گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 412 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه

مقدمه: امروز نیز دو نیمه کاملا متفاوت داشتیم. در نیمه اول وقت معاملات بازار، قیمتها در اکثر نمادها چنان با شیب تندی در حال افزایش و تشکیل صف های خرید روبرو شد که بازار نزدیک به قفل شدن بود. هجوم بی امان نقدینگی چند صد هزار میلیارد تومانی طی سالجاری، ورود بیش از 10 میلیون سهامدار  جدید که بالغ بر یک میلیون نفر از آنها فعال هستند، بورس تهران را چنان با حرارت و هیجان خرید همراه ساخته و روزانه بیش از یک میلیارد دلار در این بازار جذاب و سودآور، خرید و فروش سهام صورت می گیرد. و اما در نیمه دوم و با دستور ناظران و مدیران بازار، و به منظور کنترل اوضاع و ممانعت از قفل شدن بازار، شاهد عرضه های سنگین و بی امانی بودیم که امان بازار و سهامدارن را برید و چونان پتکی بر سر فعالان بازار فرود آمد تا شاهد دو وضعیت متفاوت باشیم.

البته سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی بازار( نظیر کاوه و فخوز) از این طوفان سهمگینی که حقوقی ها ساخته و پرداخته کردند، در امان بودند و بازار، سهام ارزشی( دارای فاند قوی بنیادی) را خوب می خرید.

شرح ماوقع:  بعد از دو روز ضعیف، امروز شاخص ها مثبت شدند، با این وجود، همچنان عرضه ها قوی ظاهر گردیدند و نشان دادند که به راحتی نمی توان آنها را، حتی در روز صعودی، مهار نمود. این عرضه ها توانستند بخش مهمی از افزایش شاخص ها را خنثی کنند. با اینکه بورس به اصلاح مدت دار نمی رود و همچنان تقاضا ها توانایی شکل دادن مبادلات را دارند، اما عرضه ها مرتبا قوی تر و قوی تر می شوند و رشد سهام حتی شرکت های محوری نیز با مشکل روبرو شده است.

 

وضعیت بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از  افزایش قیمتها در نمادهایی چون: تاپیکو، وغدیر، حکشتی و شتران با رشد 11338 هزار واحدی همراه شد. بازار مثبت آغاز کرد و افزایش شدید عرضه ها، بزرگان بازار را متاثر کرد و امروز صرفا تک نمادها مورد توجه بودند. شاخص کل نیز تا ارتفاع یک میلیون و 945.328 واحدی قد کشید و همچنان در سودای فتح قله رفیع دو میلیون واحدی بسر می برد.

 

اهم اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1) رئیس جمهور بر افزایش حجم عرضه محصولات در بورس کالا تاکید کرد. وی همچنین گفت دو بخش فولاد و پتروشیمی به موقع ارز خود را برگردانده اند. روحانی در بخشی از صحبت ها گفت زنجیره فولاد و پتروشیمی بار بسیار سنگینی را در دوران تحریم به دوش می کشند.

 

2) شایعه خروج محصولات فلزی از بورس کالا تکذیب شد. عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، معاون فروش شرکت فولاد مبارکه و آقای امیر صباغ که نماینده رئیس جمهور در وزارت صمت هستند، این خبر را قویا تکذیب نمودند.

3) امیر صباغ در خصوص شایعه خروج محصولات فلزی از بورس کالا می گوید " لطفا به شایعات مرتبط با خروج فولاد از قیمت گذاری رقابتی بورس کالا توجه نکنیم"

4) بانک مرکزی با انتشار گزیده آمارهای اقتصادی در پایان خرداد ۹۹، حجم نقدینگی را 2.657میلیون میلیارد تومان اعلام کرد که 34.2درصد رشد سالانه دارد.

5) دولت سوئیس اعلام کرد یک شرکت داروسازی این کشور اولین معامله تحت کانال تجاری بشردوستانه جدید با ایران را تکمیل کرد.

6) یک عضو مجمع تشخیص می گوید "با صدور کارت اعتباری، نیازی به فروش سهام عدالت نیست"

7) در یک خودتحریمی جدید وزارت صمت تصمیم گرفت" صادرکنندگانی که برای اولین بار اقدام به صادرات می‌کند، تنها مجازند تا در سقف ۵۰۰ هزار دلار صادرات داشته باشند و تنها پس از رفع تعهد ارزی، می‌توانند مجددا صادرات کنند."

8) متوسط قیمت آپارتمان در تهران به 21میلیون تومان نزدیک شد. نسبت به فروردین 98، قیمت ها 84درصد رشد کرده است. نسبت به فروردین 99 این رشد 35درصد بوده است.

9) تأمین سرمایه امین درج نماد شد تا آماده عرضه اولیه شود.

10) دلار نیما 182هزار ريال تا 186هزار ريال در بخش خرید و فروش معامله شد.

11) در بورس کالا کاتد مس 119.4میلیون تومان، ورق گرم B مبارکه 9.25میلیون تومان معامله شدند. PVC هم توسط شغدیر 15.3میلیون تومان به فروش رسید در حالی که قیمت پایه 13.8میلیون تومان بود.

12) غدیس پیشنهاد داده تا سرمایه این شرکت از محل تجدید ارزیابی افزایش یابد.

13) پکرمان یک طرح تولید 2میلیون حلقه تایر را در دستور کار دارد.

14) معاون سازمان می گوید "معاملات سهام شرکتهای سرمایه گذاری استانی از 15مرداد به بعد در بورس تهران انجام خواهد شد. "

15) رئیس بنیاد مستضعفان از افتتاح طرح 1.2میلیون تنی فولاد کاوه در صدا و سیما خبر داد و با توجه به اینکه تعداد فعالان بازار بسیار افزایش یافته این نماد روز گذشته مورد توجه قرار گرفت.

16) معاون وزیر صمت در خصوص هپکو می گوید "قرار است در سال نخست اجرای این تفاهم نامه هپکو ۲۰۰ دستگاه ماشین راهسازی و در سال دوم ۷۰۰ دستگاه دیگر تولید کند و در آینده نیز به ساخت ماشین آلات معدنی ورود پیدا می‌کند"

17) رییس جمهور می گوید "در مهر ماه اولین بخش آب از منطقه خلیج فارس و دریای عمان وارد فلات قاره ما می‌شود و به گل‌گهر می‌رسد"

 

18مدیر عامل شرکت معدنی Freeport MCMoran می گوید عرضه ی کم مس در بورس که ناشی از موجودی کم آن می باشد یک شانس خوب برای این محصول محسوب می شود زیرا در زمان از سر گیری فعالیت های اقتصادی به فلزات به عنوان یک منبع سود نگاه می شود.

19) اونس به دلیل حجم تزریق دلار به بازارها با شدت در حال رشد است.

20شرکت‌های بهساز کاشانه تهران، تامین سرمایه امین، صنعت غذایی کوروش، تامین سرمایه تمدن و پتروشیمی بوعلی سینا در صف عرضه اولیه قرار گرفتند.

21) نتیجه تحقیقات قطعی كمپانى Pfizer در خصوص کرونا همزمان با انتخابات آمریکا منتشر می شود.

22) برای نخستین بار طی ۱۱ سال واردات فولاد چین از صادرات این کشور پیشی گرفت.

23) مرتضی افقه، اقتصاددان  می گوید "در انتهای تیرماه نیز که رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد مهلت صادرکنندگان به سرآمده و آن‌ها باید هرچه زودتر ارز‌های خود را در سامانه نیما عرصه کنند، یک فضای روانی ایجاد شد که دولت قصد دارد بازار را کنترل کند، برای همین خاطر بود که عده‌ای ارز‌های خود را از ترس ریزش بیشتر در بازار فروختند، اما حال بعد از چند روز که فضای روانی ناشی از آن حرف‌ها فروکش کرده، به نظر می‌رسد، بازار ارز امکان ایجاد التهاب را دارد."

24) بایدن در فلوریدا، میشیگان و آریزونا از ترامپ پیش افتاده است.

25) مرزهای لبنان و اسرائیل دچار تنش شدیدی شد اما ساعاتی است که وضعیت به حالت عادی بازگشته است. اسرائیل گفته، اگر دست به حمله بزنید، اقدام جدی می کنیم.

 

بزرگترین تأمین مالی تاریخ کشور در بورس :  سلمان خادم‌المله  مدیرعامل تأمین سرمایه امین گفته ‌بزرگترین تأمین مالی تاریخ کشور به اندازه 10 هزار میلیارد تومان برای شرکت بزرگ فولاد مبارکه به زودی انجام می‌شود. نکته قابل توجه این است که برای اولین بار در تاریخ کشور اوراق اجاره سهام بدون ضامن منتشر می‌شود که به واسط رتبه اعتباری فولاد مبارکه انجام می‌شود. به گفته وی، روش سنتی تأمین مالی در کشور ما بانک پایه بود و این روش با سرعت زیاد از بانک پایه به بورس پایه یا بازار پایه تغییر می‌کند  این اوراق برای اولین‌بار با پشتوانه رتبه اعتباری فولاد مبارکه و بدون ضامن انجام می‌شود زیرا ارزش روز بازار فولاد مبارکه 500 هزار میلیارد تومان است که انتشار اوراق 10 هزار میلیارد  تومانی در مقابل این رقم بسیار ناچیز است واوی سود این اوراق را 18 درصد، مدت زمان اوراق را پنج ساله عنوان کرد که هر سه ماه سود آن پرداخت می‌شود و این اوراق در بورس اوراق بهادار قابل معامله است. عامل این اوراق کارگزاری امین آوی است و شرکت تأمین سرمایه امین به عنوان بازارگردان از رتبه اعتباری فولاد مبارکه برای انتشار این اوراق A+ است

و اما هفته جاری تامین مالی 2500 میلیارد تومانی شامل 1500 میلیارد تومان برای شهرداری تهران و 1000 میلیارد تومان برای شهرداری مشهد در بورس و از کانال تامین سرمایه امین انجام شد. به گفته خادم المله خود شرکت تامین سرمایه امین نیز در بورس پذیرش شده و به زودی سهام آن در نماد امین در بورس عرضه اولیه می‌شود. در این نشست همچنین رسول پورسعادت رئیس برنامه‌ریزی مالی فولاد مبارکه گفته: فولاد مبارکه بزرگترین فولادساز ایران است که 50درصد نیاز کشور را تأمین می‌کند و سالانه بیش از 7.7 میلیون تن فولاد تولید می‌کند و این اوراق به خاطر نیاز به نقدینگی و سرمایه در گردش از طریق بازار سرمایه منتشر می‌‌شود. امسال غیر از این 3هزار میلیارد تومان اوراق سلف منتشر کردیم و این نقدینگی از طریق بازار سرمایه انجام شد و ما هم‌اکنون از طریق اجاره سهام خود در شرکت گل‌گهر استفاده کرده و به جمع‌آوری 10هزار میلیارد تومان نقدینگی از طریق انتشار اوراق در بازار سرمایه اقدام می‌کنیم.

همچنین محرابی مدیر مالی فولاد مبارکه نیز از طریق فضای مجازی در این نشست اعلام کرده: با توجه به حجم تأمین مالی که توسط فولاد مبارکه در سال‌های قبل انجام شده محدودیت استفاده از ابزارهای بازارپولی و بانک برای تأمین مالی بلندمدت داشتیم زیرا عمده تسهیلات بانکی کوتاه مدت بودند اما این پتانسیل در بازار سرمایه به وجود آمده که به تأمین مالی بلندمدت برای اجرای پروژه‌ها و نیز حرکت به سمت تأمین مالی بلندمدت اقدام کنیم و ما از طریق انتشار اوراق اجاره شروع کردیم و با توجه به اینکه 50 درصد تأمین مالی از کانال سرمایه امین صورت می‌گیرد، ما هم از این طریق اقدام کردیم.

 

نقطه نظرات کارشناسان بازار: سیاوش وکیلی، نائب رئیس هیأت مدیره انجمن توسعه سرمایه گذاری حرفه ای با اشاره به روند حرکتی شاخص کل و شاخص هم وزن، گفته: بازار به سمت سهام بزرگ و بنیادی در حال حرکت است و حجم نقدینگی که سهام داران حقیقی روزانه وارد بازار می کنند، موجب شده تا کماکان تعیین کنننده روند بازار باشند.

وی با اشاره به تمهیدات جدید سازمان بورس و اوراق بهادار و فرهنگ سازی های انجام شده، ابراز داشته: موضوع فرهنگ سازی و آموزش به اندازه ای با اهمیت است که می توان با تشکیل یک صندوق و تعیین خط مشی های آن از سوی نهاد ناظر، به ناشرین و فعالانی مانند شرکت های سرمایه گذاری، صندوق های سرمایه گذاری و مشاوره سرمایه گذاری، بودجه آموزش تخصیص داده شود که در فضای رسانه، اطلاعات بازار سرمایه را ترویج دهند و آگاهی عمومی را بالا ببرند. او با تاکید بر اینکه شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس در این زمینه، وظیفه خطیر و سنگینی را بر عهده دارد و در این زمینه موفقیت های بسیار خوبی را کسب کرده است، توضیه داده: بیلبوردهایی در سطح سه استان منتخب در خصوص ترویج فرهنگ سهامداری کار شد که بازخورد خوبی داشت. وکیلی با اشاره به جامعه ۵۰ میلیونی سهامداران، ابراز داشته: ارکان بازار سرمایه وظیفه سنگینی را در حوزه فرهنگ سرمایه گذاری بر عهده دارند. گروه هایی که متولی بخش دولتی یا بخش خصوصی بازار سرمایه هستند، باید در راستای گسترش فرهنگ سهامداری کار کنند. باید همگی دست به دست هم دهیم تا میزان اطلاعات، دانش و سواد مالی سهامداران افزایش پیدا کند. او در خصوص تأثیر فضای مجازی بر تصمیم گیری سهامداران افزوده: بازار سرمایه به اندازه ای بزرگ شده است که ورود بدون تحلیل اصلا جایز نیست، به طوری که کمتر شاهد شکل گیری یک باره صف خرید و صف فروش هستیم که بعضاً دامنگیر نمادهای با اهمیت و ارزنده هم می شود . و اما سیستماتیک کردن تعامل فعالان بازار سرمایه با ارکان تصمیم گیر به خصوص سازمان بورس و اوراق بهادار بسیار ارزشمند است. رویکرد رئیس سازمان بورس نسبت به تشکیل جلسه های اندیشه ورزی در همه ابعاد بازار سرمایه از هسته سامانه معاملات گرفته تا تحلیل بازار و تأمین مالی و اوراق بدهی می تواند بهترین مسیر برای تبادل اطلاعات و نظرات میان فعالان و افراد حقیقی در بازار سرمایه باشد. وکیلی به بحث عمیق تر شدن بازار سرمایه اشاره داشته و افزوده: تقویت عرضه های اولیه، کاهش زمان صدور کدهای سبدگردانی، تقویت صندوق های سرمایه گذاری و افزایش میزان ظرفیت پذیرش آنها، از جمله مواردی است که می تواند به تعمیق بازار کمک کند. در عین حال، به منظور افزایش عمق بخشی بازار باید اقداماتی مانند تقویت عرضه های اولیه در دستور کار باشد.

وی در خصوص بخشنامه افزایش سرمایه از محل صرف سهام نیز توضیح داده:  این بخشنامه باعث می شود منابع مستقیماً به سمت مجموعه ای که نیاز به افزایش سرمایه دارد، برود. اگر شرکت های پذیرفته شده در بورس، از این محل افزایش سرمایه دهند یک جامعه جدید سهامداری به وجود می آید و به دنبال آن این منابع به صورت مستقیم به سمت شرکت ها می رود . در ضمن دولت در نظر دارد تا از طریق بازار سرمایه، تامین مالی انجام دهد. مقام معظم رهبری دستور آزادسازی سهام عدالت را صادر کردند و همگان دیدند که در این مسیر مشکلی هم ایجاد نشد و آزادسازی در مسیر اجرایی شدن است. همچنین دارایکم، وارد بازار سرمایه شد و دارا دوم و سوم هم در راه هستند که نشان از قابلیت های بالای بازار سرمایه دارد.

 

تعیین قیمت دستوری برای سیمان و فولاد: علی نیکزاد با اشاره به برگزاری جلسه بررسی علل افزایش قیمت سیمان و فولاد با حضور وزیر صنعت در مجلس گفت: پس از بررسی کارشناسی، قیمت سیمان فله ای با احتساب هزینه حمل، تنی 290 هزار تومان و سیمان هر پاکت 13 هزار و 500 تومان در کارخانه تحویل داده شود و قیمت تمام شده مصرف کننده 17 هزار و 500 تومان باشد .

وی افزود: همچنین قیمت هر کیلو ورق یا میلگرد باید بر اساس قیمت جهانی ضربدر ارز نیمایی تعیین شود که بر این اساس برای هر کیلوگرم میلگرد 8 هزار و 500 تومان باشد.

حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت نیز از ابلاغ بسته های جدید نظارتی و نرخ های مصوب برای بازگشت آرامش به بازار سیمان و فولاد خبر داد و گفت: سیمان و فولاد از نیازهای اصلی عمران و آبادانی محسوب می شود و بخش عمده ای از صنایع به این دو محصول مرتبط بوده و باید از بازار متعادل تری برخوردار شوند.

 

ورود قریب الوقوع  شرکتهای پروژه ای به بورس : دکتر حسن قالیباف اصل، گفته: در حال حاضر پروژه های ملی ناتمام و جدیدی در کشور وجود دارند که در عین حال از ارزش افزوده بالایی برخوردارند. ما در این پروژه ها، با بحث تامین مالی روبرو هستیم و اگر بتوانیم از نقدینگی فعلی بازار سرمایه در جهت تامین مالی این پروژه ها استفاده کنیم، گام بزرگی در راستای تحقق شعار سال و توسعه اقتصادی برداشته ایم و این هدف با ورود شرکت های پروژه سهامی عام به بورس محقق می شود. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه طی روزهای گذشته جلسات متعددی در راستای راه اندازی شرکت های پروژه سهامی عام  برگزار شد، افزوده: قصد داریم شرکت های سهامی عام بورس را با هدف تکمیل پروژه های جدید و نا تمام راه اندازی کنیم. برخی از پروژه های گذشته و جدید برای تکمیل به منابع ریالی نیاز دارند، اما ساختار آنها به گونه‌ای است که از طریق ابزارهایی مانند اوراق بدهی نمی‌توان نسبت به تأمین مالی آنها اقدام کرد. در حالی که ریال مورد نظر در بازار سرمایه وجود دارد. بنابراین نیاز است که شرکت های سهامی عام بورسی تاسیس شده و پروژه ها به آن شرکت ها واگذار شود. وی با تاکید بر اینکه تاسیس این شرکت ها  اتفاق خوبی به شمار می رود، گفته: دولت، هلدینگ های بزرگ، یا پروژه های دولتی که هنوز تکمیل نشده اند، می توانند از طریق این شرکت های پروژه سهامی عام اقدام به تامین مالی کنند. پس از پذیره نویسی نیز نماد شرکت در بازارسرمایه بازگشایی شده و نماد آن مورد معامله ثانویه قرار می گیرد. دکتر قالیباف در خصوص سازوکار فعالیت این شرکت ها گفته: کارفرما یا مالک اصلی، بخشی از پروژه ها را در اختیار می گیرد و بخش دیگر را در بازار سرمایه پذیره نویسی می کند. با این روش، منابع مالی موجود در بازار سرمایه به سمت تولید، پروژه ها و توسعه سوق حرکت می کند. پس از پذیره‌نویسی، شرکت می‌تواند اقدام به تصاحب تمام یا بخشی از پروژه‌ کرده یا مشارکت کند تا پروژه اجرایی شده و به بهره‌برداری برسد.

 

پیش بینی بازار فردا: با آنکه بازار امروز دو چهره متفاوت داشت و در نیمه دوم وقت معاملاتی، شاهد برتری نسبی و فشار عرضه ها در بیشترین نمادهای خرد و بزرگ بازار روبرو بودیم ولی حجم و ارزش معاملات نیز بالا و در خور توجه بود و نشان از ادامه رونق و پویایی بورس تهران داشت.

مردم از هر طبقه و قشری، روی به سوی بورس تهران آورده اند و سهام شرکتهای خوب و بد را خوب می خرند!.

متأسفانه چند وقتی است که سود و زیان و چگونگی صورتهای مالی شرکتها، برای فعالان بازار اهمیت خود را از دست داده و  معامله گران چندان توجهی به میزان سودآوری و مبانی بنیادی شرکتها ندارند.

این در حالیست که در بازار سهام خوب و بد، بسیار است و در این میان، افراد حرفه ای و دارای دانش بالای مالی، صرفأ  به سراغ سهام ارزشی( دارای فاند قوی بنیادی بازار) می روند و حاضر به ریسک نیستند.

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد