گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار سه شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 522 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار سه شنبه

گزارش روزانه بازار:

مقدمه: با آنکه حجم و ارزش معاملات امروز همچون روزهای گذشته، سنگین و قابل توجه بود ولی متاسفانه شاهد برتری نسبی فروش و کلیت بازار و فشار عرضه در بسیاری از نمادهای بالاخص نمادهای بزرگ و بنیادمحور بازار بودیم.

بنظر می رسد حمعی از فعالان بازار پس از عبور شاخص کل از سطح روانی و سد محکم دو میلیون واحدی، قدری ترسیده اند و سعی در فروش و نقد کردن پرتفوی خویش دارند.

امری که به تشدید عرضه ها بالاخص در نیمه دوم وقت معاملاتی منتهی شد و در کنار خرابی دایمی و مادام العمر سامانه معاملاتی( هسته )، کام سهامداران و سرمایه گذران را تلخ کرد و روزی بد در کارنامه بورس تهران به ثبت رسید.

البته ناگفته نماند علیرغم رشد بی رویه و اشباع قیمتها در بسیاری از نمادها، هنوز هم سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی، که اتفاقا زیر ارزش ذاتی و سطوح ارزندگی خود معامله میشوند، در بازار بسیار اس و با قدری تیزبینی و هوشیاری و مشاوره با افراد متخصص، میتوانید به این سهام طلایی و ارزنده دست یابید.

شرح ماوقع:  بازار امروز رو به ضعف رفت و از قامت او کاسته شد. و علیرغم اینکه فعالان بازار تلاش زیادی از خود به خرج دادند تا این نماگر درخشان کانال 2 میلیون واحدی تازه به دست آمده را از دست ندهد ولی ناکام ماندند و شاخص به زیر ابرکانال مزبور نزول کرد.

پیش از این نیز از سنگینی وزنه 2 میلیونی و احتمال حفظ آن در بالای سر مدافعان بازار، در حالیکه مهاجمین( فروشنده ها) در صدد فروش و عرضه های آبشاری بودند، هشدار داده بودیم و می پنداریم که عبور پر قدرت و موفقیت آمیز این سد محکم و سرنوشت ساز، چندان سهل و آسان نخواهد بود. ولی باز هم امیدواریم به مدد مردم و مشارکت کنندگان هوشیار و نترس بازار، طی روزهای آینده عبور موفقی از این مانع بزرگ داشته باشیم و عرضه کننده ها در مقابل سیل عظیم نقدینگی خریداران، سر تسلیم فرود آورند.

و اما  سرمایه گذار با توجه به مشکلات رو به رشد هسته مبادلاتی و روش های نظارتی، مرتبا دلزده تر می گردد و این می تواند در بلند مدت موچب افول و بی رونقی بازار سهام گردد.

 

وضعیت بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از  افزایش قیمتها در نمادهایی چون: فملي٬ خودرو٬ فولاد٬ حكشتي و شپنا با افت 18284 واحدی همراه شد.اختلال ایجاد شده در معاملات٬  به مرحله جدید وارد شده و رصد بازار را تا حدود زیادی مختل نموده  است.  همین موضوع رفتار هیجانی معامله گران را به صورت محسوس به دنبال داشته و بر تشدید عرضه ها در بازار امروز انجامید. امری که توانست پایه های شاخص دو میلیون واحدی را متزلزل سازد و آنرا از اریکه قدرت و رکورد جدید بدست آمده، به زیر کشد.

 

 فولاد، فارس، فملی، شپنا، شتران و تاپیکو با رشد 57240  واحدی همراه شد. بازار متعادل آغاز کرد و در ادامه شاهد رشد قیمت ها در کلیت بازار بودیم.

 

کارنامه بازار امروز: شاخص کل 1,993,236 واحد / میزان تغییر 18286 واحد منفی / ارزش بازار 74,586,253 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 160,163 میلیارد ریال / حجم معاملات 8.922 میلیارد سهم

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: شستا 5644 واحد مثبت/ فملی 4064 واحد منفی/ خودرو 2740 واحد منفی/ فولاد 2736 واحد منفی/ حکشتی 2281 واحد منفی/ وغدیر 1847 واحد مثبت/ شپنا 1839 واحد منفی

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 1.05 میلیارد سهم/ خساپا 945.3 میلیون سهم/ وبصادر 612.7 میلیون سهم/ شستا 416 میلیون سهم/ وپارس 293.7 میلیون سهم

 

مهم ترین تحولات و اخبار سیاسی و اقتصادی: 1-رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرده  صنعت فولاد ۲۰۰ هزار شغل مستقیم در کشور ایجاد کرده است. غریب‌پور تاکید کرد: امسال برای نخستین بار تولید فولاد از ۳۰ میلیون تن عبور می‌کند.

2- از امروز با عرضه سهام صندوق مدیریت ثروت در فرابورس، در بزرگ‌ترین پذیره‌نویسی اولیه ETF، صد هزار نفر از بازنشستگان کشوری که قبلا ثبت‌نام کرده‌اند، سهامدار این صندوق می‌شوند. ارزش هر واحد صندوق در فرابورس یک هزار تومان است و تا سقف هزار میلیارد تومان پذیره‌نویسی خواهد شد.»

4-علی صحرایی مدیرعامل شرکت بورس گفته برای حل مشکلات در سامانه معاملات بزودی تغییراتی بنیادین انجام می دهیم. سهام حاضر در بازار بورس تهران به واسطه تراکنش های زیاد و مشکلات سامانه در کوتاه مدت و خیلی موقت در دو تایم زمانی معامله می شوند *در این تغییرات، صنایع در دو زمان مختلف و دوره معاملاتی جداگانه سفارش گیری می شوند. بخشی از معاملات در زمان زودتر شروع می شود(صنایعی که بیشترین سهام را در دل خود جای داده اند) و چند صنعت هم در تایم دیگری که حدودا تا ساعت ۱۵ طول می کشد، معامله خواهند شد. این اتفاق صرفا برای یک دوره کوتاه مدت است.

 

برخی از اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1) دلار سامانه سنا بخش حواله 180 - 183 هزار ريال . دلار آزاد طی روز گذشته نوسان سنگینی را تجربه کرد از 235هزار ريال به 225هزار ريال و برگشت به 232هزار ريال در پایان روز.

2) دلار پتروشیمی ها برای این هفته 182.7هزار ريال اعلام شد.

3) در بورس کالا قیمت شمش روی فاسمین 505میلیون ريال قیمت خورد که یک رکورد محسوب می شود. کاتد مس فملی هم 1177میلیون ريال قیمت خورد.

4) محسن علیزاده، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تکذیب طرح کاهش دامنه نوسان بورس به تجارت‌نیوز گفته رشد منطقی بازار سرمایه و حمایت از سرمایه‌گذاران در دستور کار مجلس قرار دارد.

5) روز چهارشنبه تامین سرمایه امین در قیمت 10400 ريال عرضه می شود و هر کد معاملاتی 300سهم می تواند درخواست دهد.

6) علیرضا باغانی می گوید "مطلع شدم که نخستین شرکت پروژه محور آماده پذیره نویسی است." وی از شرکتی به نام تجلی صنعت با سرمایه 10هزار میلیارد تومان نام برده است.

7) بانک مرکزی می گوید که  کاهش رشد منفی تولید در صنایع بورسی از منفی 3.3 درصد به صفر در خرداد ماه رسید.

8) سقف سرمایه‌گذاری صندوق‌های درآمد ثابت در سهام به ۵ درصد کاهش یافت.

9) دنیای اقتصاد می گوید "افت نرخ حواله درهم در معاملات آتی، ناکامی در شکستن سطح مقاومتی ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومانی و افزایش شاخص کل بورس سه عاملی بودند که در کاهش قیمت دلار نقش داشتند."

10) تایدواتر می گوید به دلیل عدم صرفه اقتصادی، قرارداد خود با شهرفرودگاهی امام خمینی را لغو کرده است.

11) مپنا می گوید که مذاکرات جهت تحصیل سهام واگن پارس در حال انجام است و نتیجه اعلام می شود.

12) شساخت از قرارداد خود با پتروشیمی گچساران رونمایی کرد. احداث واحد پلی اتیلن سنگین گچساران بر عهده شساخت خواهد بود.

13) گزارش صنعتی موسسه Fitch Solutions، تولید جهانی معادن روی طی سال‌های آتی همچنان روند افزایشی خواهد داشت، چراکه افزایش قیمت، معدن‌کاران را به راه‌اندازی دوباره ظرفیت‌های بیکار و آغاز تولید در معادن جدید تشویق می‌کند. این موسسه پیش‌بینی کرده که تولید جهانی معدن روی به‌طور متوسط ۷/ ۱ درصد در سال طی دوره زمانی تا سال ۲۰۲۹ افزایش یابد و به ۸/ ۱۴ میلیون تن تولید ماده معدنی برسد.

14) واردات سنگ آهن چین به بالاترین حد خود در یکسال گذشته رسیده است.واردات این کشور مرز 100 میلیون تنی را در ژوئن سال جاری ثبت کرده است.

15) شرکت ماراتن پترولیوم (MPC.N) قصد دارد دو پالایشگاه نفت کوچک ایالات متحده را در مارتینزِ  کالیفرنیا ، و گالوپِ نیومکزیکو ، به طور دائم تعطیل کند وهمچنین بعلت کاهش تقاضای سوخت 800 شغل راحذف نماید.

16) بر اساس گزارش وزارت انرژی روسیه، حجم تولیدات روزانه نفت خام و میعانات گازی این کشور در جولای به میزان 3.8 درصد نسبت به ماه ژوئن رشد کرده و به 9.37 میلیون بشکه در روز رسیده است که به معنای عدم پایبندی این کشور به توافقات کاهش تولیدات است.

17) بنظر می‌رسد که تقاضا برای سوخت جت که در میان محصولات نفتی بیشترین آسیب را از شیوع کورونا دید، در حال بازیابی است و به همین دلیل نظر بسیاری از سرمایه‌گذاران به آن جلب شده است. بازیابی تقاضا برای سوخت جت مستقیما به وضعیت کنترل کورونا وابسته است.

 

18) براساس داده های منتشر شده در روز جمعه توسط آژانس تحلیلی دولتی INE، شیلی؛ تولیدکننده برتر فلز سرخ جهان، در ژوئن برای اولین بار از زمان آسیب ناشی از پاندمی کروناویروس کاهش یافت و به 472 هزار و 172 تن رسید.

19) قیمت نخ و پلی اتیلن ترفتالات فایبرگرید تحت شرایط بهبودِ بخش نساجی بازار داخلی چین روند افزایشی در پیش گرفته است.

20) دجابر یک اسپری برای بیماران کرونایی تولید کرده تا به تنفس بهتر آن ها منجر شود.

21) ظریف با مقامات روس به صورت حضوری و با مقامات امارات ویدئو کنفرانس برگزار کرد. پس ازان در توئیت های جداگانه این صحبت ها را سازنده خواند.

22) بولتون می گوید "ترامپ نباید به دور بعدی ریاست‌جمهوری برسد"

23) کاخ سفید گفته "انتخابات آمریکا بدون تعویق و سوم نوامبر برگزار می‌شود"

24) وزیر خارجه آمریکا نسبت به برنامه راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین هشدار داده و گفته تحریم‌های کاخ سفید علیه ایران شامل چین هم خواهد شد. وی همچنین گفت اقداماتی علیه شرکت‌های نرم‌افزاری چینی اتخاذ خواهیم کرد.

25) ارزش معاملات خرد روز یکشنبه 27.6هزار میلیارد تومان. ورود پول حقیقی 3.9هزار میلیارد تومان.

26) توجه حقیقی ها به چند رشته ای، خودرو، پالایش، فلزات.  وبانک، شستا، شپنا، فولاد مورد توجه حقیقی ها. حق تقدم حکشتی، غنوش، فخوز، وساخت مورد توجه حقوقی ها.

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد