گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار سه شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 382 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار سه شنبه

گزارش روزانه بازار:

مقدمه: با خبط بزرگی که وزارت نفت در ارتباط با لغو ناگهانی سهام پالایشی از سبد دارا دوم مرتکب شد، چنان فشار فروشی بازار را  گرفت که شاهد عقب نشینی تقریبأ دسته جمعی کل بازار بودیم و در بسیاری از نمادهای خرد و بزرگ بازار، صفهای طویل فروش شکل گرفت.

گویی دولتمردان و تصمیم سازان بازار، نمی دانند که بورس تهران مستعد تأثیرپذیری بسیار بالایی نسبت به اخبار  و تحولات سیاسی و اقتصادی است!. تصمیمات خلق الساعه ای که میتواند سلب اعتماد عمومی و فرار مردم و صاحبان سرمایه را از بازار فراهم سازد. و چونان پتک سنگینی بر پیکره بازار سهام فرود آید. بهتر بود که متولیان بازار و دولت، قبلا در این خصوص ( وعده عرضه و سپس عدم عرضه سهام پالایشی در سبد سهام دارا دوم) هماهنگی های لازم را بین شرکت پخش و پالایش و سازمان، انجام می دادند که اینگونه باعث متلاشی شدن اعتماد سهامداران و خریداران سهام پالایشی نشوند.

و اما، توصیه همه کارشناسان بازار و اقتصادانان به سهامداران و فعالان بازار این است که خلط مبحث نکنند و این اقدام و حرکت اخیر را  تسری به کل بازار و صنایع و شرکتها ندهند. چرا که انصراف شرکت پخش و پالایش از قرار دادن سهام پالایشی از لیست دارا دوم، به معنی وارد شدن التهاب و  نشر ضرر و زیان احتمالی سهامداران، به سایر سهام و صنایع و گروهها نیست. خاصه آنکه، طی هفته های اخیر جهش کم نظیر قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی و داخلی هستیم و بهای هر تن سنگ آهن از مرز 125 دلار/تن نیز عبور کرده است.

امری که دیر یا زود، سهام طلایی گروه سنگ آهنی را تحت تأثیر مثبت قرار خواهد داد و دارندگان سهام سنگ آهنی( بالاخص کگل داران) سود و بازدهی هنگفتی را از این گونه سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی، نصیب خود خواهند دید. بنابر این توصیه می کنیم دچار وحشت(panic) نشوید و با هوشیاری کامل و به دور از هیجان، همه سهام خوب و بد خود را به آتش نریزید و معقول و منطقی رفتار نکنید.وگرنه دود این هیجانات منفی کاذب و زودگذر، دامان خود شما را خواهد گرفت.

در این ارتباط،وزیر امور اقتصادی و دارایی گفته *دلیل عدم عرضه به صورت ETF آماده نبودن زیرساخت‌های لازم از سوی این پالایشگاه‌ها بود.  *سهام دولت در این پالایشگاه‌ها به صورت بلوکی عرضه خواهد شد.

*در صورت صلاحدید آن را شناور خواهیم کرد.

 امیدواریم بزودی متولیان دارا دوم از اتخاذ این تصمیم بد صرف نظر کنند تا بار دیگر اعتماد و اطمینان به جو معاملات باز گردد و جمعی بخاطر این تناقض بزرگ، دچار ضرر و زیان سنگین نشوند.

و اما رییس محترم قوه قضاییه گفته: هر طرح اقتصادی باید با بررسی کارشناسانه همراه باشد. وی با بیان اینکه از هر اقدامی که در جهت گره گشایی از زندگی مردم باشد استقبال می‌کنیم، اظهار داشته: هر طرح اقتصادی باید با بررسی کارشناسانه، جزئیات و اقناع افکارعمومی و نخبگان همراه باشد

کارنامه بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از افت شدید قیمتها در اکثر نمادها بالاخص نمادهایی چون فولاد٬ فخوز٬ پارسان و همراه ... با افت 13545 واحدی همراه شد. بازار متاثر از سردرگمی در رابطه با واگذاری سهام پالایشی با افزایش عرضه ها همراه شد و طوفانی مهیب و خطرناک، سرتاسر بازار را فرا گرفت. این در حالیست که بازگشایی اخابر، به مدد شاخص آمد وگرنه منفی گرایی نماگر بازار، می توانست بیش از 40 هزار واحد باشد.

 

حجم و ارزش معاملات امروز: شاخص کل 2,065,000 واحد / میزان تغییر: 13545 واحد منفی / ارزش بازار 77,273,462 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 216,863 میلیارد ریال/ حجم معاملات 11.670 میلیارد سهم.

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: اخابر 18855 واحد مثبت/ فولاد 8035 واحد منفی/ خودرو 2461 واحد منفی/ حکشتی 2101 واحد مثبت/ فخوز 1988 واحد منفی/ پارسان 1924 واحد منفی/ فارس 1839 واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات : وپارس 2.52 میلیارد سهم/ وبصادر 1.34 میلیارد سهم/ وتجارت 998.7 میلیون سهم/ وخارزم 422.9 میلیون سهم/ ومعادن 376.8 میلیون سهم

 

برخی از اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1) رسانه ها به صورت غیر رسمی مدعی هستند که " دولت قرار است اوراق سلف موازی با پشتوانه نفت خام را عرضه کند که در این طرح ۲۲۰ میلیون بشکه در فاصله یک‌ساله پیش‌فروش می‌شود"

2) تیتر یک کیهان "فروش اوراق نفتی گشایش اقتصادی نیست، فاجعه است"

3) رئیس مجلس می گوید "درباره طرحِ مطرح در شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا اختلاف نظر کارشناسی وجود دارد. باید اجازه داد بحث ها در فضای کارشناسی به نتیجه نهایی برسد.

4) عضو مجمع تشخیص می گوید "موضوع پذیرش لوایح چهارگانه مرتبط با FATF به کلی منتفی است و به وعده روسای جمهور و مجلس برای گشایش اقتصادی ربطی ندارد."

 5) دولت در جلسه سران قوا پیشنهاد داده با استفاده از قرارداد اوراق سلف موازی اقدام به پیش فروش نفت کند. این جزئیات نشان می‌دهد دولت قصد دارد با هدف تامین نقدینگی مورد نیاز خود تا سقف ۲۰۰ میلیون بشکه نفت در بورس پیش فروش کند.

6) دلار آزاد 20.700 - دلار نیما  18.480 - دلار پتروشیمی ها برای این هفته 18.383 تومان

7) از امروز گروه فلزات و پالایش نفت از ساعت 11 معاملات خود را آغاز می کنند و تا 15 ادامه دارد. سایر گروه ها از 8:30 تا 11 خواهند بود.

9) ابراهیم رضایی نماینده مردم دشتستان، از جمع‌آوری امضا برای استیضاح وزیر نفت در مجلس خبر داد.

10) ضریب اعتبار دهی کارگزاری ها به 10درصد کاهش یافت. این آخرین کاهش در ضریب بود و اقدامی قابل دفاع در جهت عدالت در تخصیص اعتبار محسوب می شود.

11عرضه اولیه ثبهساز برای روز چهارشنبه 22 مرداد قطعی شد. 1000 سهم 220 تومانی می توانید درخواست بدهید.

12) احمد توکلی نسبت به مدل اطلاع رسانی حسن روحانی اعتراض کرده و می گوید افزایش ابهام برای مردم چه نکته مثبتی به دنبال دارد؟

13) روز گذشته اوره پریل 36میلیون ريال هر تن قیمت خورد.

14) فروس، خودکفا، بترانس، بهپاک افزایش سرمایه می دهند.

15) بانک ها توافق کردند حداقل 50درصد ارزش روز سهام  عدالت ازاد شده را به عنوان وثیقه بپذیرند و تسهیلات پرداخت کنند .

16مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان آنکه صادرات در 4 ماه گذشته نسبت به سال 98 افزایش دو برابری داشته است، روند فعالیت فملی را جلوتر از برنامه‌ریزی‌های انجام شده دانست.

17) تملت پذیرش تعهد پذیره نویسی و بازارگردانی اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام سنگین صادراتی برای شرکتهای "توسعه نفت و گاز صبا اروند" و "توسعه نفت و گاز صبای کنگان" به ارزش 2500میلیارد تومان را به عهده گرفت.

18) تامین سرمایه دماوند از روز چهارشنبه قابل معامله می شود.

19) قیمت فرآورده های فرعی پالایشی به بالاتر از دوران قبل کرونا رسیده که احتمالا اثر نرخ دلار نیمایی است. نفتا 64میلیون ريال، لوبکات 48میلیون ريال..

21) لیزینگ کارآفرین زیرمجموعه وکار به زودی وارد بازار می شود.

22) بانک صنعت معدن 51درصد واتی را 3310تومان در تاریخ 2 شهریور عرضه می کند.

23) مدیرعامل شسپا می گوید طرحی  در خصوص تولید روغن های گروه ۲ و ۳ داریم که با ظرفیت ۵۰ هزار تن در دست اقدام و اجراست. همچنین طرحی دیگر برای تولید محصول وکس با زیر نیم درصد روغن با ارزش افزوده ۲۰۰ دلار در هر تن در حال اجرا داریم که این پروژه نیز در اواخر سال ۱۴۰۰ به بهره برداری خواهد رسید.

25( شورای همکاری خلیج فارس متشکل از عربستان، قطر، عمان، بحرین، امارات و کویت خواهان تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران شده اند.

27) فردا سه شنبه شورای امنیت در خصوص تمدید تسلیحاتی ایران جلسه دارد.

28) پمپئو می گوید "دسترسی ایران به اسلحه و منابع مالی چین ، خاورمیانه را بی ثبات خواهد کرد"

29) مشاور ارشد جو بایدن می گوید "ایالات متحده باید به توافق هسته ای با ایران بازگردد تا بتواند به حل اختلافات بین ایران و همسایگانش کمک کند."

 

عرضه اوراق قرضه دولتی یا اوراق نفتی؟: دکتر حجاریان یکی از کارشناسان اقتصادی گفته،  گویا دولت درصد انتشار اوراق بدهی برپایه نفت و ارز است .  اما انتشار هرگونه ابزار مالی متکی بر ارز و دارائیهای متصل به آن از جمله طلا و نفت کار اشتباهی است .  اول به این دلیل که نباید مردم را برای سرمایه گذاری در فعالیتهای غیر مولد به ویژه ارز  تشویق کرد. مردمی که  اوراق ارزی می خرند بطور طبیعی  به بازار غیر قانونی ارز سوق داده می شوند. دوم آنکه مشخص نیست قیمت نفت و نرخ ارز در سررسید اوراق چقدر افزایش می یابد و  دولت چه مقدار از منابع عموم مردم را به جیب  خریداران ثروتمند خواهد ریخت . و تجربه  پیش فروش سکه را تکرار خواهد کرد. سوم آنکه فروش سنگین اوراق نفتی موجب تضعیف اوراق بدهی دولتی  می شود و برنامه اساسی بانک مرکزی برای عملیات  بازار باز OMO ، برای کنترل نرخ بهره و تورم  را مختل می کند .

 

وعده انتخاباتی جو بایدن: اگر پیروز شویم، مسئله پرونده هسته ای ایران را می بندیم. جیک سالیوان، مشاور ارشد سیاست خارجی جو بایدن گفته: ایالات متحده باید به توافق هسته ای با ایران بازگردد تا بتواند به حل اختلافات بین ایران و همسایگانش کمک کند. اگر پیروز شویم، مسئله پرونده هسته ای ایران را می بندیم.

 

در گروه سنگ آهنی: با کمبود و افزایش شدید قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی که شاهد عبور قدرتمند این طلای سیاه از مرز 125 دلار/تن هستیم، سهام کلیه شرکتهای سنگ آهنی جهان به شدت در حال افزایش است. جهش فروش و سودآوری بیش از 50 درصدی نمادهای سنگ آهنی جهان و ایران در نیمه دوم سالجاری قطع یقین بنظر می رسد. در بورس تهران نیز در بازار امروز شاهد اقبال بازار و صف خرید کلیه نمادهای سنگ آهنی بودیم. گفتنی است که در سطوح قیمتی فعلی، کلیه سنگ آهنی ها ارزنده اند ولی مزیت نسبی همچنان با کگل است.

متال بولتن هم نوشته، داده های منتشره از سوی اداره گمرک چین نشان می دهد که واردات سنگ آهن چین در ماه جولای به رکورد 112.6 میلیون تن رسیده است. این رقم 23.8 درصد از مدت مشابه سال گذشته و 10.8 درصد از ماه قبل در سال جاری بیشتر است. کل واردات سنگ آهن از ژانویه سال 2020 تا پایان جولای رقم 589.8 میلیون تن بوده است که 11.8 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر می باشد. برخی از تحلیلگران معتقدندکه واردات قوی سنگ آهن حاکی از بهبود مناسب اقتصاد چین از شیوع کروناویروس می باشد.

و اما طی روزهای اخیر شاهد تغییر روند قیمت بیلت فولاد تانگشان چین هستیم. قیمتها بعد از سقوط ماه فوریه ... روندی صعودی طی میکند و با رشد 15%+ به 494$ در هر تن رسیده که اوج قیمت یکسال اخیر است و انتظار میرود با تداوم رشد تقاضا در بازار داخلی چین و سطح قیمتهای بالای #سنگ_آهن ، همچنان صعودی بماند!

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد