گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار سه شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 384 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار سه شنبه

مقدمه: بر خلاف انتظارات اکثر فعالان بازار، امروز هم بازار ضعیفی داشتیم و شاخص ها قدری منفی بودند.

اقبال بازار نیز از گروه لیدرهای بازار یعنی معدنی ها،پتروشیمی ها،فولادی ها ... منحرف شده و بار دیگر بسوی گروه خودرویی و بانکی و سایر صنایع شیفت پیدا کرده بود.

ولی با اعلام خبر رسمی و دستور اکید رییس جمهور محترم، دایر بر خروج معاملات فولاد از بورس کالا و آزادسازی قیمت فولاد در بازار، بدون شک از فردا شاهد اقبال بازار و صف خرید شدن اکثر نمادهای فولادی و سنگ آهنی خواهیم بود.

در این میان، جا مانده های گروه فولادی و سنگ آهنی یعنی فولاد کاوه و گل گهر، به احتمال زیاد با صف خرید سنگین مواجه خواهند شد. هر چند رفتار حقوقی های بازار و واکنش آنها به مصوبه اخیر آزادسازی فولاد، بسیار مهم است.

ولی طبعأ با استقبال گرم حقیقی های بازار با نمادهای فولادی و سنگ آهنی روبرو خواهیم بود.

 

وضعیت بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از  کاهش قیمتها در نمادهایی چون: فارس، فولاد، فملی، کگل، تاپیکو با افت 14494 واحدی همراه شد و در حالیکه در هفته گذشته عنقریب کانال دو میلیون واحدی را  تصرف کند، اینک تحت فشار فروش های آبشاری حقوقی ها و عده ای حقیقی ناآگاه( از سطوح ارزندگی و ارزش ذاتی سهام خوب)، در حال نزول و کاهش است و تا ارتفاع 1.931.591 واحدی عقب نشینی کرده است. بازار همچنان با فشار فروش همراه بود و عده ای در صدد فروش و شناسایی سود بودند.

 

اهم اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1) شاخص دلار به زیر 94 واحد سقوط کرد. این مساله باعث شد تا اونس طلا به 1922دلار برسد. تضعیف شاخص دلار چون به دلیل افزایش میزان بدهی آمریکا است باعث تقویت اونس شده و در کوتاه مدت روی کامودیتی های دیگر هم اثر مثبت دارد اما در بلند مدت باید دید فدرال چگونه این بدهی را کنترل می کند.

2) دلار نیمایی در سطح 18هزار تومان باقی مانده است. دلار بازار آزاد روز گذشته تا مرز 24هزار تومان پیش روی کرد اما نهایتا در محدوده 22800 تومان به کار خود پایان داد.

3) دلار محصولات پتروشیمی جهت بورس کالا این هفته 183.778 ريال اعلام شد.

4) روز گذشته جلسه ای بین فولادی ها و صنایع پایین دست برگزار شد. امروز فولاد مبارکه در بورس کالا ورق عرضه می کند. برای صادرات اسلب محدودیت هایی وضع شد تا ابتدا نیاز داخل برطرف شود. علت این است که قیمت معاملاتی در بورس کالا به بالای قیمت جهانی رسیده است.

 

5) چهارشنبه عرضه اولیه بگیلان و غزر انجام می دهد. 80 سهم 24000 ريالی در بگیلان را سه شنبه ساعت 13 الی 17 می توانید درخواست بدهید. 150 سهم غزر نیز با قیمت 37750 ريال تعیین شده است اما زمان ارائه درخواست را ناظر اعلام خواهد کرد.

6) روز گذشته خودرویی ها، چکاپا و ایران دارو افزایش نرخ دریافت کردند.

7) تاپکیش یک قرارداد جهت فروش 70 هزار دستگاه POS برنده شد.

8) های وب توانست حجم قرارداد هوشمند سازی مدارس را افزایش دهد لذا مبلغ قراردادها رشد کرد.

9) بهپاک قصد دارد از تجدید ارزیابی زمین، سود انباشته و آورده نقدی افزایش سرمایه دهد.

10) فولاد هرمزگان در تلاش است که ظرفیت تولید خود را از 1.5 میلیون تن به 2میلیون تن برساند. ضمنا تولید اسفنجی را افزایش دهد و خط تولید ورق راه اندازی کند. این طرح ها با توجه به موقعیت هرمز و توان فنی فولاد مبارکه به عنوان سهامدار عمده، می تواند خبر خوبی برای این شرکت باشد.

11) یک عضو انجمن قطعه سازان می گوید که بانک مرکزی روز گذشته در سامانه نیما ارقام بالایی ارز تخصیص داده است.

12) واردات در مقابل صادرات از 7 مرداد لغو می شود. برخی تحلیلگران علت رشد اخیر ارز را لغو این مساله دانسته اند و معتقدند جلوگیری ازین موضوع نرخ ارز را در کف بازار افزایش می دهد.

13) مدیرعامل فملی می گوید تولید کاتد 6درصد و آند 13درصد طی 4ماه نخست در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد کرده است.

14) روز گذشته بخشی از پروژه انتقال آب خلیج فارس به بهره برداری رسید. این پروژه آب مورد نیاز شرکت هایی نظیر ملی مس و سنگ آهن ها را تامین خواهد کرد.

15) رئیس بانک مرکزی می گوید "از صادرکنندگانی که بیشترین ارز را به چرخه اقتصاد کشور بازگردانده‌اند، تقدیر شود"

16) بورس مسکن تا 6 ماه دیگر راه اندازی خواهد شد.

17) شرکت سهامی عام توسعه پروژه ثبت شده تا پروژه های نیمه تمام که توجیه اقتصادی دارند را به وسیله منابع مردمی تامین مالی کند.

18) از ژانویه تا پایان ژوئن امسال،‌ 64 کشور تولید کننده فولاد، 783 میلیون تن فولاد خام تولید کردند که این رقم 6 درصد کمتر از مدت مشابه سال 2019 بوده است.  ژاپن، هند و کره جنوبی کاهش شدید تولید را به ترتیب، برابر با 36درصد، 26درصد و 14.3درصد ثبت کردند. همچنین امریکای شمالی و اروپا نیز به تریتب افت 17.6درصدی و 18.7درصدی را پشت سرگذاشتند.

19) خبر پرداخت نقدی به هر آمریکایی به میزان 1200 دلار نشان از افزایش بدهی دولت آمریکا است و این مساله باعث شده تا با افزایش نسبت بدهی به gdp قیمت اونس سوخت لازم برای رسیدن به سقف تاریخی را داشته باشد.

 

20) روز گذشته ورود پول به بازار 2.19هزار میلیارد میلیارد تومان بود. ارزش معاملات به 20.4هزار میلیارد تومان رسید. چند رشته ای، پالایشی مورد توجه حقیقی ها بودند. شستا، شپنا، شتران، وغدیر شبندر، فخوز توسط حقیقی ها خریداری می شد. خبهمن، سخزر، حق تقدم کگهر توسط حقوقی ها حمایت شد.

21) واردات کنسانتره مس چین از آمریکا در ژوئیه به بالاترین حد خود از سپتامبر 2018 رسیده است که دلیل این افزایش قابل توجه کاهش تنش‌های تعرفه‌ای میان دو کشور برای خرید بدون تعرفه این فلز صنعتی بوده که تولید کنندگان مس در چین را بر آن داشته تا خرید بیشتری انجام دهند.

22) نتانیاهو می گوید "به ایران اجازه نمی‌دهیم در مرزهای ما حضور نظامی داشته باشد" (اشاره او به حضور ایران در مرزهای شمالی است که باعث شده تا تحرکات اسرائیل علیه نیروهای نیابتی ایران تشدید شود)

23) پمپئو می گوید "تضمین می‌کنیم که تحریم تسلیحاتی ایران در اکتبر تمدید شود"

24) برایان هوک می گوید "واشنگتن، ایران را از کار نیابتی علیه منافع آمریکا در منطقه محروم خواهد کرد"

25) سوئیس مدعی شده اولین معامله با ایران از طریق کانال بشردوستانه انجام شد. دولت سوئیس اعلام کرد یک شرکت داروسازی این کشور اولین معامله تحت کانال تجاری بشردوستانه جدید با ایران را تکمیل کرد.

 

خبری خوب و عالی برای فولادسازان: خروج محصولات فولادی از بورس کالا با دستور رییس جمهوری را شاهد هستیم که انتظار می رود از فردا شاهد صف خرید بسیاری از نمادهای فولادی بازار و لیدر آنها( فولاد کاوه) باشیم.

دستور خروج معاملات فولادی از بورس کالا در حالی صادر می‌شود که این محصولات فولادی بخش عمده معاملات بورس کالا را تشکیل می‌دهند. بر این اساس در آینده نه چندان دور قرار است خرید و فروش هرگونه فولاد و محصولات مشتقه آن از بورس خارج و در بازار آزاد معامله شود.

 

پیش بینی بازار فردا: با آنکه فشار فروش در بازار امروز بالاخص در گروه معدنی و فولادی و پتروشیمی، بالا بود و اقبال بازار چند روزی است از این سه گروه و لیدرهای قبلی بازار، رخت بربسته است. و شاهد شیفت شدن توجه فعالان بازار بسوی نمادهای بانکی و خودرویی و تک سهم های برگزیده و ماجرادار ! بازار هستیم.

ولی با دستور آزادسازی قیمت فولاد که دستور آن توسط رییس جمهور محتر اعلام و ابلاغ شد، انتظار می رود از فردا شاهد اقبال بازار و تغییر رویکرد سهامداران بسوی گروه فولادی و معدنی باشیم. لیدرهایی چون فولاد کاوه و گل گهر، با احتمال قوی صف خرید شدن در معاملات فردا مواجه اند و سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی هستند.

در گروه های دیگر، تک سهم هایی چون کپرور،فخوز،فوکا،وسینا،شستا و ... نیز مورد توجه اند.

 

            حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد