپنا، شتران، شبندر) و صندوق دارا سوم مرکبی از گروه فلزی و خودرویی (فولاد، فملی، خودرو، خساپا) است."

2) ویتانا برنامه بهره برداری از خطوط تولید جدید خود را در دستور کار دارد که طی هفته دولت انجام خواهد شد.

3) سخنگوی دولت می گوید "دولت تصمیمی برای تغییر نرخ دلار در واردات کالاهای اساسی از ۴۲۰۰ به ارز نیمایی ندارد."

4) فاکس نیوز فارسی که شدیدا خبرهای خود را بر علیه سیاست های جمهوری اسلامی تنظیم می کند از قیمت های پایین دلار می نوشت که این رشد ادامه دارد و وقتی دلار به 25.500 تومان رسید نوشت که این داستان ادامه ندارد و منتظر خبرهایی باشید! این خبرگزاری می گوید "دولت در تلاش است که دلار را بین 20 تا 21 هزار تومان حفظ کند." البته به نظر نمی رسد که این خبرگزاری ارتباطی با خبرگزاری فاکس نیوز داشته باشد.

6) روز گذشته بانک ملت و پاسارگاد افزایش سرمایه های خود را انجام دادند.

7) وتوکا، ثشرق، ارفع مجوز افزایش سرمایه گرفتند.

8) تبرک 100درصد سهام شرکت بینا را به غشهداب واگذار می کند البته باید تشریفات قانونی آن را انجام دهد.

9) تاپکیش قراردادی جهت تعمیر و نگهداری 280هزار دستگاه کارتخوان دریافت کرده است.

10) در شهریور ماه هواپیمایی کیش وارد بازار می شود تا بازار سرمایه شاهد ورود یک صنعت جدید و پیچیده باشد.

11) خبهمن با یک شریک تجاری جدید قرارداد منعقد کرده تا خودروهای جدید تولید کنند.

12) رئیس جمهور چین می گوید "ریکاوری اقتصادی چین دنیا را رهبری می کند و تلاش خواهیم کرد تا زیان های اقتصادی متاثر از کووید۱۹ را جبران کنیم. در تلاش هستیم تا امسال به نتایج خوبی برسیم. سیاست های مالی را پویا خواهیم کرد و سیاست های پولی محتاطانه را منعطف تر می کنیم."

13) شبهرن می گوید "تجدید ارزیابی زمین ها در جریان است و نیروگاه قم نیز در شهریور عرضه می شود"

14) عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می گوید که طرح دو فوریتی توزیع قیر رایگان به تصویب مجلس خواهد رسید. یک مقام دیگر هم می گوید که توزیع 1 میلیون تن قیر تا آذر باید انجام شود. وزیر نفت می گوید مخالف توزیع قیر رایگان است. در هر حال، وزارت نفت در صورت تصویب این طرح باید این میزان قیر را از شرکت های تولیدکننده خریداری کند که می تواند مقدار فروش شرکت ها را بهبود بخشد.

15) در مجمع فملی مطرح شد که این شرکت 90-95 درصد از سود انباشته افزایش سرمایه می دهد و فعلا تجدید ارزیابی در دستور کار نیست. در مجمع خبرهای خوبی از طرح های توسعه اعلام شد.

16) طی روزهای اخیر میزان کمک های نقدی به ترامپ به شدت رشد کرده است. نفتی ها شدیدا مخالف بایدن هستند و پول، در جیب نفتی ها است! کمک های نقدی در انتخابات آمریکا از نظر شرکت کنندگان مهمتر است چون با پول می شود، نظرها را تغییر داد.

17) طرح دو فوریتی رونق تولید مسکن امروز در مجلس بررسی می‌شود.

18) شب گذشته به وقت تهران، ترامپ خبرهای مثبتی در خصوص واکسن کرونا مطرح کرد. این مساله روی بازارهای جهانی اثر مثبت داشت.

19) روز گذشته الکاظمی با رهبری دیدار کرد. در این دیدار حضوری تاکید رهبری بر خروج آمریکایی ها از عراق و افزایش همکاری ها میان دو کشور بود.

20) وزارت خارجه کره جنوبی، سفیر ایران را برای اعتراض به تصمیم تهران جهت شکایت از بلوکه شدن دارایی‌های خود در بانک‌های کره جنوبی، احضار کرد.

21) سند همکاری که در دوران آقای خاتمی بین ایران و روسیه منعقد شده بود یک بار دیگر به جریان افتاده است. ظریف به همین منظور به روسیه رفته و در یک کنفرانس خبری می گوید توافق 20ساله در حال انجام است!

22) چین یک قدم دیگر به ایران نزدیک شده است. آمریکا 11 شرکت چینی را تحریم کرده و چین می خواهد پاسخ دهد. روز گذشته کنفرانس خبری مشترک وزرای خارجه انگلیس و آمریکا با محوریت ایران و چین برگزار شد. حالا "رئیس پنتاگون به چین سفر خواهد کرد"

 

پیش بینی بازار فردا: آغاز مرداد ماه برای فعالان بازار و سهامداران متعدد آن، خوش یمن نبود چرا که با کاهش نسبی قیمتها در  بیش از نیمی از نمادهای بازار مواجه بودیم و شاخص کل به اصلاح 15 هزار واحدی دست زد.

عده کثیری از کارشناسان و صاحبنطران، افت سنگین قیمت دلار در بازار آزاد از سطوح 26 هزار تومانی چند روز پیش به سطوح 22 هزار تومانی فعلی را علت اصلی برگشت بازار و پیش گرفتن رفتار اصلاحی آن، عنوان کرده اند. البته دلار سطوح 21 هزار تومانی را هم دیروز و امروز تجربه کرده بود ولی به سرعت در حال برگشت است و تجربه نشان داده تدابیر و سیاستهای دولت برای پایین کشیدن دستوری بهای دلار در بازار، موفق و کارآمد نبوده است.

چرا که متاسفانه، زمینه و عرضه ارز در بازار بسیار کم و قطره چکانی است و تحریمهای ظالمانه امریکا، مانع از انباشت ذخایر بانک مرکزی از انواع ارز اسکناس بوده است.

بنابر این، هفته آینده را رو به بالا و قیمتها در کلیت بازار را رو به رشد ارزیابی می کنیم. لذا میتوان چنین نتیجه گرفت که منفی های امروز، یک فرصت خرید خوب برای سهامداران و سرمایه گذاران بود. بطور مثال: عده کثیری از حرفه ای های بازار در معاملات امروز اقدام به جمع آوری صفهای فروش در نمادهای کگل،کاوه،کپرور،فولاد و ... کردند چرا که یقین دارند در شنبه هفته آینده، می توانند در محدوده 5 درصد مثبت نیز سهام خریداری خود را بفروشند.

 

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد