گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار دوشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 489 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار دوشنبه

گزارش روزانه بازار:

مقدمه: بازار امروز نیز به دو نیمه کاملا متفاوت تبدیل شده بود. بطوری که در نیمه اول وقت معاملاتی، شاهد برتری مطلق طرف تقاضا و اشتهای سیری ناپذیر خرید در قریب به اتفاق سهام خرد و بزرگ بازار بودیم و شاخص کل خیلی راحت و بی دردسر، قله رفیع دو میلیون واحدی را به تصرف خود درآورد.

هجوم نقدینگی برای خریداری سهام شرکتهای مختلف به حدی بالا بود که سیستم معاملاتی دچار اخلالات عدیده ای شد و بار دیگر بلای جان سهامداران و فعالان بازار بود.

ولی در نیمه دوم بازار، ورق برگشت و سر و کله حقوقی ها و  حقیقی های حرفه ای پیدا شد و چنان با عضه های آبشاری و بی امان رئبرو شدیم که نه تنها بسیاری از صف های خرید برچیده شد، بلکه سهام بسیاری نیز در فاز منفی و منفی 5 درصد معامله شدند و برتری مطلق با طرف عرضه بود.

امیداریم بزودی این عدم اطمینان و کم ثباتی در بازار،جای خود را به آرامش و ثبات و  پایداری بیشتر، ببخشد تا معاله گران بتوانند با اعتماد بیشتری در سهام مورد نظر، سرمایه گذاری و ورود کند.  

بنابراین پیدا کردن سهام پیشرو و پر رشد در چنین شرایطی، بسیار تعیین کننده شده است. یک سهم پیشرو باید قابل خریدن باشد و در عین حال، افزایش مناسبی داشته باشد. سهام کاهش یابنده یا با صف طویل خرید که نمی توان آنها را خریداری کرد،  سهام پیشرو نیستند. یک سهم پیشرو برای سرمایه گذاران بسیار جذاب است، چون هم می توان آنرا خرید و هم رشد می کند، با این حال عمده سهامداران ترجیح می دهند در صف های طولانی خرید بروند و در حسرت خرید سهام صف دار بمانند.

 

وضعیت بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از  افزایش قیمتها در نمادهایی چون: فارس٬ فولاد٬ شپنا٬ تاپيكو٬ وغدير٬ واميد و پارسان با افزایش 43379 واحدی همراه شد و ضمن عبور موفقیت آمیز از کانال مهم دو میلیون واحدی، جایگاه خود را بر فراز این قله مهم تحکیم کرد. هر چند در نیمه دوم وقت بازار، شاهد سنگین ترین فشار فروش ها در اغلب نمادهای خرد و بزرگ بودیم. عرضه های آبشاری و بی محابای حقوقی های بازار، علت اصلی افت سنگین بازار در نیمه دوم وقت معاملاتی بود.

 

کارنامه بازار امروز: شاخص کل 2,011,404 واحد / میزان تغییر: 49782 واحد مثبت / ارزش بازار 75,266,708 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 235,581 میلیارد ریال/ حجم معاملات 13.584 میلیارد سهم

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: شستا 5579 واحد مثبت/ فارس 5099 واحد مثبت/ فولاد 4355 واحد مثبت/ شپنا 2507 واحد مثبت/ تاپیکو 2199 واحد مثبت/ وغدیر 1904 واحد مثبت/ وامید 1755 واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات : خساپا 1.70 میلیارد سهم/ خودرو 1.31 میلیارد سهم/ وبصادر 1.29 میلیارد سهم/ وتجارت 1.25 میلیارد سهم/ فولاد 413.3 میلیون سهم

 

نگاهی به تحولات مهم سیاسی و اقتصادی روز: 1- محسن علیزاده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن اشاره به بررسی بسته پیشنهادی بهبود وضعیت بازار و جلوگیری از زیان احتمالی مردم گفته: فعلاً هیچ طرحی مبنی بر کاهش دامنه نوسان معاملات در بورس مطرح نیست.

2- عضو هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه بیش از ۸۵ درصد از منابع این سازمان در بازارسرمایه سرمایه‌گذاری می‌شود، گفته: ۱۵ درصد از دارایی‌ها و سایر منابع نیز تا پایان سال ۹۹ باید وارد این بازار شود.

 

اهم اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1) عضو هیات مدیره انجمن فولاد می گوید "تولیدکنندگان فولاد در جلسه با آقای نهاوندیان گفتند اگر دولت دخالتی در قیمت گذاری نداشته باشد و سقف قیمتی تعیین نشود، بازار به تعادل خواهد رسید. نهایتاً در این جلسه قرار شد ضرایب قیمت زنجیره فولاد تغییری نکند و عرضه فولاد در بورس کالا ادامه یابد و در مورد سقف قیمت در بورس نیز طی دو ماه آینده بررسی دقیق تری انجام شود.

2) از آخرین عرضه شمش فولاد در بورس کالا حدود 20 روز می گذرد. بهانه برای تعیین فرمول و سقف قیمتی باعث انباشت تقاضا شده و در اولین عرضه شمش، این تقاضای قوی بازار را متلاطم می کند.

3) قیمت دلار در بخش خرید حواله سنا به 19هزار تومان رسید.

4) در بورس کالا، اوره 34.4میلیون ريال هر تن معامله شد. تقاضا برای وکیوم باتوم و لوبکات پالایشگاه ها نیز قوی است.

5) رئیس سازمان خصوصی سازی می گوید "صندوق داراسوم مربوط به صنایع فلزی و خودرو دی ماه پذیره نویسی می شود. راه اندازی صندوق دارادوم مربوط به پالایشی ها در حال رفع موانع است، برای مدیریت تاسیس و ایجاد صندوق، موانع آن بزودی مرتفع می شود و در مرداد عرضه می شود یا نهایتا شهریور.

6) جلسه ای در خصوص وضعیت بازار بین کمیسیون اقتصادی مجلس و سازمان بورس طی روز جاری برگزار می گردد.

7) روز سه شنبه 14 مرداد شاهد عرضه اولیه شاروم هستیم. این شرکت زیرمجموعه پترول محسوب می شود. 40 سهم 6300 ريالی می توانید درخواست خرید بدهید.

8) فولاد کاوه خط دوم تولید را راه اندازی کرد تا با رشد دوبرابری ظرفیت تولید به یک شمش ساز 2.4میلیون تنی ارتقا یابد.

9) مفاخر توسط وخارزم به فروش رسید. با عرضه این بلوک وخارزم سود شناسایی کرد.

10) غمارگ می گوید بحث افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی و سایر روش ها در دستور کار بوده و مورد تایید سهامدار عمده است. این شرکت در بخشی از شفاف سازی می گوید بانک مرکزی برای واردات روغن خام ارز تخصیص نداده و تولید شرکت کاهش یافته است.

11) در مجمع دماوند مدیرعامل گفت "بحث مالکیت زمین های نیروگاه دماوند در دست بررسی است و احتمالا نتایج مطلوب پس از انجام پروسه قانونی در سال جاری محقق خواهد شد. "

12) خودکفا و بترانس از سودانباشته و ذوب آهن از آورده نقدی افزایش سرمایه می دهند.

13) شرکت صنعت غذایی کورش درج نماد شد.

14) رییس اتاق بازرگانی ایران و چین می گوید "بانک‌های روسی و چینی از ارائه خدمات به ایرانی‌ها خودداری می‌کنند. در هفته‌های اخیر از سوی نهاد مالی FATF  مکررا به سیستم‌های بانکی دنیا بخشنامه شده که چون ایران یک کشور پرریسک است، باید مبادلات مالی آن به شدت کنترل شود"

15) برای دومین بار ۴۰ هزار تن سیمان صادراتی تولیدی کارخانه سیمان هرمزگان در یک محموله به مقصد آفریقا صادر شد.

16) فولاد مبارکه در خصوص شیوه تعیین قیمت این پیشنهاد را داده که "روش تعیین قیمت پایه در بورس کالا و سقف رقابت اصلاح شود. پیشنهاد می‌گردد قیمت پایه برابر با متوسط موزون قیمت کشف‌شدۀقبلی برای هر نماد در نظر گرفته شود و امکان رقابت تا سقف قیمت‌های جهانی با نرخ تسعیر ارز سنا (اسکناس) در نظر گرفته شود."

17)   موسسه «وود مکنزی» پیش‌بینی می‌کند حدود 700 هزار تن عرضه مس جدید مورد انتظار تا سال 2022 به‌خاطر تأخیرها، در مقایسه با پیش‌بینی‌های دیگر، از خط تولید حذف شده است.

18) بخش زیرزمینی معدن سرب و روی انگوران با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو افتتاح شد.

19) تولیدات روزانه نفت خام اوپک در جولای یک میلیون بشکه افزایش یافته است که دلیل آن توقف کاهش داوطلبانه تولید توسط برخی اعضای عرب این سازمان در خلیج فارس بوده است.

20) یک نانو واکسن ضد کرونا در سنگاپور مجوز تست انسانی گرفت.

21روسیه از واکسیناسیون گسترده علیه کرونا تا دو ماه دیگر خبر داد.

22) مینو محرز می گوید "از واکسن کرونای روسیه استفاده نخواهیم کرد"

23) دیوان لاهه به دلیل شکایت ایران از آمریکا در عهدنامه مودت به مدت یک هفته تشکیل جلسه می دهد.

24)   نخستین نیروگاه هسته‌ای امارات فعال شد.

25) روز شنبه، ارزش معاملات 21.6هزار میلیارد تومان. ورود پول حقیقی 1.9هزار میلیارد تومان. توجه حقیقی به گروه نفت، شیمیایی و فلزات اساسی. در نمادها توجه به شپنا، فولاد، فملی، فارس. حقوقی حامی ذوب، فخوز.

26) از امروز قرعه کشی سوپرلاکچری های ایران خودرو و وسایپا آغاز می شود.

 

بازار هدف فولاد ایران در سه پرده : کشوری که بیش از نیمی از فولاد دنیا را مصرف می‌کند، از ابتدای سال 2020 با هدف بازیابی اقتصادش، برنامه‌های گسترده‌ای برای افزایش پروژه‌های عمرانی داشته؛ موضوعی که بر بازار فولاد اثرگذاری چشمگیری دارد، مخصوصا اینکه ایران به عنوان یکی از 10 تولیدکننده بزرگ جهان، در نیمه اول سال جاری میلادی رکورددار رشد تولید بوده است.

🔵 از آنجایی‌که برنامه‌های چین در بخش زیرساخت در فازهای مختلف اعلام شده، فست‌مارکتس در گزارشی به بررسی و تحلیل این طرح‌ها، میزان سرمایه‌گذاری، اثر آن بر تقاضای فولاد این کشور و سیر کلی پروژه‌های عمرانی پرجمعیت‌ترین کشور جهان پرداخته است تا از پیچیدگی‌های آن بکاهد.

🔵 جالب اینکه پروژه‌های فولاد بر چین به تدریج از بخش سنتی این حوزه یعنی راهسازی، ساخت راه‌آهن و بنادر به زیرساخت جدید که شامل طرح‌های توسعه اینترنت، جایگاه‌های شارژ خودروهای برقی و ترانزیت ریلی شهری است، تغییر مسیر داده که خود نشان می‌دهد استراتژی چین برای این طرح‌ها تا حدی تغییر کرده است.

🔵 طبق این برنامه‌ها، بیشترین سرمایه‌گذاری برای زیرساخت جدید در حوزه ساخت بزرگراه‌های بین‌شهری و ترانزیت ریلی درون‌شهری خواهد بود. در این حوزه 84/85 میلیارد دلار (600 میلیارد یوآن) هزینه خواهد شد که تقاضای فولادی برابر با 10/59 میلیون تن در بر خواهد داشت.

 

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد