گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 397 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار شنبه

مقدمه: با اشباع قیمتها در اکثر نمادها و گروهها، شاهد اصلاح موقت و استراحت بازار در معاملات امروز بودیم و  برتری نسبی با طرف عرضه بود.

حقوقی ها و حقیقی های بسیاری در بازار امروز در وضعیت فروش و شناسایی سود بودند و همین امر به بازار فشار سنگینی وارد ساخت در نتیجه با عکس العمل منفی فعالان بازار روبرو شدیم و شدت عرضه ها شاخص ها را نیز به مدار نزولی کشاند بطوریکه نماگر بازار در پایان وقت معاملاتی، تا ایستگاه یک میلیون و 901.694  واحدی عقب نشینی کرد و کارنامه بدی در آخرین روز هفته از خود به نمایش گذاشت.

در این میان، شاهد تقابل و رودر رویی دو جناح خریداران و فروشندگان با یکدیگر بودیم و با آنکه طیف فروشنده ها سعی داشتند شاخص کل را به درون کانال یک میلیون و 800 هزاری هول بدهند ولی مقاومت خوب خریداران و حامیان بازار، ماز این امر شد و با ایستادگی خوبی که از خود به نمایش گذاشتند،موفق به حفظ کانال یک میلیون و 900 هزاری شده و  این سنگر مهم و حیاتی را از دست ندادند.

و اما هفته آینده، روز دیگری است. چرا که اگر خریداران و مدافعان بازار اقدام به خریدهای سنگین و حمایت از بازار نمایند، شاخص کل مثبت خواهد شد و ورق به نفع جناح تقاضا رقم خواهد خورد. در غیر این صورت و با عقب نشینی خریداران و حامیان بازار، احتمال هجوم و شکست مواضع دفاعی جناح تقاضا وجود خواهد داشت و برتری با طرف عرضه خواهد بود.

البته انتظار داریم سهام ارزشی بازار( سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی بازار، نظیر کگل و فخوز و ...) از طوفان عرضه ها در امان باشند چرا که زیر ارزش ذاتی و سطوح ارزندگی خود معامله میشوند و از قابلیتهای رشدی بالایی برخوردارند.

 

وضعیت بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از  کاهش در نمادهایی چون: فولاد، فارس، فملی، شپنا، شتران، شبدر  و تاپیکو با افت 39499  واحدی همراه شد. بازار امروز در بزرگان پرعرضه بود و کوچکترها فرصتی برای رشد پیدا کردند و شاهد حرکت معکوس نماگرهای بازار بودیم.

 

تذکر مجلسیان به وزیر اقتصاد: نائب رئیس کمیسیون اقتصادی:  مجلس به مدیران بورس و وزارت اقتصاد تذکر داد که در راستای حراست از سرمایه‌های مردم و جلوگیری از افزایش صوری سرمایه های برخی از شرکتها در بورس دقت لازم را به خرج دهند. هشدار مجلیسان بدین شرح است:

🔹مدیران بورس احتیاط کامل را انجام دهند و در صورت هرگونه مشکلی در این حوزه باید پاسخگو باشند.

🔺آیا افزایش سرمایه ها به سمت تولید هدایت می شوند یا دست افرادی که وارد بورس شدند می چرخد؟!

 

جهش قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی و انتظارات از رونق مجدد گروه سنگ آهنی: میزان تولیدات سنگ آهن غول های بزرگ معدنی چه تغییری کرده است؟ وب سایت معدن24 گزارشی 3 ساله در بازه ی زمانی سه ماهه دوم وچهارم میزان تولیدات سنگ آهن غول های معدنی می دهد

استرالیا و برزیل با دارا بودن بزرگترین شرکت های تولید سنگ آهن، دو قطب اصلی برای این محصول اساسی به شمار می روند که از این میان می توان به شرکت های vale,Rio tinto,BHP,Fortescue اشاره کرد.

آمار تولیدات 4 غول بزرگ معدنی فوق نشان می دهد که نیمه ی دوم سال 2018، دوران درخشان این شرکت ها بوده و شرکت Vale توانسته است از مرزهای 100 میلیون تنی هم عبور کند.

همچنین در این میان شاید بتوان سه ماهه دوم سال جاری را به عنوان ضعیف ترین دوران عملکرد این شرکت ها نام برد که تولیدات شرکت Fortescue به پایین تر از 50 میلیون تن و نزدیک به 40 میلیون تن رسیده است.

با پیچیدگی شرایط کنونی و تاثیرات کووید19، اگرچه میزان تولیدات این غول های معدنی هم کم شده است اما نیمه ی راه سال جاری به عنوان نقطه ی امید، هنوز باقی ست.

بدین ترتیب انتظار می رود از هفته آینده شاهد اوج گیری قیمتها در نمادهای سنگ آهنی باشیم و قیمتها در این گروه با شیب تندی در حال افزایش باشند.

 

عرضه اولیه بگیلان و باقی ماجرا: در عرضه اولیه «بگیلان» 5 میلیون و 222 هزار و 436 کد معاملاتی نفر خریدار شدند تا رکورد تعداد مشارکت کنندگان در عرضه اولیه تولید نیروی برق آبادان با 5 میلیون و 208 هزار نفر خریدار در یک مرداد شکسته شود.  در این عرضه به هر کد معاملاتی، حداکثر 51 سهم در قیمت 24000 ریال ، تخصیص یافته است.

 

تحولات و اخبار مهم در صنایع و سهام شرکتها: 1-سخنگوی انجمن لاستیک کشور گفته قیمت ارز مصرفی در صنعت لاستیک ۴ برابر شده و به همین دلیل مجوز افزایش مجدد ۲۵ درصدی قیمت‌ها برای تولیدکنندگان این بخش صادر شده است.  در حال حاضر تعدادی از تولیدکنندگان مجوز را دریافت کرده و در تعدادی دیگر سازمان حمایت مشغول بررسی کارشناسی هزینه‌های تولید آنهاست.

2-قیمت جهانی روی با افت سنگینی در سال اخیر مواجه شده است. قیمت ها تا بالای 3600دلار رشد کرده بود اما با توجه به حاشیه سود بالایی که ایجاد شد، بسیاری از خطوط متوقف، وارد فاز تولید شدند و با افزایش عرضه قیمت را شکستند. اصلاح قیمتی روی تا مرز 2400 دلار باعث نشد تا تولیدکنندگان این کالا وارد زیان شوند اما کرونا و ضعف اقتصاد جهانی پیش ازان، موجی از کاهش قیمت فلز روی را پدید آورد تا قیمت این فلز به 1800دلار هم برسد.

3-پورابراهیمی در نامه ای به رییس جمهور بر لزوم تامین نیاز فولاد کشور با عرضه کامل در بورس کالا تاکید کرده است. وی به منظور تعادل بازار فولاد تاکید بر کاهش و کنترل قیمت فولاد در بازار  دارد. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در این نامه اعلام می کند که ابلاغ قیمت های دستوری در بازار فولاد باعث افزایش شدیدی قیمت ها برای مصرف کننده، توزیع گسترده رانت و ایجاد فساد در دستگاه های اجرایی و نیز بازگشت امضاهای طلایی و عدم توسعه زنجیره می شود.

4-طی سه ماهه 1399 به 484 شرکت دانش بنيان مبلغ 36.6 هزار ميليارد ريال (ميانگين هر شرکت 75.6 ميليارد ريال) تسهيلات پرداخت شد که نسبت به سه ماهه 1398 به ميزان 95.5 درصد افزايش داشته است.

5-  بيشترين تسهيلات طی سه ماهه نخست 1399 از سوی بانک‌های ملی به مبلغ 7.1 هزار ميليارد ريال، صادرات به مبلغ 7 هزار ميليارد ريال و ملت به مبلغ 6.7 هزار ميليارد ريال و پرداخت شده است./ منبع: روابط عمومی بانک مرکزی

6- رئیس دفتر رئیس جمهور گفته در شهر تهران اجاره مسکن باید تا زیر ۲۵ درصد و کلانشهرها و شهرهای دیگر به ترتیب تا ۲۰ و ۱۵ درصد افزایش یابد نه بیشتر!.

 

اهم اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1) خبرها در خصوص تست واکسن کرونا از یک طرف و نگرانی ها از شیوع موج دوم آن از طرف دیگر، منجر به تلاطم بازارها در سطح جهانی شده است. (Moderna) و "فایزر"( Pfizer) هر دو می گویند که آزمایش فاز بالینی این واکسن را در سطح گسترده ای آغاز کرده اند و 30هزار نفر واکسن دریافت می کنند.

2) ترامپ با شنیدن پیشرفت ها در خصوص واکسن کرونا گفت "ما به زودى ٥٠٠ ميليون واكسن قدرتمند عليه كرونا خواهيم داشت"

3) موسسه رابرت کخ آلمان می گوید روند اخیر شیوع در آلمان بسیار نگران کننده می باشد. تعداد مبتلایان در یک روز به یکباره افزایش شدیدی داشته است.

4) بوریس جانسون هشدار داد نشانه‌های موج دوم کروناویروس در اروپا دیده می‌شود.

5) رئیس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین، واکسن ضد کرونا را روی خود آزمایش کرد.

6) دویچه بانک یک گراف از پیشبینی خود در خصوص افزایش ترازنامه بانک مرکزی آمریکا منتشر کرده که نشان می دهد به ۲۰ هزار میلیارد دلار خواهد رسید. این رقم همکنون کمتر از 8هزار میلیار دلار است.

7امشب ساعت 22:30 به وقت ایران جلسه فدرال رزرو در خصوص نرخ بهره خواهد بود. اظهار نظرهای پاول مهم است همچنین روز پنجشنبه ساعت 17 به وقت تهران GDP فصل دوم 2020 گزارش می شود که روی بازار جهانی اثر دارد.

8) گولدمن ساکس می گوید شرایط پیش آمده باعث شده که دلار و ارزهای وابسته به آن اعتبار خود را به عنوان یک ابزار مطمئن از دست بدهند.

9) چین پس از ثبت رکورد بالای واردات محصولات فولادی در ژوئن، برای اولین بار در 11 سال گذشته به یک واردکننده خالص فولاد تبدیل شد. واردات محصولات نیمه نهایی فولاد قرار است در ادامه ماه جاری و همچنین ماه آگوست نیز افزایش یابد.

10چین در ماه ژوئن 422 هزارتن آلومینیوم وارد کرده که در مقایسه با میزان 268000 تن در ماه می افزایشی 57 درصدی داشته است. تلاطم قیمت در چین، تقویت در بازار جهانی).

11) چین در تلاش است خود را به اتحادیه اروپا نزدیک کند تا این اتحادیه در دعوای آینده روسیه+چین Vs انگلیس+آمریکا تا حدی بی طرف بماند. انتخاب بایدن به این جنگ خاتمه می دهد و انتخاب ترامپ نشان می دهد که استراتژی آمریکا چیست و چرا ترامپ آمده است.

12) قیمت شمش فولاد در CIS به 387دلار رسیده، ورق گرم هم 420دلاری شد.

13) قراردادهای آتی اوره یک جهش دیگری داشتند و اکثر آن ها 10دلار رشد کردند. باید دید قیمت های نقدی دنباله روی می کند یا نه!

14) در بورس کالا، شمش روی 46.1 میلیون تومان معامله شد که به معنای دلار 21هزار تومانی است. قیمت PVC هم بسیار تقویت شده و تقاضا دارد.

15) دلار سامانه سنا 180هزار ريال تا 183هزار ريال.

16) سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر می گوید با افزایش مجدد قیمت تایر موافقت شده و منتظر تصویب و ابلاغ هستیم.

17) بیمه کوثر 60میلیون سهم وغدیر فروخت و 103میلیارد تومان سود کرد.

18) حسن روحانی می گوید "باید با همکاری سازمان بورس و بانک مرکزی واریز الکترونیکی سود مجامع سهام ها به طور کامل اجرایی شود. مردم می توانند با وثیقه گذاری سهام عدالت، کارت اعتباری بانکها را اخذ کنند"

19) شستا می خواهد رایتل را وارد بازار فرابورس کند، احتمالا در پاییز.

20) ورود ارز به‌صورت اسکناس و فلزات گرانبها از کلیه حقوق و عوارض معاف شد. (بازگشت ارز حاصل از صادرات با هر روشی که شد).

21) جریان تعیین ضرایب زنجیره فولاد بدون تغییر، خاتمه یافت. زور فولادی ها بیشتر بود.

22) معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت می گوید "گل‌گهر در تولید کنستانتره و گندله و مجموعه های مختلف شمش به خوبی ورود کرده و نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت از عملکرد این شرکت در چندسال گذشته مثبت است و گل‌گهر پایه‌گذاری و جهت‌گیری خوبی دارد."

23) مدیرعامل گل گهر در دیدار با رئیس جمهور به تشریح طرح های این شرکت پرداخت و از وی خواست تا برای بهره برداری از طرح ها به گل گهر بیاید.

24) مدیرعامل تامین سرمایه امین می گوید این شرکت هفته آینده به بورس می آید.

25) بانک سپه 22 مرداد 51درصد سهام وامید را به قیمت تابلو+75درصد عرضه می کند.

26) قهکمت از تجدید، شوینده از انباشته و نقدی، افزایش سرمایه می دهد.

27) روز سه شنبه ورود پول 2هزار میلیارد تومان، ارزش معاملات خرد 26.2هزار میلیارد تومان

28) توجه حقیقی به نفتی، چند رشته ای، خودرو. شتران، وغدیر، شپنا مورد توجه حقیقی. آریان، غنوش، ودی، مورد حمایت حقوقی.

 

پیش بینی بازار فردا: بازار امروز دو  نیمه متفاوت داشت و در فصل اول بازار، شاهد برتری نسبی و فشار فروش بی امان از سوی بسیاری از حقیقی ها و حقوقی های بازار بودیم. حتی سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی( نظیر کگل و فخوز و ...) را تا 5 درصد منفی هم عرضه کردند و فشار فروش در کل بازار( بجز تک سهام های مورد توجه فعالان بازار) مشهود بود. ولیکن پس از ساعت 100، ورق برگشت و قریب به اتفاق صفهای فروش جمع آوری شد.

در ادامه و با هشدار و ایراد مجلسیان دایر بر رشد نجومی و بی رویه بازار سهام و نامه نمایندگان به وزیر اقتصاد، باز شاهد شدت گرفتن عرضه ها و فشار فروش در اکثر نمادها بالاخص نمادهای بزرگ و لیدر بازار بودیم.

این در حالیست که در بازار سهام خوب و بد، بسیار است و در این میان، افراد حرفه ای و دارای دانش بالای مالی، صرفأ  به سراغ سهام ارزشی( دارای فاند قوی بنیادی بازار) می روند و حاضر به ریسک و خرید هر سهمی به هر قیمتی نیستند.

 

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد