گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار یکشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 452 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار یکشنبه

گزارش روزانه بازار:

مقدمه: پس از چند روز افت سنگین و بی محابای قیمتها که در هفته گذشته رخ داد و بسیاری از سهامداران و فعالان بازار را نگران ساخت، اینک و از امروز ورق برگشته است و قیمتها با شیب تند و قابل اعتمادی رو به افزایش است. پیش از این طی اظهارات و تحلیل های مختلف و متقن، بر ارزندگی سهام دارای فاند قوی بنیادی نظیر گروه معدنی و سنگ آهنی، تاکید کرده بودیم ولی متاسفانه تا سهمی و صنایعی صف خرید نشود،کی سراغ آن نمی رود!!!.

این در حالیست که هفته گذشته و در کف قیمتی، سهام خوبی برای خرید و ورود وجود داشت که امروز برای ابتیاع آن، باید 5 درصد بیشتر پرداخت می کردید!.

حال اگر برخی از سهام ارزنده و ارزشی را فردا تهیه نکنید باید در روزها و فرصتهای آتی، به قیمت خیلی گرانتری خریداری کنید و افسوس روزهای فعلی را خواهید خورد.

و اما در پایان معالات امروز، شاخص کل بیش از  57.240 واحد اوج گرفت و با افتخار تمام بر فراز قله یک میلیون و 961.564 واحدی جای گرفت. اینک همه چیز مهیای تصرف کانال مهم دو میلیون واحدی است. امری که بعید است شاخص کل طی معاملات فردا یا روزهای آتی،قادر به فتح آن نباشد. چرا که فقط 38.436 واحد تا دستیابی به آن مقصد و خلق افسانه ای شیرین در بورس تهران، لازم داریم.

اگر حافظه مشتریان و مخاطبان ما یاری کند، در اول شهریور ماه 96 که مقارن با استارت شکوفایی بازارها از جمله بازار سهام بود، نوید روزهای خوش و پر خیر و برکت برای سهامداران خردمند بازار را داده بودیم و مژده شاخص 2 میلیون واحدی را تا 3 سال آینده( یعنی اول شهریور ماه 99) داده بودیم اینک فقط 20 روز به آن تاریخ، و تنها 38.436 واحد به وعده موعود فاصله داریم. امید است این فتح الفتوح بزودی حاصل شود تا کام سهامداران و سرمایه گذاران فکور بازار از این حیث تامین شود.

نکته:  امروز مشابه شنبه گذشته، بازار بهبود یافت و شاخص ها رشد خوبی کردند. اما با توجه به نوسانات مداوم بازار و اینکه حتی در روزهای افزایشی بسیاری از سهام همچنان منفی هستند، می توان گفت که سوال اصلی سرمایه گذاران این است که کدام سهام پر سودتر، پیشرو و برتر می باشند. یافتن این سهام برتر و پیشرو موضوعی هست که از این به بعد فعالان بورس را مشغول خود خواهد نمود. اینکه چه متغیرها و ابعادی را باید در نظر گرفت که بتوان فهمید کدام سهام پیشرو هستند، مسئله تعیین کننده است.

 

وضعیت بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از  افزایش قیمتها در نمادهایی چون: فولاد، فارس، فملی، شپنا، شتران و تاپیکو با رشد 57240  واحدی همراه شد. بازار متعادل آغاز کرد و در ادامه شاهد رشد قیمت ها در کلیت بازار بودیم.

 

افزایش شمار etf ای ها: ابوالقاسم شمسی جامخانه، معاون شرکت‌ها و قیمت‌گذاری بنگاه‌های سازمان خصوصی سازی گفته نام  ۱۹۱ شرکت در فهرست واگذاری قرار دارد که قرار است ۱۵ شرکت از لیست یاد شده پس از پذیرش در بازار سرمایه و ۲۳ بنگاه زیرمجموعه شرکت مادر تخصصی  تولید نیروی برق حرارتی از طریق سه هلدینگ نیروگاهی نیز پس از پذیرش در بازار سرمایه واگذار شوند. ۱۳ بنگاه دیگر در قالب ETF واگذار می‌شوند. هفت شرکت نیز از قبل پذیرش داشتند و به مرور یا تدریجی و یا بلوکی عرضه می‌شوند. همچنین ۶۶ بنگاه که قابلیت پذیرش در بازارهای بورس را ندارند، از طریق بازار سوم فرابورس عرضه می‌شوند و مابقی که شامل ۶۷ بنگاه می‌شود، پس از اصلاح ساختار و ادغام تعیین تکلیف و واگذار خواهند شد. سازمان خصوصی سازی برنامه‌ای برای واگذاری بنگاه‌ها از طریق مزایده و یا مذاکره در سازمان ندارد. همه شرکت‌ها از طریق بازار سرمایه شامل بازار اول و دوم بورس یا اول، دوم و سوم فرابورس یا چنانچه در قالب اموال و دارایی‌ها باشند، از طریق بورس املاک یا کالا عرضه خواهند شد.

 

اهم اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1) معاون شرکت‌ها و قیمت‌گذاری بنگاه‌های سازمان خصوصی سازی می گوید "۱۳ بنگاه دیگر در قالب ETF واگذار می شوند. هفت شرکت نیز از قبل پذیرش داشتند و به مرور یا تدریجی و یا بلوکی عرضه می شوند."

2) رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید "طبق طرح ساماندهی جاماندگان سهام عدالت، ایثارگران، کارگران و بازنشستگان و نیز اقشار کم‌درآمد جامعه در اولویت واگذاری سهام عدالت هستند که براساس برآوردهای انجام شده، ۶ دهک جامعه را در برمی‌گیرد."

3) مالیات خانه های خالی در سال اول به طور میانگین ۵۰ میلیون تومان خواهد بود که در سال سوم هم، ۱۵۰ میلیون تومان خواهد شد.

4) وزیر اقتصاد می گوید "از ابتدای سال تاکنون ورودی نقدینگی حقیقی و حقوقی خالص به بازار سرمایه معادل ۷۰ هزار میلیارد تومان بوده است که در تلاش هستیم این سرمایه ورودی را حفظ و به بازار اولیه و نهایتاً به حوزه تولید و توسعه سرمایه‌گذاری سوق دهیم.تعداد کدهای سهامداری در بازار سرمایه تا پایان خرداد ماه ۱۵ میلیون و ۲۵۱هزار کد می باشد.

5) دبیر انجمن صنایع قطعه سازی می گوید "به دنبال قیمتگذاری خودرو، برای ایجاد تعادل و تناسب میان قیمت‌گذاری خودرو و زنجیره تامین، قرار است از سرچشمه تا انتهای محصول نهایی، یک شیوه قیمت‌گذاری دستوری اعمال شود. "

6عبدالرضا شیخان با تشریح جزئیات جلسه تولیدکنندگان سیمان با مسئولان سازمان حمایت گفت "در این جلسه موضوع قیمت گذاری سیمان مطرح و مقرر شد قیمت کارخانه‌ای این محصول بر اساس مصوبه اخیر انجمن سیمان و سازمان حمایت اعمال شود. "

7) پورابراهیمی در نامه ای به رئیس جمهور خواستار افزایش قیمت سنگ آهن شده است. او گفته قیمت داخلی ایران 50درصد قیمت FOB خلیج فارس است.

8) مدیرعامل سرچشمه طرح های توسعه این شرکت را تبیین کرد. وی گفت "افزایش ماشین‌آلات معدنی،  پروژه تولید مواد شیمیایی و حمل آن،  تولید لاستیک‌های سنگین، پروژه فلوتاسیون پروژه های شرکت هستند ضمنا افزایش خاک‌برداری و فعالیت‌های معدنی منجر به رشد سود در سال 99 شده است.

9) معاملات خرد چهارشنبه 21.1هزار میلیارد توماو ورود پول هزار میلیارد تومان. فولاد، حق تقدم وگردش، وبانک، خساپا مورد توجه حقیقی ها. آریان و حق تقدم وملل مورد توجه حقوقی ها.

10) قیمت ورق گرم C مبارکه 102میلیون ريال هر تن روز چهارشنبه ثبت شد. کریستال ملامین خراسان 198میلیون ريال قیمت خورد. بنزن 80میلیون ريال معامله شد. اوره گرانول 32.2میلیون ريال معامله شد. الکیل بنزن شیران هم به 200میلیون ريال نزدیک شد.

11) دلار سامانه سنا 182-183 هزار ريال در بخش حواله.

12) عملکرد PMI تولید چین در ماه جولای منتشر شده و رقم 51.1 را نشان میدهد که بیشتر از 50.7 انتظار اقتصاددانان و بهتر از عملکرد ماه قبل است.

13) تولید مس در شیلی و پرو به شدت کاهش یافته که آن ها 40درصد مس دنیا را تولید می کنند. البته تحلیلگران می گویند آن ها به کف تولید رسیده اند و ازینجا می توانند به رشد تولید فکر کنند.

14) بیکرهیوز میگوید تعداد حلقه چاه نفت آمریکا با افت 1 حلقه ای به 180 رسیده که کمترین سطح 11 ساله است! این موضوع میتواند از تولید نفت آمریکا در میان مدت بکاهد.

15)   کاهش غیر منتظره در سطح ذخایر نفت خام آمریکا منجر به تقویت قیمت نفت شد اما نگرانی از افزایش تعداد مبتلایان به کرونا مقدار تولید را کاهش داد.

16) بدهی های ملی آمریکا به شدت در حال افزایش است و این عامل تقویت اونس طلا است اما در طرف دیگر خبرهای متعدد از ساخت واکسن کرونا شنیده می شود. حالا که دلار ارز مطمئنی نیست، تقاضا روی یورو متمرکز شده است.

17) واکسن کاندید شده شرکتJohnson&Johnson نشان از محافظت خوب در مطالعات پیش بالینی دارد.

18) اتحادیه اروپا با شرکت‌ "سانوفی" سازنده واکسن و داروسازی‌های معتبر قرار دادی امضا کرده است تا ۳۰۰ میلیون دوز از واکسن ویروس کرونا را در صورت ساخت بخرد.

19) از یک ماه آینده، روسیه واکسن کرونایی خود را وارد بازار می کند.

20) چین می گوید سیستم ناوبری چینی رقیب GPS آمریکا را تکمیل کرده است.

21) ترامپ می گوید "با رای گیری از طریق ای میل ، انتخابات ۲۰۲۰ غیر دقیق ترین و تقلب آمیزترین انتخابات تاریخ و شرمی بزرگ برای آمریکا خواهد شد . انتخابات را به تاخیر بیاندازید تا مردم بدرستی و در امنیت و سلامت رای بدهند"

22) مجلس سنا و رئیس حزب اکثریت که از حزب ترامپ است، به همراه بایدن و رئیس کنگره آمریکا با طرح ترامپ مبنی بر تعویق انتخابات به شدت مخالفت کردند.

 

23) مایکل مک گلون استراتژیست  ارشد  کالا در بلومبرگ ، می گوید "طلا هنوز به طور بنیادی گران نشده است و فضای بیشتری برای صعود در آستانه  انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر وجود دارد."

24) فدرال رزرو ایالات متحده همانند انتظارات نرخ بهره خود را در عدد ۰.۲۵٪ ثابت نگه داشت.

 

چرا خساپا و خودرو سرکش اند؟ : دنیای اقتصاد طی مقاله ای نوشته،چند وقتی است که دوباره عملکرد دو قلوی خودرویی در بازار سرمایه بر سر زبان‌ها افتاده است. سایپا و ایران‌خودرو که دهه‌هاست در نبود بازار رقابتی، انحصار تولید اتومبیل در ایران را قبضه کرده‌اند، به رغم ضعف عملکرد مالی همواره جزو نمادهایی بوده‌اند که در بازار سرمایه توانسته‌اند، توجه فعالان بازار به خصوص سرمایه گذاران کوتاه مدتی را به خود جلب کنند. دلیل توجه به نماد معاملاتی این دو شرکت نه ارزندگی آنها بلکه مزیت سفته بازی است که در ذهن فعالان با نگاه کوتاه مدت در بازار پدیدآمده است.

ریشه این قضیه در قیمت اندک سهام این دو شرکت خودرو‌سازی نهفته است که با توجه به کاهش نسبت قیمت دفتری به قیمت واقعی، هر نوع افزایش قیمت در این نمادها تا رسیدن به ارزش جایگزینی را میسر می‌کند. همین امر سبب شده «خودرو» و «خساپا» که هر دو نیز زیان ده بوده‌اند، نه تنها در طول دو سال و نیم گذشته بلکه از بدو حضور خود در بازار سرمایه عرضه و تقاضایی نامتوازن با وضعیت درآمدی شرکت را شاهد باشند

در آخرین نوبت این توجهات سفته بازانه که از دو سال قبل آغاز شده است، قیمت سهام ایران خودرو و سایپا بازدهی دور از انتظار را برای سهامداران خود به ارمغان آورده‌اند.

این دو سهم بورسی که از ابتدای افزایش قیمت ارز از سال ۹۷ به دلیل مشمولیت ماده ۱۴۱ قانون تجارت با افزایش تقاضا مواجه شدند، از آن زمان تا کنون به جز چند روز معدود که صرف اصلاح قیمت‌ها شد روند صعودی بی وقفه را شاهد بوده اند؛ صعودی که با اعلام افزایش سرمایه آنها در اسفندماه سال گذشته موقتا مسکوت ماند و با بازگشت مجدد آنها به چرخه معاملات با سرعتی بیشتر تداوم یافت.  در اردیبهشت ماه سال جاری انتظار دو ماهه سهام داران در این دو نماد به اتمام رسید.

تعداد سهام «خساپا» از ۳۹ میلیارد و ۲۶۶ میلیون سهم به ۱۹۵ میلیارد و ۵۱۰ میلیون سهم افزایش یافت و این شرکت با انتقال مبلغ حاصل از تجدید ارزیابی دارایی‌ها به حساب سرمایه از لبه پرتگاه ورشکستگی دور شد.

با این حال اتفاق خاصی در شرکت نیفتاد که سودآوری پایدار را برای سنوات آتی شرکت تضمین کند. ایران خودرو نیز مسیری مشابه را پیمود، تبدیل ۱۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون سهم شرکت به ۳۰۱ میلیارد و ۶۵۶ میلیون سهم، بدون آنکه اثری از افزایش بهره‌وری باشد و اندکی از هزینه‌های سرسام‌آور مالی شرکت کم شده باشد.  با تمامی این اوصاف اما بازار همچنان مشتاق خرید نمادهایی بود که چشم انداز مشخصی از سودآوری در سال‌های پیش رو نداشتند.

در واقع اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم برخلاف بسیاری از نمادهای فعال در صنایع فلزی_ معدنی یا پتروپالایشی که بنیه بنیادی دارند، دو قلوی خودرو‌سازی از ابتدای مسیر تا مقطع زمانی فعلی بر بال شایعه و خبر، مسیر ترقی را پیموده‌اند و مزیت به خصوصی ندارند. با این حال همین شایعه‌ها سبب شده بازدهی «خودرو» در دو سال و نیم اخیر به ۵ هزار و ۸۳۰ درصد و بازدهی «خساپا» به ۳ هزار و ۱۱۲ درصد برسد

این بازدهی در حالی رقم می‌خورد که به گمان بسیاری بازی صعودی این دو عزیز دردانه که تبلور دخالت در اقتصاد هستند و سال‌هاست با ناکارآمدی مصرف‌کننده را از خودروی با کیفیت دور نگه داشته‌اند، با اعمال افزایش سرمایه به پایان می‌رسید. با این حال شاهد آن بودیم که خوشنامی این دو نماد در رشد بی بنیاد و بازار نقدینگی که از ابتدای سال تا کنون بر سر بازار سرمایه باریده است، پس از بازگشایی بار دیگر به کمک نمادهای سایپا و ایران خودرو آمد و بازده یاد شده را رقم زد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که ارزش بازار شرکت ایران خودرو در اوج قیمت ۸۰۴ تومانی آن در تاریخ هفتم مرداد ماه سال جاری ۲۴۲ هزار و ۵۳۱ میلیارد و ۴۷۸ میلیون تومان بوده است و کل شرکت سایپا نیز در تاریخ یاد شده به گواه عرضه و تقاضا در بازار سرمایه ۱۰۵ هزار و ۹۶۶ میلیارد و ۷۱۸ میلیون تومان ارزش داشته است.

معلوم نیست که اگر این حجم از نقدینگی وارد معاملات سهام این دو شرکت نمی‌شد، آیا ممکن بود که ارزش دلاری این دو شرکت از ارزش بازار بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ خودرو در جهان فراتر می‌رفت یا نه، اما آنچه مسلم است اختلاف معنا داری است که عملکرد این دو شرکت با خودرو‌سازان بزرگ فعال در بازارهای بین‌المللی دارد.

حال باید صبر کرد و دید آیا رشد قیمت در نمادهای «خساپا» و «خودرو» پیشخور شدن تورم انتظاری است که به جان فعالان بازار افتاده یا حبابی است زودگذر که مانند سال‌های گذشته بالاخره از این نمادها رخت بر می‌بندد.

 

تحولات مهم در کگهر: بررسی آمارهای منتشره سامانه کدال حاکی از تولید ۱۳ میلیون و ۹۴۲ هزار و ۴۴۲ تن محصول از سوی شرکت سنگ آهن گهر زمین از ابتدای سال مالی تا پایان تیرماه است.  سال مالی این شرکت منتهی به ۳۰ آذرماه ۹۹ است. شرکت سنگ آهن گهر زمین در این مدت موفق به تولید هفت میلیون و ۱۴۰ هزار و ۸۵۸ تن کلوخه سنگ آهن، دو میلیون و ۵۱۹ هزار و ۵۸۹ تن کنسانتره سنگ آهن و چهار میلیون و ۲۸۱ هزار و ۹۹۵ تن سنگ آهن دانه بندی شده است. که 🔹دو میلیون و ۳۴۳ هزار و ۹۰۶ تن از محصولات یاد شده مربوط به آمار تیر ماه این شرکت است.

🔹مجموع فروش این شرکت از ابتدای سال مالی تا پایان تیرماه ۳۹۹۸۳ میلیارد و ۸۹ میلیون ریال ذکر شده است.

گفتنی است سهامدار عمده و مالک اصلی کگهر،کگل است که علیرغم جهش قیمتی و ده برابر شدن قیمت سهام کگهر طی دو سال اخیر، این سهم ارزنده فقط 500 درصد بازدهی داشته است. لذا عقب ماندگی شدید کگل از کگهر، بزودی جبران خواهد شد.

 

نقطه نظرات کارشناسان بازار: محمد‌علی احمد‌زاد‌اصل یکی از فعالان بازار سرمایه گفتهبازار درهفته جاری روند صعودی و متعادل را در پیش خواهد گرفت وانتظار داریم که سهام بزرگ برمدار افزایش قیمتی قرار گرفته و درعرضه‌ها کنترل و دقت بیشتری داشته باشند و متقاضیان از شرایط استفاده کرده و از این عرضه‌ها استقبال کنند و ترس از ریزش شاخص نداشته باشند. زیرا با توجه به هجوم نقدینگی شاخص 2 میلیون واحدی دور ازانتظار نیست و به نظر می‌رسد دراوایل هفته جاری محقق خواهدشد. روند متعادل بازار و رشد شاخص یک روند منطقی وآرامش بخش فعالان بازار سرمایه است.

 

 

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان


rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد