گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 509 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه

گزارش روزانه بازار:

مقدمه: بازار امروز به دو نیمه متفاوت قابل تقسیم بود. در پی انتشار خبر لغو عرضه سبد دارا دوم که مشتمل بر سهام پالایشی بود، بورس تهران طی معاملات دیروز و امروز با چنان فشار فروش و هیجان منفی بی نظیری روبرو شد که نتایج تلخی چون سقوط سهمناک 65.373 واحدی شاخص کل و ضرر و زیان هنگفت بیش از 10 میلیارد دلاری سهامداران طی دو روز اخیر بود. چرا که بیم فروریختن و سلب اعتماد سهامداران و مردم، به سهام پالایشی محدود نشد و کلیه بازار تحت تاثیر منفی این خبر ناگهانی بود. مردم از واهمه خلف وعده و جازدن های بیشتر دولت و مسئولان، چنان وحشت زده شده بودند که سعی در فروش کلیه سهام خود در صفهای فروش و خروج از بازار را در اندیشه داشتند.

اوضاع می توانست از این نیز بدتر شود و به بحرانی بزرگ در بازار تبدیل شود، ولی با درایت و کاردانی وزیر محترم اقتصاد و نفت، و عقب نشینی مسئولان و متولیان امر از عدم عرضه بلوکهای دارا دوم و برگشت به حالت قبل، که خبر آن بعد از ساعات معاملاتی منتشر شد، چنان امید و اعتماد دوباره ای به فعالان بازار و سهامداران بخشید که انتظار می رود در بازار فردا شاهد اقبال گسترده در اکثر سهام و نمادها و هجوم دوباره مردم برای خرید سهام شرکتها شویم.

این تحرک و واکنش سریع و درک درست دولت از اوضاع را به همگان تبریک و تهنیت باید گفت و قدردان رییس جمهور و وزیر محترم اقتصاد بود.

و اما از بین تک سهم های منتخب بازار: اخبار خوبی از نمادهایی چون بساما،وسرمد،کگل،فخوز،کنور ... به گوش می رسد امری که به احتمال زیاد به افزایش قیمتها و حتی صف خرید این سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی در بازار فردا  منتهی خواهد شد. این 5 سهم را در واچ لیست خود داشته باشید.

 

اظهارات امیدبخش وزیر اقتصاد: وزیر اقتصاد با بیان اینکه، در هفته دولت نسبت به عرضه صندوق دارادوم اقدام خواهد شد، گفته: در این خصوص هماهنگی لازم با وزارت نفت انجام شده است. فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی  خردمند و  با تجربه کشور این خبر خوش را در حالی به فعالان بازار سرمایه داد که موجی از نومیدی و اضطراب و پریشانی، تا قبل از آن کشور را فرا گرفته بود چرا که جامعه سهامداران در بورس اینک به مرز 40 میلیون نفر رسیده و همه را درگیر کرده است. * یکی از ویژگی‌های خوب دارا دوم این است که همه آحاد ایرانی می‌توانند نسبت به خرید سهام آن اقدام کنند.

* برخلاف دارا یکم که سقف دو میلیون تومانی برای خرید سهام آن در نظر گرفته شده بود، سقف دارا دوم مطابق با مصوب دولت به پنج میلیون تومان افزایش یافته است.

* با کارت ملی می‌توان سهام دارا دوم را خرید، خریداران دارا دوم در این معامله از تخفیف ارزش سهام برخوردار می‌شوند.

* خریداران دارا دوم درواقع یک سبد سهام متشکل از سهام پالایشگاه اصفهان، تهران، تبریز و بندرعباس را به صورت متمرکز خریداری می‌کنند.

 

در امتداد کرونا: رئیس جمهوری روسیه در جمع اعضای دولت گفته  تا آنجا که اطلاع دارم صبح امروز برای نخستین بار در جهان واکسن کرونا ثبت شد.  🔹 امیدوارم که در جهان به مرور زمان واکسن جدید کرونا ساخته شود.

🔹 یکی از دخترانم از این واکسن استفاده کرده است. 🔹وزیر بهداشت روسیه هم در این جلسه گفته که واکسن کرونا در مرکز گمالایا  و بر پلتفرم مشخص ساخته شده و قرار است بر این پایه شش واکسن دیگر ساخته شود.

 

کارنامه بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از افت شدید قیمتها در اکثر نمادها بالاخص نمادهایی چون: فارس٬ فملی٬ فولاد٬ شپنا٬شتران٬ تاپیکو و وغدیر  با افت سنگین 65278 واحدی همراه شد. بازار متاثر از عدم اطمینان به وجود آمده( خلف وعده دولت در عرضه سهام پالایشی در سبد دارا دوم) با عرضه های سنگین و آبشاری همراه شد و شکستن استخوانهای شاخص کل در ارتفاعات دو میلیون واحدی را شاهد بودیم. ( البته با انتشار خبر خوب و وعده وزیر محترم اقتصاد دایر بر لغو  تصمیم اعلمی و قرار گرفتن دوباره نمادهای پالایشی در سبد دارا دوم، انتظار می رود بازار فردا با رونق خوب و فوق العاده ای همراه شود).

 

خلاصه بازار امروز 99/5/21 : شاخص کل: 1،999858 واحد / معاملات خرد سهام: 151,113 میلیارد ریال/ خروج پول حقیقی: 3,518 میلیارد ریال.


برخی از اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1) اوراق سلف نفتی دولت که نام آن را گشایش در اقتصاد گذاشته بودند از سوی مجلس و قوه قضائیه رد شد. آن ها می گویند دولت فعلی نمی تواند برای دولت آینده بدهی ایجاد کند. نفت را نقدی و از طریق بورس انرژی بفروشد. با این اوصاف چون اهداف سه قوه از اجرای این طرح متفاوت است احتمالا دولت از اجرای این موضوع منصرف شود. قرار بود شب گذشته از گشایش اقتصادی رونمایی شود.

2) عدم اعلام خبری در خصوص گشایش اقتصادی باعث شد تا دلار به 22.200 تومان در بازار برسد ضمنا قیمت های فردایی دلار و سکه هم گپ با اهمیتی نسبت به نقدی داشتند.

3) دلار سامانه نیما 184 - 187 هزار ريال.

4) در بورس کالا، ورق گرم B مبارکه رشد کرد و 92.5 میلیون ريال هر تن رسید. مس کاتد 1187میلیون ريال معامله شد. شمش روی 432میلیون ريال، PVC هر تن 145میلیون ريال و پلی پروپیلن نیز 200-220 میلیون ريال قیمت خورد.

5) آن دسته از سهام عدالتی ها که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند می توانند  از طریق اپلیکیشن ایوا در قبال توثیق سهام عدالت خود، به میزان ۵۰ درصد ارزش روز آن تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال، کارت اعتباری دیجیتالی دریافت و اعتبار آن را در بیش از چهار هزار فروشگاه زنجیره‌ای کشور مصرف کنند.

6) سازمان جهانی بهداشت گفته که بارقه‌های امید در مبارزه جهانی با ویروس کرونا ظاهر شده است.

7) حاجی دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس می گوید "روحانی با طرح پیش فروش نفت، می‌خواهد زمین سوخته تحویل دولت بعد دهد. گشایش اقتصادی دولت پیش خور کردن منابع کشور است."

8) ظریف می گوید "چند کشور مقداری از پول ما را بازگردانده‌اند."

 

9) امروز جلسه شورای امنیت در خصوص تمدید تحریم تسلیحاتی ایران برگزار می شود. یک منبع اروپایی می گوید که طرح امریکا شکست خورده و اروپا نتوانسته، چین و روسیه را متقاعد کند.

11) امروز در بورس کالا شمش و اسلب فولاد عرضه شد.

12) وزارت بهداشت بحرین امروز دوشنبه اعلام کرد که شرکت دولتی چینی سینوفارم فاز ۳ مطالعات بالینی واکسن آزمایشی COVID-19 خود را در بحرین آغاز کرده است.

13) ترامپ در جمع هواداران گفت اگر پیروز شویم در 4 هفته با ایران به توافق می رسیم.

14) دو کارشناس ارشد نظامی و متخصص بمب در روسیه و ایتالیا می گویند که انفجار لبنان ارتباطی به نیترات آمونیوم ندارد. یکی از آن ها بر اساس رنگ ابر تشکیل شده و دیگری بر اساس شدت انفجار این مساله را بیان کرده اند.

15) بعد از اظهارات آقای فتاح بر علیه روسای جمهور قبلی و فعلی، حالا دعوا بالا گرفته است. فتاح می خواهد در انتخابات آتی ریاست جمهوری شرکت کند. او مدل احمدی نژاد در مناظره بر علیه آیت الله هاشمی را در پیش گرفته اما "اصلا به او نمی آید"

16) مارجین سود تولید میلگرد در چین بسیار پایین است و بعد از دوره باران های موسمی احتمالا قیمت میلگرد در دنیا تقویت می شود ازین جهت که ساخت و ساز در چین شدت می گیرد.

17) آمار واردات و صادرات فولاد و سنگ آهن چین در ماه جولای قابل توجه است. واردات فولاد چین در ماه جولای ۲۱۰ درصد بیشتر از مدت مشابه سال ۲۰۱۹ بود و نسبت به ماه جون نیز ۳۹ درصد بیشتر بود و با ثبت ۲.۶۱ میلیون تن، بالاترین سطح در ۱۶ سال گذشته بود.

18) قیمت الومینیوم جهانی به سبب تعرفه های آمریکا و کانادا بر علیه هم در حال تقویت است.

19) چین چند تن از مقام‌های آمریکایی را تحریم کرد.

20) فولاد مبارکه در شفاف سازی خود، در بخش اول می گوید تجدید ارزیابی نداریم و از محل انباشته افزایش سرمایه می دهیم. در بخش دوم می گوید که مسائل مربوط با تجدید ارزیابی در حال بررسی است و به هیات مدیره نتیجه آن گزارش می شود"

21) افزایش سرمایه بانک دی در حال انجام است و از محل های مختلفی است.

22) پرداخت افزایش سرمایه ای از محل انباشته می دهد.

23) شرکت بورس 100درصد از انباشته افزایش سرمایه می دهد.

24) ثعمرا گزارش توجیهی بر افزایش سرمایه از آورده منتشر کرد.

25) وبانک قصد دارد 5 شرکت زیرمجموعه از گروع صنایع مختلف را عرضه کند. مروارید هامون، ساروج بوشهر، مدار از جمله این شرکت ها هستند.

26) فن آوا با مرقام قرارداد همکاری مشترک بسته است.

27) وگردش 66درصد سهام فولاد بناب را به جای مطالبات برداشته است

 

 

در گروه سنگ آهنی: با کمبود و افزایش شدید قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی که شاهد عبور قدرتمند این طلای سیاه از مرز 125 دلار/تن هستیم، سهام کلیه شرکتهای سنگ آهنی جهان به شدت در حال افزایش است. جهش فروش و سودآوری بیش از 50 درصدی نمادهای سنگ آهنی جهان و ایران در نیمه دوم سالجاری قطع یقین بنظر می رسد. در بورس تهران نیز در بازار امروز شاهد اقبال بازار و صف خرید کلیه نمادهای سنگ آهنی بودیم. گفتنی است که در سطوح قیمتی فعلی، کلیه سنگ آهنی ها ارزنده اند ولی مزیت نسبی همچنان با کگل است.

متال بولتن هم نوشته، داده های منتشره از سوی اداره گمرک چین نشان می دهد که واردات سنگ آهن چین در ماه جولای به رکورد 112.6 میلیون تن رسیده است. این رقم 23.8 درصد از مدت مشابه سال گذشته و 10.8 درصد از ماه قبل در سال جاری بیشتر است. کل واردات سنگ آهن از ژانویه سال 2020 تا پایان جولای رقم 589.8 میلیون تن بوده است که 11.8 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر می باشد. برخی از تحلیلگران معتقدندکه واردات قوی سنگ آهن حاکی از بهبود مناسب اقتصاد چین از شیوع کروناویروس می باشد.

و اما طی روزهای اخیر شاهد تغییر روند قیمت بیلت فولاد تانگشان چین هستیم. قیمتها بعد از سقوط ماه فوریه ... روندی صعودی طی میکند و با رشد 15%+ به 494$ در هر تن رسیده که اوج قیمت یکسال اخیر است و انتظار میرود با تداوم رشد تقاضا در بازار داخلی چین و سطح قیمتهای بالای #سنگ_آهن ، همچنان صعودی بماند!

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد