گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 811 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار شنبه

گزارش روزانه بازار:

مقدمه: بازار امروز نیز با دو نیمه متفاوت به پایان رسید. عصر دیروز و پس از اطمینان بخشی وزرای محترم اقتصاد و نفت، دایر بر درج سهام پالایشی در سبد دارا دوم و اطمینان بخشی به فعالان بازار، با رشد قیمتها و واکنش مثبت سهامداران در ساعات اولیه بازار  روبرو بودیم ولی رفته رفته سر و کله فروشنده ها و دلواپس های بازار پیدا شده و چنان عرضه های آبشاری و سنگینی را در اکثر نمادها بالاخص سهام بزرگ بازار شروع کردند که بار دیگر شاهد عقب نشینی قیمتها و شاخصها بودیم و از تب و تاب اولیه بازار کاسته شد.

لذا از آنجایی که تلاش های امروز برای تقویت بورس شکست خوردند، بر نگرانی های سرمایه گذاران افزوده گردید. با این وجود،هنوز بسیاری از فعالان بازار سرمایه انتظار دارند در روزهای ابتدایی هفته آتی شرایط بهبود یابد و مجددا مبادلات به روند شتابان خود بازگردند. لذا هنوز نمی توان بورس را در مسیر اصلاح مدت دار ارزیابی کرد، مگر اینکه تلاش های هفته آینده برای بهبود بازار دچار کاستی و ناتوانی شوند.

 

اظهارات مهم وزیر اقتصاد: دکتر فرهاد دژپسندگفته  تمامی دغدغه‌ها به بازار سرمایه ناظر بر اقبال و استقبال پرشور از طریق آحاد جامعه به خصوص دارنده‌های سرمایه‌های خرد به بازار بورس است که باید پاسخ درخوری به اعتماد آن‌ها به بازار سرمایه داد. اقتضای این امر آن است که بتوانیم در بازار اولیه سرمایه اقدامات درستی انجام دهیم. امروز ۳۰ درصد نقدینگی در عرض حدود پنج ماهه اول سال جاری جذب شده و به بازار سرمایه رفته که باید این ظرفیت را به خوبی جذب کرد. 🔺باید بررسی کرد که چطور این نقدینگی را می‌توان در بازارهای اولیه و ثانویه جذب کرد؟ برای تقویت بازار اولیه باید نقدینگی به صورت درست هدایت شود. یکی از نیازهای فوری امروز کشور سرمایه‌گذاری جهت هدایت نقدینگی است. دولت برای این کار سهام شناور را به ۲۵ درصد افزایش داد و شرکت‌های دولتی موظف به عرضه سهام در بورس شدند. شرایط برای شرکت‌های خصوصی برای ورود به بورس هم تسهیل شد. این‌ها همه برای شفافیت بازار بورس و ایجاد محیط رقابتی است.  🔺برای رونق عرضه اولیه، تسهیلات لازم برای بخش‌های دولتی و خصوصی فراهم شد تا بتوانند به خوبی وارد این بازار شوند. این کار به بخش خصوصی برای تأمین مالی کمک می‌کند تا بتوان سرمایه را به سمت تولید حرکت دهند.

 

مهمترین خبرها و تحولات سیاسی و اقتصادی: 1- رییس جمهور گفته با طرح گشایش اقتصادی، هوای تازه به بورس می آید. کسی که به طرح دولت ایراد می‌گیرد لطفاً بگوید که راه حل چیست. با ردیف کردن جملات درشت مشکلی از کشور حل نمی‌شود.

2-وزیر نفت: صندوق دارا دوم را ایجاد می کنیم و در زمانی که اعلام شده به مردم عرضه خواهد شد.

3-دژپسند: لایحه افزایش سهم شرکت‌های دولتی باعث شفافیت بازار بورس می‌شود.

3- وزیر امور اقتصادی و دارایی: لایحه افزایش سهم شرکت‌های دولتی در بورس و فرابورس شرایط را برای ورود شرکت‌های خصوصی به بورس تسهیل کرده و باعث شفافیت بازار بورس می‌شود.  از نیازهای فوری امروز کشور سرمایه‌گذاری در راستای هدایت نقدینگی است،  دولت برای این کار سهام شناور را به ۲۵ درصد افزایش داده است و شرکت‌های دولتی موظف شدند که سهام خود را در بورس عرضه کنند و شرایط برای شرکت‌های خصوصی برای ورود به بورس هم تسهیل شد که این‌ها همه برای شفافیت بازار بورس و ایجاد محیط رقابتی است. برای رونق عرضه اولیه، تسهیلات لازم برای بخش‌های دولتی و خصوصی فراهم شد تا بتوانند به خوبی وارد این بازار شوند. این کار را بخش خصوصی برای تأمین مالی کمک می‌کند تا بتوانند سرمایه را به سمت تولید حرکت دهند.

4-زنگنه گفته ناپختگی یکی از مسئولان سازمان خصوصی‌سازی موجب نگرانی مردم شد/ به تصمیم دولت تمکین می کنیم

تسنیم - وزیر نفت گفت: هیچ اختلافی بین من و وزیر اقتصاد نبوده است و تعجب می‌کنم که با ناپختگی یک مسئولی در سازمان خصوصی‌سازی موجب نگرانی مردم شد. اول گفتند etf تشکیل می‌شود و بعد گفتند بصورت بلوکی ارائه می‌شود و ما فقط در جریان این اتفاقات نبودیم. ما به تصمیم دولت و‌ خصوصی سازی تمکین می‌کنیم و مردم در این زمینه نگرانی نداشته باشند.

5-رییس جمهوری در جلسه هیات دولت گفته: * سکه و دلار جای سرمایه گذاری نیست اما بورس و خرید نفت جای سرمایه گذاری مطمئن است

* در سخت ترین شرایط تاریخ کشور و تحت فشار اقتصادی تروریستی دشمنان، در حال اداره کشور هستیم

مقایسه شرایط جنگ با شرایط صلح، خطا است

* ما یک ملت هستیم و در برابر یک دشمن ایستاده ایم؛ طرح بحث این دولت و آن دولت، از حرف های زشت، بی منطق و کودکانه است

فردا بهره برداری از 23 هزار هکتار زمین کشاورزی با شیوه های نوین آبیاری آغاز می شود

6- تصویب کلیات طرح اقتصادی دولت در جلسه سران قوا را شاهد هستیم. رییس جمهور گفته:

8 میلیارد دلار برای تامین آب در مناطق مرزی هزینه شده است

* تا پایان این دولت 2 میلیون واحد مسکونی تحویل داده می شود

* آغاز تحرک فوق العاده در روند تکمیل طرحهای عمرانی

* این دولت و آن دولت معنا ندارد، ما یک ملت هستیم و در برابر یک دشمن ایستاده ایم، این حرف ها چیست؟

 

کارنامه بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از افت شدید قیمتها در اکثر نمادها بالاخص نمادهایی چون: فارس٬ فملی٬ شپنا٬ شستا و وغدیر  با افت 16788 واحدی همراه شد. بازار همچنان متاثر بی اعتمادی شکل گرفته با فشار عرضه همراه است و امروز نیز با تغییر جهتی ناگهانی از محدوده مثبت به منفی رسید.

 

 

برخی از اخبار و رویدادهای سیاسی و اقتصادی: کانال تلگرامی هلالات ستون خوبی دارد که به جمع آوری اهم اخبار و رویدادهای مختلف می پردازد.

1) از سورپرایز رئیس جمهور خبری نیست اما احتمالا این گشایش در حد عرضه نفت در بورس انرژی تنزل یابد و برای آن قراردادهای آتی بگذارند.

2) شمش روی در بورس کالا 453میلیون ريال هر تن، شمش بلوم فولاد خوزستان 76.3میلیون ريال، اسلب فولاد خوزستان 86.3میلیون ريال، PVC نزدیک 160میلیون ريال، لوبکات 49میلیون ريال.

3) دلار سامانه نیما 185هزار ريال- دلار بازار آزاد 220-225 هزار ريال

4) اونس طلا در بازار جهانی به زیر 1900دلار سقوط کرد. علت اصلی آن، درخواست 20 کشور از روسیه برای دریافت واکسن است که نشان می دهد به جز جامعه غرب، بقیه دنیا واکنس کرونای روسی را جدی گرفته اند.

5) خبر  لغو موقت تحریم‌های غیرهدفمند با پیشنهاد آلمان و انگلیس در بازار روز گذشته منجر به افت دلار تا مرز 22هزار تومان شد اما با تکذیب به موقع سخنگوی وزارت خارجه، دلار به 22.500 تومان بازگشت.

6) رای گیری در خصوص تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به هفته بعدی موکول شد اما  پیش‌نویس قطعنامه از 35 پاراگراف به 4 پاراگراف کاهش یافته است. در این پیشنویس دیگر خبری از تحریم مقامات سپاه یا توقیف کشتی های ایران نیست. اروپا موضع نرم در این خصوص گرفته و غرب تلاش می کند تا شرق را همراه خود کند.

7) واکسن کرونای چینی به وزیر بهداشت ابوظبی تزریق شد.

8) هالک بانک ترکیه در واکنش به اتهام‌زنی آمریکا به این بانک درباره دور زدن تحریم‌های ایران، اعلام کرد قوانین آمریکا شامل کل جهان نمی‌شود.

9) نائب رییس مجلس می گوید "طرح گشایش اقتصادی دولت به نفع مردم نیست."

10) وزارت خزانه داری آمریکا قصد دارد شرکت های چینی را به بهانه عدم رعایت استانداردهای آمریکا از بورس این کشور اخراج کند.

11) عضو اتاق مشترک ایران و روسیه از راه‌اندازی خط دائمی کشتی کانتینربر در دریای خزر بین این دو کشور و حرکت اولین کشتی در شهریور ۹۹  خبر داد.

12) سود تسعیر ارز صادرکنندگان در صورت رفع تعهد ارزی از مالیات معاف است.

13) هوک پس از استعفا گفته "رئیس جمهور آمریکا مایل به توافق جدید و جایگزین شدن آن با توافق هسته‌ای شکست خورده است اما سیاست فشار ما کارساز بوده است"

14) روز گذشته ۱۳.۶ هزار میلیارد ریال از اوراق اراد۴۴ با نرخ بازده تا سررسید ۱۸.۹ درصد توسط وزارت اقتصاد به 6 بانک عرضه شد.

15) از هفته آینده معاملات بورس 2 زمانه می شود. چند رشته ای ها، فلزی و پالایشی ها در شیفت دوم!

16) جهانگیزی در توئیتر نوشت "اعتماد مردم سرمایه دولت است که تحت هیچ شرایطی نباید آسیب ببیند. اعضای دولت باید به قول هایی که به مردم می دهند عمل کنند چون مردم فعالیت هایشان را بر مبنای تعهدات دولت تنظیم می کنند"

17) یک عضو هیات رییسه مجلس از آغاز عرضه «صندوق دارا دوم» به مردم با ۳۰ درصد تخفیف در ۵ شهریور خبر داد.

18) کلوند، کساوه و فروس افزایش نرخ گرفتند.

19) خپویش، بیمه البرز، بیمه ما، مجوز افزایش سرمایه گرفتند.

20) پتروشیمی جم، حفاری شمال، شسینا، شپنا، زماهان، پیشنهاد هیات مدیره برای افزایش سرمایه را برای حسابرس ارسال کردند.

21) مدیرعامل پالایشگاه نفت تهران با اشاره به اینکه اکنون روزانه هفت میلیون لیتر بنزین پاک در این پالایشگاه تولید می شود، گفت "با اجرای طرح تبدیل کاتالیستی نفتا علاوه بر افزایش کیفیت بنزین تولیدی به یورو ۵، طرفیت تولید نیز به ۸.۵ میلیون لیتر می‌رسد."

22) قیمت ورق گرم در هند، CIS و چین روند صعودی پر قدرت گرفته است.

23) گلنکور عملیات خود در بخش زغالسنگ استرالیا را متوقف می‌کند.

24) قیمت برخی از کامودیتی ها به دلیل تقویت شاخص دلار، تحت فشار است. روی و مس عقب نشینی کردند.

25) بیمه آسیا از محل فروش سهام توانسته سود بسیار خوبی شناسایی کند.

26) در تاریخ 29 مرداد 2درصد فوکا و 9.77درصد شصفها به صورت بلوکی عرضه می شود.

27) قرارداد طرح توسعه واحد پلی‌اتیلن سبک خطی (واحد LL) شرکت پتروشیمی شازند با عنوان «پروژه طراحی، ساخت و نصب سامانه فرآیندی سرمایشی واحد LL» با یک شرکت سینا کنترل شیراز امضا شد.

28) میزان تولید اتان  پارس جنوبی پس از انجام تعمیرات اساسی سه تن بر ساعت افزایش داشته که در تامین پایدار خوراک پتروشیمی‌ها موثر است.

29) میچ مک کانل رهبر جمهوریخواهان سنا در گفتگو با فاکس می گوید مذاکرات بر سر محرک ها در بن بست قرار دارد.

 

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد