گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار دوشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 360 تعداد نظرات ارسالی: 1

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار دوشنبه

گزارش روزانه بازار:

مقدمه: همانطور که انتظار می رفت و در پی اصلاح و استراحت چند روزه بازار، بار دیگر رونق و رشد و هیجان مثبت بورس تهران را فرا گرفت و میلیون ها نفر با در دست داشتن صدها میلیارد تومان پول نقد، در حال ورود به بورس و خرید گسترده سهام شرکتهای مختلف هستند.

گفتنی است به رغم افزایش سنگین قیمت بسیاری از سهام بازار طی قریب به سه سال اخیر، هنوز هم سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی در بازار وجود دارد که فرصت بسیار خوبی برای سرمایه گذاری و خرید این گونه سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی است. گروه سنگ آهنی، یکی از لیدرهای بازار است که در پی افزایش شدید نرخ سنگ آهن در بازارهای جهانی و عبور آن از سطوح 125 دلار/تن رخ داده است. این نرخ از بدو پیدایش سنگ آهن توسط بشر تا کنون تجربه نشده بود.

شرح ماوقع:  اگرچه امروز شاخص کل وزنی افزایش زیادی داشت، اما شاخص کل هم وزن رشد چندانی را تجربه نکرد و این نشان می دهد شرایط سهام اصلی، بزرگ و شاخص ساز، بهتر از سهام کوچک تر بوده است. البته در انتهای زمان مبادلات قدری فشار عرضه ها افزایش یافت. در هر صورت این هفته نیز مانند دو هفته اخیر، بورس مثبت آغاز کرد و این نشانگر شکل گرفتن الگویی هفتگی می باشد. در نتیجه با توجه به نوسانات هفته گذشته می توان انتظار نوساناتی را در طول هفته جاری داشت، به این معنی که برخی روزها، معاملات ضعیف تر می شوند و برخی روزها قوی تر عمل می نمایند

 

وضعیت بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از  افزایش قیمتها در نمادهایی چون: فارس، فملی، شپنا، شتران، تاپیکو، وتجارت و حکشتی با رشد 44223 واحدی همراه شد. بازار شروعی مثبت داشت و مجددا در گروه های بزرگ شاهد افزایش تقاضا بودیم و در ادامه افزایش نسبی عرضه در گروه های کوچکتر محسوس بود. علی صحرائی  مدیرعامل بورس تهران گفته: تا پایان هفته ساعت های معاملاتی تا ساعت ١٥ افزایش می کند.

 

مهم ترین تحولات و اخبار سیاسی و اقتصادی: 1-از گوشه کنار خبر رسیده که دولت قصد داره تا ۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق ارزی با پشتوانه نفت منتشر کنه تا در تاریخ سررسید با نرخ نفت و دلار روز تسویه بشود.

2- بعد از پخش مصاحبه #همتی، # قیمت دلار در بازار در حال کاهش است و تا ظهر امروز سطوح  22400 تومان را تجربه می کرد. با توجه به کمبود شدید منابع ارزی دولت علی الخصوص به شکل اسکناس، افت قیمت دلار به زیر کانال 22 هزار تومانی دور از انتظار به نظر می رسد.

2-مسعود بهنود روزنامه نگار بی بی سی مدعی شده ایران و آمریکا به توافقی برد-برد نزدیک شده اند.

3-رئیس مجلس گفته خبرهای خوبی در حوزه سامان بخشی به اقتصاد (بورس، ارز، ریال و بازار پول) در راه است و آینده خوبی را پیش رو داریم. مردم از هفته آینده پیش درآمد طرح های جدیدی که مد نظر است را خواهند دید و شاهد آغاز یک تحول در حوزه ثبات اقتصادی خواهیم بود.

4- بلومبرگ نوشته در حال حاضر چین مصرف کننده اصلی فولاد جهان است و با توسعه طرح راه ابریشم قرن ۲۱، نیاز این کشور باز هم افزایش خواهد یافت.  

5-افزایش ظرفیت در #ذوب  با توجه به اتمام تعمیرات اساسی کوره بلند شماره 1، از تاریخ 10 شهریور ماه 1399 فرآیند راه اندازی کوره بلند شماره 1 آغاز خواهد گردید که بر این اساس امکان ظرفیت تولید چدن تا 60 هزار تن در ماه افزایش خواهد یافت.

6- یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام( آقای مصباح یزدی) گفته:  🔹گشایش اقتصادی با پذیرش FATF، نمونه تحریف و آدرس غلط دادن به مردم است.  🔹اگر پذیرش FATF را به مصلحت کشور می‌دیدیم آن را تصویب می‌کردیم اما معتقدیم FATF چیزی جز خسارت برای ملت ایران به دنبال ندارد.

 🔹موضوع پذیرش لوایح چهارگانه مرتبط با FATF به کلی منتفی است و به وعده روسای جمهور و مجلس برای گشایش اقتصادی ربطی ندارد.

7-مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان آنکه صادرات در 4 ماه گذشته نسبت به سال 98 افزایش دو برابری داشته است، روند فعالیت فملی را جلوتر از برنامه‌ریزی‌های انجام شده دانست. وی با اشاره به میزان فروش شرکت مس در چهارماهه نخست امسال افزوده: شرکت مس در طول این مدت 9150 میلیارد تومان فروش داشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 33 درصد رشد داشته و این میزان فروش نشان می‌دهد شرکت مسیر خود را به درستی طی می‌کند و خوشبختانه اکنون دغدغه‌ای از نظر فروش نداریم. در بحث تولید مفتول، تاکید ما بر این است که شرکت مس نباید به هیچ عنوان از بازار مفتول خارج شود.شرکت مس می‌تواند به ازای هر تن محصول 200 دلار افزایش درآمد در مفتول داشته باشد.

8-به گفته مدیرعامل شرکت بورس گروه هلدینگ‌های چند رشته ای، پالایشگاهی ها و فلزات اساسی در ساعت دوم بورس تهران (حدود ساعت ۱۱ تا ۱۵) معامله می شوند. معاملات گروه‌های خودرویی و بانکی در نوبت اول انجام می‌گیرد

 

برخی از اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1) مدیرعامل وپارس می گوید " پذیرش شرکت اپال پارسیان در بورس را شاهد بودیم که امیدواریم تا شهریور ماه سال جاری با حمایت سازمان بورس عملیاتی گردد."

2) ساعت معاملات امروز مثل همیشه روال عادی است.

3) نوبخت می گوید "برای سال جاری 11.9هزار میلیارد تومان درآمد واگذاری سهام پیشبینی شده بود که تا 4 ماه نخست 16هزار میلیارد تومان محقق شده است.

4) شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت پذیرش شده اند و به مرور وارد بازار می شوند. امروز سهام عدالت استان خراسان جنوبی برای افرادی که غیر مستقیم را انتخاب کرده اند قابل معامله می شود.

5) مدیرعامل فولاد مبارکه می گوید کارخانه تولید الکترود گرافیتی اردکان با سرمایه گذرای 330میلیون یورو به بهره برداری نزدیک شده است.

6) مدیرعامل خودرو می گوید "بیش از 2 هزار میلیارد تومان بودجه حاصل از فروش اموال و داراییهای غیرمولد را در بخش توسعه محصول سرمایه گذاری کردیم. واگذاری 5 هزار میلیارد تومان دیگر از این اموال را در دستور کار قرار دارد.

7مالک باشگاه تراکتور تبریز اعلام کرد که سال آینده این تیم وارد بورس می‌شود.

8) دلار حواله سامانه سنا 185هزار ريال. دلار بازار آزاد 226هزار ريال

9) در بورس کالا، اوره گرانول کرمانشاه 33میلیون ريال، کریستال خراسان 202میلیون ريال، سبد میلگرد بین 82-85 میلیون ريال. الکین بنزن خطی 195 میلیون ريال.

10) رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، از ارائه طرح اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم طی دو هفته آینده در صحن علنی مجلس خبر داد.

11) آمریکا سه‌شنبه قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به رای می‌گذارد. چین گفته همراهی نمی کند، اروپا ممکن است به تمدید کوتاه مدت رای بدهد.

12) دولت پاکستان به درخواست آمریکا یک کشتی ایرانی را به خاطر انتقال نفت در بندر کراچی توقیف کرده‌ است.

13) مدیر اقتصادی شبکه 1 سیما می گوید بهترین گشایش اقتصادی "استعفای روحانی است"

14) برایان هوک کنار رفت و  الیوت ایبرامز که مسئول  امور ونزوئلا است جای او را خواهد گرفت.

15) روزنامه واشنگتن‌پست نمی گوید "از برایان هوک، نماینده ویژه دولت این کشور در امور ایران خواسته شد که استعفا دهد تا مسئولیت شکست استراتژی واشنگتن علیه ایران، بر گردن او بیافتد."

16) مسعود بهنود می گوید "ورق بی ارزش توافق با چین با کمک مخالفان جمهوری اسلامی اثر گذاشت. ایران و ترامپ به گمان من به توافقی برد-برد نزدیک شدند"

17) کسرا ناجی می گوید "برایان سعی را کرد ولی حقیقت این است که ایران هنوز سرپا ایستاده -اگرچه لرزان- بعد از دوسال فشار حداکثری"

18) شرکت مخابراتی ام‌تی‌ان در 'میان مدت' از افغانستان و خاورمیانه خارج می‌شود.

19) گفته می شود "واکسن تأیید شده کرونا تنها در ۵۰ تا ۶۰ درصد مؤثر خواهد بود."

20) آمریکا یک میلیارد دلار دیگر برای خرید ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا اختصاص داد.

21) بها حریری فرزند رفیق حریری سعی در تحریک معترضان لبنانی بر علیه حزب الله لبنان دارد تا به نوعی این گروه را مسئول انفجار اخیر بداند.

22) بورس کالای ایران، انتشار اوراق سلف موازی مسکن را با هدف تامین مالی این حوزه، پیشنهاد داده و این موضوع را دنبال می‌کند.

23) رکورد تولید روزانه واحد گندله سازی ناحیه آهن سازی فولاد مبارکه برای دومین بار در سال جاری شکسته شد.

24) چین برنامه های خود را برای افزایش زیرساخت های خود به عنوان محرک اقتصادی در پیش گرفته بود که در سه فاز اجرا می شود.

25) واردات PVC چین در ماه ژوئن با افزایش حجم به بالاترین سطح در طی یک دهه رسید.

26) لیر ترکیه در مقابل دلار 7.3!

27) رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه می گوید "در حال حاضر و به دلیل شیوع ویروس کرونا، ترکیه تعداد کامیون‌های بیشتری را از ایران نمی‌پذیرد ولی در حال مذاکره هستیم تا تعداد پذیرش کامیون‌های صادراتی و ترانزیتی ایران از سوی این کشور افزایش یابد."

28) عملکرد اقتصاد چین در  جولای فوق العاده بوده به گونه ای که صادرات این کشور با بیشترین شتاب 7 ماه گذشته رشدی 7.2درصد را تجربه کرده  و برای ماه پنجم صعودی است.

29) ترامپ گفت بر روی واردات آلومینیوم از کانادا تعرفه می گذارد و این باعث رشد قیمت آلومینیوم شد.

30) تانکر ترکرز می گوید "صادرات نفت ایران احتمالا دو برابر ارزیابی‌هاست؛ یعنی ۶٠٠ هزار بشکه در روز. "

31) بانك Morgan Stanley ميگويد "از نظر ما دلار امريكا در موقعيت "بيش فروش" قرار گرفته و فعلا چشم انداز ريزشى خاصى براى شاخص دلار امريكا$ متصور نيستيم."

32) یکرهیوز میگوید تعداد حلقه چاه نفت آمریکا در هفته گذشته با افت 4 حلقه دیگر به 176 رسیده که کمترین میزان 15 سال اخیر است

33) مذاكرات كاخ سفيد و دموكراتهاى كنگره امريكا بدون دستيابى به توافق ، به پايان رسيد و شكست خورد.

 

در گروه فولادی: آنچه که از معاملات روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته گذشته در خصوص مقاطع طویل فولادی در بورس کالا دیده شد؛ ظاهرا این معاملات دیگر از حمایت "دلارسنا" برخوردار نیست؛ هر چند که هنوز با نرخ دلار نمیایی هم فاصله دارد؛ در واقع دلار کنونی معاملات صورت گرفته مقاطع طویل فولادی در بورس کالا؛ رقمی پایین تر از نرخ دلارسنا و بالاتر از نرخ دلارنیمایی است . برخی به کاهش بیشتر امید بسته‌اند، برخی دیگر هم این وضعیت را موقتی و دستوری برشمرده‌اند؛ اما آنچه که در کل مشخص است بازار داخلی فعلا در وضعیت اصلاحی و رکود و بطور کلی در وضعیت "صبر و نظاره" مشتریان قرار گرفته است. آنچه که از شنیده های اواخر هفته گذشته فعالیت بازار خارج از بورس کالا براورد گردید؛ متوسط نرخ شمش و میلگرد آجدار این بازار در قیاس با آخرین نرخ‌های صادراتی گزارش شده در متال بولتن؛ روی دلار ۲۰ تا ۲۱ هزار تومان حرکت نموده است . تحولات کنونی بازار قدری پیچیده تر از گذشته شده و بطوریکه دیده میشود؛ ورود مجلس و قوه قضائیه به این بازار و افزایش نظارت ها و تمرکز قوای نظارتی بر این بازارها فعلا هرگونه گمانه زنی بر سمت و سوی آتی این بازار را به مراتب مشکل تر از گذشته نموده است، به خصوص اینکه برخی وعده های رییس جمهور مبنی بر برخی گشایش های احتمالی در اقتصاد کشور فعلا برخی ها را برای کاهش بیشتر قیمتها امیدوارتر نموده است.

 

در گروه سنگ آهنی: با کمبود و افزایش شدید قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی که شاهد عبور قدرتمند این طلای سیاه از مرز 125 دلار/تن هستیم، سهام کلیه شرکتهای سنگ آهنی جهان به شدت در حال افزایش است. جهش فروش و سودآوری بیش از 50 درصدی نمادهای سنگ آهنی جهان و ایران در نیمه دوم سالجاری قطع یقین بنظر می رسد. در بورس تهران نیز در بازار امروز شاهد اقبال بازار و صف خرید کلیه نمادهای سنگ آهنی بودیم. گفتنی است که در سطوح قیمتی فعلی، کلیه سنگ آهنی ها ارزنده اند ولی مزیت نسبی همچنان با کگل است.

            حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد